Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık, Güncel Olaylar. Genel kültür soru paylaşım hadi kızlar

karadeniz bölgesi yağış rejimi düzenli olmasına rağmen bölge akarsularının rejimleri düzensizdir.
bu durumun nedeni nedir?

a) yer şekilleri
b) vadi şekilleri
c) orman örtüsü
d) toprak özellikleri
E) boylarının kısa oluşu

karadeniz bölgesi yağış rejimi düzenli olmasına rağmen bölge akarsularının rejimleri düzensizdir.
bu durumun nedeni nedir?

a) yer şekilleri
b) vadi şekilleri
c) orman örtüsü
d) toprak özellikleri
E) boylarının kısa oluşu

yer şekilleri mi cevap:44:

benim bildiğim kadarıyla rejim su miktarı yani hız ile alakası yok. ondan dolayı anlamadım:KK17:

akarsular hani kıvrıla kıvrıla gidiyor ya burda o nedenle kimi yerlerde çok yağış alıyor kimi yerde az alıyor diye düşündüm ama kesin mantık bu diyemem, eğer öğrendiysen burayada sebebini yazarsan çok iyi olur:KK34:

karadenizde rejimi duzenli birkac akarsu var bartin filyos gibi karadeniz daglarinda dogup karadenizden disari cikmayanlar ; ama baska bolgerden gelen mesela kizil irmak bircok dagdan topanip geliyo miktarinin degistigi zamanlar var duzenli olmasini yersekillerinden daglar engelliyor dolayisiyla :)

karadenizde rejimi duzenli birkac akarsu var bartin filyos gibi karadeniz daglarinda dogup karadenizden disari cikmayanlar ; ama baska bolgerden gelen mesela kizil irmak bircok dagdan topanip geliyo miktarinin degistigi zamanlar var duzenli olmasini yersekillerinden daglar engelliyor dolayisiyla :)

Tesekkur ederim arkadasım sana bi bilgi borcum olsun:)

Merhaba bayanlar,

coğrafyadan çözemediğim / anlayamadığım 4 sorum var. Yardımcı olabilir misiniz?

$IMG006.jpg

$IMG007.jpg

$IMG008.jpg

$IMG012.jpg

bu durumun nedeni nedir?

a) yer şekilleri
b) vadi şekilleri
c) orman örtüsü
d) toprak özellikleri
E) boylarının kısa oluşu

bence yerşekiillerin den kaynaklanıyor

Merhaba bayanlar,

coğrafyadan çözemediğim / anlayamadığım 4 sorum var. Yardımcı olabilir misiniz?

Eki Görüntüle 932867

Eki Görüntüle 932868

Eki Görüntüle 932869

Eki Görüntüle 932870

Selam
Mükemmel olmayan cografyamla cevap vermek istiyorum :KK9: Bende cografi konum konusunu bitirdim

1. a sikkinda celdirici sayilir cünkü ayni boylam üzerinde sayilirlar ve cizgisel hiz ayni boylam üzerinde oldugunda esit olmaz

C sikkinda yani cevapta denmiski III ve IV arasinda baslangic meridyeni uzakligi aynidir sende sanirim ayni boylamdalar heralde aynidir diye düsündün bilirsiniz ki baslangic meridyeni greenwich kasabasi olarak belirlenmistir III numara daha yakinken IV numara ayni sekilde yakin degildir daha kuzeyde ve uzak kalmistir

2. C D ve E secenekleri tamamen alakasiz konulardan bahsetmis
Ayni anda günesin dogup batmasi demek aslinda ayni anda öglen vakti olmasi ve ayni anda aksam vakitlerinin esit olmasi demek oluyor
Ama süreleri farklidir ! yani ayni anda baslasalar bile en güneydekine kiyasla en kuzeydeki sehirde daha uzun yasanir günesin dogmasi ve batmasi
Bu yasananlar günes isinlarinin gelmesi ile alakali durumlar

3. sorunda hata hissettim ve anlamadim ayni boylamdalar ve doguya gitmekten bahsediyorlar??? Sanki hatali soru gibi

4.Böyle bir kural yok ama dikkat ettigimizde güneyden kuzeye dogru baktikca mesela istanbulu düsün ve ramazan günlerini düsün.En gec istanbulda herkes iftarini acar dimi? Bu tamamen Günesin kuzeye gidildikce gec batmasi ve batarkende uzun sürmesi ile ilgili oldugunu düsünebiliriz Burdada siklarda en kuzeyde kiriklareli var haliyle diger illere oranla en gec iftarini acan o olacak böylece yerel ve ortak saatleri arasinda zaman farklari yasanicak

Elimden geldigince anlatmak istedim umarim yardim edebilmisimdir Cografyayi bana sevdiren bekir oktay hoca sayesinde az cok bisiler yapabiliyorum bende eskiden hic yapamiyordum :)

Selam
Mükemmel olmayan cografyamla cevap vermek istiyorum :KK9: Bende cografi konum konusunu bitirdim

1. a sikkinda celdirici sayilir cünkü ayni boylam üzerinde sayilirlar ve cizgisel hiz ayni boylam üzerinde oldugunda esit olmaz

C sikkinda yani cevapta denmiski III ve IV arasinda baslangic meridyeni uzakligi aynidir sende sanirim ayni boylamdalar heralde aynidir diye düsündün bilirsiniz ki baslangic meridyeni greenwich kasabasi olarak belirlenmistir III numara daha yakinken IV numara ayni sekilde yakin degildir daha kuzeyde ve uzak kalmistir

2. C D ve E secenekleri tamamen alakasiz konulardan bahsetmis
Ayni anda günesin dogup batmasi demek aslinda ayni anda öglen vakti olmasi ve ayni anda aksam vakitlerinin esit olmasi demek oluyor
Ama süreleri farklidir ! yani ayni anda baslasalar bile en güneydekine kiyasla en kuzeydeki sehirde daha uzun yasanir günesin dogmasi ve batmasi
Bu yasananlar günes isinlarinin gelmesi ile alakali durumlar

3. sorunda hata hissettim ve anlamadim ayni boylamdalar ve doguya gitmekten bahsediyorlar??? Sanki hatali soru gibi

4.Böyle bir kural yok ama dikkat ettigimizde güneyden kuzeye dogru baktikca mesela istanbulu düsün ve ramazan günlerini düsün.En gec istanbulda herkes iftarini acar dimi? Bu tamamen Günesin kuzeye gidildikce gec batmasi ve batarkende uzun sürmesi ile ilgili oldugunu düsünebiliriz Burdada siklarda en kuzeyde kiriklareli var haliyle diger illere oranla en gec iftarini acan o olacak böylece yerel ve ortak saatleri arasinda zaman farklari yasanicak

Elimden geldigince anlatmak istedim umarim yardim edebilmisimdir Cografyayi bana sevdiren bekir oktay hoca sayesinde az cok bisiler yapabiliyorum bende eskiden hic yapamiyordum :)

Evet, 1. soru için aynen öyle düşünmüştüm. Aynı boylamdalar, neden uzaklıkları farklı olsun ki demiştim. Ve şöyle bir şey de var ki, ben soruları 1. ayda eklemişim buraya. Yani aradan geçen 2 ayda baya kendimi geliştirdim. Şu an soruyla ilgili daha farklı düşünebiliyorum. :)

Dediğin gibi, 1. sorunun A şıkkını anlayamadım. Bir de 2yi anlayamadım.
3. soru ile ilgili de, topikte bir arkadaş var ona sorayım, sana da gönderirim cevabı :))
Teşekkür ederim ayrıca :KK16:

$814251836-kpss-cikmis-sorular-cografya-lisans-2012-.gif

Ben bu soruyu anlamadım cevap B
ama ben diğer şıklar arasında da kaldım anlayan birisi sebebini açıklayabilir mi ?

cnm daglar doguda daha yuksek, ege kırılma daglarıdır yani horst ve grabenden olusur, volkanık dağlar da doguda en çok, buzullarda yükseltisi en çok olan yerde yani doguda yer alır. e yada b dedim ama ben olsam b derdim:)

X