Teyzemin evi terketmesi

Bir başkasının aile içi ilişkilerine asla ama asla karışmamak lazım. Kabak sonunda başınıza patlar.
Neden bu kadar içindesiniz ki onu anlamadım.

Aslında hiç içinde değildim. Bilmiyormus gibi uzaktaydim meseleye kuzenlerim çılgınlar gibi beni arayana kadar. Eşim biri öldü sandı ilk başta, ben olayı bildiğim için sakin kaldım

Neden yapmışlar böyle bir şeyi teyzeniz hasta mı ki

Teyzem psikolojik bir rahatsızlık çekmiyor ama bitmiş bir evliliğin içinde sanırım sorunları olduğunu biliyordum ama sormam ve karışmam genel olarak. Bu olay bu kadar büyüyene kadar da genel olarak haberim olmazdı. Olsa da olmamış gibi davranirdim

Teyzeniz çocuklarla mı kavga etmiş, eşiyle mi?

Tartışma eşiyle başlamış anladığım kadarıyla. Ama sonrasında eşi evden çıkıyor ve çocuklar sen babama nasıl para vermezsin diye üstüne gidiyorlar. Teyzemde babanız uzun zamandır benim paramı alıp dedenizin kasasına koyuyor diyor vs. Çok ayrıntı bilmesem de annem böyle anlatti. Sonra eşi tekrar eve geliyor çocuklar annem delirmis vs diyorlar iyice bir kıyamet kopuyor

Hayır yok. Aksine teyzem bir iş kazası geçirdi bor buçuk sene önce. Emekli olacak davayı kazandı ama süreç boyunca psikologla görüşmek zorunda fiziksel ağrıları var psikolog mu diye. Bütün raporları çok yerinde. Psikolojik bir sorun değil fizyolojik olduğunu ispatladilar vs.

Para ile ilgili bir konu olabilir. Belki teyzeniz kendini su anda korumak zorunda. Siz ona yardim eli.uzatin. alip almamasi ona kalmis tabi. Insallah iyi bir cözüm bulunur aileniz icin

Konunuzun özeti : Yabancı bir ülkede yaşayan, yabancı bir eşle evli , 23 ve 26 yaşlarında 2 yetişkin çocuğu olan, 56 yaşındaki teyzeniz eşini ve evini terk etmiş.

Bunca yıl yabancı bir ülkede yaşayan teyzeniz haklarını da biliyordur. Teyzeniz ne yapacağına karar vermemişken; teyzenize avukat bulmak, teyzeniz adına karar vermek ve onu yönlendirmek olur. Bırakın teyzeniz 56 yaşında bir insan olarak, en az 27 yıldır beraber olduğu adamla ne yapacağına kendisi karar versin.

Gerçekten uzaktan konunun özeti bu gibi görülebilir. Ama maalesef kendi aile bireyiniz olunca birakamiyosunuz. Bana avukat bulsun dediğinde buluyorsunuz. 56 yaşında olduğu için tr ye dönmek isterse biletini alamayacağıni biliyorsunuz buna uzuluyorsunuz.

Zaten teyzemin ne yapacağı benim için çok önemli değil. Yetişkin bir kadın ve ister döner ister benim annemle yaşar bu noktadan sonra. Aramız çok iyi olmadığı için kucağıma düşen bu bombayı ne yapacağımı bilemiyorum. Arayıp destek mi olmaliyim kendi haline mi bırakamaliyim. Beni yanlış mı anlar iyice diyr düşünüyorum. Çünkü direkt bana sormuyor avukat bakar mısın bilet bakar mısın diye anneme söylüyor annem bana söylüyor. Hamilelik gel gitlerinden sağlıklı bile düşünemiyorum.

Olayları uzun ve büyük. Eniştemle maaşlarını iki senrdir ayırdı teyzem. Eniştem normalde teyzemin kartını da kullaniyordu. İki sene önce teyzem eniştemin kazandığı parayı kendi ailesinin kasasinda sakladığını öğrendi ve kartını aldı şifresini degistirdi olaylar patladı. Eniştem o günden beri çocukları düzenli olarak anneniz ev giderlerine katılmıyor şeklinde dolduruyordu bunu hissediyorduk. O günkü kavga sebepleri de eniştemin büyük ihtimalle banka sifrelerini alabilmek ve paraya bakabilmek için telefonunu alıp teyzemjn iki saat ortadan kaybolmasıyla başlıyor. Tartışıyorlar gelince çocuklarda dahil oluyor babası evden çıkınca kızı ve oğlu kapıları falan kitliyorlar evi terketmesi diye teyzemde babanız bunu bilrrke yaptı vs d ( çocuklar böyle anlatmıyor tabikide) babalarını bekliyorlar evden çıkmak için bekci olarak babası gelince kızı bu kadın delirmiş hastabeye yatması gerekiyor diyor ( teyzem buna çok kötü olmuş hala bu lafa agliyormus) kapıları kitleyip teyzem çıkmasın diye müstakil bahçeli ev bahçe kapısını bile kitlemisler çocuklar arkadaşlarıyla buluşmaya gidiyorlar. teyzemde annemi arayıp beni akıl hastanesine yatırmakla tehtid ediyorlsr diyor. Evi terk ediyor.
Korkunc olaylar. Insanin cocuklarindan bu muameleyi gormesi cok kiricidir eminim. Teyzeniz adina cok uzuldum. Cocuklari hep mi boyleydi annelerine karsi?

Korkunc olaylar. Insanin cocuklarindan bu muameleyi gormesi cok kiricidir eminim. Teyzeniz adina cok uzuldum. Cocuklari hep mi boyleydi annelerine karsi?

Hiç değillerdi buna inanmıyorum. Kuzenlerim bal gibi çocuklardır normalde. Son bir senedir, babaları ve annenelerinin kavgalarinda annelerine cephe aldiklaeini hissediyorduk ama kendi iç meselesi olduğu için ben kuzenlerimle iletişimime aynı şekilde devam ediyordum.

Yani bana abla annem iyi değil, annem kötu hissediyor bile deselerdi inanın gidip annelerini Türkiye'ye gotururdum. Maaddi anlamda babalarına ihtiyacı yok annelerinin hem Hollanda da emekli olmak üzere; Türkiye'de ise büyük bir miras kaldı aile üyelerine. Bana bunu söyleyecek yakınlıkta ve akılda cocuklardi. Ne olduysa miras kaldiktan ve teyzem mirasi da götürmeyip tr de bırakıp maaş kartını eşinden aldıktan sonra oldu.

Çocukların telefonunu da haksız olsalar bile açmamaya kiyamadim. Bizim aileyle tek bağlantıları benim şuan annem ve teyzelerim telefonları acmadiklari için, bana düşkünler ve ortak dili biz konuşuyoruz

Para ile ilgili bir konu olabilir. Belki teyzeniz kendini su anda korumak zorunda. Siz ona yardim eli.uzatin. alip almamasi ona kalmis tabi. Insallah iyi bir cözüm bulunur aileniz icin

Birqz once annem mesaj attı kartlarını almadığı için nakit sıkıntısı yaşıyormuş. Yanında olduğu kuzenine tutar ilettim bende. Onu rahatsız etmek için aramadigimi isterse yanında olacağımı söyledim. Annem iletir yapabileceğim başka bir şey yok şuan sanırım zaten

Gerçekten uzaktan konunun özeti bu gibi görülebilir. Ama maalesef kendi aile bireyiniz olunca birakamiyosunuz. Bana avukat bulsun dediğinde buluyorsunuz. 56 yaşında olduğu için tr ye dönmek isterse biletini alamayacağıni biliyorsunuz buna uzuluyorsunuz.

Zaten teyzemin ne yapacağı benim için çok önemli değil. Yetişkin bir kadın ve ister döner ister benim annemle yaşar bu noktadan sonra. Aramız çok iyi olmadığı için kucağıma düşen bu bombayı ne yapacağımı bilemiyorum. Arayıp destek mi olmaliyim kendi haline mi bırakamaliyim. Beni yanlış mı anlar iyice diyr düşünüyorum. Çünkü direkt bana sormuyor avukat bakar mısın bilet bakar mısın diye anneme söylüyor annem bana söylüyor. Hamilelik gel gitlerinden sağlıklı bile düşünemiyorum.

Teyzeniz bulunduğu ülkenin dilini ve ülkedeki haklarını hiç öğrenmemiş mi ? Türk konsolosluğu yok mu bulunduğu yerde ?
Hayır yok. Aksine teyzem bir iş kazası geçirdi bor buçuk sene önce. Emekli olacak davayı kazandı ama süreç boyunca psikologla görüşmek zorunda fiziksel ağrıları var psikolog mu diye. Bütün raporları çok yerinde. Psikolojik bir sorun değil fizyolojik olduğunu ispatladilar vs.

Teyzeniz bulunduğu ülkede çalışmış ve emekliliğe hak kazanmış bir kadın. Daha önce iş davası açıp, haklarını takip edebilen bir kadın; eşinden gerçekten ayrılmak istiyorsa bunun için de gereken işlemleri yapabilir.

Son düzenleme:
Teyzeniz bulunduğu ülkenin dilini ve ülkedeki haklarını hiç öğrenmemiş mi ? Türk konsolosluğu yok mu bulunduğu yerde ?

Teyzem bulunduğu ulkenin dilini biliyor ama şuan olduğu durumda haklarını maalesef bilmiyor. İş kazası sebebiyle emekli olmasına yaklaşık bir 4 ayı var ve iş kazası olduğu için ülkeden çıkışı normalde yasak sanırım raporlu gibi görünüyor ve raporlu maaşı alıyor şuan şirketinden. Teyzem hollanda'da Almanya sınırında. Ben ve diğer teyzem Almanya'da yaşıyoruz. Diğer aile üyeleri tr de. Teyzem eve dönmek.istemezse ülkeden çıkmak zorunda kalacak ve bu türk konsolosluğu boşanma gibi bir avukata değil iş haklarını kaybetmemesi için yönlendirecek bir avukata ihtiyaci var. Bunları bilmemesi de çok normal tr de böyle bir şey yaşasa benim annemde bilemez ne yapacağını. Uygun avukat bulup yonelndirdim yarın görüşme yapacak; ülkeden çıkınca emeklilik haklarına zarar gelmeyecek bir prosedür takip edilebilir mi diye. Bunları öğrenmeden eve dönmek veya komple ulkeden çıkmak istemiyor anladığım kadarıyla.

Ki normalde bu süreçleri çocuklarıyla takip ediyordu avukatı ve emeklilik kısmını yani kafasının allak bullak olma sebebi budur sanırım. Gitse gidemiyor, dönse donemiyor

Teyzeniz bulunduğu ülkede çalışmış ve emekliliğe hak kazanmış bir kadın. Daha önce iş davası açıp, haklarını takip edebilen bir kadın; eşinden gerçekten ayrılmak istiyorsa bunun için de gereken işlemleri yapabilir.

Teyzem şuan çocukları ve eşiyle tartışmış evini terketmiş bir kadın. Aile bireyleri de uzakta olan bir kadın. Benimde derdimin teyzemin süreci nasıl takip ettiği olmadığını inaniyorum ki anlamissinizdir.

teyzeniz -Allah korusun tabi de- sanki eşinden dayak yemiş kolu bacağı kırılmış o haliyle kapının önüne koyulmuş ve ülke de uganda filan diye düşündüm ilk okuyunca....

anneniz yemek yemiyor uyumuyor ağlıyor hep filan
yahu bir sakin 50 küsür yaşında kocaman kadın, ülke hollanda....

mesaj yarım kaldı

hoş tabi hani neden hollandadan tutup türkiye'deki annenizi arıyor madem orada kuzeni var onları direkt kendisi arayamıyor
neden biletini bile alamayacak durumda
neden evi terk ederken bir planı bile yok -çünkü ortada dayak filan gibi ani acil bir durum da yok. madem evden çıkacak insan hazırlanır planlar güzelce böyle ortalığı ayağa kaldırmadan yapar ne yapıyorsa

bunları bilemiyorum ama herhalde pasif ve panik bir kadın...
olsun 50li yaşlarda 70lerinde filan değil, hayatını idame ettirmesi için ne gerekiyora o adımları atacaktır

sizden direkt yardım isteyen olursa edin de şu anda sizlik bir şey de yok gibi duruyor

mesaj yarım kaldı

hoş tabi hani neden hollandadan tutup türkiye'deki annenizi arıyor madem orada kuzeni var onları direkt kendisi arayamıyor
neden biletini bile alamayacak durumda
neden evi terk ederken bir planı bile yok -çünkü ortada dayak filan gibi ani acil bir durum da yok. madem evden çıkacak insan hazırlanır planlar güzelce böyle ortalığı ayağa kaldırmadan yapar ne yapıyorsa

bunları bilemiyorum ama herhalde pasif ve panik bir kadın...
olsun 50li yaşlarda 70lerinde filan değil, hayatını idame ettirmesi için ne gerekiyora o adımları atacaktır

sizden direkt yardım isteyen olursa edin de şu anda sizlik bir şey de yok gibi duruyor

Daha önce başıma gelmedi bilmiyorum, hollanda da Türkiye'deki annemi araması da çok normal çünkü Hollandadaki kuzen annem ablası. Ne yapacağını bilemedigi bir anda annemi aramaai da çok normal. Bende başıma bir şey gelince annemi arıyorum çünkü o annem. Başımıza bir şey gelse Türkiye'de gideceğimiz yer de annemin evi. Evi terk ederken bir planı yok çünkü bilinçli bir terkedis değil, çünkü bir kriz çıkıyor ve apart topar terk ediyor. Tek avantaji şuan Almanya vatandaşı olması; çok rahat bir şekilde hareket edebiliyor. Evden kimlik kartligini alabilmiş sadece mesajlarımda da yazdım teyzem çok sinirlendiği için gitmesin diye kapıları çantasını vs
Kitlemisler.

Biletini alamaz, kartları yok. Ki zaten dün bunu düşünerek uyudum sabah uyandığımda teyzemden mesaj almıştım. Direkt temas kurmuş benimle.

Benden yardım istediği için mutlu oldum. Sakinleştim.

X