Süpriz hamilelik ve korkularım…

Novamber wind

🧿 March, 2019 👑
Pro Üye
Anneler Kulübü
2 Temmuz 2013
16.448
12.841
İyi geceler kk ailesi. Siteye çok uzun yıllardır üyeyim ve epey zamandır konu açmıyordum. Eski nickim __bade__ belki aşina olanlar vardır.

Konuya geçeyim. Evliliğimde beşinci yıla girdik. 3 yaş 3 aylık bir oğlum var. Korunurken hamile kaldım kervanına bende katıldım. Gerçekten nasıl olduğunu bilmiyorum. Bu hamileliğe hiç ama hiç hazır hissetmiyorum. Önümüzdeki birkaç yıl için farklı hedeflerim vardı. Tamda gerekli motivasyonu sağlamıştım aslında.

Korkularıma gelirsek;
- Bir hamilelik ne kadar kötü geçebilirse o kadar kötü bir hamilelik yaşadım. Düşük tehlikesi, böbrek taşı, idrar enfeksiyonu, erken doğum, şeker için kullanılan insülinler, kan sulandırıcı iğneler… o kadar çok korkuyorum ki aynı şeyleri yaşamaktan öğrendiğimden beri elim ayağım titriyor korkudan.

- İkincisi son bir buçuk senede önce babamı sonra abimi kaybettim. Çok yıkıldım hala kabullenme aşamasındayım. Çok zorlanıyorum. Alışamıyorum. Psikolojik destek almaya başlamıştım. En çok korktuğum noktada bu; ilaç kullanıyor olmam. Kullandığım ilaç gebelikte güvenli değil kategorisi c. Bebeğe zarar vermiş olacağından korkuyorum ve ilacı bıraktığımda kötü olmaktan. Anksiyete beni çok zorluyor çünkü.

- Diğer bir korkum belki bu en hafifi. Eğer bebek sağlıkla doğarsa oğlum 4 yaşına giriyor olacak. Bana çok bağlı. Zaten sürekli nöbet usulü çalışıyorum birbirimizi çok özlüyoruz. Yeni bir bebek onu çok etkiler mi? Babasını kimseyle paylaşmıyor onunla ilişkisi daha farklı oyun arkadaşı gibiler çok eğleniyorlar birlikteyken. Oğluma bakıp bakıp ağlıyorum ona haksızlık yapıyormuşum gibi geliyor.

Bu süreçlerden geçen, bilen, bilgili birileri var mı? Bunlar normal mi? Ne yapacağımı bilemiyorum çok karışık hissediyorum.

Bir doktora görünun önce hemen kaygı duymayın lütfen. İkinci çocuk da daha kolay bir hamilelik oluyor sanki. Umarım sizde de öyle olur. Başınız sağolsun bu arada. En kısa zamanda doktora gidip bebeğin durumuna bakın. Çocuğunuz oyun çağında yaşı çok küçük olmayacak kardeşi doğunca. Kaygı etmeyin şimdiden sakince yaklaşın. Sağlıkla kucağınıza alıp musmutlu ve afiyette olmanız duasıyla 💚

H
İyi geceler kk ailesi. Siteye çok uzun yıllardır üyeyim ve epey zamandır konu açmıyordum. Eski nickim __bade__ belki aşina olanlar vardır.

Konuya geçeyim. Evliliğimde beşinci yıla girdik. 3 yaş 3 aylık bir oğlum var. Korunurken hamile kaldım kervanına bende katıldım. Gerçekten nasıl olduğunu bilmiyorum. Bu hamileliğe hiç ama hiç hazır hissetmiyorum. Önümüzdeki birkaç yıl için farklı hedeflerim vardı. Tamda gerekli motivasyonu sağlamıştım aslında.

Korkularıma gelirsek;
- Bir hamilelik ne kadar kötü geçebilirse o kadar kötü bir hamilelik yaşadım. Düşük tehlikesi, böbrek taşı, idrar enfeksiyonu, erken doğum, şeker için kullanılan insülinler, kan sulandırıcı iğneler… o kadar çok korkuyorum ki aynı şeyleri yaşamaktan öğrendiğimden beri elim ayağım titriyor korkudan.

- İkincisi son bir buçuk senede önce babamı sonra abimi kaybettim. Çok yıkıldım hala kabullenme aşamasındayım. Çok zorlanıyorum. Alışamıyorum. Psikolojik destek almaya başlamıştım. En çok korktuğum noktada bu; ilaç kullanıyor olmam. Kullandığım ilaç gebelikte güvenli değil kategorisi c. Bebeğe zarar vermiş olacağından korkuyorum ve ilacı bıraktığımda kötü olmaktan. Anksiyete beni çok zorluyor çünkü.

- Diğer bir korkum belki bu en hafifi. Eğer bebek sağlıkla doğarsa oğlum 4 yaşına giriyor olacak. Bana çok bağlı. Zaten sürekli nöbet usulü çalışıyorum birbirimizi çok özlüyoruz. Yeni bir bebek onu çok etkiler mi? Babasını kimseyle paylaşmıyor onunla ilişkisi daha farklı oyun arkadaşı gibiler çok eğleniyorlar birlikteyken. Oğluma bakıp bakıp ağlıyorum ona haksızlık yapıyormuşum gibi geliyor.

Bu süreçlerden geçen, bilen, bilgili birileri var mı? Bunlar normal mi? Ne yapacağımı bilemiyorum çok karışık hissediyorum.
ayırlısı hudut belki de öyle bakın, kardeş çok güzel bir şey. Benim kardeşimle yaş farkım fazla ve o kardeşlik duygusunu çok hissedemiyorum, beraber büyümedik yani. O yüzden bu yaşta çocuğunuza kardeş vermek bir yandan çok güzel🙏🏻 Belki ileride isteseniz olmayacaktı… hazır hissetmeseniz iyi bir anne olamayacağınız anlamına gelmiyor. Olumlu bakın, siz pozitif düşündükçe durumlarınız da daha pozitif hale girecektir…

Korkularıma gelirsek;

Bende sürpriz bi gebelik yaşadım hatta adet düzensizliğim oldu İçin bayağı geç öğrendim bende çok fazla ilaç kullanmıştım ama bebeğim çok şükür sağlıklı doğdu,böyle bi risk varsa detaylı ultrason yapmanızı öneririm folik asite de hemen başlayın bence,çocuk kaç yaşında olursa olsun etkileniyor eve yeni bir birey geliyor sonuçta,evliliğinizde ve eşiniz ile ilgili sıkıntı yoksa ger şey hallolur

Doktorunuzla mutlaka konuşun o sizi daha iyi yönlendirecektir.

Ayrıca her gebelik bir değil benim ikinci gebeliğim birkaç aydan sonra çok iyi geçmişti.Ben de 2.de doğuma kadar kan sulandırıcı iğne vurmuştum.

Vefatlar için başınız sağolsun, evlatlarınız sağolsun. Kendinizi toparlamaya çalışın hayat devam ediyor. elinizden geleni yapmışsınizdır mutlaka.

Dilerim hamileliğiniz iyi geçer, bebeğiniz sağlıkla kucağınıza gelir.

İkincisi son bir buçuk senede önce babamı sonra abimi kaybettim. Çok yıkıldım hala kabullenme aşamasındayım. Çok zorlanıyorum. Alışamıyorum. Psikolojik destek almaya başlamıştım. En çok korktuğum noktada bu; ilaç kullanıyor olmam. Kullandığım ilaç gebelikte güvenli değil kategorisi c. Bebeğe zarar vermiş olacağından korkuyorum ve ilacı bıraktığımda kötü olmaktan. Anksiyete beni çok zorluyor çünkü.

dr gidip iyi bir muayne sonrası bu sıkıntını da çözersen , bence bir problem kalmayacak ,

hakkınızda hayırlısı olsun

Hem psikiyatristinizle hem kadin dogum doktorunuzla gorusun. Kullandiginiz ilaclar bebekte kalici hasar yaratabilir. Maalesef bu ilaclar aninda kesilmiyor, azaltilarak birakiliyor. Bu asamada yine bebege zarar verebilir. Iki doktordan da gorus alin. Psikolojiniz el vermiyorsa illa doguracaksiniz diye bir kural yok. Dogurup iyice psikolojiyi bozarsaniz bu sefer iki cocugada faydaniz olmayacak.

Bence önce bir kadın doğum uzmanı ile görüşün bildiğim kadarıyla o bilmediğiniz dönemlerde kullanılan ilaçlar gebeliğe zarar vermiyor ya da düşük oluyor zaten .umarım vereceğiniz karar hakkınızda en hayırlısı olur. Ne bu çocuğa sahip çıkın ne de aldırın diyemiyorum . Zor şeyler yaşamışsiniz psikiyatri uzmanı ile ve kadın doğumla iletişime geçin en kısa sürede belki hamilelikte kullanabileceğiniz bir ilaç verir psikiyatri uzmanı

Merhaba
Bence doktorunuzla konuşun. Ama benim bildiğim kadarıyla gebeliğin bu en erken evresinde kullanılan ilaçlar bebeğe etki etmiyor.
Doktorum demişti bana da, ben de ağır bir grip geçiriyor antibiyotik kullanıyordum meğer gebeymişim. Tabii ilaçlarınızı en iyi bilen kişi cevaplamalı bunu.

Sizin gibi berbat iki hamilelik geçirdim. Aynı dertleri yaşadım, taş, kum, vertigo, tansiyon yüksekliği,kan sulandırıcı iğneler, bir türlü normal olmayan kan değerleri, aşırı bulantı,tükenmiş bir durumda sonunda preeklampsi ile kapanış.
Ama hamd olsun sağlıklı evlatlarım.
Size bu anlamda teselli veremedim. Şöyle dua edeyim, inşallah bu gebeliğiniz ummadığınız şekilde rahat ve sorunsuz geçsin.
4 yaş farkını da sorun etmeyin, gayet de güzel büyütürsünüz hayırlı olsun.

Ne güzel işte acilarinizi unutursunuz onunla...neşe getirir size...4 yaş çok güzel bı fark bence...eminim ki çok iyi anlasacaklardir
Tek sıkıntı ilaç konusu..drunuzda görüşün o konuda bilmeden birşey soyleyemeyecegim

İlk gebeliginizle kıyaslamayın derim ki benim ilk gebeligim rahat geçti ama oğlum çok gazlı zor bir bebekti bizde ikinciyi dusunmuyorduk bizimkide sürpriz gebelik oldu şu an iki aylık ve hamileligim o kadar kötü geçti ki ağrılar bulantı doğuma kadar sürdü şeker yüksek çıktı vs. ama bebeğim o kadar uslu ki bilseydim daha erken yapardım diyorum çünkü arada 8 yaş var. Kullandığınız ilaç için doktorunuza danışın bir an önce

Korkularıma gelirsek;

Psikiyatristinizle görüştünüz mü? İlacı farklı bir ilaçla değiştirme şansı var mı? Umarım her şey gönlünüzce olur.

Psikiyatristinizle görüştünüz mü? İlacı farklı bir ilaçla değiştirme şansı var mı? Umarım her şey gönlünüzce olur.

Teşekkür ederim bebek tutunamadı maalesef kimyasal oldu ilaç konusunda da ilk zamanlarda kullanmış olmanın bir zararı olmayacağını yarıma düşüp bırakmamı söylemişti. Bebek düşünmüyorum ama ilacı da bırakacağım o şekilde bir karara vardık

Teşekkür ederim bebek tutunamadı maalesef kimyasal oldu ilaç konusunda da ilk zamanlarda kullanmış olmanın bir zararı olmayacağını yarıma düşüp bırakmamı söylemişti. Bebek düşünmüyorum ama ilacı da bırakacağım o şekilde bir karara vardık
Geçmiş olsun..

Madem bebek için zararlı, ilacınızı kullandığınız süre boyunca çift korunma yöntemi kullanın lütfen.

Aldırmayı düşünmeyecek biri olduğunuz belli oluyor. Allah korusun diğer türlüsü sizin için de doğacak yavru için de zorlu bir süreç olur.

X