tavsiyeye ihtiyacim var

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tabiki uzulecek cunku ailesindeki herkes herseye evet derken tek hayir diyen biziz. Ben de kendimi haliyle kotu hissedecegim. Benim yardima ihtiyacim olsa bir an dusunmeden ederler. Ki biz ev ararken gelin bizde yasayin para biriktirin diyen insanlardan olusuyor ailesi.Yani yorum yaparken empati kurun isterseniz.

e hayır demeyin o zaman.
eşinizi üzmeyin kendinizide kötü hissetmeyin.
konunun amacı ne?
iki hikmetten biri ya evet diyeceksiniz ya hayır.
kaldı ki hayır demişsiniz zaten🤷‍♀️

eşiniz çok iyi anlayışlı bir insan da siz çok kötü bir insan mısınız? eve kabul ederseniz siz rahatsız olup üzüleceksiniz. o halde sizde iyi biriyseniz eşinizin sizin üzülmemenizi sizin onu düşündüğünüz kadar düşünmesi gerekmiyor mu? hangi mükemmel kültür ki bu 4 aylık misafirlik, odayı kiraya verme, yeni evlilerin evinde 20li yaşlarda bir erkeğin uzun süre kalmasını çok normal görüyor, çok merak ettim. bileyim ki çevremde bu mükemmel kültürden gelen biriyle evlenecek olan varsa uyarayım.

Merhaba, uzun zamandir bu forumu takip ediyorum. Buraya katilmak yeni kismet oldu. Esimin ailesi cok genis. 1 yildir evliyiz ancak evlendigimizden beri sorunumuz ayni. Sizce esinizin akrabasinin yurtdisindan her sene sizin bulundugunuz ulkeye tatile gelip, aylarca sizde ve diger aile uyelerinde kalmak istemesine ne derdiniz? Ne zaman gidecegini bilsem gene sorun etmeyecegim. En son geldiginde 4 ay baska teyzesinde, arkadasinda vs kaldi. Cocuk ev ev dolasiyor. Bizi de yokladi. O sırada yeni tasindigimiz evde tonlarca karton kutu oldugu halde israr da etti. O eve de sirf gormek icin ziyarete geldi. Burasi da benim odam herhalde diye sakasini da yapti. Hatta buraya tasinmak istedigini ve ev kirasina katkida bulunacagini da iletti. Ayrica cocuk iyi bir insan. Genc 20 li yaslarinda. Ona bir lafim yok. Ama ben kesinlikle karsi ciktim. Ancak bu gidisle esimin tum ailesi benden nefret edecek cunku bu onlarin kulturlerinde gayet normal. Kisacasi ne yapacagimi bilemiyorum. Bir kere evet dersem sonunda evimi paylasmak zorunda kalacakmisim gibi hissediyorum cunku bu daha onceden esimin basina geldi. Bir taraftan da esimin uzulmesine cok uzuluyorum cunku kendisi cok verici ve iyi kalpli bir insan. Beni en cok sikan sey belirsizlik durumu ve esimin uzulmesi. Yani sastim kaldim.
Ver bakayım odanın birini aylık en az 1000€den gelsin kalsın madem bu kadar istekli.

eşiniz çok iyi anlayışlı bir insan da siz çok kötü bir insan mısınız? eve kabul ederseniz siz rahatsız olup üzüleceksiniz. o halde sizde iyi biriyseniz eşinizin sizin üzülmemenizi sizin onu düşündüğünüz kadar düşünmesi gerekmiyor mu? hangi mükemmel kültür ki bu 4 aylık misafirlik, odayı kiraya verme, yeni evlilerin evinde 20li yaşlarda bir erkeğin uzun süre kalmasını çok normal görüyor, çok merak ettim. bileyim ki çevremde bu mükemmel kültürden gelen biriyle evlenecek olan varsa uyarayım.
Aynen kv kb ile yaşamak mı diye sorulurken
böyle konular kültür ve modernlik 😁😁😁

Kendi kulturlerinde olagan bir sey bu arkadaslar. Bizdeki gibi misafirlik uc gunluktur, bayramdan seyrana vs gibi bir kultur yok. Biri yardima ihtiyac duyarsa ne olursa olsun yardim ediyorlar. Keyfi bile olsa bu. Esim benim en yakin dostum ve inanilmaz iyi bir insan. Onun cani sikilinca ben de uzulecegim tabiki. Benim icin her seyi yapan bir insan. Bir dedigimi iki etmez. Zaten bana tamam dedi ama uzuldugunu hissettigim icin tavsiye istedim.
Kız hangi kültür bu böyle? Göçebe hayatı mı yasıyolar kuş gibi ordan oraya her ay? Benim de kocam yabancı biz böyle bir sey hayatta duymadık yani bu çevrede

Anne baba kardeş dışında yatılı misafir dayatması rahatsız edici ve Özel hayata müdahale gibi geliyor bana.
Elbette sosyal canlılarız ama karşılıklı bir şekilde çaya misafiri, anlayışlı bir şekilde yemeğe misafiri anlarım
Çok sevdiğimiz ve bizim için çok özel olan insanların bizim davetimiz ve kabulümüzle bir kaç gün yatılı kalmasını da anlarım ama o kadar!
Aileden birisiyle birlikte yaşanılacaksa konuşulup fikir birliğine varılacak bir oda ayrılabilir.
Bunun haricinde birilerine yaranmak için "bak bu oda senin,bize sormana gerek bile yok, heeerrrrr zaman gel kal yat kalk keyif çat (beni veya eşimi başçavuşun beygiri yerine koy) yalakalığını gereksiz ve rahatsız edici buluyorum. (Sırf bu yüzden ayrıldığım ciddi bir ilişkim olmuştu)

konu sahibi yurtdışında yaşıyor galiba
2 ay oldu ben de almanyaya taşınalı fakat burda yaşayan (uzun süreli yaşayan) Türk aileleri gerçekten bizim ülkeden daha kapalı ve tutucu.
başka bir ülke gezeyim, avrupa göreyim yok mesela. sürekli beraber takılıyorlar, camiye gidiyorlar ve akrabalarla büyük evlerde beraber yaşıyolar.

benden daha uzun süreli olanlar daha iyi bilir üstelik tabi ki herkes böyle değil ama gözlemlediğim kadarıyla böyle bir durum var malesef çok tuhafıma gitti ilk geldiğimde.

mesela eşimle yunan restaurantına gittik uzo içmeye. türküz diyince adamlar şaşırdı dedik niye şaşırdınız? burdaki türkler buraya gelmez gelen nadir türklerdensiniz dediler.

Tabiki uzulecek cunku ailesindeki herkes herseye evet derken tek hayir diyen biziz. Ben de kendimi haliyle kotu hissedecegim. Benim yardima ihtiyacim olsa bir an dusunmeden ederler. Ki biz ev ararken gelin bizde yasayin para biriktirin diyen insanlardan olusuyor ailesi.Yani yorum yaparken empati kurun isterseniz.
Bu o kadar normal değil işte. Anlatamadik.
size göre de normal olsa zaten konu acmazdiniz, değil mi?

Daha detayli anlatmayacagim durumu buradaki kimsenin anlayabilecegini sanmiyorum. Bu durum benim yasadigim yerde gayet normal. Kendi ulkemde yasamiyorum. Benim de ailem gelse bir iki ay kalmak durumunda. Icimi dokmek istedim sadece. Baska cevap yazmayi dusunmuyorum. Tesekkurler.
Tavsiyeye ihtiyacım var diye konu açıp yorumlara bu şekilde bir cevap yazmak????

Sizin için normal bir durumsa neden bizim fikirlerimize sundunuz ki.?

Durduk yere gelip evinizdeki yatılı misafirler konusuna müdahale ediyormuşuz gibi tavır almışsınız.

Neyse.. Kusura bakmayın artık, evinizde aylarca yatılı kalmanın normal olduğu bir ortamda nedense aylarca yatılı kalınma fikrinden rahatsız olup içinizi dökmek istemenize sessiz kalmamız gerektiğini anlayamadık!
Halen anlayamıyoruz hatta :KK64:

konu sahibi yurtdışında yaşıyor galiba
2 ay oldu ben de almanyaya taşınalı fakat burda yaşayan (uzun süreli yaşayan) Türk aileleri gerçekten bizim ülkeden daha kapalı ve tutucu.
başka bir ülke gezeyim, avrupa göreyim yok mesela. sürekli beraber takılıyorlar, camiye gidiyorlar ve akrabalarla büyük evlerde beraber yaşıyolar.

benden daha uzun süreli olanlar daha iyi bilir üstelik tabi ki herkes böyle değil ama gözlemlediğim kadarıyla böyle bir durum var malesef çok tuhafıma gitti ilk geldiğimde.

mesela eşimle yunan restaurantına gittik uzo içmeye. türküz diyince adamlar şaşırdı dedik niye şaşırdınız? burdaki türkler buraya gelmez gelen nadir türklerdensiniz dediler.
Bizler daha Turkiyenin 90 li yillarinda kalmis olan gurbetcileriz 😂

Merhaba, uzun zamandir bu forumu takip ediyorum. Buraya katilmak yeni kismet oldu. Esimin ailesi cok genis. 1 yildir evliyiz ancak evlendigimizden beri sorunumuz ayni. Sizce esinizin akrabasinin yurtdisindan her sene sizin bulundugunuz ulkeye tatile gelip, aylarca sizde ve diger aile uyelerinde kalmak istemesine ne derdiniz? Ne zaman gidecegini bilsem gene sorun etmeyecegim. En son geldiginde 4 ay baska teyzesinde, arkadasinda vs kaldi. Cocuk ev ev dolasiyor. Bizi de yokladi. O sırada yeni tasindigimiz evde tonlarca karton kutu oldugu halde israr da etti. O eve de sirf gormek icin ziyarete geldi. Burasi da benim odam herhalde diye sakasini da yapti. Hatta buraya tasinmak istedigini ve ev kirasina katkida bulunacagini da iletti. Ayrica cocuk iyi bir insan. Genc 20 li yaslarinda. Ona bir lafim yok. Ama ben kesinlikle karsi ciktim. Ancak bu gidisle esimin tum ailesi benden nefret edecek cunku bu onlarin kulturlerinde gayet normal. Kisacasi ne yapacagimi bilemiyorum. Bir kere evet dersem sonunda evimi paylasmak zorunda kalacakmisim gibi hissediyorum cunku bu daha onceden esimin basina geldi. Bir taraftan da esimin uzulmesine cok uzuluyorum cunku kendisi cok verici ve iyi kalpli bir insan. Beni en cok sikan sey belirsizlik durumu ve esimin uzulmesi. Yani sastim kaldim.
Hayat kısa hatta abuk subuk tipleri çekmek için çok çok daha kısa. Eşiniz de ailesi de anlayışsız insanlar kimse kimseyi evinde misafir etmek zorunda değil. Kaldı ki yasal seks yapılan (bakın evlilik budur evli çiftler yasal olarak seks yaparlar) evde genç bir erkeğin ‘sürekli olarak’ kalmasının anlamı ne? Amaç ne yani? Eşiniz bundan mı üzülüyor?! Yapmayın lütfen yahu. Gitsin 1+1 ev tutsun o çocuk en güzeli o. Yarın öbür gün kız arkadaşını getirip odada seks yaptığında siz ne yapacaksınız? İnsan olmanın doğası bu arkadaşlar. Kusura bakmayın boşuna üzülüyorsunuz.

Kendi kulturlerinde olagan bir sey bu arkadaslar. Bizdeki gibi misafirlik uc gunluktur, bayramdan seyrana vs gibi bir kultur yok. Biri yardima ihtiyac duyarsa ne olursa olsun yardim ediyorlar. Keyfi bile olsa bu. Esim benim en yakin dostum ve inanilmaz iyi bir insan. Onun cani sikilinca ben de uzulecegim tabiki. Benim icin her seyi yapan bir insan. Bir dedigimi iki etmez. Zaten bana tamam dedi ama uzuldugunu hissettigim icin tavsiye istedim.
Ama işte zaten evlilik tam da böyle bir şeydir.İki farklı kültür bir araya gelir ve ortada buluşmaya çalışır .
Onların kültüründe olağan diye sizde de öyle olmak durumunda değil.
Bu iyi insan olma meselesini de biz çok yanlış anlıyoruz .
O ev ikinizinde evi dolayısıyla böyle bir konuda ortak karar verilir ama kültürleri böyle deyip geçilecek bir konu değil .

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X