spor fitness ve hamilelik

Hamileliğinde spor yapıyor musun?

• Ankete Katılan
    3
  • Anket Kapalı .

elosch81

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
31 Ocak 2016
36
68
42
Herkese selamlar, hamileliğiniz esnasında yaptığınız spor programlarınız nasıl? Ben son yıllarda düzenli olarak pilates ve knesis yapıyorum. 51kg ile gebe kaldım deliler gibi yememe rağmen çok şükür şimdilik 53.5kg çıktım. Hamileliğimin 9cu haftasındayım ve haftada 3 gün sporuma devam ediyorum. 2ci 3aya girmeden evvel mümkün olduğunca kas sistemimi kuvvetlendirmek, hormonsal dengeyi sağlamak ve kan dolaşımını arttırmak için programımı biraz daha yoğunlaştırarak iki günde yürüyüş ekliyorum. Yani haftanın 5 günü spora devam. Doktorumda spora devam etmem konusunda çok destekleyici. Kendine yapabileceğin en iyi şeyi yapıyorsun diyor .

İstanbul'da hamile yogası ve pilatesi veren bazı yerler var bunlara giden hanımlar Mutlular mı? Doğal bir doğum yapmak için bedenimizin ve özellikle kaslarımızın Çok güçlü olması gerektiğini hepimiz artık biliyoruz. Kuvvetli bacak ve sırt kasları 6 Aydan sonra çok önemli oluyormuş.Spor yapan anneler yaşları kaç olursa olsun daha rahat bir hamilelik geçiriyorlar ki bende biraz yaşlandım . Ondandır ki benim gibi hamileliğinde fitness ve spor yapan anne adaylarının takip ettiği egzersizler ve programlarla ilgili bilgi almak istedim. Siz neler yapıyorsunuz Benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Çok güzel bir konu açmışsın, umarım şenlenir buralar, herkes bildiklerini, programlarını paylaşır. Merakla bekliyorum :) Ayrıca seni de çok tebrik ediyorum haftada 5 gün bilinçli şekilde spor yapmak gerçekten muhteşem; rahat bir hamilelik geçirmeni sağlıkla sıhhatle bebişini kucağına almanı dilerim.
Ben bugün ilk kez doktora gittim ve ne tür sporlar yapabilirim diye sordum. hafif tempoda yürüyüş, yüzme, hamile pilatesi ve eğer spordan sayarsan hamile yogası yapabilirsin :) dedi. Efor sarfettiren sporları sevmeme rağmen mecburen bu dönemde yarım saat kadar yürüyüş yapacağım gibi görünüyor. Sen yürüyüşü bantta mı yapıyorsun, hangi hızda ne kadar yapıyorsun? karın kası çalıştırmak zararlı mı? mekik deyince doktor deli misin dedi :) ne tür hareketler yapmalı acaba bir video da önerirsen sevinirim.

Çok güzel bir konu açmışsın, umarım şenlenir buralar, herkes bildiklerini, programlarını paylaşır. Merakla bekliyorum :) Ayrıca seni de çok tebrik ediyorum haftada 5 gün bilinçli şekilde spor yapmak gerçekten muhteşem; rahat bir hamilelik geçirmeni sağlıkla sıhhatle bebişini kucağına almanı dilerim.
Ben bugün ilk kez doktora gittim ve ne tür sporlar yapabilirim diye sordum. hafif tempoda yürüyüş, yüzme, hamile pilatesi ve eğer spordan sayarsan hamile yogası yapabilirsin :) dedi. Efor sarfettiren sporları sevmeme rağmen mecburen bu dönemde yarım saat kadar yürüyüş yapacağım gibi görünüyor. Sen yürüyüşü bantta mı yapıyorsun, hangi hızda ne kadar yapıyorsun? karın kası çalıştırmak zararlı mı? mekik deyince doktor deli misin dedi :) ne tür hareketler yapmalı acaba bir video da önerirsen sevinirim.

Benim sol bilek bağlarım tamamiyle kopuk o yüzden bantta yürüyüş yapıyorum, sert zeminde yürürsem bileklikle bile ağrım oluyor. Yürüyüş programım spor sonrası 25 dak. 5/5.5 kmph da ve düz açıda. O gün hiç spor yapmadıysam 45 dak yine 5/5.5 kmph hızındayım. Koşu banttı mı normal parkur mu dersen tabii ki acık hava ve normal parkur daha iyi. Müsait yerin varsa dışarda yürü derim, ama egzoz gazına maruz kalabileceğin havası temiz olmayan yerleri seçme.

Yürüyüş yaparken bps-nabız atışını takip etmeni tavsiye ederim. Trend millerde bunu yapmak kolay, spor bilekliği alırsan dışarıda da nabzını kontrol edebilirsin. Her insanın spordaki nabzı değişik o yüzden şunun üstüne çıkma diyemem. Ama kendini fazla zorlamaman adına yürüyüş öncesi kahve, kola, çikolata tüketmemelisin.

AB-core workoutlar (karın bölgesi egzersizleri) 3ci ay bitimine kadar devam edebiliyorsun, ama eski seviyelerinde yapmaman gerekli. Buda senin ne kadar süredir spor yaptığına ve kaslarının hangi seviyede olduğuna bağlı. Mesela benim hocam başka bir hamileyi de çalıştırıyor, o hamileliğinin ilk 2 ayında ara verdiği için benim yaptığım egzersizlerin çoğunu ona yaptırmıyor.

Mekik dışında karın grubunu çalıştıran başka hareketler var, biz onlara geçtik. Mekik karın bölgesi basıncını arttırıyor ve çok tavsiye edilmiyor. Değişik egzersiz şekillerini bulman için Sana tavsiyem mutlaka bir spor koçuyla çalışman.

Ama ne yaparsan yap şimdiden hergün düzenli olarak sumo squat yapman. 20x3 lük setler yeterli. Bu doğumda çok faydalı olacak. Aynı Zaman'da 6 Aydan sonra ayağa kalkarken squat pozisyonunu kullanıyoruz şimdiden o kas gruplarını kuvvetlendirmem işini kolaylaştıracak.

Hamile ve spor videolarını takip ettiğim hesaplar var detaylı videolarına bakabilirsin. YouTube girdiğinde de pregnancy fitness diye arama yaparsan çok kaynağa ulaşabiliyorsun.

http://instagram.com/pregnancy_fitness

http://instagram.com/ancamarcus

http://instagram.com/diaryofafitmommyofficial

http://instagram.com/nathaliamelofit

elosch81 elosch81 Canım çok teşekkür ederim bilgiler ve videolar için :) Dediğin gibi youtubeda bir sürü video varmış. Pregnancy pilates/prenatal pilates diye aratınca çıkıyor. Mümkün olduğunca evde bu egzersizlerden 15-20 dk yapıyorum. Yürüyüş akşam yemek sonrası yapmak içimden gelmiyor, gündüzleri işten çıkıp şöyle bir yürüyorum, adliyedeysem zaten koridorlar merdivenler in çık derken baya bir yürümüş oluyorum :) Squat da aklıma geldikçe 5-10 tane yapıyorum. Masa başı çalışanlar için arada sırada bunu yapmak çok faydalı, ödemi de engeller bence hareket etmek. Herkese sağlıklı günler.

X