Yöresel Tarif Tarhana Çorbası-Söğürtme Kebabı-Kadayıflı Paşa Sarması (Mis süt sponsorluğunda)

Yöresel Yemekler

Kirmizi pabuc

Nirvana
Kayıtlı Üye
31 Aralık 2017
12.133
32.162
35
Merhaba güzel kk nin güzel kadınları;
Hepimizin ramazanı mübarek olsun.Ülkemiz,milletimiz,dünyamız için daha güzel ramazanlar diliyorum.
Dün akşam evdeki çekirdek ailem bayram etti yarışma yemekleri sayesinde
Menüye dönecek olursak
Mis gibi anne kokulu tarhana çorbamız
Damak çatlatan lezzetiyle söğürtme kebabımız ve
🍽 Çıtır çıtır kadayıfı ve lezzetli muhallebisiyle kadayıflı paşa sarmamız var.
Sofrada bize diğer eşlik edenler de
mantı
yaprak sarma
içli köfte
Bergama ya özgü sadece ramazan ayında çıkan Ramazan helvası
içecek olarak da çilek kompostosu

Tarhana Çorbası

🌶 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
🌶1 yemek kaşığı tereyağ
🌶5 yemek kaşığı toz tarhana
🌶5 su bardağı oda ısısında su
🌶Tarhanayı ıslamak için su

Tarhanayı biraz su ile ıslatıyoruz onlar biraz yumuşarken tencereye tereyağımızı ve toz biberimizi koyup kavuruyoruz.Sulanmış tarhanamızı ekleyip üzerine 5 bardak suyumuzu döküyoruz.Kaynadıktan sonra tuzumuzu atıp ocaktan alıyoruz.Üzerine kroton ekmek ekleyip servis yapıyoruz.

Kroton ekmek yapımı;
Elimizdeki ekmeği ufak ufak doğrayıp erittiğimiz tereyağında çeviriyoruz Rengin dönünce olmuş demektir.

Söğürtme Kebabı

Söğürtme için;
5 adet büyük patlıcan
5 -6tane kıl biber
1 domates
1 soğan
tuz
zeytinyağı

Köftesi için;
500 gr kıyma
tuz
karabiber
toz kırmızı biber
1 soğan
3 yemek kaşığı ekmek içi veya Galata unu
1 yumurta

Üzeri için ;
doğranmış maydanoz
2 yemek kaşığı tereyağ

Patlıcan,biber,domates ve soğanı ocak üzerinde çevirerek közlüyoruz.(Benim közmatiğim yoktu Ocak üzerine ızgara koyup yaptım çok kolay oldu) Közlenmiş patlıcanları poşet içine koyup köfte yapımına geçiyoruz.

Bütün köfte malzemelerini koyup güzelce yoğuruyoruz.Ufak yassı şekiller verip dinlenmeye bırakıyoruz.
Kabuğu yumuşayan patlıcanları soyup ufak ufak doğruyoruz.Soğan ve 2 tane biberi de doğrayıp bir kaba alıyoruz.
Az yağlı tavada köfteleri kızartıyoruz emaneten bir tabağa alıp köfteyi kızarttığımız tavada patlıcanları da şöyle bir çeviriyoruz.

Tabağa önce patlıcanları koyup üzerine köfteleri diziyoruz .Biber ve domateslerle süsleyip doğranmış maydanoz serpiyoruz.En son tereyağını eritip üzerine gezdiriyoruz.Sıcak servis yapıyoruz.

Kadayıflı Paşa Sarması

250 gr çiğ kadayıf
1 yemek kaşığı tereyağ
yarım su bardağı şeker

Muhallebi için;
1 litre süt
1 yemek kaşığı tereyağ
1 vanilya
1 sb un
1 sb şeker
2 tk nişasta
İçine kırılmış ceviz
Üzeri için;
Ceviz ve Antep fıstığı

Kadayıfı elimizle parçalayıp geniş bir tavada tereyağ ile kavuruyoruz .(Sürekli karıştırmak gerekiyor yoksa bir tarafı yanar)Rengi iyice dönünce şekeri ekleyip eriyene kadar biraz daha çeviriyoruz.Ocaktan alıp fırın tepsisine yayıyoruz ,her tarafı eşit düzlükte olsun diye üzerini spatula ile düzeltiyoruz.

Tencereye süt un ve nişastayı ekleyip sürekli karıştırarak koyulaşan kadar pişiriyoruz.Kıvam alınca şekerini ekleyip biraz daha pişiriyoruz.Ocaktan almaya tekin tereyağ ve vanilyalı ekleyip karıştırıyoruz.Ocaktan alınan sıcak muhallebiyi tepsideki kadayıfın üzerine yayıyoruz.En az 1 saat dinlenmeye bırakıyoruz.

Soğuyan tatlıyı dilimleyip içine kırılmış ceviz ekleyip sarıyoruz.Üzerini Antep fıstığı ve cevizle süslüyoruz.

Afiyet olsun

Son düzenleyen: Moderatör:
Ellerine sağlık canım iştah açıcı bi masa olmuş ben tatlıcıyımdır ama bu masada kebap baskın çıktı çok beğendim , tarifi detaylıca okudum bir gün iftarımı şenlendirecek inşallah başarılar dilerim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…