Aile Planlaması Spiral-Rahim içi Araç (RIA) Genel Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
canım endişelenme çok basit bir işlem sonucunda en güvenli korunma yöntemlerinden biri spiral ilk günler biraz ağrı oluyor sadece o kadar yine de doktoruna da danış istersen muayene sonrası karar veriliyor her bünyeye uygun olmayabiliyor...

benım yenı bebegım oldu 2. ayına gırmek uzere danısmak için dr'a gittim bana adetin ıkıncı yada ucuncu gunu gelmemı ıstedı. benım sorunum kırkım cıktı ama hala kanamam var ben adet mıyım yoksa lohusalık etkısımı anlamadım belli aralıklarla kanamam oluyor sizce normal mi? ne kadar surcek bu

benım yenı bebegım oldu 2. ayına gırmek uzere danısmak için dr'a gittim bana adetin ıkıncı yada ucuncu gunu gelmemı ıstedı. benım sorunum kırkım cıktı ama hala kanamam var ben adet mıyım yoksa lohusalık etkısımı anlamadım belli aralıklarla kanamam oluyor sizce normal mi? ne kadar surcek bu

canım sen doğum yapalı daha 2 ay olmuş. bunun adet kanamasımı yoksa lohusalıktan mı kaynaklandığını söylemek zor. en iyisi bunu doktorunla görüşmen en iyi cevabı kendisi verecektir.
benim bebeğim 8 aylık oldu ben daha yeni spirali düşünmeye başladım. geçen sağlık ocağına gittim. hemşire bana doğum kont. hapından bahsetti. yasminden
bende daha hangisine karar vereceğimi bilmiyorum.

yaklaşık 1,5 yıl önce taktırdım spirali korkulacak hiç birşey yok.hiç acı hissetmedim taktırırken fakat bi kaç saat sonra adet ağrısı gibi bir ağrı oldu.hormonlusunu tavsiye ederim adet süresini uzatmıyormuş maalesef ben sonradan öğrendim adetim eskiye kıyasla birkaç gün daha uzun sürüyor onun dışında pek sıkıntısını görmedim tabi kişiye görede değişir bu

selam kızlar. bugüne kadar herhangi bir korunma yöntemini denemedim. bir bebişim var.
spiral hakkında da çok iyi şeyler duymadım.
adet düzensizliği, ara kanamalar, bel ağrısı falan yapıyormuş.
birde takılırken çok ağrı yapıyormuş doğrumu?
bende burda size sormak istiyorum bu konu burda daha önce konuşuldumu bilmiyorum. (konuşulduysada şimdiden özür diliyorum) bu konu benim için önemli.bu şekilde korunuyorsanız ve bilgi sahibiyseniz. benimle paylaşırmısınız.

canım bende 2 ay önce takttırdım takarken biraz ağrın oluyor ama öyle abartıldığı gibi değil sonra ilk ay biraz ara kanaman hafif ağrıların oluyor ama inan büyük rahatlık hem hormonlu takviyelerden daha sağlıklı...

Bu korunma yöntemleride kişiye göre değişiyor. Ben taktırma derim,çok yakın bi dostum spirali varken hamile kaldı ve çok kanama yapıyomuş,normal adetin 5 günse 7 gün sürüyomuş.Tanıdığım ve kullanan kaç kişi varsa hepsi aynı şeyi söylüyo :1no2:

ben taktırdım ama ikinci ay çıkarttırdım.ara kanamaya sebep oldu kendimi rahat hissedemedim.şimdi kola takılan implantlar da var.istersen onu da bir araştır.

bende 5 ay oldu taktırılalı valla önce özel hastaneye sordum 150 ıle 600 arası dedıler daha sonra annecocuk sağlığında calışan başhekım arkadaş gel bız bedava takıyoz hemde devlet sağlık ocaklarına en kalıtelısını verıyor dedı kı doğru

ama adetın bıtınce ılışkıye gırmeden gıdıp taktıracan kı hamıleleık durumu olmasın

yada adetının son gunlerı sağlık ocaklarına sorarsan bılgılendırıyolar

ılk ıkı ay ağrım cok oldu kanamalarında coktu şimdi ağrılarım yok ama kanamam fazla
ama cok memnunum keşke ılk oğlumdada korunsaymışım benıde cok korkuttular hıçte öle deyılmış ayrıca takılırkende öle acımıyo 5 dakıkalık bır iş

yanlız kışıye göre değışıyo tabı kımının bunyesı kaldırmıyo taktırıp denemk lazım

Enise ben geçen hafta cuma taktirdim takilirken acimadi ama sonralari kasilmalarim çok oldu edet ağrimdan biraz fazla. Gün içinde bazen belime vuran ağrilarim oluyor. Senin şu anda ağrin olmuyor mu

Enise ben geçen hafta cuma taktirdim takilirken acimadi ama sonralari kasilmalarim çok oldu edet ağrimdan biraz fazla. Gün içinde bazen belime vuran ağrilarim oluyor. Senin şu anda ağrin olmuyor mu

hayır arkadaşım ben cok rahatım adet dönemlerımde bıraz oluyo ama kanamam fazla benım onun dışında cok menunum değım gıbı kışıye göre değişiyomuş 1 sene alışma problemlerı oluyomuş bazı bunyelerde bekle zamanla düzelır belkı[ ama senın daha yenı başlarda benımde bı kacgun öle oldu bırkac adetınden sonra senınde duzelır sanırm canım/CENTER]​

Son düzenleme:
arkadaşlar merhaba

aranıza yeni katıldım spiral hakkında bilgilerinize ihtiyacım var ayın 16 sında bende spiral takdırdım (adetim bittikten 1 hafta sonra) ve takdırdıktan 2 gün sonra kanama olmaya başladım doktorumu aradım kanamayı durdurucu bir ilaç verdi adetim bittikten sonra takdırdığım için kanama olduğumu söyledi şu an kanama olmuyorum arada şiddetli bel ağrılarım oluyor bunlar normal mi sizce..yanıtlarsanız sevinirim

selam ben ilk doğumumdan sonra taktırdım 10 sene kaldı sora 2.doğumumdan 1.5 ay sonra taktırdım şu an ikinci takılalı 5 sene oldu ama hiç bir sorunum yok çok ta rahat varlığını hissetmiyorum bile tavsiye ederim herkeze:lepi:

tesekkür ederim,ama cigere yapismasini ilk kez duydum,hap kullandim,ama 1 ay icinde sürekli adet olunca doktorum tavsiye etti.ama cok sey duydum,iyi ve kötü,onun icin merak ettim.

X