soru...

narkosis

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2007
652
2
41
Özel sektörde dersanede çalışıyorum... Anlaşma olarak kendilerine göre bir kağıt imzalatıyorlar her senenin başında...ve ben artık bu haksız yoğun çalışma temposundan sıkıldığım için ayrılmayı kafama koymaya başladım... çünkü haksızlıklar üst üste geliyor... istemediğim bir bölümde çalıştırılıyorum (oks) 3 sene öss de çalıştım ve şimdi oks ye de koşturtuyorlar... bunaldım artık..bu sene kpss ye çalışmak istiyorum ne güzel boş zamanım olacak derken haftada 40 saate giriyorum... sorum şu: eğer ayrılırsam istifa edersem bana tazminat açarlar mı ? kazanırlar mı ? bir de şunu soracağım: kıdem tazminatı alabilmek için evlenmek ve eşim çalışmamı istemiyor demek gerekiyormuş bildiğim duyduğum kadarıyla.. dersanede 4 senedir çalışmama rağmen 1.5 senedir çalışıyor görünüyorum... bu bana mantıklı bir kıdem tazminatı verir mi ?? işe yarar mı ??? lütfen cevap verinn

Kendiniz ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız, evliliklerde ise evlilik tarihinden sonraki 1 yılda işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alırsınız. İhbar süreniz 1,5 yıl için 4 hafta. Yani 4 hafta önceden ayrılacağınızı bildirmezseniz sizden ihbar tazminatı talep edebilirler. Ama 4 yıl çalışıp 1,5 yıl gözüküyosa bu durumda sigorta priminiz eksik yatmış demektir, bunu da hizmet tespit davası açarak ispatlayabilirsiniz. Ya da işverenle konuşun dava açıcam diye belki o zaman kıdeminizi öderler.

teşekkür ederim... 4 yıldır çalışıyorum ama sigortam yatmadı evet ama nedeni öğrenci iken çalışıyor olmamdı... bilgileriniz için teşekkür ederim

Farketmez, öğrenciyken çalışınca sigorta yatmaz diye birşey yok, yatırmak zorundalardı. Şikayet etseniz ya da bu konuda dava açıp ispatlasanız suçlu duruma düşer çalıştığınız işyeri.

X