Sünnet Sünnet yaşı

Birisi bilsin diye yaptırmıyoruz ki İslam'ı esaslarına biri olduğu için yaptırıyoruz ve sünnetin sağlık açısından da birçok faydası var. Erken boşalma ve zevk alamama sorunu yaptığına pek inanamadım kişilerin fizyolojik ve psikolojik durumlarını bilmek gerekir. Sünnet olmak bunları etkiliyor siye genelleme yapmak doğru olmaz.
Konu sahibi; en doğrusunu yine çocuk doktorları ve psikologlar bilir ama bence ne kadar küçük olursa o kadar daha iyi olur
Biz islami açıdan yaptırmadık, elalem anlar ileride zor olur diye yaptırdık. Ki inançlı insanlar olsak da bu konusa kesin farz değilmiş. Sünnet adı üstünde sünnet. Sağlık açısından sorun yaşama olasılığı da az, temiz tutmayı öğretmek yeterli. Ayrıca o deri boşa orda değil, en hassas kısım olan baş kısmını nemli tutmak için var. Eşim mesela mayoda uç kısmın sızladığını söyler. Hassas bir kısmı açıkta kalmasından dolayı sızlıyor rahatsız oluyor aslınd.
Özetle zararı da çok olan bir uygulama ne yazık ki.

Biz islami açıdan yaptırmadık, elalem anlar ileride zor olur diye yaptırdık. Ki inançlı insanlar olsak da bu konusa kesin farz değilmiş. Sünnet adı üstünde sünnet. Sağlık açısından sorun yaşama olasılığı da az, temiz tutmayı öğretmek yeterli. Ayrıca o deri boşa orda değil, en hassas kısım olan baş kısmını nemli tutmak için var. Eşim mesela mayoda uç kısmın sızladığını söyler. Hassas bir kısmı açıkta kalmasından dolayı sızlıyor rahatsız oluyor aslınd.
Özetle zararı da çok olan bir uygulama ne yazık ki.
Sızlama olduğu ilk defa sizden duydum benim eşim 4 derece olan sulara girip çıktığında bile bir rahatsızlık duymuyor. Ben büyükleri geçtim çocukların hijyene çok dikkat edebileceğini pek sanmıyorum enfeksiyon kapma olasılığı çok yüksek. Sonuçta herkesin kendi tercihi isteyen dini açıdan yaptırır isteyen sağlık açısından yaptırır isteyen de hiç yaptırmaz. Önemli olan kişinin istediği gibi davranması, toplum baskısı vs düşüncelerle hareket etmemesidir

2.5 aylıkken yaptırdık yanlızca 1 gün mızmızlandı sonra hiç birsey olmamis gibi devam ettik daha buyuk yaslarda yaptiran arkadaslarim daha uzun sure sorunlar yasadilar tavsiyem erken yaslarda yapilmasi lokal anestezi ile yaptirmak 6ay ustunde ki cocuklara genel anestezi kullaniyorlar diye biliyorum bir araştırın derim

Bebekken yaptıralım dedim eşim küçük dedi derdini anlatamaz vs dedi

Sonra kulak ameliyatı oldu o esnada yaptıralım dedim iki ameliyat ağır olur vs

Takip eden yıllarda farklı rahatsızlıkları oldu

Sonra ürolog bir profesör ile arkadaş olduk yani nasıl söyleyeyim o ameliyatı yaptıracağım bu şehirdeki en iyi iki adamdan biri

Kendi oğlunu da sünnet ettirmemiş

Büyüsünler dedi isterlerse yaptırırız dedi

Bana yap diyenleri ikna ediyorum gelince ama ille yap derseniz yapayım dedi

Sonuç sünnet olmamış iki çocuk
Nasıl yani hiç mi yaptırmayacaksınız
Su pandemi sürecte sahsen zaten yaptirmam. Oglum baska sebepten hastanelik oldu ve babasi yaninda diye hastaneye bile almadilar beni corona belasi yüzünden. Kimsenin bu durumda sizi sıkıştırmaya hakki yok. Anne baba karar verir nokta.
Çok zor ya çok kararsızım gerçekten ...
google’a 2-6 yaş sünnet yazsanız cevabı alırsınız, bu aralığı öneren uzman yok. Cinsel kimliklerini keşfettikleri bu dönemde sünnet çocuklarda psikolojik sorunlara sebep olabiliyor.
Evet araştırdım o yüzden sizede sormak istedim ne düşünüyorsunuz diye..

Benim eşime buyudugu zaman yaptirmislar herseyin farkindaymis baya olumsuz etkisi olmus kendisinde o yuzden oglumuza kucukken yaptirmayi dusunuyor ne olursa olsun

2-6 yaş arası cinsel kimliğin oluştuğu dönem bu yüzden çocuklarda önemli dönemler. 7 yaşında evet bu dönem bittiği için eğer aile bunu çocuğa doğru anlatırsa tramva olmaz
Çok kararsızım gerçekten...
Aslında sene başından beri anlatıyorduk oğluma güzelce sonra iptal oluncada sordu durdu hani sünnet olmayacakmiyim diye öyle bir korku yok gibi duruyor konusu açılınca istiyor falan da bilemiyorum işte çocuk sonuçta

Sonra ürolog bir profesör ile arkadaş olduk yani nasıl söyleyeyim o ameliyatı yaptıracağım bu şehirdeki en iyi iki adamdan biri

ben de 3 aylıkken yaptırdım oğlumun sünnetini.şimdi iyiki yapmısım dıyorum buyudukce hareket edıyor vs sıkıntı olur dıye dusundum bıde bahsettıgıız gıbı ıstısnaı durumlar cıkar dedım yaptırdık bu ısıde

Evet

Yetişkin olunca kendi karar versin

Vücut bütünlüğüne müdahale etmeyeceğiz
Yetişkin olduğunda ya sizi suçlarsa neden bu yaşa bıraktınız çocukken yaptırmadınız diye, yani benim kendi adıma oğluma duyduğum endişe bu. Askerlikte , evlilikte sorun yaşar beni suçlar diye korkuyorum. Yoksa bende hiç yaptırmama taraftarıyım.

Yetişkin olduğunda ya sizi suçlarsa neden bu yaşa bıraktınız çocukken yaptırmadınız diye, yani benim kendi adıma oğluma duyduğum endişe bu. Askerlikte , evlilikte sorun yaşar beni suçlar diye korkuyorum. Yoksa bende hiç yaptırmama taraftarıyım.

cevabımız belli kendi kararlarını kendin ver istedik

toplumsal yahut dinsel baskılardan uzak büyümeni istedik

bir de işte referansımız olan X amca üroloji profesörü git onunla konuş olur :)))

Kızlar merhaba
Oğlum 2017 Mayıs doğumlu pandemi öncesi sünnet düşünüyorduk o zamanlar biraz kırgınlığı vardı, doktor ileri bir tarihe erteledi. Tam o sırada da ilk vaka açıklandı derken biz vazgeçtik. Şimdide acaba yaptırsam mı diyorum ama internette de çoğu yerde 2-6 yaş arası yaptırmayın yazıyor ( travma oluşmaması adına) çok kararsız kaldım sizce sünnet yaşı kaç olmalı?
Benim oğlum şu anda 10 aylık. 23 günlükken henüz yenidoğanken yaptırdım iyi ki yaptırmışım diyorum hiç anlamadık bile sünnet olduğunu. İki günde de iyileşti kremini kullandık. Bebekte zaten sıkıntı olmadı

Sormayın daha 3 aylıkken istemiştim daha küçük dediler ama şimdi de sıkıştırıyorlar...
Geçen sefer aslında çocuk doktoru ile de görüşmüştük yaşla ilgili birşey söylememişti ama başka bir doktora daha sormakta fayda var
Evet ilçeden daha iyidir diye merkeze gitmiştik ama şimdi şu sıralar gidemem, burası daha sakin diye düşünmüştüm
Benim de çevrmde yenidoğan sünneti yaptıran yoktu aileler karşı çıktı aynen küçük dediler. Allahtan eşim beni dinledi yaptırdık

Kızlar merhaba
Oğlum 2017 Mayıs doğumlu pandemi öncesi sünnet düşünüyorduk o zamanlar biraz kırgınlığı vardı, doktor ileri bir tarihe erteledi. Tam o sırada da ilk vaka açıklandı derken biz vazgeçtik. Şimdide acaba yaptırsam mı diyorum ama internette de çoğu yerde 2-6 yaş arası yaptırmayın yazıyor ( travma oluşmaması adına) çok kararsız kaldım sizce sünnet yaşı kaç olmalı?
Ben uzmanları elbette doğru buluyorum. Oğlum şuanda bir yaşında bir iki ay içinde yaptırmayı düşünüyorum. Daha erken yaptiracaktim ama bizimki de pandemiye denk geldi ve baktım ki biteceği yok . O nedenle daha fazla ertelemek istemiyorum. İdrar yolu enfeksiyonu olup antibiyotik kullanmak zorunda kalacak diye tedirgin oluyorum

X