sosyal medya mükemmel anneler

Ördek sendromu deniyor buna ördek suyun üstünde süzüyor gibi görünür sanki hiç bi sıkıntısı yok herşey mükemmel ama suyun altında ayaklar hiç durmaz o kamera kapanınca neler oluyo bilemeyiz o çocukların Bi gün bu psikolojiye dayanamayacağını düşünüyorum ben

Doktorlar cocuklarinizi baska cocuklarla kiyaslamayin der, her cocuk farklidir.
Siz de kotu bir anne degilsiniz.

Sosyal medyada çocuğumu paylaşmıyorum sevmiyorum neden bilmiyorum rahatsız hissediyorum. Binlerce kişiye her anını çekip paylaşan insanlara anlam veremiyorum. Hayır sorsan gördüğünüz bizim hayatımızın minik kısmı diyorlar ama storyler karınca duasına dönüşüyor bilmem kaç tane hergün. O çocuklar anneleriyle kaliteli zaman geçiremiyorki sürekli telefon ellerinde ya yazışıyorlar ya konuluyorlar yada fotoğraf çekiyorlar. Yazık yani asla ne kendimi ne çocuğumu kıyaslamam onlarla.

diğer soruna gelince oğluma çok oyuncak alan bir anne değilim çünkü çok fazla öyle şeyleri sevmiyor. Araba ve lego ilgisini çekiyor birtek. Onun dışında evde hep keşfetme halinde ben hangi odadaysam yada mutfaktaysam çekmeceleri boşaltır inceler oynar hadi topla annecim derim toplar kaldırır. Açıkçası herkesleşmek zorunda değil. Bir ara bende hafiften kıyaslamaya başlamıştım ama hemen değiştirdim kendimi. Bugün yapmadı dediğim şeyi iki gün sonra kendi isteğiyle yapıyor. Zaten sıkıldılar evde iyice birde biz bunaltmayalım çocukları. Ara ara montessori oyunlar kuruyorum oynuyoruz. Her zaman yapılan şeylere de ilgileri kalmıyor bu arada.

Mükemmel anne diye birşey yok. Anneler yorgun da okur, uykusuz da, sinirli de, mutlu da. Evleri dağınık da olabilir toplu da. Ayrıca her çocuk da bir değildir. Kimisi erken konuşur kimisi geç. Siz çocuğunızı başka çocuklarla kıyaslamayı bırakın ve sadece çocuğunuzda mutlu anlar geçirmeye çalışın. Çocuğunuzun yapmayı sevdiği şeyleri yapın. Sosyal medya sahte. Siz sahte insanların mükemmel göstermelik hayatlarına aldanmayın. Misal bir tanıdığım var hep yüzü beş karış asık, hep mutsuz, kendisi hamile ve kızı olacak ama erkek bebek istediği için çok mutsuz. Yeni yeni kabullenmeye başladı kızı olacağını ama sosyal medyada kızına aldığı ciciler, mutluluklar, cinsiyet partileri herşey var. Görseniz çok mutlu iyi ki kızı oluyor ama normal yaşantısında nedeb kızı oluyor neden erkek değil. İşte sosyal medyanın yanıltıcı halleri. Sizde bunlara aldanmayın, kendinize de çocuğunuza da eziyet etmeyn.

Bence böyle bir kiyaslama yapmak hoş değil.

Her birey kendi hızına bireysel gelişim özelliklerine göre ilerler. Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamayın .

Bazen ben de sizin gibi hissediyorum. Ama sonra normale dönüyorum. Ben çevremle kıyaslıyorum daha çok. Ama herkesin yaşam koşulları, genleri farklı. Rabbim sağlık sıkıntısı vermesin. Şükür diyip aynen devam yaşamaya.

Her çocuğun gelişim hızı, ilgileri farklı.
Kardeşime mesela pilli motorlu oyuncaklar alırdık, akşamına oyuncağı parçalamış ve pili moturu çıkarmış, elinde bulunan diğer parçalarla birleştirip başka aletler tasarlamış olurdu.
Koca bir sepeti vardı içi kablo, küçük motor gibi şeylerle doluydu.
Anneme yemeği karıştıran tencere kapağı yapmıştı.
Ama kendimizi parçalasak 2 sayfa kitap okutamazdık, çok çabaladik inanin ama çocuğun ilgisini çekmiyorsa yapacak pek bir şey kalmıyor.
Ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfetmelerine imkan sağlamak düşüyor ailelere.
Ne kendinizi ne de çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslayarak bir yere varamazsınız.

Tanımadığı insana mükemmel annesinin filan demek ne kadar da kolay. Kimse mükemmel değildir. Sosyal medyada sadece anneler değil kimse kötü bir şeyini paylaşmıyor zaten onu geçiyorum.
Ben burada insanın iç sesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Siz kendinizi rahatsız hissediyorsanız bir şeyleri değiştirmelisiniz o zaman.
Çocuğunuzun size iyi ve yeterli hissettirme borcu yok. Sizin seçtiğiniz şeyleri sevme be yapma zorunluluğu da yok. O yüzden çocuğunuzu olduğu gibi sevin. Ondan kendinize ait beklentileriniz olmasın. Çünkü her zaman birileri birilerinden daha iyi olacak. El kadar bebeleri şimdiden böyle kıyaslara boğmayın.
Ebeveynlerin amaçlı destek olmak, rehberlik etmektir; domino etmek değil.

Bu yorum sosyal medyada gördüklerine özenen her cahile ışık olmali baskada söze gerek yok

"o kadar uğraşıyorum kızımla ilgileniyorum ama affedersiniz bi taraflarını yayıp çocuğun eline telefonu veren komşumun çocuğu bile daha çok konuşuyor."

Komşunuzu, komşunuzun çocuğunu, kendi çocuğunuzu aynı paragrafta aşağılamışsınız. Görünen o ki siz zaten mükemmelsiniz.

Kızım 2 yaşında, kitap okumaya bayılıyor ama bir kere bile legolarla oynatamadım. Her çocuğun ilgi alanı ve beğenileri farklı. Çocuğunuz gördüklerinizle kıyaslamayın, bırakın mutlu olduğu şeyleri yaparak mutlu büyüsün. Gerisi zaten kendiliğinden gelir.

Sosyal medyada cocugunu, evini, hayatini paylasip bundan para kazanan insanlari takip etmiyorum. Siz de takip etmeyin. Zengin ettik vasifsiz insanlari, coguyla oturup 10 dk sohbet edilmez.

Sosyal medyanın görünen ve görünmeyen yüzü var, herkes en güzel anlarını paylaşmaya çalışıyor. Maldivlerde balayı yapan çift şuan işe gidiyor kadın evde çocukla ilgileniyor mesela :) Her zaman tatil olmuyor. Ben de kedilerimin en uslu hallerini fotoğraflayıp koyuyorum oysa mutfak tezgahından zor indiriyorum, her yeri kurcalıyorlar normalde :) akşam uslu uslu dururken anlık bi fotoğrafını paylaştım. Halbuki hep öyle uslu değil.
O paylaşanların çocukları da hep öyle etkinliklere ilgili değil, ilgili oldukları anlarda videoya çekip onu ekliyorlardır.
Yine de sabırla kitap okumaya etkinlik yapmaya devam... Sadece her zaman ilgili olmalarını beklemeyin çocuk bu tabii ki meraklı olacak her yeri kurcalamak bakmak isteyecek. Annem benimle bir yere çıkmak istemezmiş başkasının evinde her yeri kurcalamak istediğim için :) Bence kendi evinde tehlikesiz şeyleri kurcalamasına izin vermek de gerekiyor. Bir arkadaşım mutfak dolaplarına çocuk kilidi takmıştı ama sadece bir dolaba taktırmayıp buraya plastik renkli renkli kaplar koymuştu, çocuk merakını gidersin kurcalasın oyun oynasın diye...

Cocuk ustune oturarak ilgisini belli etmis ve cok tatli sen onlara ne bakiyorsun kuzum herkes birbirinden gordugunu daha cok fav almak icin yapiyor inanma cağ gösteriş çaği ve kitap okuman harika bence

Benim çocuğum yok ama bende bakıyorum evlilere hep dışardalar, yemekler dışardan söyleniyor, temizlik hiç yapılmadığı halde evler mis pak.
Bizde bir yanlışlık var o zaman
İşin şakası tabi de.
Orada her şey güzel gösteriliyor işte.
Akıllı çocuğum, zeki bebem maşallah 6 aylıkken fransızca konuşuyor .d

Şu an takip ettiğim bir sosyal medya annesi yok, ama bir zamanlar vardı.
Göründükleri kadar muhteşem olduklarını varsayalım ( ! ) yine de doğduğu andan itibaren tüm hayatlarını annelerinin yüzüne bakarak değil de kameraya bakarak geçiren çocukların ne kadar sağlıklı olmasını bekliyorsunuz?
Beni en çok bu üzerdi baktığım zamanlarda. Çocuklar o kadar alışmış ki, anne günde 313332 story çekiyor çocuk da cihazla konuşuyor adeta. Ben hatıra kalsın diye video çekmeye çalışıyorum iki dk durup da iki çift lafı ettiremiyorum.
Çocuklar küçükken insan bir şeyler öğrenirim diye düşünüp daha çok ilgileniyor başkalarının anneliğiyle ama inanın sizi strese sokmaktan başka bir işe yaramazlar, boşverin gitsin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…