Son kullanım

RagnarLodbrok

Ölürken gülüyorum
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2018
3.667
5.467
Merhaba hanımlar, benim için gerçekten büyük dert olmaya başlayan bir durum hakkında sizin fikirlerinize ihtiyacım var.

Kozmetik ürünlerin son kullanım tarihleri...

Rimeller açıldıktan 6 ay sonra atılmalı ibaresi var. Keza bazı rujlar 12 ay, eyeliner 6 ay, pudra 18 ay, far paletleri 24 ay, ojeler bazıları 12 ay bazıları 18 ay sonra kullanılmamalı.
Ben çok sık makyaj yapan biri değilim bu yüzden açtığım bi ruj 18 ayda bitmiyor hatta hiçbir kozmetik ürünüm bitmiyor. Sırf bu ibarelerden dolayı dolu ürünü çöpe atıyorum ve çok üzülüyorum. Ülkemizde kozmetik ürünler de çok pahalı. Çaresiz kalıyorum. Nasılsa 6 ay sonra çöpü boylayacak diye ucuz ürünler alıyorum bu sefer de güzel bi sonuç alamıyorum.

Benim sorum şu sizler bu durumda nasıl davranıyorsunuz?

Toz ürünleri taşlaşmadıkça atmıyorum. (palet pudra vs.)
Ojeler zaten bozulunca ağda gibi süner, anlarsınız. Onları atarım.
Maskaralar da kuruyor zaten uzun süre kullanmak mümkün olmuyor.
Klasik rujları atmıyorum valla, kolay kolay bozulanını da görmedim. Ama gloslar kötü kokmaya başlıyor zaten, onları atıyorum.
20 liraya almıştım zamanında Revolution'un far paletini, şimdi 90 liraya satıyorlar. Bu fiyatlarla kolay kolay ürün atacağımı sanmıyorum.

Merhaba hanımlar, benim için gerçekten büyük dert olmaya başlayan bir durum hakkında sizin fikirlerinize ihtiyacım var.

Kozmetik ürünlerin son kullanım tarihleri...

Rimeller açıldıktan 6 ay sonra atılmalı ibaresi var. Keza bazı rujlar 12 ay, eyeliner 6 ay, pudra 18 ay, far paletleri 24 ay, ojeler bazıları 12 ay bazıları 18 ay sonra kullanılmamalı.
Ben çok sık makyaj yapan biri değilim bu yüzden açtığım bi ruj 18 ayda bitmiyor hatta hiçbir kozmetik ürünüm bitmiyor. Sırf bu ibarelerden dolayı dolu ürünü çöpe atıyorum ve çok üzülüyorum. Ülkemizde kozmetik ürünler de çok pahalı. Çaresiz kalıyorum. Nasılsa 6 ay sonra çöpü boylayacak diye ucuz ürünler alıyorum bu sefer de güzel bi sonuç alamıyorum.

Benim sorum şu sizler bu durumda nasıl davranıyorsunuz?
ucuz şeyleri cildine sürme, çok zararlılar. Ağır metallerden tut normal şartlarda cilde sürülmeyecek kimyasallara kadar katkılar var. Hele ki ruj ve fondötende.Ben son kullanma tarihlerini önemsemiyorum açıkçası. bakıyorum yapısı bozulmuşsa (tipi kokusu yoğunluğu vs) atıyorum tabi. ya da tutup da 5 sene bekletmiyorum da. Ojenin yapısı sakızlanıyor at, rimel kurumuşsa at, farı taşlaşmadıkça (kaç sene sürer kim bilir) atma mesela.

Yani zararlıdır muhakkak ama ben kullanıyorum ne yapayım. Makyaj ürünleriyle çok aram yok + pahalılar. Zaten ruj ve kaş boyası sürerim sadece. Onlar da hiç bayatlamıyorlar kıvamları bozulmuyor o sebeple sürüyorum. Krem kullanmayı çok severim ama zaten o da çok kullandığım için çabuk bitiyor tarihi geçmiyor.

Yukarıda da bahsedildiği gibi rimel ve oje kuruduğu için bozulduğunda kendini çok belli eder kullanamazsınız yapış yapış olduğundan dolayı. Fondöten ve pudrayı da bence tarihlerine dikkat ederek kullanın sonuçta tüm yüze uygulanıyor. Ama ruj ve kaş kalemi tarih geçse de kullanılır bence.

Küçük boyutlu ürünler alıyorum. Boyutu küçültemeyeceksem adet olarak azaltıyorum. Kullandığım ruj renkleri belli mesela, 25 tane ruj alacağıma 2 tane alıyorum, bitiyor. Bitmese de atmak koymuyor.

Son kullanma tarihleri bazı markalarda daha uzun mesela. Benim kullandığım fondötenin 3 sene ömrü var. 8 ml ambalajlı olanı alıyorum bir seneden fazla gidiyor.

Rimelleri ve göz kalemlerini 6 ay 1 sene arası kullanıyorum maksimum. Bozulmasa da atıyorum. Gözler kıymetli.

ben ruj ve allık kullanıyordum artık maske var diye onlarıda kullanmıyorum, tarihe falan bakmıyorum valla, tipi kaymışsa atıyorum. kremler, bakım ürünleri konusunda hassasım ama makyaj malzemelerinde bişey olmaz diyorum. yazarken farkettim ne saçma bir düşünce yapım varmış, ama tarihi geçti diye makyaj malzemesi atanıda hiç duymadım çevremden.

Göz kalemi ,ruj ve rimel dışında makyaj malzemem yok. Göz kalemleri bir süre sonra kaşıntı yapmaya başladığı için tarihine bakmadan atmak zorunda kalıyorum. Rimellerim bitiyor zaten onda sıkıntı yok. Rujlarımın hepsi bozuldu pandemide. Maske yüzünden hiç ruj sürmedim. Şu anda hepsi atılmayı bekliyor çünkü 2 sene oldu alalı.

ucuz şeyleri cildine sürme, çok zararlılar. Ağır metallerden tut normal şartlarda cilde sürülmeyecek kimyasallara kadar katkılar var. Hele ki ruj ve fondötende.Ben son kullanma tarihlerini önemsemiyorum açıkçası. bakıyorum yapısı bozulmuşsa (tipi kokusu yoğunluğu vs) atıyorum tabi. ya da tutup da 5 sene bekletmiyorum da. Ojenin yapısı sakızlanıyor at, rimel kurumuşsa at, farı taşlaşmadıkça (kaç sene sürer kim bilir) atma mesela.
Ucuz dediysem japon pazarı değil tabi ki :) asla sürmem öyle ürünleri. Piyasanın ucuzlarından bahsediyorum. Mesela maybelline şu meşhur kapatıcısı full dolu olmasına rağmen 6 ay dolduğu için attım :/ nişanda alınan far paletim var 5 yıl geçti tekin acarın. Sertleşmemişse kullanayım mı? Clinique allık vardı 2 yıl geçti diye kullanmadım. Ondan sordum.

ben ruj ve allık kullanıyordum artık maske var diye onlarıda kullanmıyorum, tarihe falan bakmıyorum valla, tipi kaymışsa atıyorum. kremler, bakım ürünleri konusunda hassasım ama makyaj malzemelerinde bişey olmaz diyorum. yazarken farkettim ne saçma bir düşünce yapım varmış, ama tarihi geçti diye makyaj malzemesi atanıda hiç duymadım çevremden.
Bende doğumdan sonra dikkat etmeye başladım.

Ucuz dediysem japon pazarı değil tabi ki :) asla sürmem öyle ürünleri. Piyasanın ucuzlarından bahsediyorum. Mesela maybelline şu meşhur kapatıcısı full dolu olmasına rağmen 6 ay dolduğu için attım :/ nişanda alınan far paletim var 5 yıl geçti tekin acarın. Sertleşmemişse kullanayım mı? Clinique allık vardı 2 yıl geçti diye kullanmadım. Ondan sordum.
ayyy niye attın içim acıdı :KK70: benim en eski farım 2017'den , amerikadan almıştım.. yapısında bir bozulma yok bozulana kadar da kullanırım atmam. Yapılarında, bulunmaları gereken normal formlarında bir bozulma yosa atmana gerek yok

ayyy niye attın içim acıdı :KK70: benim en eski farım 2017'den , amerikadan almıştım.. yapısında bir bozulma yok bozulana kadar da kullanırım atmam. Yapılarında, bulunmaları gereken normal formlarında bir bozulma yosa atmana gerek yok
Ya bizim eczacı güneş kremi için 5 yıl kullanabilirsin demişti. Oysa açıldıktan sonra 12 ay içinde atılmalı normalde. Eczacının dediğini yapmadım ama hep soru işareti. Güneş kremleri olmuş 300 tl 12 ayda bitmesi mümkün değil.

yapısı bozulmadıysa atmayın
cilt bakım ürünlerini atın makyaj ürünlerinin yapısını kontrol edin
oje gibi bazı ürünler bozulunca bayatlayınca geri eski formuna kavuşturmak için sıvılar vardı bir ara,1-2 damla damlatıp çalkalıyordun düzeliyordu makyaj malzemeleri için hala öyle birşey üretilmedi mi ya ?

Fondöten,bb krem ve güneş kremi dışında atmıyorum ben. Ama bu üçünün süresi dolduğu an çöp. O yüzden büyük değil de minik alıyorum. Güneş kremim bitiyor zaten. Rimelimi de kuruyana kadar. 6 senedir kullandığım paletim, 3 senedir kullandığım gloss rujum var yapıları hala taş gibi 🥰

Ya bizim eczacı güneş kremi için 5 yıl kullanabilirsin demişti. Oysa açıldıktan sonra 12 ay içinde atılmalı normalde. Eczacının dediğini yapmadım ama hep soru işareti. Güneş kremleri olmuş 300 tl 12 ayda bitmesi mümkün değil.
onu dinlemeyerek iyi yapmışsınız koruyuculuğu azalıyor ,
5 yıl sonra yüzünüze sadece krem formunda baz sürmüş olurdunuz ve güneşe maruz kaldığında ya da ısıya diyelim,cildiniz ne tepki verirdi allah bilir , 5 yılda ikiye ayrılır zaten yapısal bozulma yaşar

bazı markalar kolay bozulmuyor
chanell ,estelauder,mac,nars bunlar evladiyelik :)

X