Sokak Hayvanları

Genelde cop karistirir ya konteynirin yanına ya da apartmaninizin onune falan ?
Apartmanın önüne izin vermezler malesef, eminim çok karışan olur. Çöpün yanında da çöpçüler kapları atar diye düşünüyorum. Bir yerler düşüneceğim artık :)

Bu konu tam benlik :KK200:
3 ay önce bir ilçeye taşındım ve aşırı sokak hayvanı var, soğuk bir şehir ve maalesef halkı hayvana pek değer vermiyor.

İnternetten mama alıyorum baya uygun fiyatlı. Sürekli olarak mamayı değiştiriyorum, bayılarak yiyecekleri mamayı bulana kadar devam edeceğim.

Buradaki hayvanlara tek başıma yetemediğimi, mama yollamak isteyen olursa onların adlarına seve seve dağıtacağımı yazdığım bir story attım. Farklı şehirdeki hatta ülkedeki arkadaşlarımdan mama yollamak isteyenler oldu. Elimdekiler bitince onlara yazacağım ve ben de düzenli olarak mama alıp daha çok hayvanı doyurmayı hedefliyorum.

Arabaya koydum mamayı, 2 yaşındaki kızımı da alıp beslemeye çıkıyorum, kızım arabada dururken ben hemen mamaları bırakıp yanına dönüyorum çünkü çok soğuk bu aralar.

Tek eksi yanı araba fare ölüsü gibi kokuyor ama hayvanların karnı doyduğu için seve seve katlanıyorum :)
Siz geniş çaplı dağıtıyorsunuz ne güzel maşallah :)) her gün mü yapıyorsunuz? Ben şimdilik evimin yakınlarından başlayacağım inşallah :)

Et suyuna veya tavuk suyuna çorba pişirin. Bir kaba koyun soğutun. İçine ekmek doğrayın. Hem çok masraflı değil hem de çok besleyici bence.

Apartmanın önüne izin vermezler malesef, eminim çok karışan olur. Çöpün yanında da çöpçüler kapları atar diye düşünüyorum. Bir yerler düşüneceğim artık :)
Evet ya çöpün yanına kapla bişey koyunca atıyolar ben kuru havalarda kapsız koyuyorum mamayı çöpün yanına arkasına falan, ama 2 gündür istanbulda aşırı yağmur var çözüm bulamadım bende napsam diye kaplada koysam ıslanıyo mamalar bunun için önerisi olan varmı acaba

Bizim üniversitede hayvanları koruma kulübü var yemekhaneden artık et tavuk balık ve ekmekleri alıyorlar sonra belirledikleri noktalara bırakıyorlar. Bir sürü gönüllü öğrenci var ve çok israf oluyor tepsilerde.. bir de okul yemekhanesi olduğu için her gün her öğün yemek var

Siz geniş çaplı dağıtıyorsunuz ne güzel maşallah :)) her gün mü yapıyorsunuz? Ben şimdilik evimin yakınlarından başlayacağım inşallah :)
Evet, her gün yapmaya çalışıyorum fakat arada file verdiğim oluyor.
Arabanız varsa çok daha kolay olur. Yoksa da pazara, markete inerken 15 kıloluk mamalardan eldivenle poşete doldurup konteynerlerin yanlarına, ağaç diplerine bırakabilirsiniz. Mamayı balkonda veya kiler gibi bi yerde saklayabilirsiniz.
Bir de mesela akşam yemediğinde kanat, but, kemikli et yediğimizde bir tencereye su doldurup kemikleri tekrar kaynatıyorum, içine de bayat ekmekleri doldurunca bayılarak yiyorlar. Mamadansa böyle yemekleri çok seviyorlar, fakat her zaman mümkün olmuyor :/

Evet ya çöpün yanına kapla bişey koyunca atıyolar ben kuru havalarda kapsız koyuyorum mamayı çöpün yanına arkasına falan, ama 2 gündür istanbulda aşırı yağmur var çözüm bulamadım bende napsam diye kaplada koysam ıslanıyo mamalar bunun için önerisi olan varmı acaba
Canım ben İnternette görmüştüm, 5 ltlik şu bidonunu ortasından oval şekilde kesmişler. Ağzı da kapalı bu arada. Tam anlatamadım ama islanmayacak şekilde ve çok mantıklıydı ben onu deneyeceğim. Bir bak internetten

Evet, her gün yapmaya çalışıyorum fakat arada file verdiğim oluyor.
Arabanız varsa çok daha kolay olur. Yoksa da pazara, markete inerken 15 kıloluk mamalardan eldivenle poşete doldurup konteynerlerin yanlarına, ağaç diplerine bırakabilirsiniz. Mamayı balkonda veya kiler gibi bi yerde saklayabilirsiniz.
Bir de mesela akşam yemediğinde kanat, but, kemikli et yediğimizde bir tencereye su doldurup kemikleri tekrar kaynatıyorum, içine de bayat ekmekleri doldurunca bayılarak yiyorlar. Mamadansa böyle yemekleri çok seviyorlar, fakat her zaman mümkün olmuyor :/
Olsun yine de ulaşabildigimiz kadarına ulaşalım :) haliyle mamadan daha lezzetli geliyordur ama her gün et yemediğimiz için o biraz zor :) o yüzden mama ve yemek eş zamanlı olarak deneyeceğim :)

Canım ben İnternette görmüştüm, 5 ltlik şu bidonunu ortasından oval şekilde kesmişler. Ağzı da kapalı bu arada. Tam anlatamadım ama islanmayacak şekilde ve çok mantıklıydı ben onu deneyeceğim. Bir bak internetten
Evet mantıklı aslında hatta iple ağaca falan bağlayabilirim atamazlarda o zaman.

Güzel, mutlu günler kk :) şu sıralar biraz fazla konu açıyorum ne hikmetse ama.
Benim size sormak istediğim şey şu. Sakin bir semtte yaşıyorum. Başıboş köpeklerin ve kedilerin epey yoğun olduğu bir yer. Ama onları besleyen birilerinin olduğunu hiç sanmiyorum. Özellikle kışın köpeklerin aç olduğuna eminim. İçim burkuluyor düşününce bile.

Şimdi ben bu hayvanlar için bir şeyler yapmak istiyorum ama nasıl? Öncelikle belirteyim ki maddiyatım çok çok yüksek değil. O yüzden orta düzeyli yorumlar yaparsaniz cok sevinirim :) ve bunu süreklilik haline getirebilmem için de dediğim gibi orta düzeyli olmalı. Internette biraz araştırma yaptım, sokak hayvanları için satılan mamalar var. Sokak hayvanları bu mamaları yiyor mu emin olamadım. Hani normalde alistiklari bir şey değil ya? Köpekler de aynı şekilde. Sokakta yaşadıklari için bu mamaları yiyeceklerinden emin olamadım.

Reklama girmeyecekse eğer ucuz yollu önerdiğiniz markalar var mı? Veya temin edebileceğim siteler? Mama dışında öneriler? Ne olursa artık. Çok teşekkür ederim şimdiden.

seni konularından hatırlıyorum şu iki konudur pek bir hoşuma gittin açıkçası.
temizmama vardı biz sokaktaki canları beslerken tavsiye edilen.
senin onlara merhamet ettiğin gibi Allah da sana merhamet etsin.

Sokak hayvanları hep besledim, beslerim de ömrüm yettiğince.
Benim gördüğüm kadarıyla kediler kuru mamayı yiyor, ne olursa.
Ama daha kuru mama yiyen sokak köpeği görmedim.
Yaş belki yerler..
Onun dışında ev yemeğinden kalanlar evet çok sağlıklı olmasa da.
Yapabiliyorsaniz tabi ki et salam bayılırlar.
Ama lütfen çiğ et vs vermeyin.
Hem bize hem onlara enfeksiyon sebebi.

Bir de ben altlarına evde fazla olan, az eskiyen minderlerden de koyuyorum, taşin üzerinde aç acina titriyorlar 😟

Cok dusunclisiniz , gun itibariyle bende sahiplendim Bi tane ,Baya usumus ve korkmustu, o kadar acti ki ,kiyamam ;( cok uzuluyorum , insan olarak hepimiz farkinda olmaliyiz ..

benim bildiğim tatlım bu kasaplar vs kemikleri çok ucuza bazıları bedavaya bile verebiliyor sokak hayvanları için derseniz belki yardımcı olabilirler , kaynatıp birazda ekmek doğrarsanız içine gayette doyurucu olabilir. bende genelde et yemeklerini vs çöpe dökmeyi sevmem kaplara koyup hayvanlar yesin diye bırakıyorum.

X