sosyal medya mükemmel anneler

Uzak bir akrabam infuliensırlığa soyundu. Ya da instamom diyeyim. Öyle bişey.
Ben az çok tanıdığım için öyle saçma ve komik geliyorki.
Yani işin iç yüzü başka.
Biz orada bir anlık fotoğraf veya birkaç saniyelik video görüyoruz.
Tüm gün o çocuk etkinlik yapmıyor, o da üstüne oturuyor, o da ağzına alıyor, o da sağa sola atıyor emin olun.
Sakın oradaki şeylere aldanıp anneliğinizi sorgulamayın. Çocuğunuz için en mükemmeli sizsiniz.
Bu hesaplar insana kendini yetersiz hissettirmek için var zaten.
Hayatımıza kattıkları zerrece bir fayda yok.
Dekorasyon mu? Link kaydırtmaktan, lüzumsuz şeyleri çok elzemmiş gibi göstermekten başka neye yarıyorlar?

Ciddi ciddi sosyal medya terörü oluştu. Gidişat kötü bana kalırsa. Ortalık bomboş insanların şatafatlı yaşamları ve bunları hayranlıkla şakşaklayan alık insanlarla dolu.

Mükemmel anneler mi bilmem kuzenimim oğluda cok meraklı bu şeylere her gün yeni bi etkinlik yapıyorlar ders yapiyorlar çok seviyor ki yapıyor sizin kızınızım ilgisini çekmiyor demek ki 🤔

sosyal medyada takip ettiğim birkaç hesap var. çoğu zaten birbirinin aynısı neredeyse çocuk odası dekorasyonları bile aynı. onları gördükçe kendimi yetersiz hissediyorum. mesela az önce 22 aylık oğluyla çıkartmalı etkinlik yapan birini gördüm. ya da herkeste görüyorum adeda gelişim seti. faydalı olduğuna inandığım için aldım 2 yaş olanı. kime baksam çocuğu takır takır yapıyor. ben kitap okumaya çalışsam da kızım dinlemiyor ki hep bir karıştırma peşinde. hele o setin yüzüne bile bakmadı. üstüne oturdu. ben de bıraktım. bazen sanki anneliği beceremiyorum gibi geliyor. olmuyor sanki o kadar uğraşıyorum kızımla ilgileniyorum ama affedersiniz bi taraflarını yayıp çocuğun eline telefonu veren komşumun çocuğu bile daha çok konuşuyor.
Ayy hepsi farklıdır da ben yalan yok hiç o setlerden almadım. Hatta ilk çocugum hamura 4 yasında tanısı. Şuan üçüncüyü büyütüyorum. İlki yasında arada kalem veriyorum bu hafta basladım. Küçüklüklerinde kitap vs de yapmadım. Bol bol konuşup sarkı söyledim ben. Yani bana cok yapay geliyor 18 ay cocukla set yapmak. Evdeki hayata dahil olmasını daha anlamlı buluyorum. Zaten 4 5 yasında asırı bir aktivite dönemi olacak evde okulda sürekli kagıtlar kalemler elinde olacak iki yasında Boşverin bence. Verin eline pirinci mercimegi hissetsin. Cevizlerle oynasın. Çorap dökün önüne giysin çıkarsın. Bence bunlar daha faydalı ve eglenceli.

Öncelikle kıyas yapmayın.
Her çocuk farklı gelişim gösterir.
Fabrikadan çıkmıyorlar ki aynı olsunlar.
O setlerden almıştım ben severek yaptı.
Ama hikaye okumamı hiç sevmiyordu.
Resim yapmayı sevmiyordu.
Neyi seviyorsa onu anlarsınız zamanla.
Birlikte kurabiye yapın alın size etkinlik.
Hamur yogururken ona da verin oynasın bu da etkinlik.
Etkinlik illaki materyalle olacak diye birşey yok ki.
Çamaşır asarken size mandal versin mandallari alırken sayın Türkçe ya da İngilizce bu da etkinlik.
Bezelye ayıklayın, barbunya ayıklayın vs vs.
Daha bir sürü şey bunun gibi.

Her çocuk birbirinden farklı. 2 oğlum var biri 6 diğeri 1 buçuk yaşında. İkisini de ben yetiştiriyorum. Büyük küçüğün yaşlarındayken kitaplara bayılır, hiç zarar vermezdi. Öyle ki o zamanki kitapları hala sapasağlamdır. Küpden şekiller atıp onları öğrenirdi.

Ama küçük tam tersi. Dikkatini verip asla oturmuyor. Kitapları yırtıyor, klipler dikkatini çekmiyor. Onun da ilgi alanları farklı olacak demekki. Her çocuk farklı

Onlar mukemmel zamanlamada story cekıp foto cekıp -mış gibi yapıyorlar.Süper pazarlama tekniği.
Sız normalsiniz ıcınız rahat olsun.
Bir de her cocuk farklı.Benım de takıp ettıgım var bır tane.Kızı 13 aylık.Benımkıler 2 ay once yanı 13 aylıkken koltuk tepelerinde,yurume arkadasımın ustundeler,hatta biri teknıgı bır becerse takla atacak.Bu bebegın storylerını ızlıyorum hareketlerı bıle yavas
ne uslu,cocuk durdugu yerde oturuyor resmen dakıkalarca.Bu cocukla her etkınlık yapılır.bIr ara kafayı taktım benımkıler neden yapmıyor dıye ama benım bebeklerım hareketlı.Bır daha da stabıl durdukları hıc bır aktıvıte yaptırmadım.

sosyal medyada takip ettiğim birkaç hesap var. çoğu zaten birbirinin aynısı neredeyse çocuk odası dekorasyonları bile aynı. onları gördükçe kendimi yetersiz hissediyorum. mesela az önce 22 aylık oğluyla çıkartmalı etkinlik yapan birini gördüm. ya da herkeste görüyorum adeda gelişim seti. faydalı olduğuna inandığım için aldım 2 yaş olanı. kime baksam çocuğu takır takır yapıyor. ben kitap okumaya çalışsam da kızım dinlemiyor ki hep bir karıştırma peşinde. hele o setin yüzüne bile bakmadı. üstüne oturdu. ben de bıraktım. bazen sanki anneliği beceremiyorum gibi geliyor. olmuyor sanki o kadar uğraşıyorum kızımla ilgileniyorum ama affedersiniz bi taraflarını yayıp çocuğun eline telefonu veren komşumun çocuğu bile daha çok konuşuyor.
bence çocugunuzu hıc bılmedıgınız ınsanların yetıstırdıgı cocuklarla kıyaslamanız dogru degıl.Belkı cocugunuzun yetenegı yok ya da 2yaşına gelınceye kadar nasıl yetıstırdınız?Ilk defa kıtap okumaya başladıysanız gayet normal o daha 2yaşında pür dikkat dinlemesini bekleyemezsiniz.Bebekken konusmaya başlayın diyor uzmanlar sanki karşınızda yetişkin iş gibi. konuş-kavra-karşılıklı yap(30milyon kelime kitabı)şiddetle okumanız tavsiye ederm.O ınstagram annelerine de çok özenmeyin bence iyi bir anne olsa çocugunun her özelini paylaşmaz ve bundan para kazanıyor çoğu🙊ve siz resmin bir yüzünü görüyorsunuz kimbilir görünmeyen kısmında neler var??her çocuk farklı ve özeldir annelikte öyle.Siz kendinizi iyi ve yeterli hissedin bunun için okuyun araştırın çabalayın uzmana danışın siz iyi olun ki çocuğa da ancak böyle faydalı olabilirsiniz💐

Herşey sizin elinizde değil. Cocuklarin da kendi sınırları, zamanlari ve karakterleri var.
Bazen naparsaniz yapin bi başka cocuktan geç yurur, gec konusur, kendi zamaninda yapar bunlari. Siz kendinizi de parcalasaniz cocugunuz her konuda ilerde ya da başarili olamaz. Bu sizinle ilgili degil. Elinizden geleni yaparsiniz ama maximum seviyede dönüt beklemeyin herşeyden.
Hepimiz herşeyi mukemmel yapmiyoruz.

Influencerlık yeni moda bir meslek grubu olarak geçiyor artık, bahsettiğiniz sosyal medya anneleri de bu mesleği icra edebilmek adına çocuklarını kullanıyorlar. Çocuklarının çook beğendiğini iddia ettikleri ürünler reklamdan ibaret, tonlarca para kazanıyorlar bunun üzerinden ve hepsi göstermelik

Çocuğum yok ama arada bende "Instamom" lara bakıyorum, hepsi mükemmel. O kareye sığdırılmış kusursuz hayat, zeki çocuklar vs derken bir takipçinin yorumuna denk geldim. Çok ünlü bir anne için "Sizi yıllardır takip ediyorum, geçen yıl bir otelde gördüm, eşinize ve çocuklarınıza çok kötü davrandınız, yanınıza gelemedim çünkü olanlara inanamadım" yazmıştı. Sonra anlamıştım sosyal medyanın ne kadar çirkin bir yer olduğunu. Boşuna kafana takma.

en kucuk kardesim bir sureligine babamin yanina gelmisti daha 3 yasinda falan, annesinden ayrilmiyor normalde. babam da tabi bir suru etkinlik, montessori bilmemnesi falan doldurmus eve kaliteli vakit gecirmek icin. maymun olduk hepimiz oynasin diye yok cocuk oynamadi. 😂 babam bozuldu baya, ben sinirlendim, kendi kendime yapacaktim az kalsin :KK70: bir ton seyi doktuk onune bebe gidip kumandayla oynadi.

babamin dedigine gore ben kucukken bu etkinliklere bayiliyormusum, diger kardesim hic oyuncakla bile oynamamis, en ufak da boyle degisik. her cocuk bir olmaz ki. ben anne degilim cocuklardan da cok korkarim ama mantiken dusununce hicbir insan birbiriyle yaristirilmamali yani.

Çocuğum yok ama arada bende "Instamom" lara bakıyorum, hepsi mükemmel. O kareye sığdırılmış kusursuz hayat, zeki çocuklar vs derken bir takipçinin yorumuna denk geldim. Çok ünlü bir anne için "Sizi yıllardır takip ediyorum, geçen yıl bir otelde gördüm, eşinize ve çocuklarınıza çok kötü davrandınız, yanınıza gelemedim çünkü olanlara inanamadım" yazmıştı. Sonra anlamıştım sosyal medyanın ne kadar çirkin bir yer olduğunu. Boşuna kafana takma.
Kimdi o merak ettim.

Her çocuk farkli gelişim gösteriyor karşılaştırmaya hiç girmeyin 2 yaş oturup kitap yapacağı yaş degil zaten .
36 aylıkken ilk egitim setlerini aldık okulda ogretmen resmen cile çekiyordu yapamadıkları için 4 yas yani 48 ay bana göre eğitim setleri için ideal zaten 60 ay okul öncesi egitimin temeli.
Telefon tablet vermeyin doğru yol bu.
Dikkat dağınıklığı sebebi.Kitap okuma için de 3yas dönüm noktamizdi dikkatle dinlediler.
2 yassa büyük boy lego.duplo setleri kurtarıcı olur.Bos kagitlara karalama boyama vb de kaslarına yardımcı olur🙋🏻‍♀️

X