Tahammül Sınırlarını Aştıktan Sonra Nasıl Sakinleşilir

Koalina

Başlangıç:62.5 Güncel:60.85 Hedef:48
Pro Üye
Anneler Kulübü
26 Eylül 2010
17.471
32.621
Sanırım çok uzun bir konu olacak artık sürekli gergin, tahammülsüz bir insanım. Bir süredir sürekli gerginiz eşimle, Aslında yıllardır gerginiz ama bunun dozu gittikçe artıyor. Belki bu tahammülü kaybetmekte geç bile kaldım ama şu an çok mutsuz, gergin ve umutsuzum. Alt kısımlar çok gerekli değil, okumak istemeyenler en alttaki altı çizgili paragrafa bakabilirler.

*Bayramda eşimin ailesine gittik. Bir kaç gün kalıp eve dönüp evcillerimizle ilgilenip geri döndük. 2 gün daha kalıp dönecekken dönmemiz gereken gün kayınvalidem eşime gitmememiz konusunda baskı yapmış. Eşimin tavrı malum bir gece daha kaldık.

*Döndük ve yine ilgisiziz ben zaten memlekete gideceğim 2-3 gün sonra. Gideceğim günün sabahı vedalaşacağız, eşim işte olduğundan gelemeyecek. Artık kahvaltı bitti işe gidecek ama kalktığından beri elinden telefon düşmedi. 2 hafta yokum insan bi yüzüme bakar, bir şeyler konuşur dedim ve öyle kırgın ayrıldık.

*Ben kırgın gittiğim için cevap yazmadım, aramadım. Bu da sanırım canıma minnet diyerek hiç oralı olmadı.

*Darbe girişimi olduğu gün facebookta şu kanalı açın minvalinde bir kaç paylaşım yaptığını gördüm, anlam veremedim. Ailemdeyim ve olanlardan haberimiz yok, biz film izliyoruz aradan bayağı zaman geçti ve beni aradı. Beni arayana kadar facebookta ilan geçmiş, annesini babasını aramış, ablası bizde kalmış falan. Artık en son ben aranıyorum ne kadar merak ediyorsa. Bir de bunun yüzünden tartıştık.

*Yaklaşık bir hafta hiç konuşmadık. Eve gelmeme yakın mecburiyetten bir şey sordum o şekilde mırın kırın konuşmaya başladık.

*Hafta içi bir gece eve geldimi oldukça geç bir saatti bir şey paylaşamadık haliyle.

*Ertesi gün işe gitti. İşteyken akşam bir arkadaşıyla buluşacağını söyledi. Neyse dedim kıskançlık yapmayayım. Oysa içimden geçen daha karın yeni gelmiş ve hep küs kalmışsınız, bir otur konuş. Ancak buluşma saati baya geç bir saat söylenince vazgeçip eve dönmüş. Tabi 2 ya da 2.5 saat kadar fazladan bekledi buluşmak için. Yani gece artık bir şey yapılamayacak bir vakitte geldi.

*Ertesi gün ve sonraki günlerde yine geç geldi. Bir gün babasıyla konuşmasına şahit oldum. 2 hafta izin alıp onların yanında tatil yapacağımızı falan söylüyordu. Bana sormadan böyle bir şey söylediği için kızdım. Daha önce konusu geçmişti ve ben "ailen yazlığı boşaltırsa gider kalırız, güzel yer ama orada birileri varken tatil yapmam" demiştim. Bunu ben gitmek isterim olarak algılayıp plan yapmış kendince. Başka bir gün otururken hafta sonu doğum günü kutlanabileceğini ve ailesinin yanına gitmek isteyip istemediğimi sordu. Ben de doğum günü hafta içi, gideriz doğum günü sahibinin evine bir pasta alırız bir saat oturup kutlar geliriz. Bunun için 3 saat git 3 saat gel, yatmalı kalkmalı gitmek istemiyorum dedim. Tamam dedi.

*Ertesi gün ben sinemaya gitmeyi teklif ettim. Sen bugünün seanslarına bak, yarın ailemin yanına GİDERİZ dedi. Ben de gitmek istemediğimi, kendi istiyorsa gidebileceğimi söyledim. Yine de neyse diyerek seanslara baktım. Eşim 6da gelse, yemek yiyip çıksak biraz gezer sinemaya gireriz, veya direk gider orada yemek yiyip gireriz diye düşünerek 9 seansını uygun buldum. Eşim geldi 8 buçukta. Gideceğimiz yer en az 15 dakika uzaklıkta. Daha yemek yememişiz. Sanki vakitler torbaya girmiş gibi koştur koştur gitmekte anlam bulamadım ve sinirlendim.

Yine yine kavga ettik, ertesi gün hiç bir şey yokmuş gibi ailesinin yanına gitti. Akşamına geri geldi ve eteğimde ne kadar taş varsa döktüm. Arada biraz saygısızlaştım. Ailesinden girdim kendinden çıktım. Neticede anlamış göründü, özürler diledi, çok üzgün olduğunu, ben konuştukça beni haklı bulduğunu söyledi. İnanmadım ve inanmadığımı da belirttim. Yine de uzatmamak adına pazar günü dışarı çıktık, gezip geldik.

Buraya kadar çok gereksiz uzattım biliyorum ama bu bahsettiğim 3-4 haftalık zaman diliminde basit ama can sıkıcı olayları sürekli ama sürekli yaşıyorum. Şu an artık tahammülüm kalmadığı gibi sürekli açık arar haldeyim. Hafta sonu düzelebilir diye düşünürken bugün tekrar sinir oldum. Dün arkadaşlarıyla buluşup gece çok geç saatte geldi. Gelirken beni arayıp yarın için arkadaşlarınla planın var mı diye sordu. Anlamadım neden sorduğunu ama altından bir şey çıkacağını düşünmedim. Bugün de öğlen oldu evden çıkmadı meğer saat 2 de arkadaşıyla buluşacakmış. İşe gitmeyecek o zaman ya da geç gidip geç gelecek yine. Bu adam ben giderken yolcu etmek için izin almıyor ama arkadaşı için izin alıyorsa veya geç gidebiliyorsa bu bir sorun değil midir? Madem izin alabiliyordu ben geldikten sonra "gel Koalina şu sorunlarımızı enine boyuna konuşalım" diyemez miydi? Biz daha evlendiğimizden beri bir kere kahvaltıya gitmedik. Madem çok geç çıkacaktı hadi bi kahvaltıya gidelim diyemez miydi mesela?
Bu arada onun da arkadaşlarıyla görüşme hakkı olduğunu ve bunu iş çıkışlarında veya hafta sonu yapması gerektiğini biliyorum. Asla da kıskanç değilim ve arkadaşlarımla da bolca görüşüyorum. Evde de yapacak ve kendimi eğlendirecek tonlarca işim var. Ayrıca bu sene okula hazırlanmaya başladık 1. sınıf olacağımız için. Hani boşluktan ona da sarmış değilim ama bana değer görmediği şeyleri başkasına yapınca sinir oluyorum.Genelde al karşına konuş deniyor, susmayı da kavga etmeyi de konuşmayı da denedim. Hatta yazarak bile konuştuk ve şu an kayıtlı. Bana her şeyin bir çırpıda düzelmeyeceğini ve zaman gerektiğini söyledi özetle. Bense ona beni zannettiği kadar sevmediğini, seven insanın aklına bir şeylerin geleceğini ve zorlamayla iş yapmayacağını söyledim. (Bu arada kimlerle buluştuğunu biliyorum, fotoğraf paylaşıyor sosyal medyada sık sık. Henüz başka bir kadın gibi bir durum söz konusu değil ama olmayacağı anlamına gelmez)
Sorum şu, dışarıdan bakan ve özellikle eski konularımı bilenlerin daha objektif yorum yapacağını düşünüyorum. Ben şu an gereksiz bir sinir peşinde miyim yoksa size olsa bu ufak tefek ama ilgisiz durumlar sizin de canınızı sıkar mıydı?

şöyle düşünüyorum,
ayrılıklar turnusol kağıdı gibi geliyor bana,
yani çiftlerin sorunları olabilir,
ama bir dönem sen memlekete gittiğinde uzunca ayrı kalmışsınız, geldiğinizde en azından bir haftanız iyi geçse, hani özlemiş olsanız birbirinizi, yine sorununuzu çözemeseniz ama ne bileyim hasret giderseniz, böyle ayrıyken yaptığınız çok detay belki başka kişilerin of kısa kes bakışı ile dinleyeceği ufak tefek şeyleri birbirinizle paylaşsanız...aradaki sevgiye hala inancımız kalabilirdi.
ama bu gibi haller olmayınca, ne bileyim, sevgi var mı yok mu sorusuna ben yanıt bulamıyorum, çok da umutlu olamıyorum da,
seni de üzmek istemem,
bu zamanlar eşine verdiğin son şanslar, keşke iyiye gidiyor olsaydı...

Eski konuları takip eden biri olarak;
Bu evliliği sadece ve sadece sizin çabanız götürüyor.
Siz de yoruluyorsunuz artık
Bu yaşadıklarınız normal.
Eşiniz de çaba göstermeye başlamazsa bitecek.
Ama o kendini evin küçük, şımarık, haylaz, sevimli çocuğu olduğunu, herkesin onu çok sevdiğini, o ne derse hep yapacağını sanıyor.
Dengesiz özveri var sizin ilişkinizde. Sadece siz veriyorsunuz. Ailesiyle yaşama konusunda da öyleydi.

Bence aile terapistine gidin.

Çocuk büyütür gibi "işte bak bu böyle olmalı" demedikçe görmüyor eşin.
İnsanın tahammülü kalmadığında karşıdaki adım atsa batıyo bazen,dolmuşsun çünkü. Hislerin çok normal yani.

Görmezden gel diyeceğim ama aynı evde ne kadar mümkün bilemiyorum.
Bence aynı şeyleri yap,eşin yan karakter olsun hayatında,çık gez ilgilenme tartışma.
Ama taktik gibi değil olağan tavrınmış gibi.Belki noluyo der de konuşursunuz.

Tek başına her şeyi sırtlanmışsın,yorulmandan daha doğal bi şey yok.

bu ufak tefek şeyler beni de canımı sıkardı sıktı da... değersiz hissetmek evliliği sorgulatıyor... biz bişey yapıyoruz ve bu adamların kaybetme korkusu kalmıyor.. sanırım çok fazla taviz verdiğimizden..
(önceki konularını bilmiyorum)

Önceden yaşananlar sorunlar düzelmek yerine katlanarak devam etmiş ve evliliğiniz yıpranmış. Soğukluk var eşiniz de anlatılanlardan, anladığım bu. Ya görmezden gelip, boş verip devam edeceksiniz, ya da mutsuz olduğunuz evliliğe son vereceksiniz.

Aranızda iletişim sorunu olduğu aşikar bana göre kocanız sizinle zaman geçirmeyi pek sevmiyor yada eskiden kalma kırgınlıklar yüzünden zaman geçirmek istemiyor aranızda epey bir soğukluk var anlattıklarınıza göre cinsel hayatınız hergün küs olduğunuzdan yok gibi sanırım bence çok büyük sorunlarınız var ve konuşmak düzeltecek gibi değil yanlış anlaşılmasın boşanın anlamında söylemiyorum ama farklı bir şekilde sorunlarınızı ele alabilirsiniz diye düşünüyorum.

siz çok fazla detay düşünüyorsunuz ve bence düşündükçe de eşiniz sizden uzaklaşıyor

erkekler bizim kadar detaylı düşünmüyorlar , bizle aynı kafa yapıısnda değiller malesef.

bir süre oluruna bırakın , deneyin , eşinizle vakit gecırmeye cok istekli gbi gorunmeyın ya da tribe girmeyin

hersey normalmiş gbi davranın bakalım davranıslarında bir değişme olacak mı?

Seni severim bilirsin... Koalina Koalina
seni üzmek istemem...
Ama iyi gitmiyor bu gemi,su alabilme sınırını çoktan aştı.
Gemisini terkeden en son kaptan misali çırpınıp duruyorsun.
Hasta olacaksın Allahım korusun,bak inan çok derin izler kalıyor insanın vücudunda ve ruhunda.
Geri dönüşü kolay olmuyor bak sonra.

Ayy ben bile bunaldım

Sonuçta yapışık ikiz olmayın arkadaşınız olsun vs dedik de adam hep arkadaşlarla

Işten kaçta çıkıyor bu

Yani ne bileyim niye hiç rutin bir yaşantınız yok

Çoluk çocuk yok gençsiniz vs ama işte en çok yıpratman şey evde biri beklerken diğerinin kafasına göre takılması

Ilk yıl eşim akşam 9 da işten çıkıyor 15 dakika sonra evde idi eve geldim şunu bunu yaptım yemek hazırladım ve beklemeye başladım 10.35 te geldi

Bir arkadaşın evliliğinde sıkıntıları varmış da onu dinlemiş hatta bizim böyle sorunlarımız yok demiş de beni evde kızgın boğa gibi görünce şaşırmış

Zira ben eşek başıyım ya apar topar yemek yapıp sofra başında beklemişim bir de yeseydin ya da arasaydın diyor iyi de olağanı bozan arar ben ne bileyim işten çıkıyorsun geziyorsun vs vs

Aradan 10 yıl geçti hala birçok şeyi sağdan soldan duyarım iş için istanbul a gitmiş kuzenine gitmiş vs ama bana bunu söyleme ihtiyacı bile duymamış şu saatte geleceğim demiş ben de zaten tamam demişimdir mesela o zaman ayrıntı olur ona göre ama 3 gün sonra başka birinden duymak kötü olur

Ya da akşam yemek yaparsın gelir ben dışarıda yedim der en çok kavga bundan çıkıyor bizde mesela gelmeyeceksen söyle ona göre az yapayım ya da gelince de göstermelik de olsa ye

Yani bazı şeyler kolayca değişmiyor

Sabretmek yerine her davranışı anında söylemelisin zira daha büyüyememiş o annesi gitse de hala küçük oğlan çocuğu

Bak Koalina Koalina bazı insanlar bekar yaşamalı.
Eşin gibi,benim eskisi gibi...
Evlilik ağır bir sorumluluk,kolay değil anlıyorum.
Bebe büyütür gibi devamlı ilgi,sevgi,sohbet ile beslemeli.
Bu karşılıklı alışverişte erkeğin ağırlığı hissedilir derecede farkettiği anda yuvada huzur yakalanıyor.
Oysa sabah işe git,akşam eve gel.
Ye,iç,seviş.
Bunu afedersin ama şişme bebekle de yapabiliriz di mi?

anladığım kadarıyla bu adam sizi elinin altında görüyor. gidebileceğinize ihtimal dahi vermiyor nasıl olsa her istediğim olur her dediğime uyulur diyor. allah yardımcınız olsun.

Neden olmayan birşeyi oldurmaya çalışıp üstelik bunu tek başınıza yapmaya çalışıyorsunuz ?

Kendinizede mi acımıyorsunuz ?

Eşinizin evlilik kurumundan haberi yok,bu saatten sonra da siz ne kadar kendinizi paralasanızda öğrenmez üzgünüm...

Elinizden geleni yaptığınız halde sonucu değiştiremiyorsanız uğraşmayı bırakın. Siz ona on adım atmışsınız o size bir adım dahi atmıyor. İlgi gördükçe kaçıyor. Kendinizi boşa yıpratıyorsunuz.
Madem sizin ikili planlarınıza uymuyor siz de onun ailesini dahil ettiği planlarına uymayın. Canınız mı istedi bir günü bir arkadaşınızla başka bir günü akrabalarınızla geçirin. Bir nefes alın. Keyifli zamanlar geçirin, eğlenin.
Hatalarını sizin sürekli dile getirmeniz hatasını görmesini engeller. Her olaya Koalina'nın abartması benim yanlışım yok olarak yaklaşır. Olay çok büyük değilse dillendirmeyin boş verin.
Siz ilgisiz kalıp uzaklaşın bakalım. Bu durum aranızdaki ilişkiyi, evliliği mi bitirir? Yoksa eşinizin kafasına bir şeylerin dank etmesini mi sağlar? Orasını zaman gösterecek. Ama durum şu ankinden daha net olur diye düşünüyorum.

X