Tahammül Sınırlarını Aştıktan Sonra Nasıl Sakinleşilir

Şu an evden çıktım canım. Dün gece kavga ettik, hoşuma gitmeyen bir şeyler daha oldu. Odaya girip yattım kapıyı tekmeledi kırdı falan...
Bir sürü rezillik, yüz göz olduk. Kaçınılmaz son işte başka ne olacak ki. Dün zaten ne istiyorsan getir imzalayayım dedi. Öyle işte...
inceldiği yerden kopacak yerdeydi zaten. beyfendinin rahatı bozuldu ya sen daha dayanamadın ya siniri ondan. önceki konunda da yazmıştım senin sabrınla gelindi bu noktaya kadar. merak ettim nerdesin naptın neler oldu yaz buraya. bulunduğun yerde yakın arkadaşın vs varsa git yanına destek için kalma dışarda sıcak

Sana tam ‘tahammulunun sinirlarini asmak cok tehlikeli bir durum, gemileri yakmaya kendini piskolojik olarak bilincalti hazirliyosun gibi bisey, lutfen sabirli ol, ofkeyle kararlar alma, biseyde yapma’ diyecektimki, maalesef olan olmus.

En zor olanda boyle ‘ne olacaksa olsun, inceldigi yerden kopsun’ tarzinda yaklasan erkeklere verdigimiz bu deger. Kendi kendime cok demisimdir, en buyuk hatam onun degisecegini sanmam oldu, onunda en buyuk hatasi asla vazgecemeyecegimi sanmasi oldu diye.

Son zamanlarda iliskilerin nekadar basitlestigi, erkeklerin nekadar tuhaflastigi, deger kavraminin bittigi, kimsenin kimse icin (ozelliklede erkekler kadinlar icin) ugrasmak veya caba gostermek gibi bir girisimde bulunmak istememesiyle alakali cok dertleniyorum arkadaslarimla. Butun (bekar) arkadaslarim hep bu seylerden sikayetci.

Gelisen, akillanan bir toplumuz. Ama maalesef yanlis generasyona dahiliz hanimlar. Benim analizim bu sekilde. Kadinlarimiz kizlarimiz okuyor, akillaniyor, kendi ayaklarinin uzerinde durmayi ogreniyor, ezilmek istemiyor, deger gormek istiyor, dengeli bir evlilik ve iliski istiyor. Erkeklerimizde ilk bakista bunlari istedigini saniyor. Lakin; anne babalar ogullarini bu sekilde yetistirmemis. Anneler ogullarina farkli seyler ogretmis, aileler farkli ornek olmus. Erkekler anneleri gibi mizmizlansada abartmayan, susmasini bilen kadinlara aliskin. Tahammul eden ve sabreden emeki analari gibi bir kadin istiyorlar aslinda. Ama artik oyle bir dunya yok, oyle kadinlarda yok. E ne oluyor, sonuc itibariyle bas edemiyorlar, cunku dunya degismis, dunya kuculmus, tanismak yeni insanlarla birlikte olabilmek kolaylasmis, degerlerimizin bircogunu yitirmisiz. E neden sabretsin ki erkek. Kafasini utuleyen hatunla ugrasacaklarina haftada iki defa sevismek icin, gider istedigi hatunla gorur isini hemde dirdirindan uzak olur.

Acikcasi biten bu evliliklerin ozunde ciddi bir generasyon sorunu goruyorum. Insallah bizden sonraki generasyonu daha iyi yetistirebiliriz kadinlar ve anneler olarak.

Neyse, konunu dagitmak istemiyordum aslinda, umuyorum, insallah, boyle ufak tefek sorunlarin birikmesi sonucunda yasadiginiz bu patlama her ikinizinde (ozellikle esinin) odunu patlatir ve korkutur, kiymetini anlar, emeklerini gorur, ve sana ve yuvasina sahip cikar..

İşte kendileri kaşınıyor bunlar. Eşin ne güzel sana kıyamamış kendini feda etmiş , eşin için gitmeyip kardeşin için gidince insanda bir ben neyim düşüncesi oluyor.
Anlamıyorum dertleri nedir, hakkımızda hayırlısı diyorum ama bir an önce o hayır neyse ona da ulaşmak istiyorum. Olmayacaksa tez zamanda kalbimize bir soğukluk, olacaksa da kocalara merhamet duygusu lütfen:)
koaline kaç yaşındaydın
kaç yıllık evliydiniz.

Sana tam ‘tahammulunun sinirlarini asmak cok tehlikeli bir durum, gemileri yakmaya kendini piskolojik olarak bilincalti hazirliyosun gibi bisey, lutfen sabirli ol, ofkeyle kararlar alma, biseyde yapma’ diyecektimki, maalesef olan olmus.

En zor olanda boyle ‘ne olacaksa olsun, inceldigi yerden kopsun’ tarzinda yaklasan erkeklere verdigimiz bu deger. Kendi kendime cok demisimdir, en buyuk hatam onun degisecegini sanmam oldu, onunda en buyuk hatasi asla vazgecemeyecegimi sanmasi oldu diye.

Son zamanlarda iliskilerin nekadar basitlestigi, erkeklerin nekadar tuhaflastigi, deger kavraminin bittigi, kimsenin kimse icin (ozelliklede erkekler kadinlar icin) ugrasmak veya caba gostermek gibi bir girisimde bulunmak istememesiyle alakali cok dertleniyorum arkadaslarimla. Butun (bekar) arkadaslarim hep bu seylerden sikayetci.

Gelisen, akillanan bir toplumuz. Ama maalesef yanlis generasyona dahiliz hanimlar. Benim analizim bu sekilde. Kadinlarimiz kizlarimiz okuyor, akillaniyor, kendi ayaklarinin uzerinde durmayi ogreniyor, ezilmek istemiyor, deger gormek istiyor, dengeli bir evlilik ve iliski istiyor. Erkeklerimizde ilk bakista bunlari istedigini saniyor. Lakin; anne babalar ogullarini bu sekilde yetistirmemis. Anneler ogullarina farkli seyler ogretmis, aileler farkli ornek olmus. Erkekler anneleri gibi mizmizlansada abartmayan, susmasini bilen kadinlara aliskin. Tahammul eden ve sabreden emeki analari gibi bir kadin istiyorlar aslinda. Ama artik oyle bir dunya yok, oyle kadinlarda yok. E ne oluyor, sonuc itibariyle bas edemiyorlar, cunku dunya degismis, dunya kuculmus, tanismak yeni insanlarla birlikte olabilmek kolaylasmis, degerlerimizin bircogunu yitirmisiz. E neden sabretsin ki erkek. Kafasini utuleyen hatunla ugrasacaklarina haftada iki defa sevismek icin, gider istedigi hatunla gorur isini hemde dirdirindan uzak olur.

Acikcasi biten bu evliliklerin ozunde ciddi bir generasyon sorunu goruyorum. Insallah bizden sonraki generasyonu daha iyi yetistirebiliriz kadinlar ve anneler olarak.

Neyse, konunu dagitmak istemiyordum aslinda, umuyorum, insallah, boyle ufak tefek sorunlarin birikmesi sonucunda yasadiginiz bu patlama her ikinizinde (ozellikle esinin) odunu patlatir ve korkutur, kiymetini anlar, emeklerini gorur, ve sana ve yuvasina sahip cikar..

çok güzel yazmışsınız yüreğinize sağlık,
sizde boşanmıştınız, şimdi hayat nasıl zorluklar oluyor mu
iyiki boşanmışım diyor musunuz ?

çok güzel yazmışsınız yüreğinize sağlık,
sizde boşanmıştınız, şimdi hayat nasıl zorluklar oluyor mu
iyiki boşanmışım diyor musunuz ?
Tesekkur ederim:))

Aslinda hicbir zorlukla karsilasmadim, gerci zorluktan ne anladiginiza bagli bu elbette. Cok sukur, dengemi toparladim, keyfim yerinde, sagligim, isim gucum hersey yolunda. Evet, iyiki bosanmisim. Kararimin dogru karar oldugundan suphem yok. Ama bu yasanilan seylere artik uzulmuyorum anlamina gelmiyor maalesef, ve Koalina Koalina nin su anda yasadigi durumu dusununce gercekten derinden uzuluyorum. Her yikilan evlilige cok uzuluyorum, eskiden daha sogukkanli bakabiliyordum bosanmalara sanki.

E ne oluyor, sonuc itibariyle bas edemiyorlar, cunku dunya degismis, dunya kuculmus, tanismak yeni insanlarla birlikte olabilmek kolaylasmis, degerlerimizin bircogunu yitirmisiz. E neden sabretsin ki erkek. Kafasini utuleyen hatunla ugrasacaklarina haftada iki defa sevismek icin, gider istedigi hatunla gorur isini hemde dirdirindan uzak olur.

İnşallah kadınlarımız da aynı şeylerin kendileri için de geçerli olduğunu görür. Yani Koalina da bu durumu neden çeksin ki? Çok daha iyilerini hakediyor ve elde edemez de değil.

İnşallah kadınlarımız da aynı şeylerin kendileri için de geçerli olduğunu görür. Yani Koalina da bu durumu neden çeksin ki? Çok daha iyilerini hakediyor ve elde edemez de değil.
Elbette herkes icin gecerli o kisimda soyledigim 'dunya kuculdu, yeni insanlari tanimak kolaylasti' yer, ama prensip olarak (istedigi hatun/erkekle beraber olup kendi yoluna devam etmek kismi) herkesin prensiplerine, hayat tarzlarina, karakterlerine uygun mu, orasi tartisilir. Dogru bir hayat tarzi olduguna inanmiyorum sahsen.

Koalina elbette cok mutlu olmayi hak ediyor, sevdigi ve sevdigi kisiyle birlikte. O yuzden umarim esiyle aralarindaki soguk ruzgarlar toparlanir.

Kaolina,

Önceki konularına da baktım. Bana inanılmaz sabırlı geldin, hep ben mi abartıyorum, neyse şimdi de susayım demiş durmuşsun. Bu kadar özveri fazla değil mi?
Üstelik ortada oturup konuşulabilen sorunlar da yok, hep ötelenmiş, yarıda kalmış, göz ardı edilmiş ya da eşin tarafından anlaşılamamış sorunlar var. Hayır, dip dibeyken anlaşmazlık olsa ama ayrı kalınca özleseniz gene olur bu iş diyeceğim, bilemedim.
Amacım seni üzmek değil, ama olmayanı zorluyorsun gibi geldi okudukça. Belki de sadece senin açından bakıyoruz, sen anlatıyorsun diye ama sorunların olduğu aşikar.
Bana kalırsa, artık karar verip somut adımlar atmanız gerekiyor. İlişkiyi düzeltmek, bir şeyleri geri kazanmak, sevginizi bağınızı tekrar hatırlamak için ya da bu iş yürümez deyip yolunuza bakmanız için.

Koalina bu evliligin bu gune kadar surmesinde bile tek etken senin sabrin.Coktan bitmisti bu evlilik belki baslamamisti da...Hakkinda hayirlisi.Cok uzuldum desem yalan soylemis olurum.Artik biraz rahatla.

Koalina elbette cok mutlu olmayi hak ediyor, sevdigi ve sevdigi kisiyle birlikte. O yuzden umarim esiyle aralarindaki soguk ruzgarlar toparlanir.

İlk cümleye katılıyorum. İkincisinde de olayın sadece soğuk rüzgarlar olduğunu düşünmüyorum. O kadar basit değil bence. Olay kapı kırmaya gitmeden de düşünmüyordum, şimdi hiç düşünmüyorum.

İlk cümleye katılıyorum. İkincisinde de olayın sadece soğuk rüzgarlar olduğunu düşünmüyorum. O kadar basit değil bence. Olay kapı kırmaya gitmeden de düşünmüyordum, şimdi hiç düşünmüyorum.
ortada bir evlilik olunca bukadar keskin seyler soylemekten genel olarak cekiniyorum. Bu konudan baska konulari okuyup okumadigimi tam hatirlamiyorum, o yuzden koalina nin evliligindeki diger sorunlari bilmiyorum.

bir evlilikte (sanki ozelliklede ilk senelerinde) duygular cok cok agir yasaniyor, kizginlar, mutsuzluklar, hayal kirikliklari, sevincler ve mutluluklarda ayni sekilde. O yuzden umuyorum koalina ve esi sorunlarini toparlar, ve bu duygu yogunlugu biraz daha dengelenir.

Merhaba beni yanlis anlama ama evliligini surdureceksen buraya konu acmamani oneririm.
Burada verilen gazlarla(iyi-kotu)aldigin kararlar uyusmayinca evliliginde mutlu olma sansin azalir.
Belki senin onemsemedigin basit bir sorun gordugun bir sorun baskasina dag gibi gelebilir, bu gozune sokuldukca sen de rahatsiz olmaya baslarsin.

X