Tavuk Yemekleri Tuzda Tavuk -Salina Kaya Tuzu Sponsorluğunda

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.145
596.081
42
Merhaba Yemekteyiz ,Benim Mutfağım takipçileri:KK36:
Kategorimiz Tavuk Yemekleri:KK19:
Kategori tavuk olunca benim aklıma Tuzda Tavuk geliyor.Hem tadı çok güzel,hemde görsel bir şölen oluyor:KK19::kk77:
Daha önce denemediyseniz mutlaka denemelisiniz:)

Hatay yöresine ait ve meşhur bir yemektir.Bu tavuğu yemek için illa Hatay’a mı gitmek gerekiyor?Tabi ki hayır :)Evinizde çok basit malzemelerle tavuğunuzu pişirebilirsiniz.
Ağzınızda dağılan lokum gibi tadı olan bir tavuk tarifi yapacağız.Tüm tavuk pişmesi biraz zor olabiliyor.Bunu kaya tuzu içerisinde pişirirseniz tavuğunuz mükemmel bir şekilde pişmiş olur.Misafirlerinize gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.Tavuk çok tuzlu olur nasıl olur diye düşünebilirsiniz.Fakat hiç tuzlu olmuyor.Aksine yerken tuz eklemeniz gerekiyor.
Evinize yakın ekmek fırını var ise tavuğunuzu hazırlayıp pişirmek için oraya da verebilirsiniz.Ama evde de aynı tadı yakalayabiliyoruz.Kim taşıyacak 5-6 kiloluk tepsiyi diyebilirsiniz
Tarifime geçmek istiyorum.:kk77:

Tuzda Tavuk

Tuzda Tavuk Malzemeleri

1.jpg

*2 kg tüm tavuk
*4 kg kaya tuzu
*Yarım çay bardağı kadar soğuk su

Tuzda Tavuk Yapılışı
Tavuğumuzu bütün olarak alıp temizliyoruz.İçini dışını iyice yıkıyoruz. Fırın tepsimizin tabanına kaya tuzundan seriyoruz, bir parmak kalınlığında olacak.
2.jpg

Tavuğumuzu tepsinin tam ortasına yerleştiriyoruz.Kürdan batırdım düzgün durması için:)
3.jpg

Daha sonra kademeli olarak tuzumuzdan tavuğun etrafını kaplıyoruz. Bunu yaparken arada elimizi ve tuzu ıslatıyoruz ki tuz birbirini tutsun.

Kaplama işleminde tuzun kalınlığı yaklaşık 5-6 cm olacak şekilde kaplayalım.
4.jpg
5.jpg

Kaseye su koyup ,elimizle serpiştirerek düzgünleştiriyoruz.
6.jpg

7.jpg

Fırınımızı en yüksek derecede(250) ısıtıp tuzda tavuğumuzu fırına koyuyoruz.Tavuğumuzu fırında 2 saat pişiriyoruz..Ara ara tavuğumuzu çeviriyoruz.Tepsi ağırlaşıyor.Çevirirken dikkat edelim.
8.jpg

2 saat sonunda fırını kapatıp fırında 15 dk bekletiyoruz.
Daha sonra fırından çıkarıyoruz.

Fırından çıktıktan sonra kalın bir bıçak yardımı ile tuzunu tavuğa zarar vermeden kırarak çıkarıyoruz.

Üzerindeki tuzu da silkeledikten sonra lokum gibi tavuğumuz servise hazır.

PÜF NOKTASI:Tavuk ölçüsü istediğiniz kadar olabilir.Bu ölçü 5-6 kişi için yeterli olur.Tuz miktarı tavuk miktarına göre artmalıdır.
İsteğe bağlı içine ,iç pilav hazırlayabilirsiniz veya soğan ve sarımsak ile doldurabilirsiniz.
*Tavuğumuza herhangi bir şey koymuyoruz. Tuzun içinde, kendi yağıyla pişiyor. Kaya tuzunda yapmamızın sebebi de tuzdaki mineralleri tavuğun içine çekmesi. Bu, onu daha lezzetli yapıyor. Tavuk bu sayede helva gibi oluyor. Kemiğine kadar en doğal şekilde pişiyor.”

kaya tuzunda tavuk.jpg
lezzetli tavuk nasıl pişer.jpg
meze tarifleri.jpg
tavuk.jpg
tavuklu pilav.jpg

IMG_20210119_011547.jpg

IMG_20210119_011353.jpg

Merhaba Yemekteyiz ,Benim Mutfağım takipçileri:KK36:
Kategorimiz Tavuk Yemekleri:KK19:
Kategori tavuk olunca benim aklıma Tuzda Tavuk geliyor.Hem tadı çok güzel,hemde görsel bir şölen oluyor:KK19::kk77:
Daha önce denemediyseniz mutlaka denemelisiniz:)

Hatay yöresine ait ve meşhur bir yemektir.Bu tavuğu yemek için illa Hatay’a mı gitmek gerekiyor?Tabi ki hayır :)Evinizde çok basit malzemelerle tavuğunuzu pişirebilirsiniz.
Ağzınızda dağılan lokum gibi tadı olan bir tavuk tarifi yapacağız.Tüm tavuk pişmesi biraz zor olabiliyor.Bunu kaya tuzu içerisinde pişirirseniz tavuğunuz mükemmel bir şekilde pişmiş olur.Misafirlerinize gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.Tavuk çok tuzlu olur nasıl olur diye düşünebilirsiniz.Fakat hiç tuzlu olmuyor.Aksine yerken tuz eklemeniz gerekiyor.
Evinize yakın ekmek fırını var ise tavuğunuzu hazırlayıp pişirmek için oraya da verebilirsiniz.Ama evde de aynı tadı yakalayabiliyoruz.Kim taşıyacak 5-6 kiloluk tepsiyi diyebilirsiniz
Tarifime geçmek istiyorum.:kk77:

Tuzda Tavuk

Tuzda Tavuk Malzemeleri

Eki Görüntüle 2762481
*2 kg tüm tavuk
*4 kg kaya tuzu
*Yarım çay bardağı kadar soğuk su

Tuzda Tavuk Yapılışı
Tavuğumuzu bütün olarak alıp temizliyoruz.İçini dışını iyice yıkıyoruz. Fırın tepsimizin tabanına kaya tuzundan seriyoruz, bir parmak kalınlığında olacak.
Eki Görüntüle 2762483

Tavuğumuzu tepsinin tam ortasına yerleştiriyoruz.Kürdan batırdım düzgün durması için:)
Eki Görüntüle 2762484

Daha sonra kademeli olarak tuzumuzdan tavuğun etrafını kaplıyoruz. Bunu yaparken arada elimizi ve tuzu ıslatıyoruz ki tuz birbirini tutsun.

Kaplama işleminde tuzun kalınlığı yaklaşık 5-6 cm olacak şekilde kaplayalım.
Eki Görüntüle 2762485 Eki Görüntüle 2762486

Kaseye su koyup ,elimizle serpiştirerek düzgünleştiriyoruz.
Eki Görüntüle 2762487
Eki Görüntüle 2762488

Fırınımızı en yüksek derecede(250) ısıtıp tuzda tavuğumuzu fırına koyuyoruz.Tavuğumuzu fırında 2 saat pişiriyoruz..Ara ara tavuğumuzu çeviriyoruz.Tepsi ağırlaşıyor.Çevirirken dikkat edelim.
Eki Görüntüle 2762489 Eki Görüntüle 2762490
2 saat sonunda fırını kapatıp fırında 15 dk bekletiyoruz.
Daha sonra fırından çıkarıyoruz.

Fırından çıktıktan sonra kalın bir bıçak yardımı ile tuzunu tavuğa zarar vermeden kırarak çıkarıyoruz.
Eki Görüntüle 2762492

Eki Görüntüle 2762493

Üzerindeki tuzu da silkeledikten sonra lokum gibi tavuğumuz servise hazır.

PÜF NOKTASI:Tavuk ölçüsü istediğiniz kadar olabilir.Bu ölçü 5-6 kişi için yeterli olur.Tuz miktarı tavuk miktarına göre artmalıdır.
İsteğe bağlı içine ,iç pilav hazırlayabilirsiniz veya soğan ve sarımsak ile doldurabilirsiniz.
*Tavuğumuza herhangi bir şey koymuyoruz. Tuzun içinde, kendi yağıyla pişiyor. Kaya tuzunda yapmamızın sebebi de tuzdaki mineralleri tavuğun içine çekmesi. Bu, onu daha lezzetli yapıyor. Tavuk bu sayede helva gibi oluyor. Kemiğine kadar en doğal şekilde pişiyor.”

Eki Görüntüle 2762499 Eki Görüntüle 2762500 Eki Görüntüle 2762502 Eki Görüntüle 2762503 Eki Görüntüle 2762505 Eki Görüntüle 2762507 Eki Görüntüle 2762508 Eki Görüntüle 2762510 Eki Görüntüle 2762511 Eki Görüntüle 2762512 Eki Görüntüle 2762513 Eki Görüntüle 2762514 Eki Görüntüle 2762515 Eki Görüntüle 2762516 Eki Görüntüle 2762517
Her zaman ki gibi, efsanesin canım benim.👀
Ellerine, emeğine sağlık 😘😍🎈🤗

Ç💜
O🧡
K💛
💚
Z💙
El🖤
O🤍
Lm🤎
U❣️
Ş.💕