Spor yaptıkça kilo almak

Bir hafta sonuç almak için çok kısa bir süre. Uzun bir süre sonra spora başladıysanız adaptasyon süreciniz bile en az 2 hafta sürecektir. Yılmadan çalışmaya devam ederseniz mutlaka sonuç alırsınız. Ancak bu noktada sağlıklı ve verimli bir spor programı edinmeniz ve doğru beslenmeniz çok önemli. Geçirdiğiniz 30-40 dakikalık zamanda hareketleri doğru sırayla, doğru formda ve yeterli şekilde yapmanız gerekli sonuç alabilmek için uzun vadede bile ki 30 dakika antrenman pek yeterli görünmüyor bana. Spor salonuna gidip bir uzmandan yardım alırsanız her şey çok daha kolay olur sizin için.
Uzman değilim fakat bunun dışında kilo verme amacı ile spora başlayan arkadaşlarımda 2 büyük hata gördüm hep. Bir kısmı "zaten spor yapıyorum" diye düşünerek çok daha kontrolsüz yiyorlardı. Diğer kısım da aksi gibi "daha çok kilo vermek için yemeyeyim" şeklinde beslenemiyorlardı. İlk durumda farkında olmadan ihtiyacınızın üzerinde kalori alıyor olabilirsiniz. İkinci durumda da ısrarla bazal metabolizmanızın altında kalıp vücudunuzu kıtlık moduna sokma tehlikeniz var. Her iki durumda da vücudunuz yağlanma tepkisi verecektir. Doğru, dengeli ve özellikle proteinden zengin beslenip kalori dengenize dikkat etmelisiniz spor yaparken.
Eğer adet döneminiz yakınsa tartılmak için pek uygun bir zaman olmaz. Döngünüz bitsin, vücut tuttuğu suyu atsın öyle tekrar tartılın. Bu arada ağırlık çalışıp yeterince protein alıyorsanız kütlenizin artması normal olacak ileride çünkü kas yapacaksınız. Daha ağır ve daha sıkı olacaksınız. Şimdiden aklınızda bulunsun :)

Eğer imkanınız varsa bir spor salonundan yahut alanda uzman birinden yardım alın ve mutlaka diyetisyen yardımı ile ilerleyin derim. aylık kas ve yağ ölçümü yaptırırsanız gelişmenizi çok daha güzel ve objektif takip edersiniz.

Aç karnına mi spor yapıyorsunuz? O da halsiz bırakır.
Bi de hiç durmadan tamamlamaya çalışıyorsanız öyle yapmayın en azından bir set bitince bir dinlenin kısa süre.
Hayır. Yemek yedikten birkaç saat sonra yapıyorum. Evet biraz dinlensem iyi olacak ama vücudum soğumasın diye dinlenmiyorum sonradan kas ağrıları yaşamayalım diye

Hayır. Yemek yedikten birkaç saat sonra yapıyorum. Evet biraz dinlensem iyi olacak ama vücudum soğumasın diye dinlenmiyorum sonradan kas ağrıları yaşamayalım diye
Bu arada özellikle cardio yaparken setler arasında 30 saniyeden fazla dinlenmemenizi öneririm. Benim çalıştığım salonda en çok uyardıkları konulardan biriydi bu. Örneğin ip atlarken 1 dakika hızlı tempoda atlama+ 20 saniye dinlenme = bir set gibi. :)

Öyle oturup uzun uzun dinlenmek değil de 1-2dakikalık dinlemeler koyabilirsiniz belki. Ben öyle yapıyorum en azından. 😃

Bu arada özellikle cardio yaparken setler arasında 30 saniyeden fazla dinlenmemenizi öneririm. Benim çalıştığım salonda en çok uyardıkları konulardan biriydi bu. Örneğin ip atlarken 1 dakika hızlı tempoda atlama+ 20 saniye dinlenme = bir set gibi. :)
Ben aktif dinlenme yapıyorum . Yerimde bir sağa bir sola hareket ediyorum . Eğer yapmazsam oturup kalıyorum yere

1 hafta spor yapmakla kilo verilmez.İstikrarlı şekilde sürekli yapacaksınız,en azından hergün tempolu yarım saat yürüyün ve akşamları atıştırmayın bırakın.Yediden sonra birşey yemeyin.Bir ayda farkedersiniz.
Köyde yaşadığım için tempolu yürüyemiyorum maalesef insanlar bakıyor boş boş . Açık spor salonu da yok etrafta . O yüzden normal bir şekilde 20 dk kadar yürüyordum . Yine başlasam iyi olacak :KK70:

Sporun zamanı önemli, gün içinde ne tükettiğin önemli.
Başlangıç için yarım saat normal, vücut alıştıkça süreyi artırırsın.
Yağlar en çok sabah aç karnına yapılan sporda yakılıyormuş.
Ekmek size kilo aldırıyorsa azaltın, bol su için. Yağ yakıcı besinler tüketin.
Ayrıca 1 haftada 1 kilo dahi olsa ödem atman gerekirdi. Demek ki yeteri kadar su içmiyorsun

Köyde yaşadığım için tempolu yürüyemiyorum maalesef insanlar bakıyor boş boş . Açık spor salonu da yok etrafta . O yüzden normal bir şekilde 20 dk kadar yürüyordum . Yine başlasam iyi olacak :KK70:

Şehirde de pek fark etmiyor, erkek vatandaşlar yürüyen kadınlara gözlerini dikip bakıyorlar :KK51:

Eline bir torba al yalandan, bir şey topluyormuş gibi yap o zaman. :KK45:

Merhaba . Yaklaşık 1 haftadır yarım saat spor yapıyorum. Bacak , tüm vucud çalışıyorum . Dün 40 dk yaptım hatta . Yememe içmeme dikkat etmeye çalışıyorum olabildiğince. Dün arkadaşım sırt yağların gitmiş dedi dokunup .ama bana öyle gelmiyor hep aynı gibiyim . Hiç incelme yok gibi. Anneme soruyorum hep aynısın diyor. Üzülüyorum da .adet dönemim yaklaştı vücudum şişkin olduğu için mi böyle oluyor diyorum. Ekmek tüketmemeye çalışıyorum ama ona rağmen böyleyim .arkadaşım hiç spor yapmadan 3 kilo verdim diyor ama benim moralim bozuluyor . Daha neler yapmalıyım?
1 kilo vermek için haftada 7000 kalori yakmanız gerekiyor,bunu sadece sporla yapamazsınız,diyet artı spor ile ancak verirsiniz,1 saat tempolu bir yürüyüş 350 kalori yakmanızı sağlar bu da haftada 2.450 kalori yapar,hiçbirşey yapmadan sağlıklı bir vücut saatte 100 kalori harcar,kalori alımınızı hesaplayıp yaktıklarınızla toplarsanız vereceğiniz kiloyu göreceksiniz,haftada 2 kilo 3 kilo verdim diyenlere inanmayın oyle birşey pek mümkün değil,kaybettikleri vücuttaki su,attıkları ödem ve kas kaybı,spor yaparken tartıda ağır çıkmanız ilk baslarda çok normal,spor sayesinde kaslarınız güçleniyor ama siz inceliyorsunuz,bir hafta henüz çok erken ve regl döneminde en çok kiloyu verirsiniz metabolizmanız hızlanır çünki,regl döneminde kilo alınır deyip 1 hafta diyetini bozanlarda duyuyorm onlar ödem regl döneminiz bitince normale dönersiniz,2 kilo fazla göstermesi normal bu dönemde,su içimine dikkat, kilo vermede cok onemli cidden,kolay gelsin.

X