Tuvalet Eğitimi Tuvalet Egitimi Tecrubeniz

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

lilipit

Bitkin
Kayıtlı Üye
18 Temmuz 2013
13.030
14.808
merhaba arkadaslar,
Oglum 27 aylik, bende 23 haftalik gebeyim. Haziranda dogum yapacagim. Oglumun tuvalet egitimine hazir oldugu sinyallerini aldim ve daha fazla agirlasmadan egitimi vermek istiyorum. Bebegin dogacagi donemde psikolojik olarak cok uygun degil.
Cuma gunu basladik egitime, bi hafta oncesinden gule gule kakalar ve teonun kaka kitabini aldim. Aksamlari yatarken resimlerine bakiyor. Anlatiyorum.
Ayni zaman fisher price lazimligi aldim. Onunla da alisti, oynadi ancak oturma konusunda istekli degil.
İlk gun annem baktigin icin annemde, oyunla falan oturmus ancak kalktiginda yapmis cisini.
Tum gun o skeilde gecms, dun ben denedigimde de ayni sey oldu, oyunla tuvalet belli zaman araklilarinda lazimliga oturttum ama hic orada yapmadi, ayaga kalkti banyoda oynarken icine yapti, kostu salona yapti, yatarken yataga yapti falan. Henuz bi gelisme yok.
Okudugum kadariyla iki uc gun olabiliyormus. Ancan ben bu surecte yanlis birsey yapmaktan, ya da becerememekten cok korkuyrm.
Bir cok yazi vs okudum. Tecrubeli annelerin yasadiklarini duymaya ihtiyacim var acikcasi. Sizin bu sureciniz nasildi. Deneyerek ogrendiginiz onerecegenjz seyler var mi?
Anneme buyuk halam pet sise cok kolay oluyor pet sise ile alistirin demis. Ben hic duymadim, bu sekilde denesek yanlis olur mu?
Simdiden cevap verecek olan arkadaslara tesekkurler

:KK37:

Benim kızım küçük çişine çabuk alıştı ama büyüğü tam 1 ay yaptı altına.yapınca söylüyodu.en son annanesigideydik.kendinden yaşça büyük bi kız vardı arkadaşı.o dedi bak ben tuvaletimi buraya yapıyorum sende buraya yap altına yapma filan dedi.ondan sonra bidaha hiç yapmadı.

Önemli bir süreç ama panik olmaya lüzum yok canım. Oğlum 2.5 yaşında zorlanmadan öğrendi, şu an 4 yaşında ve gece beni hiç uyandırmadan tuvalete gidip geri yatağına yatıyor.

Üzerine düşme, ben oğlumla birlikte girdim tuvalete, bunun normal birşey olduğunu ve herkesin bu şekilde yaptığını anlattım. Klozete oturup çiş'le ve kaka ile konuştum, :eek: kendisini beklediğimi ve şimdi dışarı çıkması gerektiğini söyledim. Bildiğin sohbet ettik :KK48: onlarla ilgili şarkılar söyledik, Böylece benden güven aldı, onlardan korkmaması gerektiğini ve onların gitmesi gereken yerin tuvalet olduğunu anlattım... Çocuk sende görerek öğrenecek, .. Pet şişe olayını ilk kez duydum, bence deneme:stop:
Kolay gelsin tatlm:KK9: başarılar...

23 aylık alıştırdım ben kızımı. Hiç öyle oyuna falan da çevirmedim açıkçası öyle müzikli lazımlık falan da almadım. Klozette alıştırdık direk. Banyoya oyuncak hayvanlarını koydum her gidişimizde bizi karşılıyorlardı güya. İlk gün baya bi altına kaçırdı ikinci gün azaldı derken 5. Gün tamamen çözdük o işi

2.5 yaşını geçmişti oglum lakin hala bez kullanıyordu .hatta sıkılsın diye küçük boy bez almıştım ona bile razıydı
Bir gün sabah saatleri bana esti
Aldim wc oturttum 1 2 mizirdandı a bir baktık çiş
Güle güle ciş hoşçakal bez diye diye o gün ü ve geceyi bezsiz tamamladık :halay:

Sıra geldi kakaya ki o en komiğiydi .2 kere altina kaçırdı sadece once öğürdü bunu at benim degil dedi
3 günde halloldu tuvalet bilinci

Sıkmayın kasmayın kızmayın yeter :emir_bebek:

Ben 24aylıkken başladım wc eğitimine,
Bir kere kendinizi hazır psikolojik olarak hazır hissetmeniz çok önemli, yardım almaktan ziyade çocukla tek olmanızı öneririm, anne çocuk arasındaki en büyük ayrılmalardan biri bez bırakmak ve kişiliği üzerinde çok etkili,
Biz kendisiyle konuşarak bıraktık, pat dite bıraktırmak yerine alıştırmak gerek diye düşünüyorum, uzun süre wcde bizi görmesine izin verdik, ne yaptığumızı anlattık, snra kendini götürüp lazımlığını seçtirdik 2yaş doğumgününden snra artık çişini ona yapması gerektiğini söyledik kabul etti, renk renk kilotlar aldık heveslendirdik, doğumgünü ertesi günü bezleri kendi çöpe atıı :halay:

ilk iki gün sık sık lazımlığına oturtup çiş yakalamaya çalıştık ama bu çok yıpratıcıydı benim için, sonradan şöyle bir yol izledim, altına yaparsa üstünü hemen değiştiremeyeceğimi ve ıslak kalacağını söyledim ki oğlum çok titizdir özellikle ıslaklıktan çok rahatsız olur:KK12:
İlk yapışında dediğimi yaptım sakince anlattım altına yaptığı sürece böyle kirli olucağını eğer lazımlığq yaparsa bizim gibi kuru gezebileceğini,

İnanamazsınız, biz inanamamıştık 2. 3.seferden itibaren kaçırmaları azalta azalta tutmayı öğrendi, mesela ilk seferde göl yapmıştı kaçırınca, bir sonrakine bacaklardan akarken bana seslendi, diğerinde külotu ıslanınca, uzunca süre pipi ucu nemlenince wcye gittik ama çok rahat atlattık,
ne evim kirlendi ne sinirlendim ne de oğlumu hırpaladım çok şükür, şimdi 4 yaşında olacak her işini kendi halleder:nazar:
Size de bol sabırlı günler diliyorum:anneadayı:

23 aylık oğlum var. Söylüyor ama çalıştığım ve kreşe gittiği için başlayamadım.
Bu konu da napcağım bende bilmiyorum.

Önemli bir süreç ama panik olmaya lüzum yok canım. Oğlum 2.5 yaşında zorlanmadan öğrendi, şu an 4 yaşında ve gece beni hiç uyandırmadan tuvalete gidip geri yatağına yatıyor.

Üzerine düşme, ben oğlumla birlikte girdim tuvalete, bunun normal birşey olduğunu ve herkesin bu şekilde yaptığını anlattım. Klozete oturup çiş'le ve kaka ile konuştum, :eek: kendisini beklediğimi ve şimdi dışarı çıkması gerektiğini söyledim. Bildiğin sohbet ettik :KK48: onlarla ilgili şarkılar söyledik, Böylece benden güven aldı, onlardan korkmaması gerektiğini ve onların gitmesi gereken yerin tuvalet olduğunu anlattım... Çocuk sende görerek öğrenecek, .. Pet şişe olayını ilk kez duydum, bence deneme:stop:
Kolay gelsin tatlm:KK9: başarılar...
Evet en iyisi denemeyeyim
Banada cok dogru gelmedi :)
Benzer seylerinyapiyrm ancak sonuc alamamak korkutuyor beni
Sabahtan bu saate kadar yine basarili olamadik:KK43:
Tesekkurler cevabin icin cnm

23 aylık alıştırdım ben kızımı. Hiç öyle oyuna falan da çevirmedim açıkçası öyle müzikli lazımlık falan da almadım. Klozette alıştırdık direk. Banyoya oyuncak hayvanlarını koydum her gidişimizde bizi karşılıyorlardı güya. İlk gün baya bi altına kaçırdı ikinci gün azaldı derken 5. Gün tamamen çözdük o işi
Masallah kuzuya
Klozete oturmak istemiyor aslinda yabanci degil
Hemen baslamadim isinmasini sagladim
Beni falanda goruyor
Sifonu cekiyor guluyor
Ama kendi oturma konusunda direcli

Ben 24aylıkken başladım wc eğitimine,
Bir kere kendinizi hazır psikolojik olarak hazır hissetmeniz çok önemli, yardım almaktan ziyade çocukla tek olmanızı öneririm, anne çocuk arasındaki en büyük ayrılmalardan biri bez bırakmak ve kişiliği üzerinde çok etkili,
Biz kendisiyle konuşarak bıraktık, pat dite bıraktırmak yerine alıştırmak gerek diye düşünüyorum, uzun süre wcde bizi görmesine izin verdik, ne yaptığumızı anlattık, snra kendini götürüp lazımlığını seçtirdik 2yaş doğumgününden snra artık çişini ona yapması gerektiğini söyledik kabul etti, renk renk kilotlar aldık heveslendirdik, doğumgünü ertesi günü bezleri kendi çöpe atıı :halay:

ilk iki gün sık sık lazımlığına oturtup çiş yakalamaya çalıştık ama bu çok yıpratıcıydı benim için, sonradan şöyle bir yol izledim, altına yaparsa üstünü hemen değiştiremeyeceğimi ve ıslak kalacağını söyledim ki oğlum çok titizdir özellikle ıslaklıktan çok rahatsız olur:KK12:
İlk yapışında dediğimi yaptım sakince anlattım altına yaptığı sürece böyle kirli olucağını eğer lazımlığq yaparsa bizim gibi kuru gezebileceğini,

İnanamazsınız, biz inanamamıştık 2. 3.seferden itibaren kaçırmaları azalta azalta tutmayı öğrendi, mesela ilk seferde göl yapmıştı kaçırınca, bir sonrakine bacaklardan akarken bana seslendi, diğerinde külotu ıslanınca, uzunca süre pipi ucu nemlenince wcye gittik ama çok rahat atlattık,
ne evim kirlendi ne sinirlendim ne de oğlumu hırpaladım çok şükür, şimdi 4 yaşında olacak her işini kendi halleder:nazar:
Size de bol sabırlı günler diliyorum:anneadayı:
Cnm hafta ici mecbur anane ile bu sureci yapcak
Haftasonu bnmle
Bacaklarindan akiyor, golde yapiyor hiiic rahatsiz olmuyor
Beklettik rahatsiz olsun diye, buz gibi oldu bacaklari cikartttim bende

Benim kızım küçük çişine çabuk alıştı ama büyüğü tam 1 ay yaptı altına.yapınca söylüyodu.en son annanesigideydik.kendinden yaşça büyük bi kız vardı arkadaşı.o dedi bak ben tuvaletimi buraya yapıyorum sende buraya yap altına yapma filan dedi.ondan sonra bidaha hiç yapmadı.
Kizlar daha kolay alisiyor diyorlar genelde
Kac gunde alismistir

23 aylık oğlum var. Söylüyor ama çalıştığım ve kreşe gittiği için başlayamadım.
Bu konu da napcağım bende bilmiyorum.
İnan grrcekten insani korkutan bir surec
Ha diyince olmuyor
Once kendimi hazirladim bi aydir okuyrm arastiyrm
Onuda ufaktan hazirladim
Ama ucuncu gunde henuz brisey elde edemedik
Okudugumda basari hikayelerini moralim bozuluyor
Tamam ben sabretemeye raziyim
Ancak yanlis bir şey yapmaktan korkuyrm
Senin isin krese giderken daha zor gibi
İznine falan mi denk getirsen
Bayram tatilleri falan

Merhaba ya tuvalet eğitimi diyince gözüm çok korkuyor açıkçası. Benimde oğlum 17 aylık ve 7 haftalik hamileyim. Doğum yapmadan önce oğlumu alıştırmak istiyorum tuvalet eğitimine. Sizce erken mi olacak? Bana da yol gösterin kızlar ??

2.5 yaşını geçmişti oglum lakin hala bez kullanıyordu .hatta sıkılsın diye küçük boy bez almıştım ona bile razıydı
Bir gün sabah saatleri bana esti
Aldim wc oturttum 1 2 mizirdandı a bir baktık çiş
Güle güle ciş hoşçakal bez diye diye o gün ü ve geceyi bezsiz tamamladık :halay:

Sıra geldi kakaya ki o en komiğiydi .2 kere altina kaçırdı sadece once öğürdü bunu at benim degil dedi
3 günde halloldu tuvalet bilinci

Sıkmayın kasmayın kızmayın yeter :emir_bebek:
Ya iki bucuk yas daha uygun sanki ama bnm dogum zamanima denk geliyor
Ucuncu gunde basarisiz olduk
Bi hfatya tamamlayip
Olmazsa ertelicem artık:KK43:

Masallah kuzuya
Klozete oturmak istemiyor aslinda yabanci degil
Hemen baslamadim isinmasini sagladim
Beni falanda goruyor
Sifonu cekiyor guluyor
Ama kendi oturma konusunda direcli
Ben ilk günlerde klozete oturunca eline bi tas köpüklü su verip içine minik hayvanları koyuyordum Benim kız suyla pgbsmı öok sever onunla oynarken oturuyordu. Görümcemin klozetten korkan kızı da aynı yöntemle alıştı. Eğer su seviyorsa dene istersen

Eski usül bir ben kalmışım sanırım, yöntemi yazayım, belki birilerine fikir olur;

Tracy hogg diyor ki bebek desteksiz oturmaya başkadığında klozet adaptörünü alın ve ara ara oturtmaya başlayın. Zamanla tuvalet saatlerini anlarsınız ve o da klozete alışır.

Ben 10 aylıkken aldım, sabahları bezini çıkartıp oturttum, ben de banyodaki işlerimi yaptım o ara, sonra yine bezini taktım. 12 aylıkken sabah kakasını tuvalete yapardı, zaten günde bir kez yaptığı için o dönem, hastalık vs dışında kaka temizlemedim sonrasında. Sonra tuvalet saatletini arttırdık, öğle uykusundan önce, sonra yemeklerden yarım saat sonra derken 18 aylıkken bezi tamamen kuruydu, hazır diye düşünüp bezini çıkardım, ama değilmiş, hemen o gün geri taktık:) 20 aylıkken tamamen bezi çıkarttık.

Ya iki bucuk yas daha uygun sanki ama bnm dogum zamanima denk geliyor
Ucuncu gunde basarisiz olduk
Bi hfatya tamamlayip
Olmazsa ertelicem artık:KK43:
Hazir olduğuna dair tüm sinyalleri kontrol edin .gece özellikle kuru kalıyor ise sabaha ,tuvalet konusunda önceden bilinçlendirme de yaptınız ise ufak denemeler ile baslayabilirsiniz ama evet
2,5 yaş caizdir :KK48:

Aslında en azından 2 ay daha beklesen iyi olurdu ama gebeliğinin son zamanları olursa sana da zor gelir.cunku ne kadar geç olursa çocuğun öğrenmesi daha kolay oluyor. Bir de geç öğrenenler pek altına kaçırmıyor sonradan.ben genellikle böyle gozlemledim.benim kızım çok çabuk öğrendi 1 haftada halloldu oglumsa 1 ayda düzene girdi ama maşallah ikisi de hiç altına kaçırmaz tuvalet konusunda sorun yaşamıyoruz hiç.ama ben çok rahat davrandım bu konuda .Oğlum ilk 1-2 hafta hiç oturmak istemedi ben de oturursa oturttum oturmazsa altına yaptı.disarda da gezdim bir yerlere de gittik altına yapınca hiç seslenmeden değiştirdim sadece.oyle kitap kitap ugrasmadim.hic önem vermedim doğal davrandım.Gün geldi söylemeye başladı söyledi diye de tepki falan vermedim.oturttum tuvalete yaptı.emin ol birgün söylemeye başlayacak baştan insan umutsuz oluyor ama emin ol halloluyor,sadece rahat olmak lazim

Size basarili bir deneyim anlatamayacagim.
Kizima hamileyken sizingibi dogumdan önce ogreteyim diye uğraştım kesinlikle reddetti hic bir sekilde yapmadi tuvalete kışa da denk gelince hastalandi ve ben pes etmek zorunda kaldim.
Dogumdan sonra bebek 4 aylik olunca tekrar basladik 3 yasina 1 ay kala ogrenmistik.
Ben yanlış zaman da ogretmeye calismisim
Gece ve gündüz ayni anda ogrendi .
Yani dogru zaman oldugundan eminseniz öyle başlayın.

X