Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Spastik Kolon... İBS...Paylaşalım...

arkadaşlar ,benim oğlumda ibs (kabız versiyonu) ve daha 5.5 yaşında sizlerde ne zaman başladı bu rahatsızlık.yani gün geçtikçe ilerliyormu yoksa şikayetler hep aynımı?
ayrıca kilolarınız nasıl ?şimanlık yada zayıflığa yol açtımı sizde?

şişmanlık ona yol açtı o mu şişmanlıga yol açtı (ki sanmam) ama evet ben obezim.

şişmanlık ona yol açtı o mu şişmanlıga yol açtı (ki sanmam) ama evet ben obezim.
oğlum yemek yediğinde karnına ağrılar giriyor diye yemekten resmen koşar adımlarla kaçıyor.bu yüzden gerekli besinleri veremiyorum.ve dolayısıyla yaşıtlarından zayıf :KK43:(((( çok üzülüyorum hatta kahroluyorum

ne kadar kacsam da ne kadar ıhmal edıp görmezden gelsem de sanırım benımkı de bu ıllet..kolonoskopıden korkuma uc senedır bununla yasıyorm..hemen hemen her dedgınız var bende..sureklı kabızlık seklınde artık bagrısaklarımın calstıgını hıssetmıyorm bıle ıyıce tembellestı..ve son bı yıl ıcınde tam on ıkı kılo aldım sıstım resmen..acılen doktor yolu görunuyor bana da bılıyorm daha kacacak yerım kalmadı..cok mu korkunc bu kolonoskopı yok mu bı kolay yolu ya
geçmiş olsun....eğer kolonoskopi çektirmek zorunda kalırsan anestezi ile yaptırmanı tavsiye ederim...

arkadaşlar beni çok korkuttunuz şimdi. benim 2,5 yaşında bir kızım var katı gıdalara geçtiğimizden beri hep kabız ki iki yıl diyebilirim buna... bu aralar ellerini böbrekelrine koyup enne belim ağrıyo diyor göbeğidie anormal şiş durumda. yaşıtlarında biraz ufak tefekte kaldı... götürmediğim dr. kullanmadığım ilaç denemediğim yöntem kalmadı kim ne dediyse yaptım... sabahları aç karnına bir yemek kaşığı dolusu hakiki zeytin yağı içirdim o olmadı bi çaybardağına kayısı suyu bir ölçek duphalac bi kaşık zeytinyağı koyup içirdim o bile fayda etmedi. debritadın falan haddi hesabı yok.. yok yok yok yapmıyo çocuk.. sürekli lağmanla yaptırıyorum acil bir prof a götürmem gerektiğini düşündüm şimdi.. ilk işim iyi bir çocuk profesörü bulmak sanırım...

arkadaşlar beni çok korkuttunuz şimdi. benim 2,5 yaşında bir kızım var katı gıdalara geçtiğimizden beri hep kabız ki iki yıl diyebilirim buna... bu aralar ellerini böbrekelrine koyup enne belim ağrıyo diyor göbeğidie anormal şiş durumda. yaşıtlarında biraz ufak tefekte kaldı... götürmediğim dr. kullanmadığım ilaç denemediğim yöntem kalmadı kim ne dediyse yaptım... sabahları aç karnına bir yemek kaşığı dolusu hakiki zeytin yağı içirdim o olmadı bi çaybardağına kayısı suyu bir ölçek duphalac bi kaşık zeytinyağı koyup içirdim o bile fayda etmedi. debritadın falan haddi hesabı yok.. yok yok yok yapmıyo çocuk.. sürekli lağmanla yaptırıyorum acil bir prof a götürmem gerektiğini düşündüm şimdi.. ilk işim iyi bir çocuk profesörü bulmak sanırım...
merhaba canım, ben prof a götürdümde ne oldu sanki...debridat verip eve yolladı ...dalga geçer gibi üstüne gitme yemek konusunda filan dedi. biraz sohpet etti filan, iki yıl önce tam 600 ytl ödedik.hemde tek muayne ücreti...sonuç sıfıra sıfır...ben şimdi kendi bulduğum yöntemlerle biraz sonuç almaya başladım..kendi yöntemlerim diyorum çünkü her hastanın diyeti kendisine göreymiş..öyle genel bir diyet listesi yok..çocuğa ne dokunuyorsa onları yedirmemek gerekiyor..bunu çözebilmek ise yıllarımı aldı maalesef..geçmiş olsun

burda herkes kabız benimki tam tersi ishal de değilim afedersiniz ne katı ne sıvı ve günde 2 kez mutlaka çıkıyorum wc.ye, sadece ağrılarım olduğunda kabız oluyorm, bu arada senderceren hanım bu hastalık genetik diye biliyorum çocuğunuz henüz çok küçükmüş allah yardımcınız olsun.
teşekkür ederim...genetik olabilir tabi, ama benim bildiğim ailede kimsede yok..yada varsada benim haberim yok kimse hastalığının adını bilmiyor yada kabızlıktır diye önemseyip doktora gitmiyor olabilir..bu arada sanada geçmiş olsun senin ne zamandır var?

benim çocukluğumdan beri oluyor, bizim ailede ablamda ve kardeşimde de var bu rahatsızlık debridat ve gaz için meteospazm kullanıyor ablam, size tavsiyem çocuğunuzu üşütmeyin özellikle ayaklarını,daha öncede yazmıştım yeşil çay çok faydalı bana çok iyi geldi onu deneyebilirsinz, tabiki yeme içmeyede dikkat etmek gerekiyor, sıkıntı strestende mümkün olduğunca uzak kalmak gerekiyor, bu arada allah dermansız dert vermesin ne hastalıklar var, bu hastalıkta zor ama çevreme bakıyorum insanların uğraştıkları başka başka bir hastalıkları mutlaka var, o yüzden hastalığı kafaya çok takmamak gerekiyor takdıkça insan daha çok üzülüyor çünkü.
debridat iyi geliyor, fakat ne zamana kadar vericez bunu,yani zararı yok mu acaba sürekli kullanırsak?başka taraflarını bozmayalım sonra?????

Barsak.org sitesinde okumustum.... isimli bir ilac varmis.Daha eczanelerde satilmiyormus.Ilerde belki bu da ise yarar.

Son düzenleyen: Moderatör:
ben de yaşıyorum.spastik kolon sendromonunu.ama beninki öyle aman düşünmeyeyim diyecek kadar haifi değil.özellikle adet döneminden önce resmen hayattan kopuyorum.gün içinde her 2 saatte bir sancılanıyorum.gitmediğim doktor kalmadı.yardımcı olabilecek varsa yardım etsin lütfen...

ibsye iyi gelen bişey duydum ve yeni uygulamaya başladım.umarım spazmlar azalır.
NANE YAĞI'' (GÜNDE 3 KEZ 3'ER DAMLA)

cnm maalesef bende yaşıyorum ıbs yani spastik kolon sendromunu ..çok kötü bir hastalık öyle düşünmeyeyim geçer cinsinden degil. bende normal bulgur makarna ekmek yedigim zamanlar şiddetleniyor .o yuzden bunların hepsinin mutlaka kepeklisini yemek zorunda kalıyorum .bazende ortada hiç sebep yokken öyle şişiyorki hamile karnı gibi.genelde sürekli kabızlık yada sürekli ishal hali yaratan bir rahatsızlık bu .ama durum kişiye göre degişiyor..agrılarından dolayı böbrek ,üroloji dahiliye gitmedigim doktor kalmadı en sonunda ıbs oldugunu düşündügümü söyledim doktora okadar çok araştırma yapmıştımki ..işimizi bize öğretme die azarı işittikten sonra evet bende ıbs düşünüyorum gibi bir yanıt aldım:bbo: bitkisel ilaçlar verdi içtigim zaman şişlik azalıyor ve müshil görevi görüyor ilaç ama ben ilacı kullanmamayı tercih ediyorum .çünkü bagırsaklarımı ona alıştırdıgım zaman birdaha ilacı içmeden geçmez die korkuyorum ki öylede oluyormuş ..bu sebepten daha çok ekmeksiz hamurişsiz makarnasız bir hayatı tercih ediyorum ..ama hala karnımda bir top varmış gibiyim benneyaptımki bi çözümü olan varsa yazarsa seviniriz mirmirmirmir

Bence ilaç konusunda yanlış düşünüyorsun.Ben de hiç faydası olmaz düşüncesiyle yıllarca ilaç kullanmadım.Kendime eziyet ettiğimi ....... isimli ilaçları kullandıktan sonra anladım......bir iki ay kullandıktan sonra farkettim ki bayağı bir iyileşme var bende.....zannederim mideyi rahatlatmaya yönelik,....için veriliyor.Spor yapmayı bol su içmeyi ihmal etme.

Aradaşlar benim bahsettiğim ilaç büyükler için.Daha piyasaya bile çıkmamış.Şimdilik bana ... iyi geliyor zaten.Doğru söylüyorsunuz bu hastalığın kesin çözümü yok ama ilaç almadığım döneme göre o kadar fark oldu ki sanki derdim biraz azaldı ve ben buna şükrediyorum.Yürüyüş yapabilirseniz barsaklar daha çok çalışıyor.Rezene,anason,papatya çayları da iyi geliyor.

aradaşlar benim bahsettiğim ilaç büyükler için.daha piyasaya bile çıkmamış.şimdilik bana... iyi geliyor zaten.doğru söylüyorsunuz bu hastalığın kesin çözümü yok ama ilaç almadığım döneme göre o kadar fark oldu ki sanki derdim biraz azaldı ve ben buna şükrediyorum.yürüyüş yapabilirseniz barsaklar daha çok çalışıyor.rezene,anason,papatya çayları da iyi geliyor.
nane limon kaynatabilirsiniz kismen rahatlatiyor...

evet tahmın ettgım gibi doktora gittim ve ibs hastalgım varmıs ayrıca kacnlmaz son olan kolonskopıyı de ıstedı..onca yıl korkudan kacmamın karı da ekstra ortaya cıkan yırtık amelyatım oldu ne yazk kı..saglıkla saka olmuyorms cıdden smdı komple beslnme hayatmı degstrcekmsm hersey ysaklandı yasamym barı düz yoldan..saka bıyana bıktm bu ılletten valla ılac da verdı bakalm ıns ıyılesrz..herkese sıfa versn Rabbm..
çok geçmiş olsun canım acil şifalar diliyorum..seninki hangi versiyonuydu kabızmı? ishalmi?

merhaba bende 8 senedir ıbsliyim ama baştan anlaşılmadı 4 sene önce teşhis kondu ilaç vermedikleri için çok sıkıntı çektim atak dönemlerinde hayattan bezdiriyor. nihayet 2 ay önce kolon hastalıkları uzmanı bi dahiliyeci debridat verdi çok rahatladım şişkinlik gitti ama beslenmeme dikkat etmezsem huzursuz oluyorum

X