Erkek İnfertilitesi Testis Kanseri

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi

ebrubu

STRESIN ANNESIYIM BEN
Kayıtlı Üye
30 Ağustos 2008
2.067
1
arkadaşlar merhaba, uzun süredir kk ile uğraşmıyordum, kendime ancak gelebildim sanırım ki yazıyorum...
kısaca özetlersem, ben de delice bebek özlemiyle yanıp tutuşanlardanım...yaklaşık üç seneden bu yana hem de :KK43:(

önceleri testler yapıldı bende hyper prolaktin teşhisi çıktı ve bu yüzden gebelik gerçekleşmiyor denildi...ilaç tedavisi oldum, rahim filmi çektirdim...klomen tedavisi olup yumurta takibi yapıldı tık yok :S..eşimin değerleri normal bulunmuştu..tedaviler vs derken..kk daki okuduklarımın da sayesinde (beni bilgilendiren arkadaşlara çok çok teşekkür ederim) eşimin değerlerini kruger yöntemiyle zorla ölçtürdüm (bol bol araştırmanızı öneririm, günlük sohbetleri çok tutmak yerine)...morfoloji düşük çıkmıştı ne yazık ki.. sperm değerleri de düşüyordu :KK43:(

eşimin sol testisinde ağrılar başladı, testis diğerine oranla ufalmıştı...birkaç dr hemen varikosel ameliyatı yapalım dedi, ben olsun madem dedim de eşimin içine bir türlü sinmiyordu..iyi ki de hemen ameliyat olmamış...neyse, verilmiş sadakamız varmış bir prof bulduk...o kanserden şüphelendi ve hemen ameliyata aldı...patoloji sonucu ne yazık ki doğruydu...Allah'tan erken teşhis sayesinde kanserli hücreler zarı yırtmadan eşim bu dertten kurtuldu...ameliyattan sonra iki ayrı hastanede eşimin spermleri donduruldu...çünkü eşim radyoterapi tedavisi gördü 3 hafta...

şu an mı..şu an ne olacağını biz de bilmiyoruz...3 ay sonra tetkikler olacak tekrardan...sanırım tüp bebek tedavisi olacak, radyoterapide spermler bozulabiliyormuş her ne kadar koruyucu kurşun da konulsa...hayırlısı diyorum bu mübarek ayın hayrına bırakıyorum...

en önemlisi moralimizi hiç bozmadık desek yalan olur...tabii ki bir gün içinde ameliyat olunca ve ameliyat sonrası daha eşin narkozdan kurtulmamışken kanser olduğunu duyunca afallıyorsun..ama hemen toparlandık ve moralimizi bozmamaya çalıştık...dua edin arkadaşlar radyoterapide eşim sigarayı bayağı azalttı midesi bulandığı için...duam tamamen bırakması :KK43:((

bu konuyla ilgili bir başlık bulamadığım için yazdım buraya...buna benzer sayfalar varsa ve beni bilgilendirirseniz sevinirim...

ne olur dikkatli olun, erken teşhis herşeyden önemli...en önemlisi sigara içmeyin, içirmeyin...Allah kimseye tedavisi olmayan hastalık vermesin...

aceleyle yazıyorum, eşim her an eve gelebilir...o yüzden aceleyle yazıyorum...düzeltmeye çalışacağım en kısa zamanda

19–44 yaşları arasındaki genç erkekleri etkileyen en sık rastlanılan kanserdir. Erken teşhis tedavi için büyük önem taşır. Erkeklerde görülen kanserlerin %1 ini oluşturur. Her yıl 100.000 kişiden 3 ünde testis tümörü saptanır. 20–40 yaşları arasında ise bu oran 100.000 de 6 ya çıkar. Kafkasyalı erkeklerde görülme sıklığı diğer erkeklere oranla daha fazladır. Olguların yaklaşık % 95 inde tümör doğrudan sperm üreten dokudan kaynaklanır.

Nedenleri

Bu kanserin nedenleri bir erkeğin diğerine göre neden daha fazla risk taşıdığı tam olarak bilinmemektedir. Kalıtsal olabilir. Her ay kontrol ediniz.

Sıcak bir banyo ya da duştan sonra kontrol etmeniz gerekenler:

Testislerinizi bir veya iki elinizle teker teker muayene edebilirsiniz. Skrotumu tümüyle avucunuza alın ve bir değişiklik var mı kontrol edin. Baş parmak üstte olmak üzere testisinizi baş ve işaret parmağınızın arasına alın, yumuşak hareketlerle testisi parmaklarınızın arasında yuvarlayın, içinde veya yan tarafında herhangi bir kitle elinize geliyor mu diye bakın. Testisin üst tarafında epididimis vardır, elinizi üste kaydırarak bu bölgede şişlik var mı diye bakın.

Bir testisin diğerinden hafif büyük olması normaldir. Testisin düzgün ve sıkı olması gerekir. Kenarlarında tümsekler, kitle hissi var ise doktorunuza başvurun. Muayene için en uygun zaman duş veya banyo sırasıdır. Ilık su skrotum üstündeki deriyi gevşetir, muayene kolaylaşır.

•Testiste şişlik
•Testis üzerinde bezelye şeklinde şişlik
•Şiddetli bir ağrı
•Testis ya da testis torbası çevresinde ağrı hissi

Alınabilecek önlemler

En ideal önlem her ay kendi kendine yapılan kontroldür. ılk olarak, testislerinizde bir anormallik hissettiğinizde doktorunuza danışın. Kontrolü banyo ya da duştan sonra yapmak en doğrusudur. Ereksiyon sırasında yapılacak bir kontrol uygun olmayacaktır.

Belirtiler

•Herhangi bir testiste kitle veya büyüme
•Skrotumda ağırlık duygusu
•Karında veya karında ağrı
•Skrotumda sıvı birikmesi
•Testislerin birinde veya skrotumda ağrı
•Seyrek olarak human chronic gonadotropin (HCG) artışına bağlı olarak göğüslerde büyüme ve hassasiyet.

Eğer bunlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız ya da endişelenir her şeyin yolunda olduğuna dair birilerinin güven vermesine ihtiyaç duyarsanız kontrol edilmek üzere doktorunuzla görüşün.

Tedavi:
Kanserin tipine ve evresine göre değişik tedavi yöntemleri mevcuttur. Ayrıca hastanın yaşı ve genel sağlık durumu da tedavi yönteminin seçilmesinde etkili olmaktadır.

Testis tümörü tedavisinde birinci ve vazgeçilmez aşama tümörlü testisin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Tümör tanısı konulan hastaya vakit geçirilmeden radikal cerrahi (inguinal orşiektomi) yapılmalıdır.
Patolojik evreleme sonrası tümörün tipine ve klinik evreye göre hastaların bazılarına kemoterapi veya radyoterapi verilir. Tedavinin diğer aşamaları ve takibi ilgili uzman hekimlerce yapılmalıdır. Testis tümörü hem radyoterapiye hem kemoterapiye son derece güzel cevap verir.

Tedavi sonrası yaşam:

Çoğu erkek bir testisinin alınması ile kısır kalacaklarını veya cinsel aktivitelerinin yok olacağını sanır. Ancak bu yanlıştır. Hemen tüm hastalarda testis kanseri yalnız tek testiste oluşur. Bu vakalarda erkek cinsel ve üretken fonksiyonlarını diğer testisi ile sürdürebilir. British Journal of Cancer adlı dergide Temmuz 2005'te yayınlanan, ıngiltere'de faaliyet gösteren Kanser Araştırmaları Enstitüsü ve Royal Marsden kanser hastanesinin ortak araştırması da , testis kanseri olan ve tedavi gören erkeklerin çoğunun baba olabildiklerini ortaya koymuştur.Araştırma 1982-1992 yılları arasında testis kanseri tedavisi gören ve iyileştikten sonra çocuk sahibi olmaya çalışan 200 erkeğin yüzde 77'sinin doğal yollarla, yüzde 10'unun ise kısırlık tedavisi görmelerinin ardından çocuk sahibi olabildiklerini açıkladı.

Yalnızca ameliyat olanların yüzde 85'i, ameliyat olan ve radyoterapi görenlerin yüzde 82'si, ameliyat olan ve kemoterapi uygulananların yüzde 71'i ve ameliyatın ardından hem kemoterapi, hem de radyoterapi görenlerin yüzde 67'sinin baba olabildikleri belirlenmiştir. Bilim adamları, sadece ameliyatla yetinen ya da ameliyatı radyoterapi ile destekleyen erkeklerin üretkenliğinin hastalıklarından fazla etkilenmediğine dikkati çekmiştir. Testis kanseri olan erkeklerin yüzde 83'ü, ameliyat ve tedaviden sonra cinsel yaşamlarında olumsuz yönde bir değişiklik olmadığını söylemişlerdir.

Alınan testisin yerine skrotum içine konulan ve normal testis görünümü veren protez testis takılabilir. Lenf bezlerinin alınması penisin sertleşmesini veya orgazmı olumsuz etkilemez ancak kısırlığa sebep olabilir. Bu bazen ilaçlarla düzeltilebilir. Radyoterapi de spermleri öldürücü etki gösterebilir. Genellikle tedaviden birkaç ay sonra düzelme görülür ancak yinede tedaviden önce önlem olarak sperm alınarak dondurulması önerilebilir.

herkese çeşitli hastalıkları için acil şifalar, Allah isteyen herkesin kucağını doldursun... hayırlı ramazanlar a.s.

Son düzenleme:
çok geçmiş olsun arkadaşım Allah bi daha göstermesin dilerim tüp bebek tedavinizden de olumlu sonuç alırsınız

çok teşekkür ederim...Allah kimseye dermansız dert, hastalık vermesin...henüz tüp bebek denemesine başlamadık...biraz zamana ihtiyacımız var sanırım...ama teşekkürler...inşallah Allah senin gönlüne göre verir...

canım çok çok geçmiş olsun allah beterinden korusun inş bundan sonra bebeğiniz olur daha neler öğrencez bakalım ama normal rahim kanseri varsa testis kanseride neden olmasın allahtan erken teşhis ve kurtulmuşsunuz bu sizin için bi kapı olabilir ve böylelikle bebeğiniz olabilir.şu oruçlu ağzımla dua ediyorum allah hepimizi korusun bebek sahibi olmamızı nasip etsin kimseyi darda bırakmasın.

Ebrucum canımyaa Çok gecmıŞ olsun gulum ya nedenır bılmıyorum ama Çok sukur erken farkedılmıŞ rabbım acıl Şıfalar versın ttalım

ebrucum seni en iyi anlayanlardan biride benim.çünkü 1 ay önce eşimede testis tümörü teşhisi kondu.ve ameliyatla aldılar apartopar tatile gitmek için hazırlanıyoruz.o sırada 1 yıldır çocuğumuz olmuyor.ama sorun bende diye özel bir doktara gittik.bende belirgin birsorun çıkmadı ama prolaktinim 30 larda çıktı..sorun bende derken eşim bana 1 ay söylememiş.önemsememiş geçer diye.sonra bana söyledi.hastane hstane gezdik.duyunca şoke oldum zaten.bir taraftan çocuk isteği diğer taraftan eşim.tabiki eşin önce gelir yeterki sağlıklı olsun diyorsun.
şuan radyoterapi görüyor amaçok hafif benim eşiminki.hatta doktor sakın korunmayın bişey olmaz dedi.eğer kemoterapi görsydik bizde sizin gibi donduracaktık spermleri
benim eşim 1-2 dk alıyormuş ışınları.
senin eşin kaç dk alıyor ışınıçbirde sizin sperm testiniznasıldı?sayı kaçtı.
inşallah canımdoğalyoldan hamile kalırız.birsperm bile yeter aslında rabbim istedimiydi ol desin yeter ki...

canım çok çok geçmiş olsun allah beterinden korusun inş bundan sonra bebeğiniz olur daha neler öğrencez bakalım ama normal rahim kanseri varsa testis kanseride neden olmasın allahtan erken teşhis ve kurtulmuşsunuz bu sizin için bi kapı olabilir ve böylelikle bebeğiniz olabilir.şu oruçlu ağzımla dua ediyorum allah hepimizi korusun bebek sahibi olmamızı nasip etsin kimseyi darda bırakmasın.

teşekkür ederim papatyacım...hayatta acıları yaşamak var, haklısın beterinden korusun hepimizi...hep hayırlı olanı isterim Alah'tan...

bu hastalık da geçer, benim maksadım böyle bir durumun da insanın başına gelebileceğini arkadaşlara iletmek ve bebek olmuyor diye dünyanın sonu gelmiş gibi davranmamamız gerektiğini söylemek...ayrıca benim gibi örnekler varsa durumla nasıl başedilebileceğini öğrenmek..sadece testis kanseri değil tüm hastalıklar için erken teşhis önemli...geçer diye beklenilmesin, anormallik hissediyorsanız koşun dr a...tabii bunu panik atak haline getirin demiyorum :))...teşhis konulmuşsa herhangi bir hastalığa bir başka dr a daha görünün..olmadı başkasına...eşim bu sayede doğru dr u buldu...

hayat sınavdan ibaret, bu mümarek ayda hep hayırlısı için dua edin
sevgiler

Ebrucum canımyaa Çok gecmİŞ olsun gulum ya nedenır bılmıyorum ama Çok sukur erken farkedılmİŞ rabbım acİl Şİfalar versın ttalım

kadriyecim dün seni online yakalamaya çalıştım, ama yoktun..çok sağol bitanem...sen nasılsın, hayırlı ramazanlar...liste epey değişmiş, geleni yollamışsın :KK70: darısı hayırlısıyla sana canım

ebrucum seni en iyi anlayanlardan biride benim.çünkü 1 ay önce eşimede testis tümörü teşhisi kondu.ve ameliyatla aldılar apartopar tatile gitmek için hazırlanıyoruz.o sırada 1 yıldır çocuğumuz olmuyor.ama sorun bende diye özel bir doktara gittik.bende belirgin birsorun çıkmadı ama prolaktinim 30 larda çıktı..sorun bende derken eşim bana 1 ay söylememiş.önemsememiş geçer diye.sonra bana söyledi.hastane hstane gezdik.duyunca şoke oldum zaten.bir taraftan çocuk isteği diğer taraftan eşim.tabiki eşin önce gelir yeterki sağlıklı olsun diyorsun.
şuan radyoterapi görüyor amaçok hafif benim eşiminki.hatta doktor sakın korunmayın bişey olmaz dedi.eğer kemoterapi görsydik bizde sizin gibi donduracaktık spermleri
benim eşim 1-2 dk alıyormuş ışınları.
senin eşin kaç dk alıyor ışınıçbirde sizin sperm testiniznasıldı?sayı kaçtı.
inşallah canımdoğalyoldan hamile kalırız.birsperm bile yeter aslında rabbim istedimiydi ol desin yeter ki...

senanur merhaba, inan ki üzüldüm birisinin yine aynı hastalıktan muzdarip olmasına, ama bir yandan da sevindim bu hastalığı atlatıp birbirimize destek olabileceğimiz için...tabii insan eşin mi bebek mi dese eşim diyorsun...bende de prolaktin var, bir buçuk yıldır ilaç kullanıyorum, haftada yarım tablet...bırakınca fırlıyor...benimkisi 105 miydi neydi ilk başta şimdi yine ölçtürmem gerekiyor :KK43:(
eşimin radyoterapi tedavisi bitti...eşimin de düşüktü..kurşun koyuyorlar değil mi radyoterapi sırasında...ne olur ne olmaz diye iki ayrı hastanede sperm dondurttuk canım....giyinip soyunması, ışın alması toplamda 10 dk idi...çok az veriyorlar zaten...sakın güneşe maruz kalmasın ışın aldığı bölgeler, kese liflenme vs yasak...sabunla eliyle ovacak o bölgeyi...
sperm önceleri 12 milyona kadar düştü canım..ilk bebek istediğimiz zamanlarda eşimin sayısı 80 mio civarındaydı...morfoloji 4 bizde :KK43:(..ameliyattan sonra sperm sayısı artmış ama hemen, hem de iyi bir artış :)))...inşallah spermlerine birşey olmamıştır...ilk 5 yılda bozulabiliyormuş çünkü...ve inşallah siz de zararsız geçirirsiniz bu dönemi
eşin bol sebze meyve yesin...oruç tutmasın, öğün atlamaması önemli...hayvansal gıdaları, kızartmaları azaltın canım...sigara içiyorsa bıraksın, benimki azalttı ama halaa içiyo :KK43:(
sizin sonuçlarınız neydi canım, bu arada dr un korunmayın demesine şaşırdım, bize öyle bir söylemde bulunan olmadı ve kafam karıştı...siz radyoterapiyi kaç hafta alacaksınız bizimkisi 3 hafta sürdü...yani 15 seans
yaşadıklarımız geride kalır inşallah..en kısa zamanda sağlıkla mutlulukla bebeğini kucağına alırsın inş...tüm isteyen anne adayları ve ben de tabii ki :KK70:

canım çok geçmiş olsun allahım bir daha böyle bir sıkıntı yaşatmasın ve en kısa zamanda hayırlı sağlıklı evlat versin rabbim

canım büyük geçmiş olsun.allah önce eşinin şifasını, sonra da bebeğinizi versin inşaallah.eşimde de inmemiş testisten dolayı tek testis var.allah göstermesin kimseye.şu an nasıl durum?ne diyor doktor?her şey olumlu değil mi?allah eşini sana ve ailesine bağışlasın.bir de bebek versin bu mübarek günlerin yüzü suyu hürmetine.
COLOR="Red"][B2 aşılama 1 tüp bebek denedim olmadı.2. evliliğim eşimle.33 yaşındayım.eşim 10 yıl evlikalmış,çocuk yok.sorun eski eşimde demişti evlenmeden önce.neyse morfoloji ve sayı sorunu olduğunu yapılan spermiyoğramlar sonucu öğrendik."ben de bilmiyordum sorunum olduğunu "dedi.ben bu durum karşısında çok ağır bir şok yaşadım.tiroid hastası oldum neyse onun da tedavisi sürüyor,onu hallettik,hamilelik için bir engel yok ilaçları kullandığım sürece...yani gönlüm çok kırgın zaten eşime karşı,üstüne üstlük çevre,aile sorularını bilirsiniz siz de...zaten ben bebek için deli oluyorum, eşimin bu durumu ben de dumur yarattı zaten 2 aşılama 1 tüp bebek denedik olmadı.hatta buradan özellikle uzaklaştım,az ilgilenirsem,daha rahat olurum,moralimi kolay düzeltirim diye.gecen hafta annemlere izne izmire gitti.annem "çok geziyor,çok para harcıyorsunuz"baskısı "eşim izmire geldim tabii gezeceğim" derken ortam gerildi.ben de eşimle gezmek istiyorum tabii ki de.anneme bunu anlattım ama anlatamadım sanırım:KK43:eşim evde yokken bana dünyanın lafını söyledi.zaten etraftan soran sorana,bir de annem şöyle demesin mi "gezin gezin yoz tavuklar gibi ortalarda kaçının öyle,paraları savurun."yani eşimin her dediğini dinliyormuşum.ertesi gün geri döndük zaten.çook zoruma gitti,beni çok üzdüğünü söylesem de o aklına geleni söyledi.2 saat sonra her şey normalmiş gibi konuşmaya başladı.ama ben çok kırıldım.sürekli ağlamaklıyım,moralimi tahmin edebilirsiniz.eşimle de dertleşemiyorum.hayat ne zorrrr!3 yıl gelecek yaz doluyor o zaman devlet destekli tüp bebek deneyeceğiz tekrar.o zamana kadar derin bir uykuya dalıp hiç uyanmamak istiyorum ben.ne dersiniz bu mümkün mü?bana akıl verin yaşamdan bağlarım kopuyor ister istemez...[/B][/

canım büyük geçmiş olsun.allah önce eşinin şifasını, sonra da bebeğinizi versin inşaallah.eşimde de inmemiş testisten dolayı tek testis var.allah göstermesin kimseye.şu an nasıl durum?ne diyor doktor?her şey olumlu değil mi?allah eşini sana ve ailesine bağışlasın.bir de bebek versin bu mübarek günlerin yüzü suyu hürmetine.
mona rosa çok çok teşekkür ederim...inşallah sen de bu ruh halinden çıkıp güzel haberler verirsin bizlere...Allah kucağını boş bırakmasın...biz de tek testisle kaldık....durum belli değil...spermler gitmiş de olabilir Allah korusun...tüp bebek yolu göründü bize...ama zamana bıraktık...ben işten çıkarıldım eşim ameliyat masasından kalkınca, aynı döneme geldi..şimdi iş arıyorum, hamile kalmam iş bulmamı engeller....zor bir yol bizimkisi...bu ayın hürmetine herkesin dileği, duası gerçekleşir hayırlısıyla inş

mona rosa çok çok teşekkür ederim...inşallah sen de bu ruh halinden çıkıp güzel haberler verirsin bizlere...Allah kucağını boş bırakmasın...biz de tek testisle kaldık....durum belli değil...spermler gitmiş de olabilir Allah korusun...tüp bebek yolu göründü bize...ama zamana bıraktık...ben işten çıkarıldım eşim ameliyat masasından kalkınca, aynı döneme geldi..şimdi iş arıyorum, hamile kalmam iş bulmamı engeller....zor bir yol bizimkisi...bu ayın hürmetine herkesin dileği, duası gerçekleşir hayırlısıyla inş

canım eşin iyi olsunyeter ki .tüp bebek var iyi ki.eskiden o da yokmuş insanlara umut olması için.allahtan bugüne şükür etmekten başka yapacağımız yok.bizim için en uygun görülen yaşam standardı buymuş demek ki.ama yılmak yok.allah yolumuzu açıketsin yeter ki

mona rosa senden duymak istediğim de buydu..yılmak yok...üzüntüler gelir geçer tatlım...dudaklar uçuklamasın

çok geçmiş olsun
erkenden farkedilmesi büyük lütuf
Allahım dermansız dert vermesin kimseye
çok çok geçmiş olsun canım a.s.

teşekkürler saboli, erken teşhis çok önemli haklısın
bizim milletimizde bir özellik var olmazsa giderim...geçer herhalde vs diye
vücudumuzu iyi tanımalıyız ve takip etmeliyiz...olağan dışı birşey varsa vakit kaybetmeden uzmanlara başvurmalıyız. kadınlar mesela gögüslerimizi sürekli kontrol etmeliyiz. simear testini yaptırmalıyız periodik olarak...ama çoğu kadın bebek istediğinde jinekoloğun kapısını çalıyor...
bir de rast gele ilaç alma huyumuz...her aldığımız ilaç, ağrı kesici olsa bile ciğerimizi yoruyor...daldan dala atlıyorum, ama bu koonular çok önemli

çok geçmiş olsun canım..rabbim acil şifalar versin..:Saruboceq:

çok güzel destek olmuşunuz canım birbirinize bu hastalıkda en önemli ilaç moralll...kaydirigubbakcemile5

rabbim inşş en kısa zamanda da bebeğinizi sevmeyi nasip etsin..bu günlerin gedire kalsın canımm..:Saruboceq:

sağlıcakla kalınnnnnnnopuyorumnanaktan

uykucu şirine çok sağol...Allah senin de dualarını kabul etsin, kucağın sağlıklı hayırlı bebişle dolsun

cok uzuldum canim ya cok gecmis olsun alaha sukurki hemen farkettiniz ve ins eskisinden daha kaliteli ve iyi olur spermleriniz ve en kisa surede anne olursun canim

teşekkür ederim ebrucum allah en kısa zamnda hepimize güzel ,akıllı çocuklar verir inşallah.
biz hastalığı erken teşhis ettik.hatta bize semen dedi.yani tümörün en hafifiymiş.belki o yüzden demişlerdir korunmayın diye.biz ameliyattan sonra test yaptırmadık inanırmısın korkuyoruz sonuçtan .şimdilik keçi boynuzu kürü deniyoruz.hatta geçen eşime evicap ve klomen adında iki tane hap aldırdık.ama radyoterapi görüyor diye korktum içirmekten.bu arada 14 seans eşimin seanslarıda.
sence içse bir zararı olur mu?
bugün doktora gittik benim hormon testleri için.doktor herşeynormal dedi.2-3 aya erteledi bira bekleyin dedi.valla inanırmısın ona sormaya korktum.çünkü doktorlar ilaç tedavisi yanlısı deği.yani artmaz diyorlar.10milyondan 60 milyona çıkana duydumben.bakalım artık.ben yinede besleyecem eşimi incir keçi boynuzu hatta pekmezi de içiyor.bunların yannında polen bal karışımı aldımaktardan özel bir karışım.morfoloji içinde çörek otu bal tarçın karışımı yiyor.Allahtan eşim sigara kullanmıyor.kolalı içecekleride azalttı.
bu arada ebrucum radyoterapiden korkmana gerek yok.kemoterapi için diyorlar sperm dondurmayı.tek testisiyle sperm üretebiliyor.hatta doktor dediki senle ben şuan atnıyız.benimde seninde şuan yakalanma oranımız aynı dedi.varikosel falan değilki teki alındı.tabi bizimki çok ileri aşamaolmadığı için diğerine zarar vermemiş.inşallah sizinki de öyledir.

X