Tüp bebekte yumurta kalitesi-sayısı için ne yapıyorum? Yurtdışında ne tavsiye ediliyor? (40 yaş)

oo daha neler neler duyduk canım kayınvalidemi bıraktık tedavi için nefisine ağır gelmiş annesi kaynıma öyle konuşmuş biz tedavi yapmayalım yani öyle sadece kayınvalideme bakayım zaten bakarım da az bir insana tedavi olması için yardımcı olunur değil mi nasipse temmuz ayı adeti ile tedavim başlıyor eksik iğnelerimi de bulurum inşallah
Eksik iğneler ne canım?

oxotide de yazdı da artık o da bayağı pahalıymış artık mecbur alırız diyorum elinde progestan dex kullanılacak sonrasında dedi ama en önemlisi canım gonalf canım eşime çok da yük olmayayım diyorum yeri geliyor çok sıkıntıda benim yüzümden harcanıyor gibi davranıyor zaten ailesi görümceme dedim ben kıyafet bile aldırmıyorum eşime dedim masraf yapıyor diye dedim ama kimsenin kulağına girmiyor senelerdir arkadaşlarım kıyafet yolladı bana insanlar çok acımasız canım

Canım kız kardeşlerim bende sizlerle hikayemi paylaşmak isterim, öncelikle konuyu açan arkadaşımızin sabrı ve emeğine sağlık ve diğer bütün arkadaşlara hepimize sağlıklı gebelikler dilerim bu güzel ayda. 🌸

Bende 34 yaşındayım ve 1,5 yıllık evliyim nişanlıyken prolaktin yüksekliğinden( 90 idi) doktora gittim ve rezervimi öğrendim o da 0,26 idi. Doktorlar çocuğun olmaz sanki boşuna evlenme der gibiydiler! hastanede bankta oturup tek başıma saatlerce ağlamıştım.. ( ama endokrin doktorum şahaneydi nasıl güzel bir insandı) hatta benim için daha da acısı nikahıma günler kala nişanlıma rezervim düşük çocuğum olmayabilir istersen evlenmeyebilirsin dedim.. Bu duygusal tavrım doktorların benim psikolojimdeki yaptıkları tahribatti tabiki( ve bu arada kendim de psikologum) ama çocukluğumdan beri anne olmak istiyordum ve bu haberle yıkılmıştım.

Deli gibi ne yapabilirim diye düşündüm, tesadüfen ınstagramda Dr mfk diye birine denk geldim "rezervle işiniz yok siz mutlu olun enerjik olun" diye konuşmalarına denk gelmiştim ve hayatımda ilk kez eczaneden olmayan bitkilsel şeyler almıştım. Uç ay takviyelerini kullandim fsh 20 den 7 ye düştü prolaktinim 23 e düştü ve hatta amh 0.29 çıktı tamam bu işte dedim ama aylarca hamile kalamadım ve o doktoru da takviyelerini de bıraktım demekki herkese nasip olmuyor diye düşündüm.

Ben evlendikten sonra yurtdisina yerleştim ve burada bir ay tedaviye başladım ( yurtdışı tedavilerinden de bahsetmek isterim) burada rezerve göre hemen tüp bebek yapmıyorlar öncesindeki çatlatma iğnesi, aşılama gibi adımlardan geçiyorlar ve her bir tedaviye 3 veya 4 ay şans veriyorlar.
Mesela bizim rezerv referas aralığı burada menapoza yakınlık ve en alt seviye diye literatürde geçiyor, Türkiyede en yükse rezerv 4 ve üstü pcos iken burada en yüksek 11-67 arasında değer olması gerekiyor.
Yani her ülkenin ve hatta hastanenin laboratuvari değişkenlik gösteriyor, ve şunu anladım ki her ne kadar bir gerçeklik varsa da bu rakamlar sadece rakamdır! Normal şartlarda bu değerlere burada moralim çok bozulmasi gerekirdi ama doktorların yaklaşımı ve sana verdikleri güven sana çok iyi hissettiriyor, rakamlarlar değil bizim motivasyonumuzla çalışan doktorlara ihtiyacımız var.

Ben mart ayında letrozol diye bir ilaç aldım günde üç tane ve çok şükür iki 24 mm yumurtam olmuştu igne oldum ve hemen progesteron kullandim tutması için ama tutmadı!
( bu arada Dr mfk takviyleri bende üç dört hafta gecikme yaptığı için tedavime erken başlayamamistim maalesef )
Bu nisan ayı için de ben istemedim moralim motivasyonum iyi değildi aynı zamanda bir okulda çalışıyorum yorucu bir süreçteyim ve bu ay evimizi değiştireceğiz diye de erteledim.
Ben buradaki tedavi şekillerini öğrendikçe ve deneyimlerimi sizlerle paylaşmak isterim.
Bu arada 27 nisanda regl olacağım sonra hemen ikinci ay tedavime başlayacağım.

Hepinize bol enerjik bir gün diliyorum kız kardeşlerim 🌸
Hangi ülkedesiniz?

Bende 41 yaşındayım amh 6 ay önce 0.49’du. Yurt dışında tüp bebek çok pahalı olduğu için aşılama denedik yumurtalar istenilen boyutta gelmiş her şey yolundaydı ama tutmadı. Neden bilmiyorum. Fazla vaktim olmadığı için tüp bebeğe geçmem gerek ama mümkün değil. FertilAid Vitamini aldım sadece bunu kullanıyorum. Başka ne kullanmalıyım paylaşır mısınız?

Bende 41 yaşındayım amh 6 ay önce 0.49’du. Yurt dışında tüp bebek çok pahalı olduğu için aşılama denedik yumurtalar istenilen boyutta gelmiş her şey yolundaydı ama tutmadı. Neden bilmiyorum. Fazla vaktim olmadığı için tüp bebeğe geçmem gerek ama mümkün değil. FertilAid Vitamini aldım sadece bunu kullanıyorum. Başka ne kullanmalıyım paylaşır mısınız?
Merhaba bence Q10 omega magnezyum DHEA ve folik asit olmazsa olmaz. DHEA en fazla 3 ay kullanın. Diğerlerine hep devam edebilirsiniz.

Amh değerimde hiç bir sıkıntı yoktu. Nasılsa normal yolla bir bebeğimde oldugu icin takviyeleri vs hic ciddiye almadım ne yazıkki 5 yumurtam toplandı 3 işin pgt yapıldı sonuc olumsuz geldi. Doktor değiştirdim 3 ay boyunca da quenzim, omega, c vitamini, b 12, magnezyum ben ve eşim kullandık.alkol ve sigara zaten kullanmıyorum. Akdeniz diyeti uyguladım. 3 ay sonra 11 yumurtam toplandı 7 si döllendi. 3 ü için pgt yapıldı. 2 sinin pgt’si olumlu geldi. Bebeğimi de sağlıkla kucagıma aldım. Takviyeleri muhakkak icin bizde işe yaradı.

Hepsinin
Amh değerimde hiç bir sıkıntı yoktu. Nasılsa normal yolla bir bebeğimde oldugu icin takviyeleri vs hic ciddiye almadım ne yazıkki 5 yumurtam toplandı 3 işin pgt yapıldı sonuc olumsuz geldi. Doktor değiştirdim 3 ay boyunca da quenzim, omega, c vitamini, b 12, magnezyum ben ve eşim kullandık.alkol ve sigara zaten kullanmıyorum. Akdeniz diyeti uyguladım. 3 ay sonra 11 yumurtam toplandı 7 si döllendi. 3 ü için pgt yapıldı. 2 sinin pgt’si olumlu geldi. Bebeğimi de sağlıkla kucagıma aldım. Takviyeleri muhakkak icin bizde işe yara

Update vermek istedim 🙏🏻😊 dün transfer oldum 2 adet 5. gün embriyosu. 3 günlükler ve taze transferler daha düşük ihtimal oluyormuş diyorlar. Çok heyecanlıyım, bu defa tek başıma gittim ve yalnızken daha az stres yaptım galiba🥰 dualarınızı eksik etmeyin lütfen 🧿🙏🏻🥰 sonuçları aldıkça yazıcam.

Update vermek istedim 🙏🏻😊 dün transfer oldum 2 adet 5. gün embriyosu. 3 günlükler ve taze transferler daha düşük ihtimal oluyormuş diyorlar. Çok heyecanlıyım, bu defa tek başıma gittim ve yalnızken daha az stres yaptım galiba🥰 dualarınızı eksik etmeyin lütfen 🧿🙏🏻🥰 sonuçları aldıkça yazıcam.
İnşallah gönlünüze göre olur. Allah kimsenin kucağını boş bırakmasın.

Bugün güzel haber aldım Allah devamını getirsin inşallah 🙏🏻🧿💕 6 temmuzda transfer oldum, bugün sekizinci gün, sabah idrar testi yaptım negatifti öğlen kan verdim 46.2 çıktı 🧿🥰🙏🏻😊😊😊 çok heyecanlıyım! Umarım herşey yolunda gider 🥰🥰❤️ hemen hemşireme haber verdim, test gününüz salı günüydü dedi :)) sabırsızlandım yaptım pazar günü tekrar edicem 🙈

Bugün güzel haber aldım Allah devamını getirsin inşallah 🙏🏻🧿💕 6 temmuzda transfer oldum, bugün sekizinci gün, sabah idrar testi yaptım negatifti öğlen kan verdim 46.2 çıktı 🧿🥰🙏🏻😊😊😊 çok heyecanlıyım! Umarım herşey yolunda gider 🥰🥰❤️ hemen hemşireme haber verdim, test gününüz salı günüydü dedi :)) sabırsızlandım yaptım pazar günü tekrar edicem 🙈
İnşallah, kese ve kalp atışı haberi de verirsiniz. Darısı isteyen herkesin başına

İnşallah. Nasıl bir süreç olacak bilmiyorum. Size de yazarım. Çok teşekkürler güzel dileklerimiz için. Darısı başınıza! 🙏🏻🙏🏻🧿💕
Hadi inşallah. Benim 1 kızım var, o spontan gebelik oldu. 1,5 senedir tekrar hamile kalmaya çalışıyorum ama nasip olmadı. Tüp bebek için görüşmeye gittim, bana argifertil f ve biesteron verdi doktor. Ayın 21.de estrofem kullanmaya başla dedi doktorum. Ben de beni neler bekliyor bilmiyorum, kafam karışık. İçimde hep kendiliğinden hamile kalabilir miyim beklesem mi duygusu var?

Hadi inşallah. Benim 1 kızım var, o spontan gebelik oldu. 1,5 senedir tekrar hamile kalmaya çalışıyorum ama nasip olmadı. Tüp bebek için görüşmeye gittim, bana argifertil f ve biesteron verdi doktor. Ayın 21.de estrofem kullanmaya başla dedi doktorum. Ben de beni neler bekliyor bilmiyorum, kafam karışık. İçimde hep kendiliğinden hamile kalabilir miyim beklesem mi duygusu var?
Yaşın kaç bilemiyorum ama 35 üstü bence 6 ay denedikten sonra doğrudan tedaviye başlamalı 🙏🏻🥰 Allah yardımcın olsun. Nerede tedavin?

40 yaşındayım, tedaviyle bile zor tabii ama bir umut işte :) izmirde irenbe'ye gittim. Yarın mı tekrar kan vereceksiniz?
40 yaş hiç geç değil yeter ki dikkatli ol, sağlıklı yaşa :)) bende hafif bi yerleşme kanaması oldu, hemşire yatmam gerektiğini söyledi. O yüzden yarın değil de pazartesi gideceğim sanırım. Sırf hareket etmemek için 😊 her aşaması zor bu işin. Tutttu mu, tuttu, sonra başlıyor düştü mü, sonraki ne acaba 🙈 Allah yardım etsin hepimize 🙏🏻🧿

X