Trendyol üzeriden alışveriş yaptığınızda satıcı firmalar kişisel bilgilerinizi

Trendyol üzeriden alışveriş yaptığınızda satıcı firma kişisel bilgilerinizi kullanıp instagram vb sosyal medya üzerinden size ulaşsa. Bu KVKK gereği kişisel verilerin ihlali değil mi?

Olayı şöyle özetliyeyim ; Akvaryuma bir pompa siparişi verdim 1.450 TL'den başlayıp aynı ürün 3.000TL'ye kadar gidiyor. Gittim Trendyol güvencesine güvenip oradan siparişi verdim. 5 gündür ürün ortada yok sonra bir baktık ki çakallar siparişteki isim soy isimden sosyal medyadan eşime mesaj atmışlar; "siparişi tedarik edemiyoruz içinde parça eksik lütfen siparişi siz iptal edin biz iptal edersek ceza yeriz."

- sen benim kişisel bir sosyal medya hesabıma nasıl ulaşmaya kalkarsın ? Telefonum var elinde telefon et
- siparişi iptal ettim diyelim hafta sonu ne olduysa ürünün fiyatı en düşük 2.200TL olmuş arada ki 800TL zarar kime işlenecek
- Trendyol'un bu olay umurunda mı? bir mağdur gider bir mağdur gelir ...

Satıcı adam gibi esnaf olsa telefon açar 1400L modeli yok onun yerine dilerseniz size 1300L veya 1500L modelini verebilirim yada ürün yoksa elinde alırsın başka bir esnaftan zarar etmek pahasına yollarsın.... Piyasa dolandırıcı esnaf dolduğu için olan yine tüketiciye oluyor.

Burada Trendyol hakkımızı nasıl koruyor onu da anlayabilmiş değilim.... Savunmaları 3-10 gün içinde paranı geri alacaksın ya sus otur aşağı ...
Ben de trendyoldan satış yapıyorum. İsminiz dışında hiçbir bilgi verilmiyor bize. Telefon numaranıza ulaşmak da imkansız. Tedarik sıkıntısı yaşandığı zaman ve gecikmelerde trendyol ciddi kesinti yapıyor. Komisyon ve kargo kesintisi de eklenince trendyoldan satış yapmak insanı bir anda zarara sokan bir iş haline geliyor. Yaptıkları kesinlikle etik değil kesinlikle ama aynı zamanda bizim gibi dükkan da işletiyorlarsa bazen elden satılan şeyleri o an stoktan düşmeyi unutabiliyoruz. Şu an insanlar 1 liranın bile hesabını yapar hale geldi, çok kötü niyetli düşünmeyin isterseniz. Yüzde 20 si gibi bir şeyi ceza olarak kesiyorlar o da ciddi bir rakam maalesef 😏

Bu kadar buyuk sirketlerin bu kadar amator is yapmasi cok gulunc. Ellerinde mailin adresin telefonun illa vardir, ordan degilde neden instagram? Hic olmazsa sms sistemi cok mu zor mesela?

TY hic sevmiyorum hatta nefret ediyorum bile diyebilirim.. sebebide herkese ama herkese butun unlu
Unsuz herkese ve fenomenlere vs reklam vermesidir. Bir ara o kadar bunalticiydi ki bu durum.. hangi sosyal agi kullansan karsindaydi tv dersen yine oyle.. reklam iyi birsey ama..bu kadar reklam veren bir sirketin ciddi ciddi problemleri vardir bana gore.

Umarim parani kisa
Surede geri gonderirlerde daha fazla magdur etmezler sizi..
Ben de satış yapıyorum. Kesinlikle telefon, mail gibi bilgiler paylaşılmıyor satıcı ile, sadece adres ve isim soy isim paylaşılıyor. Bazen keşke telefon paylaşılsa diyoruz açıkçası, iletişim kurmak gerekebiliyor. Kargo kodunu kargo şirketine ilettiğimizde telefon bilgisi onlarda otomatik çıkıyor, onu da bizimle paylaşamıyorlar. Bilginiz olsun.

Ben de satış yapıyorum. Kesinlikle telefon, mail gibi bilgiler paylaşılmıyor satıcı ile, sadece adres ve isim soy isim paylaşılıyor. Bazen keşke telefon paylaşılsa diyoruz açıkçası, iletişim kurmak gerekebiliyor. Kargo kodunu kargo şirketine ilettiğimizde telefon bilgisi onlarda otomatik çıkıyor, onu da bizimle paylaşamıyorlar. Bilginiz olsun.
Yani insta araciligiyla ulasilmasi cok normal🙄

Bilgi verilmiyorsada baska sekilde cozumler gelmesi gerekir, cunku burda magdur olan musteri.

Ben de trendyoldan satış yapıyorum. İsminiz dışında hiçbir bilgi verilmiyor bize. Telefon numaranıza ulaşmak da imkansız. Tedarik sıkıntısı yaşandığı zaman ve gecikmelerde trendyol ciddi kesinti yapıyor. Komisyon ve kargo kesintisi de eklenince trendyoldan satış yapmak insanı bir anda zarara sokan bir iş haline geliyor. Yaptıkları kesinlikle etik değil kesinlikle ama aynı zamanda bizim gibi dükkan da işletiyorlarsa bazen elden satılan şeyleri o an stoktan düşmeyi unutabiliyoruz. Şu an insanlar 1 liranın bile hesabını yapar hale geldi, çok kötü niyetli düşünmeyin isterseniz. Yüzde 20 si gibi bir şeyi ceza olarak kesiyorlar o da ciddi bir rakam maalesef 😏

şöyle bir açıklama yapayım size ; ürün 1450 TL % 20 si = 290 TL

ürün şu anda 2.300 TL

2300 - 1450 = 850 TL

290 TL zarar etmek varken adam neden 850 TL zarar etsin? Hele ben ona olumlu dönseydim tabii ne demek hemen iptal ediyorum deseydim arkadaş ürünü bugün 2.300 TL'ye satıyor olacaktı. Ticaret böyle bi şey zarar da edeceksin kar da. Deiğiniz gibi 1 TL hesabını yapıyoruz.

- Sıfır ambalajında olan ürünün parçası eksik olduğunu nereden biliyor da bana parçası eksik siz iptal edin deme hadsizliğini gösteriyor?
- Trendyol iletişim bilgilerini saklı tutarken sosyal medyadan erişim nasıl bir hadsizliktir?
- 3 haftadır ne çözüm var ne geri dönüş, ısrarla benim siparişi iptal etmemi bekliyorlar sanırım... az önce yine telefon ettim bekleyin deniyor

Yani insta araciligiyla ulasilmasi cok normal🙄

Bilgi verilmiyorsada baska sekilde cozumler gelmesi gerekir, cunku burda magdur olan musteri.
Normal demedim ki, asla hiçbir müşteriye öyle ulaşmaya çalışmam, tedarik sıkıntısı yaşadığım her şeyi kendim iptal edip o cezaları ödedim de, telefon ve mail bilgileri yok yani onu söylemek istedim :)

şöyle bir açıklama yapayım size ; ürün 1450 TL % 20 si = 290 TL

ürün şu anda 2.300 TL

2300 - 1450 = 850 TL

290 TL zarar etmek varken adam neden 850 TL zarar etsin? Hele ben ona olumlu dönseydim tabii ne demek hemen iptal ediyorum deseydim arkadaş ürünü bugün 2.300 TL'ye satıyor olacaktı. Ticaret böyle bi şey zarar da edeceksin kar da. Deiğiniz gibi 1 TL hesabını yapıyoruz.

- Sıfır ambalajında olan ürünün parçası eksik olduğunu nereden biliyor da bana parçası eksik siz iptal edin deme hadsizliğini gösteriyor?
- Trendyol iletişim bilgilerini saklı tutarken sosyal medyadan erişim nasıl bir hadsizliktir?
- 3 haftadır ne çözüm var ne geri dönüş, ısrarla benim siparişi iptal etmemi bekliyorlar sanırım... az önce yine telefon ettim bekleyin deniyor
Ben haklılığınıza bir şey demiyorum, kurnazlık da yapmış olabilirler ki fiyat artışı onu da gösteriyor olabilir. Sadece telefon ve mail bilgileri kesinlikle ulaşılabilen şeyler değil bu yüzden bu yolu seçmişlerdir diye düşündüm. Trendyol aslında yazdıkları gibi gizli tutuyor bütün bilgileri, isminiz dışında. Onlar etik olmayan bir şekilde ulaşmaya çalışmış. İptal etmezseniz zaten gecikmeden dolayı da ceza ödeyeceklerdir. Benim tamamen el yapımı, özel bir kutuda kargoladığım ürünümü bir müşteri çöplere sararak iade etmişti numarasına ulaşmayı çok istemiştim mesela ama maalesef iletişim kuramamıştım. Keşke numaraya ulaşabilsek diyoruz yani ama instagram değişik ve hoş olmayan bir iletişim şekli olmuş.

Ben haklılığınıza bir şey demiyorum, kurnazlık da yapmış olabilirler ki fiyat artışı onu da gösteriyor olabilir. Sadece telefon ve mail bilgileri kesinlikle ulaşılabilen şeyler değil bu yüzden bu yolu seçmişlerdir diye düşündüm. Trendyol aslında yazdıkları gibi gizli tutuyor bütün bilgileri, isminiz dışında. Onlar etik olmayan bir şekilde ulaşmaya çalışmış. İptal etmezseniz zaten gecikmeden dolayı da ceza ödeyeceklerdir. Benim tamamen el yapımı, özel bir kutuda kargoladığım ürünümü bir müşteri çöplere sararak iade etmişti numarasına ulaşmayı çok istemiştim mesela ama maalesef iletişim kuramamıştım. Keşke numaraya ulaşabilsek diyoruz yani ama instagram değişik ve hoş olmayan bir iletişim şekli olmuş.

Size bir tüyo vereyim eğer kargo firması ile aranız iyi ise kargo firmasından kayıt dışı olarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Lakin doğrusu direk site üzerinden mesajlaşmadır bu sayede üçüncü bir göz yazılan çizileni tarafsız olarak görür. Hem de yazılanlar kayıt altında tutulur.

Size bir tüyo vereyim eğer kargo firması ile aranız iyi ise kargo firmasından kayıt dışı olarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Lakin doğrusu direk site üzerinden mesajlaşmadır bu sayede üçüncü bir göz yazılan çizileni tarafsız olarak görür. Hem de yazılanlar kayıt altında tutulur.
Telefon bilgilerine o şekilde ulaşmak da kişisel hak ihlali maalesef. İnstagramdan hiçbir farkı yok. İkisi de etik değil yani. Siparişi onaylamadan kargo kodu oluşmadığı için tedarik edilmeme sıkıntısı olduğunda maalesef kargo şirketi yine yardımcı olamıyor. Trendyolun eksikliği şu ki alıcı soru sorabiliyor ama biz satın alan kişi ile bu şekilde iletişime geçemiyoruz. Tüyonuz için teşekkürler yine de ☺️

Kazen Kazen son durum ne? Birden aklıma geldi 🤣

geçen hafta aradılar

- ürün tedarik sürecinde dilerseniz iptal edelim dedi,
- hayır ürünü bekleyeceğim dedim.
- Peki dedi

Ürünü alacağım beklemeye razıyım dememe rağmen 15 dakika sonra hesabıma parayı iade ettiler.

Trendyol hesabımı o dakika kapadım, üzüldüler mi ? Hiç sanmam, bir keriz gider bir keriz gelir nasıl olsa

geçen hafta aradılar

- ürün tedarik sürecinde dilerseniz iptal edelim dedi,
- hayır ürünü bekleyeceğim dedim.
- Peki dedi

Ürünü alacağım beklemeye razıyım dememe rağmen 15 dakika sonra hesabıma parayı iade ettiler.

Trendyol hesabımı o dakika kapadım, üzüldüler mi ? Hiç sanmam, bir keriz gider bir keriz gelir nasıl olsa
Thh başvurdun mu peki?

Alisveris yaptiginiz pazaryerlerininn siparisleri online olarak firmalara dusuyor.
Ad soyad, adres, tlf ve aldiginiz urun bilgileri ile ki mecbur cunku firma irsaliye ve fatura duzenliyor. Burada isguzar karsi taraf artniyetli. Aslinda trendyolun bu tedarik edememe cezalari cok yuksek meblaglar degil. 10 TL veya 25 TL gibi rakamlardi 2 sene oncesine kadar. Gunumuzde olsun 50 veya 100. Burada stoklari yanlis gireb calisan hatasi ortaya cikmasin diye yapmis olabilir ki hersekilde haksiz orasi ayri. Ve telefon ile aranip izah edilmesi gerek. Trendyol a bu durumu izah ettiginizde muhtemelen satici uyarilir. Maalesef ki biz guvenerek alisveris yapiyoruz ama bu durumlar beni de bir huzursuz ediyor. Cunku oradaki calisan veya kargocular adresinizi,evinizi, tc kimlik numaranizi biliyor.
Sikintili durumlar maalesef ki.

Kazen Kazen son durum ne? Birden aklıma geldi 🤣

24/06/2022 tarihinde Gölcük Tüketici Hakem heyetine başvurumu yaptım. tam 7.5 ay sonra gelen cevap ;

karar.jpg

bu ne demek biliyor musunuz? bu tür alışveriş sitelerinde satıcı kaynaklı mağduriyette bu aracı kurum(Trendyol) asla sorumluluk kabul etmiyor.

Yani haklıyım, tüketici mahkemesi haklarımı korur vs hikaye.

Koruyacak olsa zaten 7.5 ay beklemezdi.

Son düzenleme:
Trendyol üzeriden alışveriş yaptığınızda satıcı firma kişisel bilgilerinizi kullanıp instagram vb sosyal medya üzerinden size ulaşsa. Bu KVKK gereği kişisel verilerin ihlali değil mi?

Olayı şöyle özetliyeyim ; Akvaryuma bir pompa siparişi verdim 1.450 TL'den başlayıp aynı ürün 3.000TL'ye kadar gidiyor. Gittim Trendyol güvencesine güvenip oradan siparişi verdim. 5 gündür ürün ortada yok sonra bir baktık ki çakallar siparişteki isim soy isimden sosyal medyadan eşime mesaj atmışlar; "siparişi tedarik edemiyoruz içinde parça eksik lütfen siparişi siz iptal edin biz iptal edersek ceza yeriz."

• sen benim kişisel bir sosyal medya hesabıma nasıl ulaşmaya kalkarsın ? Telefonum var elinde telefon et
  • siparişi iptal ettim diyelim hafta sonu ne olduysa ürünün fiyatı en düşük 2.200TL olmuş arada ki 800TL zarar kime işlenecek
  • Trendyol'un bu olay umurunda mı? bir mağdur gider bir mağdur gelir ...

Satıcı adam gibi esnaf olsa telefon açar 1400L modeli yok onun yerine dilerseniz size 1300L veya 1500L modelini verebilirim yada ürün yoksa elinde alırsın başka bir esnaftan zarar etmek pahasına yollarsın.... Piyasa dolandırıcı esnaf dolduğu için olan yine tüketiciye oluyor.

Burada Trendyol hakkımızı nasıl koruyor onu da anlayabilmiş değilim.... Savunmaları 3-10 gün içinde paranı geri alacaksın ya sus otur aşağı ...
Bu platformu sevmiyorum sürekli instagram ünlüleri! üzerinden reklam yaptıkları için tercih etmiyorum. Bu sisteme geçmeden önce alışveriş yapıyordum,bu sistemle beni uzaklaştırdılar.
Saçma sapan gereksiz insanlara reklam verip link tıklattırmaya uğraşacaklarına keşke müşteri yararına hareket etseler. Müsteri hakkını savunsalar biraz.
Bu konuda gayet haklısınız,size bu şekilde ulaşılması da çok sevimsiz. Belki dolandırıcılık yapılacak size bu yolla. Link gönderecek iade için tıklayın şu bu diye. Dalgınlıkla dolandırilsanız onda da bizim böyle bir uygulamamız yok,bizi ilgilendirmez diyip cekilecekler.
Nasıl olabilir aklım almadı.
Yaptırım olmaması da üzücü. Paranız kullanılıyor bu arada iade edilecek şu bu derken neden? Anında iade yapılmalı ki en azından ürün fiyatı zamlanmadan alma şansınız olur belki başka satıcıdan. 10 güne neyin fiyatı aynı kalıyor ki artık,a dan z ye herşey zamlanıyor.

Bu arada Trendyol'un BTK'da yer sağlayıcı firmalar arasında isminin (kurumsal DSM) olmadığını gördüm biz varız! Hemen tüketici mahkemesine yeniden telefon ettim "bu adamlar yer sağlayıcı olduğuna dair bir belge sundular mı?" soruma vık vık kem küm ettiler. Yaptığınız işlem usulsüzlük var dedim bana mahkeme yolunu gösterdiler.

Kadına size belge sunmadan sizin işlem yapmanız usulsüzlük dediğimde ben burada çalışan memurum diye kıvırdı, komisyon üyelerine suçu attı. Komisyon üyeleri biri belediye başkan yardımcısı, biri avukat vs diye saymaya başladı ve bunlara ulaşmazsınız dedi.

şaka gibi ama uğraşacağım

Benimde başıma geldi kızım için büyük havuz söyledim 1 ay geçince en sonunda yazdım 1 ay oldu yollamayı düşünmüyor musunuz diye hemen aradılar tedarik edemediklerini para iadesi yapılacağını söylediler bende neden beni 1 ay beklettiklerini o zaman da para iadesi yapabileceklerini söyledim özür dilediler.birde aliexpressde sorun yaşadık..annem 3 tane bavul aldı ama bavullar gelmedi ayrıca parada gitti..para iadesi yapılmadığı için daha da sinirlendik..
Trendyol alirxpress gibi yerlerden alışverişi yapıyorsak o isme güvendiğimiz için ama gel gelelim artık güvenmiyorum aliexpresee sinirlerim allak bullak oldu..günlerce mesaj yazdım cevap bile vermediler..trendyol enazından para iadesi yapıyor ama diğeri hiçbirşey

X