stres bebegin zihinsel gelisimini etkiler diye bir yazi okudum. Cok korkuyorum.

İlla ki etkiliyordur ama o kadar da büyütmeyin daha çok stres olacaksınız
Bu kadar büyük bir meseleyse stres savaşın ortasında doğan çocuklar nasıl normal zekada hepsinin zekasında sorun olması lazım
Nazi Almanyası’nda yaşamış toplama kampında hayatta kalmış annelerin çocukları sonrasında gayet sağlıklı normal bir nesil sürdürdü falan filan yani illa öyle olacak diye bir şey yok ama şu kesin stres kimse için iyi bir şey değil bebeğiniz için elinizden geldiği kadar sakin olmaya çalışın imkanınız varsa destek alın

Tabii kendi travmalarimiz da etkiliyor ama hamilelikte de yaşananlar bebeği etkiler diye düşünüyorum.
Ama her gördüğümüzden bebek hasta olacak diye düşünürsek yaşayamaz olurduk.
Ama psikolojik olarak daha huzurlu,rahat gecirmek varken stresle yaşamaya ne gerek var.
En saglamini yapıp kendimizi,bebeği stresten uzak tutmak en iyisi.
Tabi ki stresten uzak durmak gerek bebegi birak oncelikle kendi hayatimiz icin.ama stres oldu diye cocuk hasta olcak panigine sahip olmasin istiyorum konu sahibi...bebekten once kendisi hasta olucak belki de..

Stres hormonunun kan yolu ile bebeğe geçmesi durumu olabiliyor. Bebeğin zekasının etkilenmesinden ziyade doğumdan sonra anne-bebek bağlanmasında bazı sıkıntılar oluşabilir. Genellikle gebelikte annenin yaşadığı stres doğum sonrası bağlanma problemine sebep olur. Bebek bağlansa bile anne bebeği kabullenmede zorluk çekebilir. Gebelik stresi doğum sonrası post partum depresyona sebep verebilir. Bu sebeple paniğe kapılmayın. Bu başınıza gelecek diye bir durum yok. Sadece bilgilendirme amaçlı. Durum ne olursa olsun psikolojik destek, gebeliğe uygun spor ve sosyal paylaşım gebelik döneminde çok önemli. Bebek ve sizden değerli hiçbir şey yok şu an için. Sizi strese sokan ortamda kalmayacaksınız.

Ay biraz yukselmisim ama size degildi ya genel anlamda konuya yukseldim yanlis anlamayin lutfen 😅instada kesfette de goruyorum bu konuda birsuru sey.bi de netflixte bi dizi vardi adini unuttum tuba buyukustunun onu izlemistim.aile dizimi fln yapiyolardi..cogu psikolog ve psikiyatr bunun bilimsel dayanaginin olmadigini söylüyorlar..cocuklukta yasanan ve yasatilan seyler elbette kiside travmaya sebep olur.ama anne yasadigi icin senin şu hastaliga veya duyguya sahip olman konusu cok sacma geliyor bana..
Yok bireysel algılamadım 😊 size de hak veriyorum çünkü o kadar farklı dilden ve yanlış şekilde anlatılıyor ki böyle şeyler insanı irrite ediyor ama bir kere deneyimleyince ve etkilerini görünce aaa sanırım doğru diyorsun. Bende öyle olmuştu en azından 😂

Belki daha açıklanmamıştır vardır bir temeli ama biz bilmiyoruzdur 😋

Öyle mi değil mi hiçbir zaman emin olamayacağız ama dikkat etmekte fayda var. Birilerini yargılamamak, kınamamak, kabullenişte olmak konuları aslında insanlığın temelinde olması gereken şeyler. Bunları başardıkça kendimizi ve sevdiklerimizi koruyabileceğimize inanıyorum.

Özellikle anne-bebek bağı çok farklı. Hepimiz annelerimizin ne hissettiğini çok iyi anlarız. Onlarda bizim. O yüzden aktarım demek çok doğru olmayabilir ama etkilenme ihtimali çok yüksek 😊

Senin konular çok tutarsız ama her konuna yazıyorum hamile olmandan dolayi. Çünkü ben de çok ama çok stresliydim o donem. Allah'a şükür sağlıklı bebeğim. Sen yine de stres yapmamaya çalış. Önceki konunda da dedim karşı çıktın git bir süre hastalık ayağına annenlerde kal, iyi görmüyorum durumunu sürekli yeni bir şeyle konu aciyorsun.

X