Ülseratif kolit ?

burcu1994

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
8 Mart 2022
65
-70
30
Arkadaşlar 1 aydır ishal bulantı halsizlik şikayeti ile hastaneye başvurdum ve Kolonoskobi sonrası Ülseratif kolit ? Dendi Kolonoskobi yapan genel cerrahi uzmanı idi gastroenterolojiye gitmemi söyledi genetik bir hastalık dedi iki gündür arastırmalar yapıyorum ama benim hiç kanlı ishalim olmadı bagırsagın tamamımda var dedi . Patoloji sonucu bekliyorum suan için . Ama çok korkuyorum . Sanırım diyet kişiye özelmiş ilaçların ciddi yan etkileri oluyor mu acaba ? Beni biraz bilgilendirirmisiniz süt çiğ sebzeler yağlı yiyecekler galiba zararlıymış sigara kullanıyorum iki gündür azalttım tecrübesi olanlar yardım edebilir mi bana ?

Merhabalar nasıl oldunuz ilaç kullandınız mı nasıl seyrediyor hastalığınız bana da yeni bu teşhis koyuldu

Arkadaşlar 1 aydır ishal bulantı halsizlik şikayeti ile hastaneye başvurdum ve Kolonoskobi sonrası Ülseratif kolit ? Dendi Kolonoskobi yapan genel cerrahi uzmanı idi gastroenterolojiye gitmemi söyledi genetik bir hastalık dedi iki gündür arastırmalar yapıyorum ama benim hiç kanlı ishalim olmadı bagırsagın tamamımda var dedi . Patoloji sonucu bekliyorum suan için . Ama çok korkuyorum . Sanırım diyet kişiye özelmiş ilaçların ciddi yan etkileri oluyor mu acaba ? Beni biraz bilgilendirirmisiniz süt çiğ sebzeler yağlı yiyecekler galiba zararlıymış sigara kullanıyorum iki gündür azalttım tecrübesi olanlar yardım edebilir mi bana ?
Bende aynı durumdayım çıktımı biyopsi sonucunuz

Merhabalar nasıl oldunuz ilaç kullandınız mı nasıl seyrediyor hastalığınız bana da yeni bu teşhis koyuldu
Merhaba ben de sizin gibiyim nasıl oldunuz şuan acaba? Benim karnımın sağ tarafında ağrı var. Tomografi usg röntgen hepsi temiz. Ama ağrım, bulantım ve ishalim var

Geçmiş olsun, ülseratif kolitte atak dönemleri ve remisyon dönemleri olur. Atak dönemlerinde ishal karın ağrısı gibi belirtileriniz artar. Anladığım kadarıyla şuan atak dönemindesiniz. Çiğ sebze meyve tüketmeyin. Sebze tüketecekseniz iyi pişmiş ve gaz yapmayan sebzelerden yiyebilirsiniz. Meyveyi de komposto gibi tüketebilirsiniz ama şeker de dokunursa onu da tüketmeyin. Gaz yapan herşeyden uzak durun. Paketli gıda abur cubur fazla yağ fazla şeker tüketmeyin. Yağ demişken mutlaka zeytinyağı kullanın, tereyağı ayçiçek yağı mısır yağı kullanmayın, bolca balık tüketin omega 3 içeren özellikle somon olabilir. Şuan aklıma gelenler bu şekilde. Bu arada diyetisyenim ben istediğinizi sorabilirsiniz.

Merhaba ben de sizin gibiyim nasıl oldunuz şuan acaba? Benim karnımın sağ tarafında ağrı var. Tomografi usg röntgen hepsi temiz. Ama ağrım, bulantım ve ishalim var
Benim ağrım hiç olmadı tuvalet alışkanlığım değişti sürekli tuvalete gidiyordum ishal gibi tutamıyordum ama gidince kabız gibi yapamıyordum sonra kan gelmeye başladı rektoskobi ve ardından kolonoskibi ile ülseratif kolid denildi şubatta oldu bu yaşananlar mart da ilaç a başladım 2 kez kolonıskoni yaptırdım azalma vardı ama bitmemişti hala ilaç kullanıyorum

annemde ülseratif kolit çiğ bişey yiyemezsin herşey haşlanmış olacak baklagil, asitli içeçekler paketli gıdalar yok, süt yogurt laktoz içermeyecek, narenciye ürünler yok sormak istediğin birşey varsa ben yardımcı olurum yeşil yapraklı sebzeler et tavuk kızarmış olmayacak asla sogan pırasa sarımsak yok

Merhabalar bana da ülseratif kolit tanısı kondu beslenmeniz nasıl genel olarak ve iyileşen varmı tedavi olup

X