turner sendromu sebebiyle düşük yapan var mı?

Hayır benim çapaya gidişim drumun sevkiyle başladı turner sendromu down sendromu gibi sonlandırılıyormuş eskiden şimdi ise yasak, buna Üniversitesi hastanesindeki heyet karar veriyor (ama bebeğin sağlık durumu çok kötüyse eğer )önceden direk sonlandırılan çocuklara üzülüyorum şimdi yazık olmuş çocuklara neden şu yüzden turner sendromu zihini etkileyen bir sendrom değil çapada çocuk Dr U vardı turner sendromlu düşünün yani , bu bebeklerde boy kısalığı ve kısırlık görülebiliyor kısalık ama cücelik değil ortalama 142 ile 148 arası dediler ama büyüme hormonu takviyesiyle boy dahada uzatılıyor dedi bazıları kendide uzayabiliyormul anne baba boyuda uzunsa eğer.. Benim drum bebeğin durumuna heyet baksın ona göre karar versin dedi çünkü bu bebeklerde çıkabilecek en büyük sorun kalpte böbrekte anomali yada hidrosefali tarzı rahatsızlıklar zaten bu durumlardan biri çıkarsa bebek pek yaşamıyor anne karnında 5 aylık olmadan sonlanıyormuş yada doğduktan kısa bir süre sonra bende bozuk kromozom 96 sağlam kromozom 4 çıktı mozaik dendi ama bozulmamış olanlar yüzde 10 un altında olmaz test yanlış dedi sonra kandan bakıldı yüzde 30 a yakın bir rakam çıktı organlardada herhangibir kusur görülmedi bin şükür Eki Görüntüle 1073938

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Son düzenleyen: Moderatör:
Üstteki fotodakide kızım Elif Berra'm iyi ki doğmuş kuzumm 😊😊

azrayiğit maşallah kızına nasıl da poz vermiş. inşallah boyu gelişimi hep iyi devam eder. dün dr %10un altında olmaz demeni kötü hücre %10 un altında olmaz anlamıştım da dünyalar benim olmuştu. bakalım bizim kan testimiz nasıl çıkacak inşalah sizin gibi daha iyi çıkar daha kötü değil. boy kısalığı ve kısırlık sorun evet allahım bi mucize verip kızlarımıza da mutlu bir yuvada mutlu bir anne olmayı nasip etsin inşallah.

Ama siZin bahsettiğiniz oran çok küçük yani turner kesin olmama ihtimalinizde var çünkü ben test yanılırmı diye sorduğumda yüzde 3 ,4 olsa belki olabilir de bu kadar yüksek oran hastalığın olduğunu gösterir dedi ama ben karamsar değilim mozaikli olup anne olanda varmış ergenliğe geçiş mozaikte yüzde 70 dedi boy kısalığıda büyüme hormonuyla 160 cm e kadar bile çıkıyormuş hatta Hülya kayserili hoca benim arkadaşımın kızı turnerli anne 170 kızı 160 cm buldu dedi bazıları belirti vermeyebiliyor 24 yaşında niye çocuğum olmuyo diye gelip öğrenen oldu dedi 1 yaşından sonra endokrinoloji uzmanına gösterin isterseniz dedi

inşallahhh kardeşim ama kızınız gerçekten 50 cm çok iyi doğmuş bu çok ümit verici zaten ne kadar etkileneceği % ile orantılı olmayabiliyomuş zaten önce de yazdığım gibi. inşallah yanlışlık vardır diye bir ümit besliyorum tabi. benim boyum 153 cm yavrum bana çekerse iyice kısa olur. ben iki kişi daha buldum onlarla telefonlarımızı aldık türkiyenin farklı yerlerindeyiz bilgi ve duygu alışverişi gerekiyor çünkü. mesela mozaiklerin %70 ergenliğe girdiği bilgisini yazmışsınız ne güzel bir bilgi. internette mozaikler için bile çok karamsar şeyler yazıyor gerçkten. insanın morali bozuluyo. ben bir süredir okumuyorum ve sağsalim doğum yapmayı bekliyorum kendimi hazırlıklara verdim çok mutlu oluyorum alışverişlerinde unıtuyorum..:))

Kısırlık için ne olacağı belli olmaz interfilite servisi görünürde problemi olmayıp kısırlık yaşayan binlerce hastayla dolu dedi orasını Allah bilir belli olmaz dedi kaldı ki burada bir arkadaş hamile olduğunu yazmış turnerli olmasına rağmen duyunca çok mutlu oldum

Evet 50 cn doğdu ve ilk ay 6 cm uzadı genetikçi bile şaşırdı

Şuan 5 aylık 7500 gr 68 cm binlerce şükür olsun Rabb'ime

2400 kg ın üstüne çıkmaz boyuda 45 cmolur demişlerdi

6 ay önce 7 haftalık düsük yapmıstım malesef.Nisanda tekrar hamile kaldığımda hayatımda ilk defa mutluluktan ağlamak nasıl birsey yaşamıştım.9 haftalıkken ultrasonda doktorum ense kalınlığının artmış olduğunu gördü moralimiz bozulmuştu.Eşim ve benden genetik test icin kan aldı.çok değil dört gün sonra kontrol amaçlı gittiğimde kalbinin durduğunu gördük.Ertesi gün kürtaj yapıldı.Düsük materyali olarak adlandırdıkları bebegim genetik incelemeye gitti.Bizim genetik sonuçlarımız normal cıktı ama bebeğinkinde "45x,turner sendromu" çıktı ve düsük nedenim belli oldu.Allah herkese bu yolda sabır versin.

Bende mozaik turner liyim.. ama cok sukur tup bebek ve pgt yapildi... oglum 2 yasinda ve dondurulmus embriyo ile kizima hamileyim hamd olsun... darisi isteynlerin basina insallah

Bebeğini kaybettikten sonra normal yolla tekrar sağlıklı benek dünyaya getiren var mı aranız da 2 yıl geçmiş üzerinden

Canım bende 1 buçuk yıllık evliyim. 2 kez 10 haftalikken bebeğimizi kaybettik. Bende %4 Mozaik turner sendromu çıktı. Konya dayım. Sen nerde hangi hastanede yaptirmistin. Cvp yazarsan çok mutlu olurum

Canım bende 1 buçuk yıllık evliyim. 2 kez 10 haftalikken bebeğimizi kaybettik. Bende %4 Mozaik turner sendromu çıktı. Konya dayım. Sen nerde hangi hastanede yaptirmistin. Cvp yazarsan çok mutlu olurum

merhaba geçmiş olsun sonucunuz belli oldu mu ben 26. haftadayım ve amniosentez sonucunda%3 oranında turner ile uyumlu hücre bulundu çok üzüldüm ikili testiniz ve ayrıntılı ultrasonunuz normalmiydi? bizim durumumuz doğumda kesinlik kazanacak mozaik turner olabilir dendi çok üzgünüm siz nasılsınız
Merhabalar konunun uzerinden bayagi gecmis ama,dogum yaptiniz mi bebeginizin durumu nasil acaba?benim bebegm icin de bu dendi sizi merak ettim

Nihal Hanım merhaba. Bildiğim kadarıyla anlatayım. Bir ara kızımda olma şüphesi vardı o nedenle biraz araştırmıştım. Turner Sendromu olan çocuklar dış görüntüsünde (ayakta perde, boyunda kalınlık vs.) bunu belli ederler. Fakat, düşük derecede olanlar fark edilmeyebilir. Benim bir akrabamın kızında var mesela. Dışarıdan hiçbir şey anlaşılmıyor. Fakat ayak parmaklarında perde var ve yapı olarak kalın. 8-9 yaşlarındayken boyu kısa kalınca doktora götürdüler. Orada anlaşıldı. Maalesef bebek sahibi de olamıyorlar çünkü hiç yumurtası yok. Matematik gibi derslerde de başarılı olmaları zor. Benim tanıdığım bu kız büyüme hormonu aldı, ve şu anda üniversite mezunu. Zekası normal, insan içine karışabiliyor.

Bir de mozaik turner sendromu var. Bu nispeten daha iyi. Dış görünüşte sadece kısa boy ile fark edilebilir. (bu da büyüme hormonu ile çözülebilir) Zekada hiçbir sorun yok. Üstün zekalı bile olabilirler. Bebek sahibi olurken sorun yaşasalarda bebek sahibi olma ihtimalleri var. Hatta yabancı kaynaklarda bir bayanın hikayesini okumuştum. Kadın mozaik turner sendromlu olduğunu 3. bebeğine hamile kaldığında öğrenmişti.

Benim bildiklerim bu kadar. Sağlıkla bebeğinizi kucağınıza almanızı dilerim.

Nihal Hanım merhaba. Bildiğim kadarıyla anlatayım. Bir ara kızımda olma şüphesi vardı o nedenle biraz araştırmıştım. Turner Sendromu olan çocuklar dış görüntüsünde (ayakta perde, boyunda kalınlık vs.) bunu belli ederler. Fakat, düşük derecede olanlar fark edilmeyebilir. Benim bir akrabamın kızında var mesela. Dışarıdan hiçbir şey anlaşılmıyor. Fakat ayak parmaklarında perde var ve yapı olarak kalın. 8-9 yaşlarındayken boyu kısa kalınca doktora götürdüler. Orada anlaşıldı. Maalesef bebek sahibi de olamıyorlar çünkü hiç yumurtası yok. Matematik gibi derslerde de başarılı olmaları zor. Benim tanıdığım bu kız büyüme hormonu aldı, ve şu anda üniversite mezunu. Zekası normal, insan içine karışabiliyor.

Bir de mozaik turner sendromu var. Bu nispeten daha iyi. Dış görünüşte sadece kısa boy ile fark edilebilir. (bu da büyüme hormonu ile çözülebilir) Zekada hiçbir sorun yok. Üstün zekalı bile olabilirler. Bebek sahibi olurken sorun yaşasalarda bebek sahibi olma ihtimalleri var. Hatta yabancı kaynaklarda bir bayanın hikayesini okumuştum. Kadın mozaik turner sendromlu olduğunu 3. bebeğine hamile kaldığında öğrenmişti.

Benim bildiklerim bu kadar. Sağlıkla bebeğinizi kucağınıza almanızı dilerim.
Cok tesekkur ederim, cok sikintili bir.surec insallah sonuclarim da.temiz cikar,peki sizde nasil suphe edildi,benim.nifty testimin sonucunda geldi

Benim hamileliğim çok rahat geçti. Kızım doğdu. Sonra kardeş istedik. 5 kez hamile kaldım hepsi düştü. Emryolara yapılan testlerde kromozom bozukluğu tespit edildi. Dr lar bu kadar çok üst üste olunca ve kızımın boyu kısa olunca kromozom testi yaptırmamı istediler. Şükürler olsun ki bir şey çıkmadı.

Benim hamileliğim çok rahat geçti. Kızım doğdu. Sonra kardeş istedik. 5 kez hamile kaldım hepsi düştü. Emryolara yapılan testlerde kromozom bozukluğu tespit edildi. Dr lar bu kadar çok üst üste olunca ve kızımın boyu kısa olunca kromozom testi yaptırmamı istediler. Şükürler olsun ki bir şey çıkmadı.
Anladimm cok.şükür Allah korusun.tum bebislerimizi,bende amniyosentez i.bekliyorum hayirlisiyla.inşallah

X