Trendyol üzeriden alışveriş yaptığınızda satıcı firmalar kişisel bilgilerinizi

Şimdi moda indirimli gösterip sipariş vermeniz sağlıyor sonra satıcı ürünü iptal ediyor o arada paranızı çalıştırmış oluyor
Bunu anlamayacak ne var bütün dünya bunu yapıyor İnternet satış olayında ,

Benim de eşimin maaş kartına böyle bi iş gelmişti. Trendyoldan alışveriş yaptıktan sonra baska bişey için hesap özetine bakınca 290 290 şeklinde 3000 lik alışveriş yapılmış. Aynı adrese. Tabi 300 TL den sonra şifre istediği için de farketmedik. Bazıları teslim edilmiş bazıları kargodaymis falan filan derken 1500 TL geri alabildik. Çok da ilgilenmediler bizimde o dönem ciddi dertlerimiz vardı arkasından kosamadik öylece kaldı. Demem o ki dikkat edin kart hesap ozetlerinizi her gün kontrol edin mutlaka.

yanlış anlamayın da buraya kadar Trendyol'a bişi demedim de diyeceğim. Adam senin orada ürün satıyor sen adam var diye değil Trendyol güvencesi ile gidiyorsun sonra ürün fiyatı uçunca pardon ....

ne pardonu ?

birde utanmaz yazmış parçası eksik eeee açılmamış kutuda ne parçası eksik kesin iade ürün kakalayacaktı ....

Bakın yarın sizlerle ilgili davam var yine sebep ? Profilinizde karikatür paylaştınız diye adam sizi değil beni dava etti.

bende mi pardon diyeyim?
Hayir siz de beni yanlış anlamayın tabiki olayda siz sonuna dek haklısınız,ben şunu demek istedim binlerce firmayla anlaşmalı çalışıyor bu arayüz kimin ne olduğunu bilmeden hepsiyle anlaşma yapıyor.Kendilerine gelen sikayetleri degerlendirip aradaki bu çürük elmaları temizleyip daha nezih ve güvenilir kılabilir kendini tabikii.Yoksa ben trendyolu savunduğum için değil yani😁

Kuzum hangi mamayı kullanıyorsun, memnun musun gibi sorular soracağım sana. Şu sosyal medyadaki mama çekilişlerine katılıyorum tabii ki hiç bana çıkmıyor. 2 kızım var ve onları çok önemsiyorum. Seninle kum, mama vb muhabbetleri edeliiiiiim😁

Ahhh eskiden kum,mama muhabbetleri ederdim ama oğlum beni terkedip kaçtı. 3 sene önce 😢😔 Çok etkilendim bir daha sahiplenemedim 😩
Şuan mama, bez muhabbeti edebilirim 🙈 10 aylık insan yavrularım var evde 😍😍

Ahhh eskiden kum,mama muhabbetleri ederdim ama oğlum beni terkedip kaçtı. 3 sene önce 😢😔 Çok etkilendim bir daha sahiplenemedim 😩
Şuan mama, bez muhabbeti edebilirim 🙈 10 aylık insan yavrularım var evde 😍😍
İnsan yavrusu muydu o ikizler? Oy maşallah, huzurla büyüsünler💕 ben kedi sandım😁🤦‍♀️

Mutlaka kanunen bir yaptırımı vardır olmalı, satıcı işgüzarlığı deniyor ama X sitesinde satış yapan Mehmet bey için değil, alışveriş sitesine güvendiğimiz ya da nasıl desem köklü bir alışveriş sitesi olduğundan, insta da satış yapan sarı çizmeli Mehmet ağadan kazak yerine salatalık gönderilme riskine girmemek için adı sanı bilinen muhatap bulacağımızı düşündüğümüz sitelerden alışveriş yapıyoruz.

Ürünün sipariş edildiği tarihte ödenen fiyat üzerinden müşterinin mağduriyetini gidermek Trendyol’a düşer, sonuçta kişilere mağaza açmaları için alan sağlayıcı kendisi, gelen şikayetlere üzgünüz diye cevap vermek yerine, ki üzgünüz diyen çalışanlara değildir lafım, alışveriş sitesinin işletmecileri kimlerse onlar çözüm odaklı olmalılar, o satıcıyla alakalı belki de daha önce de şikayetler yapıldı ama dikkate alınmamış ki insanları mağdur etmeye devam ediyor.

Üstelik ben şimdiye kadar hiç duymadım müşterinin telefon numarası varken hususi sosyal medya hesabına ulaşıldığını bu çok hadsizce, ne münasebetle canım, müşteri olarak ben isim soyad adres telefon bilgisi paylaşıyorum, o bilgiler üzerinden ulaşsın satıcı, insta hesabına ulaşmak nedir?

Müşteri olarak kişisel bilgilerimizi paylaşıyorsak gel sosyal medya hesabımı da bul demiyoruz.

Hayir siz de beni yanlış anlamayın tabiki olayda siz sonuna dek haklısınız,ben şunu demek istedim binlerce firmayla anlaşmalı çalışıyor bu arayüz kimin ne olduğunu bilmeden hepsiyle anlaşma yapıyor.Kendilerine gelen sikayetleri degerlendirip aradaki bu çürük elmaları temizleyip daha nezih ve güvenilir kılabilir kendini tabikii.Yoksa ben trendyolu savunduğum için değil yani😁

kendi bünyesinden günde milyon kargo çıkartan bir firma kusura bakmasın kimse ama çürükleri temizlemiş olmalı. Ya kendi satacak ya taşın altına elini koyacak zararı sineye çekecek bu saatten sonra

Son düzenleme:
Şimdi tekrar kontrol ettim. Önceki sayfalarda arkadaşlar numarası var vs demişler de hayır yok.
Satıcı panelinde alıcının telefon ve maili görünmüyor. Görünen mail trendyolun random atadığı mail, fatura iletmek için o da iletişim için değil.
Bu tabi ki sosyal medyadan ulaşmayı haklı çıkarmaz.
Kazen bence haklısın ama emin ol telefonla arasa da yine kişisel veri ihlali olacaktı. Yaptığı etik de değil.

Eklentiler

• IMG_20220616_214909.jpg
    IMG_20220616_214909.jpg
    45,1 KB · Görüntüleme: 77
Trendyol üzeriden alışveriş yaptığınızda satıcı firma kişisel bilgilerinizi kullanıp instagram vb sosyal medya üzerinden size ulaşsa. Bu KVKK gereği kişisel verilerin ihlali değil mi?

Olayı şöyle özetliyeyim ; Akvaryuma bir pompa siparişi verdim 1.450 TL'den başlayıp aynı ürün 3.000TL'ye kadar gidiyor. Gittim Trendyol güvencesine güvenip oradan siparişi verdim. 5 gündür ürün ortada yok sonra bir baktık ki çakallar siparişteki isim soy isimden sosyal medyadan eşime mesaj atmışlar; "siparişi tedarik edemiyoruz içinde parça eksik lütfen siparişi siz iptal edin biz iptal edersek ceza yeriz."

- sen benim kişisel bir sosyal medya hesabıma nasıl ulaşmaya kalkarsın ? Telefonum var elinde telefon et
- siparişi iptal ettim diyelim hafta sonu ne olduysa ürünün fiyatı en düşük 2.200TL olmuş arada ki 800TL zarar kime işlenecek
- Trendyol'un bu olay umurunda mı? bir mağdur gider bir mağdur gelir ...

Satıcı adam gibi esnaf olsa telefon açar 1400L modeli yok onun yerine dilerseniz size 1300L veya 1500L modelini verebilirim yada ürün yoksa elinde alırsın başka bir esnaftan zarar etmek pahasına yollarsın.... Piyasa dolandırıcı esnaf dolduğu için olan yine tüketiciye oluyor.

Burada Trendyol hakkımızı nasıl koruyor onu da anlayabilmiş değilim.... Savunmaları 3-10 gün içinde paranı geri alacaksın ya sus otur aşağı ...
Fiyat yukseldiyse elinde olsa bile yok cekiyorlar bazen yuksek fiyata satmak icin.Trendyola sikayet kaydi actirabikirsiniz.Firmaya uyari yapar.bir yaptirum uygulayacagini sanmiyorum.

Meyve suyu sipariş verince, vişneli yok elimizde kayısı olsa olur mu diye telefon ediyorlar 3 kuruşluk şey için, ama tuvalet kağıdı, deterjan vs. için direk neden dikkat edilmiyor, gönderiliyor🤦🏻‍♀️
Gerçekten alişveriş yaparken satici puanina çok dikkat edin. Müsteri yorumuna da özellikle. Trendyol müşterilerine iade iptal haklari sunuyor elbette ama. Sorunlu satıcılarda bu işlemler daha da uzuyor.

Şimdi tekrar kontrol ettim. Önceki sayfalarda arkadaşlar numarası var vs demişler de hayır yok.
Satıcı panelinde alıcının telefon ve maili görünmüyor. Görünen mail trendyolun random atadığı mail, fatura iletmek için o da iletişim için değil.
Bu tabi ki sosyal medyadan ulaşmayı haklı çıkarmaz.
Kazen bence haklısın ama emin ol telefonla arasa da yine kişisel veri ihlali olacaktı. Yaptığı etik de değil.
Trendyolun atadigi mail kodlu mail çünkü sadece müşteriye fatura iletmek için. Teslimat için trendyolun atadığı kargo kodunu sisteme yazdigimizda telefon bilgisi de karşımıza çıkıyor. Direk satıcı panelinden erişememe sebebimiz müşterilerin bilgilerinin gereksiz yere kullanılmaması. Fakat biz Mng kargo sistemi ile çalışırken kargo barkodlarini da kendimiz kesiyoruz ve o kodda telefon numaraniz da çıkıyor önümüze. Satici herhangi bir problem de size telefonla ulaşabilir ama isim soy isim ile kişisel bir hesabinizi bulup yazmasi asla etik degil

Trendyolun atadigi mail kodlu mail çünkü sadece müşteriye fatura iletmek için. Teslimat için trendyolun atadığı kargo kodunu sisteme yazdigimizda telefon bilgisi de karşımıza çıkıyor. Direk satıcı panelinden erişememe sebebimiz müşterilerin bilgilerinin gereksiz yere kullanılmaması. Fakat biz Mng kargo sistemi ile çalışırken kargo barkodlarini da kendimiz kesiyoruz ve o kodda telefon numaraniz da çıkıyor önümüze. Satici herhangi bir problem de size telefonla ulaşabilir ama isim soy isim ile kişisel bir hesabinizi bulup yazmasi asla etik degil

Satıcı olarak normal şartlar altında zorunlu olarak barkod kesmiyoruz ki biz, ben direkt kodu veriyorum şubeye bende bu hali ile kalıyor. (Son 2 aydır falan kaldırdım ürünleri güncel bir şey varsa bilemiyorum bu arada)
Konudaki adam da tıpkı böyle yapar çünkü siparişi işleme almaz ya da kargo için hazırlık yapmaz, bu durumda hazırlanıyor'a geçer sipariş ve müşteri istese de iptal edemez. Yani adam sıfır konumunda. Adamda cidden müşteri telefonu yok. Hatası kurnaz geçinen aptal olması :KK70:

birincisi ben hiç bir yerde Trendyol öyle yaptı böyle yaptı demedim. Trendyol kendi bünyesinde satış yapan firmalara bu durumda nasıl bir yaptırım uyguluyor tüketiciyi nasıl koruyor bunu sordum.

ikincisi Trendyol bu firma ile benim adımı soyadımı, telefonumu ve kargo adresimi paylaşıyor. Bu konuda da gizlilik anlaşması mutlaka yapıyordur. Burada gizlilik anlaşmasının satıcı firma tarafından ihlali var. Bu durumda Trendyol nasıl bir yaptırım uyguluyor yine bunu sordum veya bu konuda bir yaptırım varmı?

üçüncü konu satıcıda bu ürün yok başkasında var ve bu sefer fiyatı 800 TL pahalı eğer geçen hafta bu adamdan değil de başkasından alsaydım ürün 1.500 civarı idi bu adam yüzünden başkasından almadığım için şu anda 700-800 TL zarardayım.

Ücret iadesine gelince kredi kartımın limiti 2.000 TL 1.450TL bu çekti ve kredi kartımda 550 TL limit kaldı. Trendyol 3 ile 10 gün içinde iade yapacağına göre bu iade olana kadar yeni pompa alamıyorum değil mi? çünkü limitim yetmiyor. Bu arada paramı 3-10 gün Trendyol kullanmış oluyor. Tabii iade olana kadar ürüne zam gelmeyeceğini varsayarak zararın şimdilik 800 TL olduğunu varsayıyoruz.

Umarım konunun Trendyol ile değil politikası ile ilgili olduğunu anlatabilmişimdir.
Öncelikle kkvk metnini onaylayarak trendyolun bilgilerinizi paylaşmasına izin veriyorsunuz, instagram adresinizi trendyolla paylaşmadığınıza göre kanun bu bilgiden tremdyolu sorumlu tutmaz, satıcı sorumludur. Sorumlu olmadığı konuda da trendyol sizi korumaya uğraşmaz. Fiyat konusunda benzer olay yaşadım ; bilinen markanın kızıl saç boyasını 5 li paketler halinde sürekli alıyorum, kullandığım renk piyasadan kalkmış, trendyolda bir satıcıda buldum, 5 kutusu 130 liraydı satın aldım ve gerekçe göstermeden siparişimi iptal ettiler. Bir gün sonra aynı satıcı o 5 li paketi 300 liraya yayına koydu, trendyola şikayet ettim, fiyatlar serbest piyasa kurallarına tabidir satıcıya bu konuda karışamayız dediler. Ürünü ithal eden firmayı bile aradım işi gücü bırakıp aynı cevabı aldım. Yani fiyat konusunda yapacak pek bir şey yok, vaktiniz varsa tüketici hakem heyetine gidilebilir, ben uğraşmak istemedim açıkçası. E-ticaret konusunda hepsiburadayı tek geçerim, en azından sorun çözüyorlar. Trendyol bu konuda çok başarısız, her türlü şikayete olumsuz yanıt geliyor. Bu arada satıcılara da ağır cezaları var, mesela size sattığı ürünün stoğunu trendyola bildiriyor, ürünü gönderemezse trendyol ürün bedeli kadar ceza kesiyor muhtemelen satıcı bu yüzden sizden iptal istedi. Cezaları arasında mağazayı üç günden bir haftaya kadar pasif tutmakta var, yani alıcı o ürünü aratınca o mağazanın ürünü ekrana gelmiyor, bu uygulamalar çok bilinen e-ticaret sitelerinde mevcut. Aslında oralardan satış yapmak hayli zor. Ne satıcıyı ne de müşteriyi koruyorlar, satış sözleşmeleri ile sadece kendi kazançlarını koruma peşindeler

TRENDYOL PAZARYERİ
Tüm satıcılarımız Trendyol hizmet standartlarını garanti eder.

: ) komik cümleler hangi standart ?

Benim hesabım yaklaşık 1 ay önce şifre hatası vererek kapandı. Şifre maili gelmiyor, tüm uygulama değişiklikleri cihaz değişiklikleri yapıldı hesabıma ulaşamıyorum. Trendyol ben karışamam hebele hübele diyip baştan savıyor. İçeride sanal kart vardı ve puan yoktu. Ama adresler kayıtlı idi.

Birde ben yemek sepeti uygulaması değiştikten sonra kuryeler tarafından cep telefonundan aranıyorum, ısrarla konum istiyorlar. Uslup vs berbat. Adres doğru, haftada en az 3 kez sipariş verdiğim uygulama sürekli numaramı başka kurye ile paylaşıyor, söylediğimde tepe numaradan aranmanız gerekiyor diyorlar. Evim merkezi konumda asla konuma gerek yok çok belirgin ipucları var.

2 firma ile de ilişkimi kestim sağlık problemlerim olmasa uğrasırdım ama şu an gercekten enerjim yok.

bu arada evet Trendyol'da satış yapan mağaza asla müşterinin telefonunu göremiyormuş. Sorun olduğu zaman Trendyol üzerinden yazışması gerekiyormuş. Müşteriyi aramaları, iletişim kurmaları kesinlikle yasakmış, çok büyük yaptırımları olduğunu öğrendim de yaptırım Trendyol mağazaya ceza kesiyor müşteriye bir ekstra yok.

yok yok ticari amaçla ulaşıyor ama elinde telefon var. Telefon et! Ne işin var Instagram hesabında
Siz ürün aldığınız zaman satıcı sizin telefon numaranızı göremiyor maleaef. N11. Comda görünüyor. Ama trendyolda görünmüyor. İkisinde de butiğim var. Trendyolun cezaları gerçekten çok büyük oluyor. Haklılar demiyorum ama tel görünmüyor onu söyleyebilirim sadece :)

bu arada evet Trendyol'da satış yapan mağaza asla müşterinin telefonunu göremiyormuş. Sorun olduğu zaman Trendyol üzerinden yazışması gerekiyormuş. Müşteriyi aramaları, iletişim kurmaları kesinlikle yasakmış, çok büyük yaptırımları olduğunu öğrendim de yaptırım Trendyol mağazaya ceza kesiyor müşteriye bir ekstra yok.
Siz zaten öğrenmişsiniz :)

X