stres bebegin zihinsel gelisimini etkiler diye bir yazi okudum. Cok korkuyorum.

sorusoruyorum12

Üye
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2023
171
11
27
Gebelik donemim cok stresli geciyor. Zaten hormonlarim tavanken bir de yasamadigim aksilik kalmadi. 2 gunun 1 i aglama ve stres uzerine. 4 aylik gebeyim. Kendi kendime kurmuyorum. Yasadigim seyler var. Bugun stres bebegin zihinsel gelisimini etkiler diye bir yazi okudum. Cok korkuyorum. Ama elimde olmayan sebepler hep. Moralim cok bozuk. Kesin etkilenir mi ? Cocugu icimde mahvettiler.

Başlarda inancim geregi namaz kildim hep kuran okudum guzel seyler dusundum. Ama sonra oyle seyler oldu ki... Sinirden stresten bunalima girdim. Simdi de cocugum stres oluyo diye uzuluyorum

Başlarda inancim geregi namaz kildim hep kuran okudum guzel seyler dusundum. Ama sonra oyle seyler oldu ki... Sinirden stresten bunalima girdim. Simdi de cocugum stres oluyo diye uzuluyorum
Yaşadığınız seyleri anlatabilir misiniz? Paylaştıkça acılar azalır. Daha çok yardımcı oluruz belki..

Barış Muslu takip edin özellikle hamilelikte yaşanan travmalar cocuklarda nasıl etkili oluyor anlatıyor
Mesela çocuğun alerjisi var hamilelikten gelebilir mi diye çalışma yapılıyor ve psikolojik yardımla düzeliyor.
Ben hamilelikte stres, travma bebeği etkiler diye düşünüyorum,okuduğum kitaplarda da öyle yazıyor.

Barış Muslu takip edin özellikle hamilelikte yaşanan travmalar cocuklarda nasıl etkili oluyor anlatıyor
Mesela çocuğun alerjisi var hamilelikten gelebilir mi diye çalışma yapılıyor ve psikolojik yardımla düzeliyor.
Ben hamilelikte stres, travma bebeği etkiler diye düşünüyorum,okuduğum kitaplarda da öyle yazıyor.
17. Haftadayim. Bebegimi cok seviyorum. Ona guzel seyler soyluyorum. Karnimi oksuyorum. Ama yasadiklarim yuzunden stres yapmadan hayatima devam edemiyorum. Etrafimda beni strese sokan cok insan var

Defalarca konu actim. Benim derdim bitmiyor ki ☹️ hamileligimin de etkisiyle duygusalim da zaten.
Konularınıza göz gezdirdim de boşanmıyorsanız en azından cocuk doğana kadar anne baba evinize gidin stresten uzaklasin . Sonrasını sonra düşünürsünüz..

17. Haftadayim. Bebegimi cok seviyorum. Ona guzel seyler soyluyorum. Karnimi oksuyorum. Ama yasadiklarim yuzunden stres yapmadan hayatima devam edemiyorum. Etrafimda beni strese sokan cok insan var
Bak birisi hastahane de işi varmış.
Yan odada birinin ağzından kan kustugunu görmüş.
Tabii etkilenmiş üzülmüş yazık diye.
Ama unutmuş o olayı aradan geçmiş 20-25 sene.
Bu kadın o zaman gördüğünde hamileymiş.
Çocuğu 25 yaşına gelmiş ve kan hastalığına yakalanmış tedaviye başlanmış.
Sonra bunun hamilelikte travma sonucu olabilir mi diye düşünülmüş.
Gerçekten o anı hatırlamış ve çocuğunun karnında etkilendiğini anlamış.
Böyle şeyleri çok okuyorum görüyorum sende zihnini,bedenini,hayatını temizle.
Kendini de bebeğini de psikolojik etkilerden koru.

Elbette etkilenir fakat şu an hormonlar tarafından yönetiliyorsunuz, şimdi burayı okuyup çocuğum etkileniyor diye daha çok üzüleceksiniz. Etrafınızı değiştirme şansınız yok demek ki bu kadar üzüntü çekiyorsunuz. Kendinizi nasıl telkin edebilirsiniz, stresli ortamda nabzınızı nefesinizi nasıl ayarlamaya çalışırsınız bunları mı araştırsanız? En azından kafanızı dağıtacak bir şeylerler mi bulmaya çalışsanız? Kimine örgü kimine dizi kimine gezme kimine temizlik kimine kitap kimine müzik vb iyi gelir mesela. Çocuk doğunca güzel bir hayatı olacağına dair hayal kurun, olmasını istediğiniz şeyleri düşünün.
Doğum yaptıktan sonraya Yatırım yapın çocuk gelişimiyle ilgili okumalar yapın. İşte hangi ay neler olur, doğum sonrası emzirmeyle ilgili neler yapabilirsiniz gibi şeyler olabilir. Mesela çocuklara eldiven giydirmemek lazım dünyayı keşfetmesi için. Doğdjklarında bi karıştan ötesini göremiyorlar. Mideleri de kiraz kadar oluyor. Gebe eğitimleri oluyormuş devlet hastanelerinde onlara katılın değişik insanlar size iyi gelir.
Durumu düşünüp yapacak bir şey bulamıyorsanız durumdan düşünce olarak uzaklaşmak en iyisi. Ne yaparsak yapalım hepimizin bir şekilde travması var, bazen bizi bu travmalar geliştiriyor.

Oyle olsaydi dayim hapise girdiginde aglamaktan krizlere giren ve bebek dussun diye yapmadigi kalmayan yengemin oglu yeditepede burslu mimarlik okumazdi..hamile biri her stres oldugunda aman cocuk gerizekali olcak dusuncesi paranoyadir.yok hastaysa sen hamileliginde sunu yasadin gibi seyelr de gercek disi.

Son düzenleme:
Bak birisi hastahane de işi varmış.
Yan odada birinin ağzından kan kustugunu görmüş.
Tabii etkilenmiş üzülmüş yazık diye.
Ama unutmuş o olayı aradan geçmiş 20-25 sene.
Bu kadın o zaman gördüğünde hamileymiş.
Çocuğu 25 yaşına gelmiş ve kan hastalığına yakalanmış tedaviye başlanmış.
Sonra bunun hamilelikte travma sonucu olabilir mi diye düşünülmüş.
Gerçekten o anı hatırlamış ve çocuğunun karnında etkilendiğini anlamış.
Böyle şeyleri çok okuyorum görüyorum sende zihnini,bedenini,hayatını temizle.
Kendini de bebeğini de psikolojik etkilerden koru.
Hastalıkları surekli travmalara baglayan bir enerji grubu var onlara denk gelmissiniz..onlara gore annelerimizin yaptigi her sey bizim hayatimizi olusturuyo.e annelerimizinkini de onlarin anneleri derken bu dongu hz havvaya kadar gider.sacma sacma isler..kan kusani gormekten cocugu kan hastasi olcak olsa doktorlar hamileyken neler neler yapiyo.bi tane saglikli doktor cocugu bulunmazdi.

Bu kadar huzursuzsanız bu saniyeden itibaren bırakacaksınız. Başka şansınız yok. Oymuş buymuş şuymuş bunlar hep geçici. Kim sizden ve evladınızdan daha değerli olabilir ki? Kendinize yatırım yapıp nasıl daha az etkilenirimin yollarını bulacaksınız. Siz şifalandıkça bebeğiniz de şifalanacak.
Böyle genellemeleri doğru bulmuyorum. Etkileniyordur elbet ama zeka geriliği vs çok aşırı genelleme. Bebek sahibi olmaya karar verdiğimiz anda bazı yükümlülükleri de göze alıyoruz bunlardan en önemlisi de bence onu ruhunu ve sağlığı korumak. Hormonlar iyice zorlaştırıyor biliyorum ama dediğim gibi umursamamaktan başka şansınız yok.

Hastalıkları surekli travmalara baglayan bir enerji grubu var onlara denk gelmissiniz..onlara gore annelerimizin yaptigi her sey bizim hayatimizi olusturuyo.e annelerimizinkini de onlarin anneleri derken bu dongu hz havvaya kadar gider.sacma sacma isler..kan kusani gormekten cocugu kan hastasi olcak olsa doktorlar hamileyken neler neler yapiyo.bi tane saglikli doktor cocugu bulunmazdi.
Bu şekilde yüzeysel anlatıldığı için konu böyle anlamakta ve irrite olmakta çok haklısınız. Ancak konu o kadar basit değil tabii ki 😊
Yaşanılan travmaların etkileri olduğuna/olabileceğine bende katılıyorum.

Tabii kendi travmalarimiz da etkiliyor ama hamilelikte de yaşananlar bebeği etkiler diye düşünüyorum.
Ama her gördüğümüzden bebek hasta olacak diye düşünürsek yaşayamaz olurduk.
Ama psikolojik olarak daha huzurlu,rahat gecirmek varken stresle yaşamaya ne gerek var.
En saglamini yapıp kendimizi,bebeği stresten uzak tutmak en iyisi.

ben şu yöntemi deniyorum beni de bebeğimi de rahatlattığına inanıyorum
elimi karnıma koyup onu çok sevdiğimi, bu yaşadıklarımın bana ait olduğunu, tüm bu hislerin-düşüncelerin benim olduğunu kendisine ait olmadığını söylüyorum. onu keyifle ve sevinçle beklediğimi söylüyorum ♥️
ilk 6 yaş anne ve çocuk bir bütün. tamamen anneden etkileniyorlar. bu ayrımı sık sık yapmamız ona hatırlatmamız lazım 💐

Bu şekilde yüzeysel anlatıldığı için konu böyle anlamakta ve irrite olmakta çok haklısınız. Ancak konu o kadar basit değil tabii ki 😊
Yaşanılan travmaların etkileri olduğuna/olabileceğine bende katılıyorum.
Ay biraz yukselmisim ama size degildi ya genel anlamda konuya yukseldim yanlis anlamayin lutfen 😅instada kesfette de goruyorum bu konuda birsuru sey.bi de netflixte bi dizi vardi adini unuttum tuba buyukustunun onu izlemistim.aile dizimi fln yapiyolardi..cogu psikolog ve psikiyatr bunun bilimsel dayanaginin olmadigini söylüyorlar..cocuklukta yasanan ve yasatilan seyler elbette kiside travmaya sebep olur.ama anne yasadigi icin senin şu hastaliga veya duyguya sahip olman konusu cok sacma geliyor bana..

X