Sözde nişanım olucak ama zerre hevesim yok :(

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ya çok garip bir insansınız bir kere ‘aşırı şüphe etme hastalığı’ diye tanım yok.
Kesinlikle katılıyorum muhtemelen hastalığı şizofreni gibi birşeydir diye geçti aklımdan.
Konu sahibi babasından o kadar kopuk ki hastalığını bile doğru dürüst isimlendiremiyor.
Ne acı ki tüm aile adamı yalnızlığa mahkum etmişler

Merhaba öncelikle. 3-4 aydır yıllardır yaşadığım bir burukluğu dahada derinden yaşıyorum. 25 yaşındayım. 18 yaşımda ailemden farklı bir şehire taşındım üniversite için bu ilde teyzemler ve dayımlar da var. Babam devlet memuru çok naif bi insandı. Ama ailesiyle yer yurt davaları yüzünden yıllarca problem yaşadık babam yüzlerine hiçbişey söylemedi trip atar gibi kendini geri çekti ve elinde ev dışında hiçbişey kalmadı kardeşide ortak sükkanı devraldı evler arabalar aldı. Bunları kaldıramadı psikolojik olarak ben lisedeyken babamda aşırı derecede şüphe hastalığı başladı annemde eğitimsizlikten belki bunun bi hastwlık olduğunu 6-7 sene anlayamadı bizde çocuktuk. Ben üniversiteye geçtikten sonra babam istifa etmiş sebebsiz yere hastaneye yatırdık çıkınca 1-2 sene iydi sonra tekrar nüksetti. Okadar zor bi insanki hastalığını kabul etmedi emekliliğini zar zor ettirdik. 3 yıldır evde dahada beter oldu. Sürekli evde birilerinin ona zarsr vermeye çalıştığını kurdu herkese rezil olduk misafir çağıramaz olduk. Ne hastaneye götürebildik ne ilaçlarını kullandırwbildik varsa yoksa ailesi ona zarar vermeye çalışanlar. Şiddet eğilimli değildi ama sürekli trip atıyordu bize. Kardeşim geçen sene yanıma twşındı işe girdi. Annemde kaldıramadı bukadar yıldan sonra anneannemin yanındaydı 1 senedir Bu sırada emekli maaşına rağmen gidip çekmiyor ve okadar zayıflamış ve çökmüşki her gördüğümde ağlıyorum mahfolduk elimizden birşey gelmiyor. Bizde kardeşimle gidip mahkemeye başvurduk tekrar hastaneye yatırdık. Bu arada ciddi düşündüğüm biri var 4 yıldır ilişkim var ama babamın durumunun belirsizliğinden utandığımdwn hiç bişey söyleyemedim. Evlenme teklifi aldım geçen ay 2-3 ay sonrasına isteme planlıyorlar. Annem yaz için bizim yanımızdaydı ailesi kız görmesine geldi. Babamı hergün arıyorum düzelmiştir belki diye ama her aradığımda yalvarıyorum baba tamam kimse senle uğraşmayacak yanıma twşının burdw düzen kuralım sürekli devlet yapılanları telafi ederse biryerlere giderim yoksa asla gerekirse şehit olurum. İki gündür de açmadı galiba öğrendi bizim yatırdığımızı. Ben ne yapacağımı bilmiyorum. Herkesin çok normal bir şekilde geçirdiği süreci ben her gece ağlayarak geçiriyorum. Ben insanlara ne diyeceğim. Babam gelmeyecek ama neden ben ne yapayım okadar çaresizim okadar yalnızım ki sözlüm hep diyodu babanla niye konuşmuyosun niye hiç gelmiyor buraya seni merwk etmiyormu diye. Bende içine kapanık asosyal annemle konuşurken genelde konuşuyorum diyodum bazen iyi bazen kötüydü şuan en kötü halinde. Ne olur bana fikir verin insanlara ben ne diyeceğim. Sizin oğlunuz kardeşinizin evlenmek istediği kız gelip size benim babam istemede olmayacwk çünkü gelmek istemiyor evden dışarı çıkmıyor çünkü twkip edildiğini düşünüyor ben umrundw değilim mi demeliyim. Allah aşkına bana akıl verin. Öyle bunaldım ki bazen dua ediyorum Allahım madem şifa vermiyosun bari canını al insanlara bişey diyebileyim kardeşim ben annemde usandık bittik artık :KK43:
Bu bir rahatsızlık babanız hasta sonuçta. Utanılacak birşey değil. Soylemelisiniz

Babanızın bir tanısı var mı paranoyak şizofreni olabilir mi? Doktor takibinde miydi? Antipsikotik ilaç alıyor muydu? Ciddi bir rahatsızlıktan bahsediyoruz, babanızın elinde olmayan. Kendi başına zaten bırakmamanız gerekir.
Yani babanızın bu durumuna üzülmek yerine ondan utanır gibisiniz. Aynısı sizin de başınıza gelebilir yalnız farkındasınız değil mi?
Sevgilinize de dürüst olmanız gerek. Babanız hasta diye değil ama bunu gizlediğiniz için küçük düşme olasılığınız var.

Siz ailece hasta babanızı tek mi bıraktınız! Zaten psikolojisi bozuk daha da kötüye gitmiş yazık. Sorun tam olarak bu. Adam ne yapmış ki utanıyorsun? Hasta yani yazık. Ben oğlumun sevgilisinin babası hasta diye tepki göstereceksem insanlığım yerin dibine girsin. Ama sevgilisi ve annesi falan onu kaderine terk etse pek istemezdim

Yarın kimin başına ne gelir bilinmez.babaniza çok üzüldüm.anneniz hayat arkadaşını bu denli bırakıp gitmemeliydi ya. Geçen gün konu açtım kanser hastasıyım bir çocuğum olsun istyorum ama sağlığıma güvenemiyorum dedim.demekki hayirlsiini dilemek gerekiyor. Evlat gelmiş dunyaya babasının hastalığından utanıyor hastalık bu hastalık.benim babamı. Beli tutulmuş bir aydır ayaklarına kapaniyorum gel hastaneye gidelim yetmiyo yakinlarimi milleti arıyorum babamı ikna edin hastaneye gidelim diye.yapmayin anasına babasına dün içinde dua etmeyenin karnı hiç doymazmis kaldiki siz ölsün diye dua ediyorsunuz resmen.bu arada yarın nisanlinizda aynı duruma düşebilir umarım adama durumu anlattiginizda kendisini babanızın yerine koyar ve geleceği bir kere daha dusunur

Adamın bakımını yapmıyorsunuz herkes terketmiş birde sırf psikolojik problem yaşadığı için ölmesini diliyorsunuz bence siz gerçekten kötü bir insansınız . Nisanliniz umarım durumun farkına var ve topuklayarak kaçar . Bakımını yapamamayi bir yere kadar anlarım da sırf sağlık sorunu var ve rezil olacağım diye ölmesini istemek çok insanlık dışı ya o adam sizi nasıl okuttu binbir emekle kim bilir ? Çok kan dondurucu bir düşünce yapınız var.

Yarın kimin başına ne gelir bilinmez.babaniza çok üzüldüm.anneniz hayat arkadaşını bu denli bırakıp gitmemeliydi ya. Geçen gün konu açtım kanser hastasıyım bir çocuğum olsun istyorum ama sağlığıma güvenemiyorum dedim.demekki hayirlsiini dilemek gerekiyor. Evlat gelmiş dunyaya babasının hastalığından utanıyor hastalık bu hastalık.benim babamı. Beli tutulmuş bir aydır ayaklarına kapaniyorum gel hastaneye gidelim yetmiyo yakinlarimi milleti arıyorum babamı ikna edin hastaneye gidelim diye.yapmayin anasına babasına dün içinde dua etmeyenin karnı hiç doymazmis kaldiki siz ölsün diye dua ediyorsunuz resmen.bu arada yarın nisanlinizda aynı duruma düşebilir umarım adama durumu anlattiginizda kendisini babanızın yerine koyar ve geleceği bir kere daha dusunur
hayırsız evlat dedikleri bu olsa gerek işte..

Hayırsızlik daha iyi en azından hayırsız bırakır kaçar . Bu başka bir tür ölsün istiyor hasta olduğu için . Adam durduk yere hasta olmamış
Babasıyla o kadar alakasız ki bırak hastalığının ismini bilmek, yaptığı ve söylediklerini keyfi söylüyormuş gibi adamı aşağılıyor. Hastalığın ciddiyetinin farkında değil resmen, bir nevi bilinçli yaptığını düşünüyor.

Merhaba öncelikle. 3-4 aydır yıllardır yaşadığım bir burukluğu dahada derinden yaşıyorum. 25 yaşındayım. 18 yaşımda ailemden farklı bir şehire taşındım üniversite için bu ilde teyzemler ve dayımlar da var. Babam devlet memuru çok naif bi insandı. Ama ailesiyle yer yurt davaları yüzünden yıllarca problem yaşadık babam yüzlerine hiçbişey söylemedi trip atar gibi kendini geri çekti ve elinde ev dışında hiçbişey kalmadı kardeşide ortak sükkanı devraldı evler arabalar aldı. Bunları kaldıramadı psikolojik olarak ben lisedeyken babamda aşırı derecede şüphe hastalığı başladı annemde eğitimsizlikten belki bunun bi hastwlık olduğunu 6-7 sene anlayamadı bizde çocuktuk. Ben üniversiteye geçtikten sonra babam istifa etmiş sebebsiz yere hastaneye yatırdık çıkınca 1-2 sene iydi sonra tekrar nüksetti. Okadar zor bi insanki hastalığını kabul etmedi emekliliğini zar zor ettirdik. 3 yıldır evde dahada beter oldu. Sürekli evde birilerinin ona zarsr vermeye çalıştığını kurdu herkese rezil olduk misafir çağıramaz olduk. Ne hastaneye götürebildik ne ilaçlarını kullandırwbildik varsa yoksa ailesi ona zarar vermeye çalışanlar. Şiddet eğilimli değildi ama sürekli trip atıyordu bize. Kardeşim geçen sene yanıma twşındı işe girdi. Annemde kaldıramadı bukadar yıldan sonra anneannemin yanındaydı 1 senedir Bu sırada emekli maaşına rağmen gidip çekmiyor ve okadar zayıflamış ve çökmüşki her gördüğümde ağlıyorum mahfolduk elimizden birşey gelmiyor. Bizde kardeşimle gidip mahkemeye başvurduk tekrar hastaneye yatırdık. Bu arada ciddi düşündüğüm biri var 4 yıldır ilişkim var ama babamın durumunun belirsizliğinden utandığımdwn hiç bişey söyleyemedim. Evlenme teklifi aldım geçen ay 2-3 ay sonrasına isteme planlıyorlar. Annem yaz için bizim yanımızdaydı ailesi kız görmesine geldi. Babamı hergün arıyorum düzelmiştir belki diye ama her aradığımda yalvarıyorum baba tamam kimse senle uğraşmayacak yanıma twşının burdw düzen kuralım sürekli devlet yapılanları telafi ederse biryerlere giderim yoksa asla gerekirse şehit olurum. İki gündür de açmadı galiba öğrendi bizim yatırdığımızı. Ben ne yapacağımı bilmiyorum. Herkesin çok normal bir şekilde geçirdiği süreci ben her gece ağlayarak geçiriyorum. Ben insanlara ne diyeceğim. Babam gelmeyecek ama neden ben ne yapayım okadar çaresizim okadar yalnızım ki sözlüm hep diyodu babanla niye konuşmuyosun niye hiç gelmiyor buraya seni merwk etmiyormu diye. Bende içine kapanık asosyal annemle konuşurken genelde konuşuyorum diyodum bazen iyi bazen kötüydü şuan en kötü halinde. Ne olur bana fikir verin insanlara ben ne diyeceğim. Sizin oğlunuz kardeşinizin evlenmek istediği kız gelip size benim babam istemede olmayacwk çünkü gelmek istemiyor evden dışarı çıkmıyor çünkü twkip edildiğini düşünüyor bendeğilim mi demeliyim. Allah aşkına bana akıl verin. Öyle bunaldım ki bazen dua ediyorum Allahım madem şifa vermiyosun bari canını al insanlara bişey diyebileyim kardeşim ben annemde usandık bittik artık :KK43:

Düzeltme: Utanmak değil bir iyi bir kötüydü ben babama bugüne kadar birkere kötü kelime kullanmadım birkete kalbini kırmadım. Yeri geldi cebimde dinleme cihazı aradı. Daha neler neler çok yıprandık biraz empati ywpabilirsiniz. Ve bu hastalığı yaşamayan bilemez etrafındaki insanları nasıl yıprattığını.
Yahu bi silkelenebilir misiniz... size ne elalemin düşüncelerinden. Ne demek canını al tövbe ya. Benim babam istememde oradaydı ve evlenmemi istemediği için neler yaptığını ben biliyorum. Ama napayim atayım mı bak hasta da değil. Bunun olacağını bile bile attık adımlarımızı. Cok empatik bir insanım ama bazi insanları anlamakta zorlanıyorum. Kendimi sizin yerinize koyuyorum babamın olmayacağı için üzülürdüm. Ama hala nefes alıyor ya şükrederdim. Hasta psikolojisi kadar yakınlarının psikolojileri davranışları da önemli. Yardımcı olmak yerine çareyi ağlayıp sizlamakta bulmuşsunuz. Yargilamiyorum haddim değil ama tükendik bittik nedir ya. Ne yazarsaniz yazın babanızın hastalığından düpedüz utaniyorsunuz. Hala millete açıklama yapma telasindasiniz. Yok babanızın umrunda degilmissiniz babanız şu an hasta ve bu bu yüzden böyle. Az sevginizi gösterin, sarılın nasil sizle empati kurulmasını istiyorsanız babanızla empati kurun. Başımıza ne geleceği belli değil. Ayni şeyi ilerde sizde yaşayabilirsiniz. Düşünsenize çocuklarınız sizin verdiğiniz tepkileri size veriyor. Biraz mantıklı hareket edin. Güçlü olun

Yaşınız küçük ona veriyorum dediklerinizi bi anlık gafletle yazmışsınız hastalıkla ve hasta insanla uğraşmak kolay olmuyor evet. Psikolojik hastalık daha sıkıntı çünkü hasta çoğu zaman farketmiyor ya da çaresiz kalıyor. Bence nişanlınıza her şeyi ama herşeyi anlatın bu durumla ilgili ve ortak bir karara varın babanızın da rahat hissedebileceği bir buluşma nasıl olursa o şekilde ayarlamaya çalışın . Ama çözüm göz kapamak değil evet durumunuz zor ama babanızı bir şekilde tedaviye ikna etmek ilk hedefiniz olsun . Allah yardımcınız olsun

Babanız çok büyük bir hastalıkla baş ediyor ve sizler onu yapayalnız bırakmışsınız. Öncelik ailedir yahu. Tabii hayatınızı kurun ama Nişanlıma nasıl söylerim ? Ailesi ne der ? Diye düşündüğünüz biriyle değil. Bunları çoktan anlatıp evlendikten sonra babama bakacağım diyebileceğiniz insanla aile olmalısınız. Siz resmen iki farklı hayat yaşıyorsunuz. Hayatınızda biri var hiçbir şeyden haberi yok. Bir tarafta yalnız kalmış hasta bir babanın kendi kendine düzelmesini uzaktan izleyen kötü bir evlat profiliniz var. Kusura bakmayın baba babadır canını verir insan ki en muhtaç olduğu zamanda siz ve anneniz onu yalnız bırakmışsınız. Bu bildiğiniz ölmesini beklemek. Nişanlınızın yerinde olsam sizinle bir dakika bile birlikte olmazdım. Babasından utanan yalnız bırakan biri hayatını benimle mi geçirecek ? Diye düşünürdüm. ilk zorlukta vınn eder toz olur derdim. Kendinize gelin. Sizin ileride ne olacağınız belli değil. Biraz olsun babanızın ellerinden tutun.

Yaşınız küçük ona veriyorum dediklerinizi bi anlık gafletle yazmışsınız hastalıkla ve hasta insanla uğraşmak kolay olmuyor evet. Psikolojik hastalık daha sıkıntı çünkü hasta çoğu zaman farketmiyor ya da çaresiz kalıyor. Bence nişanlınıza her şeyi ama herşeyi anlatın bu durumla ilgili ve ortak bir karara varın babanızın da rahat hissedebileceği bir buluşma nasıl olursa o şekilde ayarlamaya çalışın . Ama çözüm göz kapamak değil evet durumunuz zor ama babanızı bir şekilde tedaviye ikna etmek ilk hedefiniz olsun . Allah yardımcınız olsun
ben de bu yorumları anlamiyorum yaşınız küçük ona veriyorum vs. Yaşı 25 konu sahibinin. Kaç yaşında olması gerekiyor mesela psikolojik hastalıkların utanılacak bir şey olmadığını bilmek için? Bence 13 en geç 15

Yıllardır neler yaşadığımızı bir ben birde Allah bilir. Kardeşim çocuk esirgeme kurumuna sığındı sebep polisle iş birliği içinde olması. Annem daha duyarlı olsaydı ben şuanki kafamda olsaydım onu ozaman yatırırdım ama hatalıyım keşke çocukken paranoid bir babaya neler yapabilecrğimizi bilseydik. Yaşamadığınız için çok kolay yargılıyorsunuz. Bende defalarca ayqklarına kapandım tedavi edelim seni diye beni evden kovdu kardeşimi evden kovdu. Tehdit etti. Kim bilebilirki. Bu yaşadığım çaresizlik durumunu Aşlah kimseye yaşatmasın. Bukadar kolay yorum yapmak çok kolay anlıyorum.

Yaşadığı hastalık yüzünden babanızı mı suçluyorsunuz bir de yanında olacağınız yerde? Allah korusun psikolojik değilde fiziksel bir hastalığı olsaydı da utanacak mıydınız böyle düsünecek miydiniz? Benim babamın rahatsızlığına laf yapacak ailenin yemişim istemesini nişanını. Ayrıca şizofreni genetik bir hastalık bildiğim kadarıyla, ilerki yaşlarda sizde ya da Allah korusun çocuğunuzda olmayacağı ne malum? Keşke bu kadar büyük konuşmadan önce biraz araştırsaydınız bu hastalığı.

babanızın hastalığını siz ve aileniz kabullenemişsiniz, haliyle bir başka bireylerin de sizinle aynı tepkiyi vereceklerinden çekiniyorsunuz. ama böyle bir şey yok psikolojik rahatsızlıklar da oldukça ciddidir. babanızın hastalığı hele... adını telaffuz bile edemiyorsunuz ama belirtilerinden anladığım kadarıyla paranoid şizofreni... zor bir hastalık, sürekli bakım takip ve kontrol gerektirir ama bunlar sizi ve ailenizi ilgilendiren konular olduğundan geçiyorum.

ortadaki en büyük sorunlardan biri bunu evlenmeyi düşündüğünüz insana söylememiş olmanız. bahsinin geçmemesi mümkün değil zaten dört senelik bir ilişkiymiş babanız söz konusu olduğunda yalan mı söylediniz ? bir insan hayattaki en büyük yükünü hayat arkadaşıyla paylaşmayacaksa kiminle paylaşır ki ? acaba erkek arkadaşınıza mı güvenmediniz bu konuda ? konu üstüne düşündükçe bir sürü soru çıkıyor.

evlenme teklifini kabul ettiğim adam bana benden dört sene boyunca böyle bir şey sakladığını söylese çok üzülürdüm mesela. aynı şey size yapılsa eminim siz de üzülürdünüz. en başta bunun utanılacak ve de saklanılacak bir şey olmadığını anlayın lütfen. herkesin evlilik süreci mükemmel geçmiyor, geçmek zorunda da değil.

Merhaba öncelikle. 3-4 aydır yıllardır yaşadığım bir burukluğu dahada derinden yaşıyorum. 25 yaşındayım. 18 yaşımda ailemden farklı bir şehire taşındım üniversite için bu ilde teyzemler ve dayımlar da var. Babam devlet memuru çok naif bi insandı. Ama ailesiyle yer yurt davaları yüzünden yıllarca problem yaşadık babam yüzlerine hiçbişey söylemedi trip atar gibi kendini geri çekti ve elinde ev dışında hiçbişey kalmadı kardeşide ortak sükkanı devraldı evler arabalar aldı. Bunları kaldıramadı psikolojik olarak ben lisedeyken babamda aşırı derecede şüphe hastalığı başladı annemde eğitimsizlikten belki bunun bi hastwlık olduğunu 6-7 sene anlayamadı bizde çocuktuk. Ben üniversiteye geçtikten sonra babam istifa etmiş sebebsiz yere hastaneye yatırdık çıkınca 1-2 sene iydi sonra tekrar nüksetti. Okadar zor bi insanki hastalığını kabul etmedi emekliliğini zar zor ettirdik. 3 yıldır evde dahada beter oldu. Sürekli evde birilerinin ona zarsr vermeye çalıştığını kurdu herkese rezil olduk misafir çağıramaz olduk. Ne hastaneye götürebildik ne ilaçlarını kullandırwbildik varsa yoksa ailesi ona zarar vermeye çalışanlar. Şiddet eğilimli değildi ama sürekli trip atıyordu bize. Kardeşim geçen sene yanıma twşındı işe girdi. Annemde kaldıramadı bukadar yıldan sonra anneannemin yanındaydı 1 senedir Bu sırada emekli maaşına rağmen gidip çekmiyor ve okadar zayıflamış ve çökmüşki her gördüğümde ağlıyorum mahfolduk elimizden birşey gelmiyor. Bizde kardeşimle gidip mahkemeye başvurduk tekrar hastaneye yatırdık. Bu arada ciddi düşündüğüm biri var 4 yıldır ilişkim var ama babamın durumunun belirsizliğinden utandığımdwn hiç bişey söyleyemedim. Evlenme teklifi aldım geçen ay 2-3 ay sonrasına isteme planlıyorlar. Annem yaz için bizim yanımızdaydı ailesi kız görmesine geldi. Babamı hergün arıyorum düzelmiştir belki diye ama her aradığımda yalvarıyorum baba tamam kimse senle uğraşmayacak yanıma twşının burdw düzen kuralım sürekli devlet yapılanları telafi ederse biryerlere giderim yoksa asla gerekirse şehit olurum. İki gündür de açmadı galiba öğrendi bizim yatırdığımızı. Ben ne yapacağımı bilmiyorum. Herkesin çok normal bir şekilde geçirdiği süreci ben her gece ağlayarak geçiriyorum. Ben insanlara ne diyeceğim. Babam gelmeyecek ama neden ben ne yapayım okadar çaresizim okadar yalnızım ki sözlüm hep diyodu babanla niye konuşmuyosun niye hiç gelmiyor buraya seni merwk etmiyormu diye. Bende içine kapanık asosyal annemle konuşurken genelde konuşuyorum diyodum bazen iyi bazen kötüydü şuan en kötü halinde. Ne olur bana fikir verin insanlara ben ne diyeceğim. Sizin oğlunuz kardeşinizin evlenmek istediği kız gelip size benim babam istemede olmayacwk çünkü gelmek istemiyor evden dışarı çıkmıyor çünkü twkip edildiğini düşünüyor ben umrundw değilim mi demeliyim. Allah aşkına bana akıl verin. Öyle bunaldım ki bazen dua ediyorum Allahım madem şifa vermiyosun bari canını al insanlara bişey diyebileyim kardeşim ben annemde usandık bittik artık :KK43:

Düzeltme: Utanmak değil bir iyi bir kötüydü ben babama bugüne kadar birkere kötü kelime kullanmadım birkete kalbini kırmadım. Yeri geldi cebimde dinleme cihazı aradı. Daha neler neler çok yıprandık biraz empati ywpabilirsiniz. Ve bu hastalığı yaşamayan bilemez etrafındaki insanları nasıl yıprattığını.

Babanız hasta. Akıl sağlığı bozulmuş. Burada insanlara açıklayamayacağınız bir durum yok ki.

Allah şifa versin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X