Sonradan gelen ucak korkusu!!

MeryL

Guru
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2012
1.887
2.041
Merhaba kizlar,

Sorunum su ben yurtdisinda yasiyorum bu yüzden türkiyeye gelince sürekli ucagi kullanirdim hicte korkmazdim aklima kötü seyler getirmezdim yükseklik korkum oldugu halde,

neyse iste birgün türkiyedeyken bir tanidigim illa gondola binelim diye zorladi resmen dalga gecer gibi yok binemicekmisiniz dedi güldü felan bindik ve ben asiri korktum inene kadar ödüm patladi o asagi düsermis gibi his yüksege cikis felan beni acayip korkuttu..
sonra yine ordaki tanidiklar var ucaktan korktuklarini belirttiler yok ucak cok yüksekte oluyor yok bindinmi birdaha inemezsin kapilar kapaniyor dar alan felan filan hic ucak korkum olmadigi halde ve o gondoldanda korkmamla beraber bende bir ucak yükseklik korkusu basladi ..
cok tuhaf evet bende anlamadim onlara hem cok sinirliyim hemde kafamda senaryolar olusuyor ucak kalkarken gondol gibi yükseliyoruz diyenler var ne biliyim 2 hafta sonra ucaga binmem gerekcek türkiyeye gelmem icin ve bende acayip bir korku basladi :KK43:

Gercekten sizcede öylemi binenlere soruyorum ucak kalkis aninda gondol gibimi cikiyor eskiden bindigimde öyle birsey hissettigimi hatirlamiyorum ama iste konusup tedirgin ettiler beni .. düsünceleriniz nedir bu konuda yazarsaniz sevinirim ..

Kapali alan fobi sahibi birey olarak hic ucaga binmedim lakin pek cok kez Gondol'da eglendim. Sanirim 2'si farkli seylerdir. Benim de gunun birinde ansizin olusmustu.

Gondolla alakası yok bence, gondoldaki serbest düşüşün verdiği etki çok farklı.
Uçağa binip kalkıştan sonra rahatlayacaksınızdır :)
kalkista cok dikmi cikiyorduk bunu bile hatirlamiyorum cok sacma biliyorum ama sanki birden dik bir sekildde yukari yükselcekmisim gibi korkuyorum

Beni uçakta asıl heyecanlandıran kalkışa geçmeden hemen önceki hızlanışıdır.
Müthiş bir hız tutkusu bana göre.
Arabada aynı hazzı almam korkarım mesela. Oradan buradan araç çıkabilir, kontrolü kaybedebilir diye.
Bence böyle düşünün.
Bomboş gökyüzü. Özgür hissedin ve tadını çıkarın

Beni uçakta asıl heyecanlandıran kalkışa geçmeden hemen önceki hızlanışıdır.
Müthiş bir hız tutkusu bana göre.
Arabada aynı hazzı almam korkarım mesela. Oradan buradan araç çıkabilir, kontrolü kaybedebilir diye.
Bence böyle düşünün.
Bomboş gökyüzü. Özgür hissedin ve tadını çıkarın
Yapmaya calisacagim :)

kalkista cok dikmi cikiyorduk bunu bile hatirlamiyorum cok sacma biliyorum ama sanki birden dik bir sekildde yukari yükselcekmisim gibi korkuyorum

Birden değil yavaş yavaş ☺
Yurtdışında yaşıyormuşsunuz, onlarca deneyiminiz olmuştur

Gondolda uçaktaki gibi güvenli kemer vs yok
Muhtemelen pek istemeyerek bindiniz ve o savrulma hissi sizi zorladı

Ilk defa binmeyeceksiniz, daha önce çok kere başardınız, üzerine çok düşünüp içinizi doldurmayın bence

Ay ben de bunun bir benzerini yaşıyorum. Pandemiden önce her ay bi yurtdışı seyehatim olurdu kesin. Ayda 3 kere git gel yaptığımı bilirim hiç de korkmazdım. Son bindiğimde kalkışta ve inişte kalp krizi geçireceğim zannettim kendime hayret ettim noluyoruz diye 😑 Beyin böyle bir şey işte üstüne düşünmeyin kesin o yaşadığınız bir şeylerden etkilendiniz korkunuzu tetikledi. Korkular da üzerine giderek aşılır telkin edin kendinizi bol bol zamanla rahatlarsınız iyi seyehatler ☺️

Birden değil yavaş yavaş ☺
Yurtdışında yaşıyormuşsunuz, onlarca deneyiminiz olmuştur

Gondolda uçaktaki gibi güvenli kemer vs yok
Muhtemelen pek istemeyerek bindiniz ve o savrulma hissi sizi zorladı

Ilk defa binmeyeceksiniz, daha önce çok kere başardınız, üzerine çok düşünüp içinizi doldurmayın bence
aynen cok deneyimim oldu hatta tek binip sifir korkuyla binmisligimde var ama inan bende bana ne oldu bilmiyorum gondol ve konusmalar okadar etkilediki eski ucularimi hatirlamiyorum ...
hic istemeden binmisdim .. bu durumun üzerinede ucak fobisi olan kisilerin yorumlarini okuyunca dahada bir panikledim galiba cok abarti yazilar var en cesur insan bile etkilenir inanin bana..

Ay ben de bunun bir benzerini yaşıyorum. Pandemiden önce her ay bi yurtdışı seyehatim olurdu kesin. Ayda 3 kere git gel yaptığımı bilirim hiç de korkmazdım. Son bindiğimde kalkışta ve inişte kalp krizi geçireceğim zannettim kendime hayret ettim noluyoruz diye 😑 Beyin böyle bir şey işte üstüne düşünmeyin kesin o yaşadığınız bir şeylerden etkilendiniz korkunuzu tetikledi. Korkular da üzerine giderek aşılır telkin edin kendinizi bol bol zamanla rahatlarsınız iyi seyehatler ☺️
Bendede ayni öyle oldu birden bire okadar korkmadigim halde birden korkmak tuhaf birsey .. evet binecegim insAllah tesekkür ederim :)

Gondol ile alakası yok bence. Zaten kalkarken hissedilmiyor çok fazla. Ben hissetmiyorum yükselmeyi diyim yada.

Sadece tam olarak havalanana kadar pencereden bakmıyorum. Sanki yükselirken bakarsam korkarım gibi geliyor. Halbuki sonra bakıyorum bulutlara. İnsan psikolojisi işte çok garip 😆

Ne kadar düşünüp kendimizi tedirgin edersek o kadar vesvese oluyor sanki. Kaç kez uçak tecrübesi yaşamışsınız, takılmayın bence 😊

ucagin gondolla ayni hissi vermesi fiziken imkansiz. ikisinin yaptigi hareket farkli, sizi gondolda rahatsiz eden sey yukselisi degil daha sonraki serbest salinimiydi buyuk ihtimalle.

simdilik ne desek sizi sakinlestirmeyecek ama ucaga tekrar binince anlayacaksiniz, ayni his olmayacak emin olun. iyi yolculuklar simdiden.

Gondol ile alakası yok bence. Zaten kalkarken hissedilmiyor çok fazla. Ben hissetmiyorum yükselmeyi diyim yada.

Sadece tam olarak havalanana kadar pencereden bakmıyorum. Sanki yükselirken bakarsam korkarım gibi geliyor. Halbuki sonra bakıyorum bulutlara. İnsan psikolojisi işte çok garip 😆

Ne kadar düşünüp kendimizi tedirgin edersek o kadar vesvese oluyor sanki. Kaç kez uçak tecrübesi yaşamışsınız, takılmayın bence 😊
Gercekten öyle üstüne düstükce düsündükce okudukca dahada tedirgin oluyorum.
Bazi sitelerde kalkis anini öyle bir anlatiyorlarki kalp krizinden ölecegim diyor bazilari bunu yazma sebebleri nedir bir anlasam.. rahatlayacagim yerde :KK70:D

ucagin gondolla ayni hissi vermesi fiziken imkansiz. ikisinin yaptigi hareket farkli, sizi gondolda rahatsiz eden sey yukselisi degil daha sonraki serbest salinimiydi buyuk ihtimalle.

simdilik ne desek sizi sakinlestirmeyecek ama ucaga tekrar binince anlayacaksiniz, ayni his olmayacak emin olun. iyi yolculuklar simdiden.
Inanin bende bilmiyorum ama cok etkiledi o gondol denen sey :sinirli: uzun zamandir binmedim o yüzden birseyde hatirlamiyorum ama eskiden korkmuyordum.. tesekkür ederim

Merhaba kizlar,

Sorunum su ben yurtdisinda yasiyorum bu yüzden türkiyeye gelince sürekli ucagi kullanirdim hicte korkmazdim aklima kötü seyler getirmezdim yükseklik korkum oldugu halde,

neyse iste birgün türkiyedeyken bir tanidigim illa gondola binelim diye zorladi resmen dalga gecer gibi yok binemicekmisiniz dedi güldü felan bindik ve ben asiri korktum inene kadar ödüm patladi o asagi düsermis gibi his yüksege cikis felan beni acayip korkuttu..
sonra yine ordaki tanidiklar var ucaktan korktuklarini belirttiler yok ucak cok yüksekte oluyor yok bindinmi birdaha inemezsin kapilar kapaniyor dar alan felan filan hic ucak korkum olmadigi halde ve o gondoldanda korkmamla beraber bende bir ucak yükseklik korkusu basladi ..
cok tuhaf evet bende anlamadim onlara hem cok sinirliyim hemde kafamda senaryolar olusuyor ucak kalkarken gondol gibi yükseliyoruz diyenler var ne biliyim 2 hafta sonra ucaga binmem gerekcek türkiyeye gelmem icin ve bende acayip bir korku basladi :KK43:

Gercekten sizcede öylemi binenlere soruyorum ucak kalkis aninda gondol gibimi cikiyor eskiden bindigimde öyle birsey hissettigimi hatirlamiyorum ama iste konusup tedirgin ettiler beni .. düsünceleriniz nedir bu konuda yazarsaniz sevinirim ..
1 kez bindiniz mi korku falan kalmayacak. Akışına bırakın. Türbülans vs bunlar normal şeyler.

Merhaba kizlar,

EMDR 'yi araştırın. Tek seansla kurtulabilirsiniz Uzman Psk.Cem Gümüş videolarından bilgi edinebilirsiniz.

Hava boslugu gibi.. ikiside ayni his biliyorum ne demek istedigini.. yillar sonra bende ucaktan korkmaya basladim
Ama yinede kullaniyorum. Bildigim tum
Dualari okuyorum😐😂

Lütfen dikkat hostesiniz konuşuyor 🥰
Merhaba nıçın böyle evhamlandınız? Kendınıze güvenin tabiki ama bızım kaptanlarımız , fılomuzdakı uçaklarımız güçlü sağlam ve tertemiz maşallah taş gibi 🧿🇹🇷🇹🇷🇹🇷
psıkolojık olarak kendınızı rahatlatın gondol fılan yok ınanın ayda 80 saat gondol olsa bende binmek ıstemezdım 😂 uçmak güzeldir salın kendınizi

X