Üst Komşu sorunu

Polisi arasanız elinize bir şey geçmez en fazla uyarır gider. Ancak gürültü yüzünden kavga edeceksiniz en basiti birbirinize hakaretamiz söylemlerde bulunacaksınız ki polis gelecek öyle iki tarafı da ifadeye götürecek ordan dava açılacak bir sürü dosya silsilesi…
Zamanında otizmli bir çocuğu olan aile dava açılmıştı gürültü yüzünden emsal karar nedir bilmiyorum açıkçası ama bu da saçma olur.

Çözüm aslında çok basit cebinde akrep olan eşiniz ve üst kattaki komşunuzla konuşup ortak olarak yalıtım yaptıracaksınız ya da tabana çekilecek 8-9 cmlik bir yalıtımla sorunun büyük çoğunluğundan kurtulursunuz.
Çünkü o gürültü bir süre sonra takıntı yapar belli ki yapmış.
Yalıtım o kadar da pahalı bir şey değil 3 4 yıl kalacaksanız hiç değil zaten hepsini ödemeyin ortak olarak ödeyin.
Ev dediğimiz alan her şeyden izole sakin kalmamız kendimize çoğu zaman enerji depoladığımız yerdir. Bu konuda haklısınız kesinlikle otur gürültüyü çek diyemem size (migreni olan biri olarak)
Sorunun esas kaynağı ve dolaylı yoldan iki kaynağı var birisi eşiniz. İkna etmekten başka çareniz yok

Polis gelip cocuğa ne yapacak?

Cocugum engelli değil ama fazlasiyla hareketli. Bende oyuncak dolabini falan salona tasidim, alt komsumla da konuştum. Hareketlerine engel olamıyorum ama yatak odasina denk gelen odalarda gurultu yapmasini engelliyorum, elimden bu kadari geliyor dedim.
Gunduz vakti uyumak dinlenmek isterlerse en azindan arkadaki 2 odalarinda gurultu olmuyor boylelikle

Evet gürültüden rahatsız olduğunuz için haklısınız ama otizmli çocuğa pek müdahale edilmiyor maalesef. E ailesinin çocuğun elini kolunu bağlayacak yada evden atacak halleri olmadığına göre idare etmeniz gerekiyor. Ayrıca böyle bir şey yüzünden polis çağırmak o ailenin canını ne kadar çok yakar biliyor musunuz

Merhaba arkadaşlar ben 1.ci katta oturuyorum üst katımdaki komşunun otizmli çocuğu var doktora gidip geliyorlar diğer çocuklardan farklı olağanüstü gürültü yapıyor güm güm güm güm ama görmeniz lazım evet rahatsızlığından ötürü anlıyorum bir kaç kez konuştuk onlar bize hak veriyor biz de onlara hak veriyoruz ama maalesef bazen tahammül sınırımız kalmıyor ve evin iç kapılarının kenarına vuruyoruz ki rahatsız olduğumuzu anlasınlar diye şusn taşınamam maalesef başka planlarımız var eşim eşiyle ben kadınla bir kaç kez konuştum ama çözülmüyor kiracılar ev sahibi ile hiç konuşmadım polis vs çağırmak istemiyorum ne yapmalıyım hanımlar ya valla kafayı yemek işten değil
Masraf yapmak istemiyorsunuz ama engel olunamayacak bir durum için polis çağırmayı düşünüyorsunuz 🤔 eminim onlar ellerinden geleni yapıyordur da sizin yaptığınızı sanmıyorum. Ev sahibi ile konuşup ne yapacaksınız evden çıkarın mı diyeceksiniz? Siz çıkın madem evden

Merhaba arkadaşlar ben 1.ci katta oturuyorum üst katımdaki komşunun otizmli çocuğu var doktora gidip geliyorlar diğer çocuklardan farklı olağanüstü gürültü yapıyor güm güm güm güm ama görmeniz lazım evet rahatsızlığından ötürü anlıyorum bir kaç kez konuştuk onlar bize hak veriyor biz de onlara hak veriyoruz ama maalesef bazen tahammül sınırımız kalmıyor ve evin iç kapılarının kenarına vuruyoruz ki rahatsız olduğumuzu anlasınlar diye şusn taşınamam maalesef başka planlarımız var eşim eşiyle ben kadınla bir kaç kez konuştum ama çözülmüyor kiracılar ev sahibi ile hiç konuşmadım polis vs çağırmak istemiyorum ne yapmalıyım hanımlar ya valla kafayı yemek işten değil
Yani kadın ne yapabilir? Siz olsanız ne yapabilirdiniz mesela? Emin olun onlarda böyle gürültülü bir ortamda yaşamak istemiyorlardır,eğer bi çözümü olsa size bırakmadan onlar uygulardı.

Polis çağırsanız ne olacak? Kendi kendinize insanları bilendirdiğinizle kalırsınız. Ya taşınacaksınız ya da sabredeceksiniz.

Çocuk otizmli diye kendiniz diyorsunuz. Yakıştıramadım.

Kesinlikle, çözüm bulmak ve üretmek aslında engelli bireylerin ailelerini ilgilendiriyor, komşular da tabii ki anlayış göstermeli ve destek olmalılar. Gürültü çilesini çeken bilir. O gürültüyü çeken hasta, yaşlı bir insan, çok yorucu, vardiyalı bir işe sahip eve gelip dinlenmesi uyuması gereken bir işçi, önemli bir sınava hazırlanmaya çalışan bir insan da olabilir. Tabii her zamanki gibi yine tek taraflı yaklaşılıp linç edilmiş. Ayrıca apartmanda yaşamak gürültüye tahammül etmeyi gerektirmez, yok öyle bir şey. Apartmanda takunyayla bile gezemezsin. Düzenli sesler ile düzensiz sesler farklıdır. Pencereyi açtığımızda gelen hayatın olağan akışındaki sesler ile bu gürültü bir değil.

Dediğinize katılıyorum, ülkede bir de çok ince duvarlı ev sorunu var. Rusya'da yaşayan birisi yazmış başka sitede, Rusların apartmanlarına çirkin diyorsunuz fakat ses ve ısı geçirmez o evler demiş. Bizim yeni taşındığımız ev eski tipte bir ev. Duvarları çok kalın ve aşağıda çocuk olduğu halde sesini az duyuyordum, bende ses takıntısı olduğu halde rahatsız olmadım, keşke evleri ya eski tipte ya da ses yalıtımlı yapsalar.

evliyken bir apartmanda oturuyordum karşımda da otizimli çocuğu olan bir aile oturuyordu. bebeğim 6 aylıktı hergün bebeğimi uyuttuktan 5 dk sonra cama çıkıp bağırırdı tesadüf tabi denk geliyordu, kızım da sıçrayarak geri uyanıyordu. evet sinir bozucu ama buna yapacak birşey yok biz taşınmıştık bu sebepten dolayı. başka çözümü yok o çocuk özel bir çocuk ve ailesi de onu sakinleştiremez durumu özel çünkü. bu durumda sizin taşınmanız lazım başka çözümü yok.

Polis çağırsanız ne olacakki..çocuğun özel durumu var . İdare edin insanlık namına. Bu sizi. De başınıza gelebilir böldüm dememek lazım..zaten sürekli dediğiniz için diken üstündedirler belki cocuğa kızıyorlardır sizden dolayı ses olmas8n diye. Yazık yaa valla insanlık önemli

Otizmli çocuklarla çalışmış biri olarak böyle düşünen herkesin Allah belasını versin diyorum. Allah başınıza da vermesin çünkü yine masum bir çocuk çekmiş olacak. Zaten kadının çocukla sürekli zor bir yaşamı var bir de baskı yapıyorsunuz ya Allah gerçekten belanızı versin. Zaten böyle bir ahh alarak sonra gorcem sizi citinizi bile çıkaramadiginiz gerçek bir bela olan komşuya denk gelirsiniz inşallah. Sanki radyo ya bu çocuğun sesini kısacak.
Özellikle bahar geçişlerinde bu çocuklar bize şiddet bile uygulardi. O yüzden iki öğretmen sınıfta durur. Biz dayak yerdik yine sakın kalırdık. Çünkü biz Mak. 5-6 saat bir arada olurduk. O ailesi sürekli bir arada. Bir de sizin gibi dengesiz insanlardan laf duyuyorlar.
Öyle sinirlendim ki üslup falan umrumda değil. Ban falan umrumda değil.
Kocaman bir Allah belanızı versin diyorum. Öyle de içten diledim.
Siz kime Allah belasını versin diyorsunuz bana mı? Ne ayıp ya böyle düşündüğünüz için Allah sizin belanızı versin bin belanızı versin

Olabilir ama özel bir çocuğu olan insanlar bunu da dusunmeli insanlarin hastasi olabiliyor küçük bebegi olabiliyor isten gelip yorgun olabiliyor bir süre idare edilebilir peki daha sonrasi kusura bakmayin herkesin düşünmesi gereken birsey üst katta degil zemin katta oturmalari lazim öyleyse
Siz hamilesiniz sanırım lütfen bu tarz yorumlar yapmayın dünyanın binbir türlü hali var 🙏🏻

Arkadaşlar yorum yazan herkese teşekkür ederim ben dün üst komşum ile tekrar konuştuk aramızda anlaştık polis çağırma vs asla olamaz eşim düşünmüştü ama böyle bir durumu ben de kendime yakıştıramam şuan çocuğum yok kimsenin vebalini günahını almak istemem zaten komşum da ‘başkası olsa belki katlanmaz polise giderdi Allah razı olsun’ dedi helalleştik özel bi çocuk farkındayım Allah yardımcısı olsun herşeyin başı sağlık Rabbime emanet olun

Siz hamilesiniz sanırım lütfen bu tarz yorumlar yapmayın dünyanın binbir türlü hali var 🙏🏻
Herkesin başına gelebiliyor evet Allah düşman başına vermesin iki tarafta haklı bu konuda cocuguna önem gösterene evinde huzurla sessiz oturmak isteyen de sadece insanlarin da onlar gibi hastaları bebekleri vs olabilir gerçekten zor durum iki taraf içinde

Tasinin baska care yok ve enust katta oturmak en guzeli
Kesinlikle ama bu yıl bitmeden bebek tedavisi düşüncemiz var özelde yaptıracağız malum fiyatları pahalı öyle bir durum olmasa taşınmıştım emin olun bir kaç sene sonrası için düşünüyoruz şartlar imkanlar taşınmak kolay değil hayırlısı o zamana kadar kimler gelecek gidecek üste hayırlı insanlar ile karşılaştırsın Rabbim

Çocuğun durumu ortadayken zemin kata taşınabilirdi aile.
Apartman böyle herkesin şirinler koyu gibi birbirini alttan almak zorunda olduğu bir yer değil.
İstanbulda yaşadığım dönemde sabah 5 de uyanmak ve Şişli otobüsüne yetişmek zorundaydım. Şu an düşünüyorum akşam 8 de eve geliyorum 1 saat sonra uykum gelmeye başlıyor ve en geç 10 gibi uykuya geçiyordum o tempoda. İnanın üstümde biri tepinseydi evden çıkardım ya da taşınmalari için konuşurdum.
Örnek vereyim annem egenin küçük bir ilçesinde 4 katlı bir apartmanda yaşıyordu. Üst katimizi sattılar ve dışarı çıkma korkusu dahil ileri derece okb hastası bir kadın taşındı. Hayat bize zehir oldu. Ne süpürgesi bitti ne balkon yikamasi. Hatta bizim çamaşırların üstüne üstüne balkon yikiyordu. Duramıyorum elimde değil dediği gün annem neden müstakil bir eve gitmiyorsun madem tedavi olmayacaksın dediğini hatırlıyorum. Biz taşındık elbette hem de 3 ay içinde.
Kadının sonra darp edildiğini öğrendim. Bizim yerimize gelen 4. Kişi darp etmişti. Doğru bulmuyorum elbette ama insanların sınırları olduğunu ve herkesin sabah 10 da uyanıp minnoş kahvaltılar eşliğinde hayatına devam etmediğini düşünün.
Kadin erkek çocuk sabahın körü kalkıp işe okula gitmek zorunda. Otizm tedavisi çok zor bir durum ve çocuklarına herkes tahammül edemez

Çocuğun durumu ortadayken zemin kata taşınabilirdi aile.
Apartman böyle herkesin şirinler koyu gibi birbirini alttan almak zorunda olduğu bir yer değil.
İstanbulda yaşadığım dönemde sabah 5 de uyanmak ve Şişli otobüsüne yetişmek zorundaydım. Şu an düşünüyorum akşam 8 de eve geliyorum 1 saat sonra uykum gelmeye başlıyor ve en geç 10 gibi uykuya geçiyordum o tempoda. İnanın üstümde biri tepinseydi evden çıkardım ya da taşınmalari için konuşurdum.
Örnek vereyim annem egenin küçük bir ilçesinde 4 katlı bir apartmanda yaşıyordu. Üst katimizi sattılar ve dışarı çıkma korkusu dahil ileri derece okb hastası bir kadın taşındı. Hayat bize zehir oldu. Ne süpürgesi bitti ne balkon yikamasi. Hatta bizim çamaşırların üstüne üstüne balkon yikiyordu. Duramıyorum elimde değil dediği gün annem neden müstakil bir eve gitmiyorsun madem tedavi olmayacaksın dediğini hatırlıyorum. Biz taşındık elbette hem de 3 ay içinde.
Kadının sonra darp edildiğini öğrendim. Bizim yerimize gelen 4. Kişi darp etmişti. Doğru bulmuyorum elbette ama insanların sınırları olduğunu ve herkesin sabah 10 da uyanıp minnoş kahvaltılar eşliğinde hayatına devam etmediğini düşünün.
Kadin erkek çocuk sabahın körü kalkıp işe okula gitmek zorunda. Otizm tedavisi çok zor bir durum ve çocuklarına herkes tahammül edemez
Sonunda anlatmak istedigimi anlatan birisi hamilesiniz umarim yasamazsiniz diyen biri bile olmuş Allah düşman basina vermesin ama her an çekilecek gün olur ya da olmaz hastasi olan oluyor bebegi olan oluyor çalışan oluyor vardiyali zor bir durum iki tarafa da hak veriyoruz ama herkes herkesin hayatinin stresini bilemez ki insan evinde kafa dinlemek ister linç yedim resmen aynen sizinle su düşününce yi savundugum icin

Ama ailesi içinde çok zor bu durum ellerinden ne gelir sizde haklısınız ama ne yapılabilir ki kırmadan üzmeden incitmeden zor bir durum gerçekten.Polis falan cagirmayin bence.Umarim bir orta yol bulursunuz.Yani bilerek yapmadığını biliyor ve elimden geldiği kadar tolere ediyorum demişsiniz zaten sonuçta hepimiz insanız sizde çözüm arıyorsunuz yoksa buraya yazmazdiniz Ben olsam ses yalıtımı işi çözmez ise kendim tasinirdim galiba son çare olarak çünkü onların iside zor duygusal olarak eminim çok yipranmislardir.

X