Pulmonoloji - Göğüs Hastalıkları Tüberküloz( verem) geçirdim

btlyur

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
26 Ocak 2016
1.420
788
Ben gecen sene vereme yakalandım. Verem savaş deneklerini etrafta görünce artık verem olan mı kaldı burası niye var diyordum.Aslında her 3 kişiden birisinde verem mikrobu oluyormus. Bağışıklık sistemi düştüğü anda ortaya çıkıyormuş.
Tam olarak beş ay öksürdüm ve anca anlaşıldı tb oldugu dokuz aylık tedavi oldum.

Son düzenleme:
Bana yardım edin lütfen.Söyleyecekleriniz,bilgileriniz benim için çok önemli.

Tb hastalığını herkesin geçirmesi mümkün. Her 3 kişiden biri tb mikrobu taşıyor aslında. Bağışıklık sistemimiz düştüğü anda aktiflesebiliyor. Tb geçiren kişiler tekrar tb olur mu evetolur fakat normal bir insan ne kadar riskli durumdaysa o da öyle. 5 ay sonra tb teşhisi konuldu. 5 Ay boyunca öksürük, halsizlik, ciğerde ic ses, balgam, gece terlemeleri... gibi sorunlarla karşılaştım. Halk arsında ince hastalık denir ya aynen öyle. 5 sene önce geçirdim bu hastalığı şükür tekrar etmedi üstüne iki çocuk doğurdum. Hastalığın ilk evresinde tespit edilmesi çok önemli aslında en son benim bir ciğerim ful su doluydu. Göğüs hastalıkları uzmanı anlamadı bu 5 ayiçinde 6 kez antibiyotik kullandım geçmeyen öksürük kilo kaybı mevcuttu en son. Nişanlım en son daha iyi bir yere gitmemi söyledi kalktım üniverste hastanesine gittim. Prof bi kadın orda tb olabilir dedi. Balgam kürü verildi. 20 gün sonra falan sonuç çıktı. O süre içinde zaten ben tedavi için nisanlimin yaşadığı şehre gittim 22 gün 39 derece ateş çektim. O kadar zor ki Allah hiçkimseye bu hastalığı vermesin anlatılmaz bi şey. Bu anlarıma sadece annem şahit oldu. Nisanlimin ailesi o zaman çok iyi bir prota götürdü beni çeşitli işlemler yapıldı ağızdan girildi ciğerden parca alındı. Cigerime kaburga arasından bir iğneyle girildi iki kez su alındı. Neyse benim tb oldugum tespit edildi. En azından artık mutluydum hastalığım belliydi. Aylarca geçmeyen öksürük sinsi birhastalık ne berbat bir şeydi. Verem savaşın ordan geçerken artık verem mi geçiren var diyordum beni buldu işte. 12 ilaçla tedaviye başladım. Günlük gunesleniyordum tb güneşi sevmez çünkü. Beslenmeme çok çok özen gösteriyordum. Ama ne rahat uyku uyudum bu süre içinde ne bi şey çok berbattı ciğerim çok açıyordu. Nefes alamıyordum sesim çıkmıyordu. Nişanlım şu anki eşim bana öyle destek oldu ki onun sevgisi beni iyileştirdi. Zaten tedaviye başladım 2 ay sonra evlendim. Ilk iki ay 12 ilaç 3. Aydan itibaren 3 ilaç ama hicbir şekilde ilaç unutulmayacak. 9 ay tedavi oldum. Doktora kontrol için gittiğimizde doktor şaşırdı açıkçası operasyon gerekir diye düşünmüştüm dedi. Eşimin sevgisi sayesinde daha kolay atlattım. Şükür şu an 5 yıl geçti sadece hastalık hevitrn ciğerimin en son noktasını hissediyorum iz olarak bi bu kaldı. Olsun buna şükür o kadar sıkıntıdan sonra bu hiç. Bu hastalığa yakalanan kişiler için özellikle en onemli sey motivasyon. Beslenme, güneşlenme, ilaçları düzenli kullanma, Allaha bol bol dua etmek bi de. Tek ilaçla da olmuyor bu ilaçları çıkaranlarda var yan etkisi de olabiliyor bu ilaçların. Umarım tb olanlar için bu yazı yardımcı olur.

X