Üstün zekalı çocuklara nasıl yardımcı olacağız ?

CuteMom CuteMom sizin için,bir başka arkadaş özelden bana ulaştı ve buradan yorum yaparsam sizin okuyabileceğinizi söyledi.
Öncelikle ben Wisc R zeka testi konusunda çok yetkin biri değilim,testin nasıl uygulandığını ve değerlendirildiğini biliyorum ancak uygulamıyorum.
Wisc R uygulaması ve değerlendirmesi zaman alan,çok komplike bir test.
Testte uzmanlaşmanız ve hız kazanmanız gerekiyor,benim buna vaktim yok.
Bununla birlikte bu testte,sonuç olarak bir skor aralığının verilebildiğine eminim.
Testin yapıldığı merkez,piyasada tanınan ve güvenilir bir merkez.
Öyle olmasaydı bile prensip olarak bir başka uzmanın veya merkezin yaptığı test hakkında yorum yapmayı tercih etmiyorum.
Bunu mesleki anlamda etik bulmuyorum.
Size,önceden yapılmış olan bu testi bir tarafa bırakıp,çocuğunuza yukarda yazdığım yerlerden birinde, yeniden bir zeka testi yaptırmanızı ve alacağınız tanıya göre hareket etmenizi öneririm.
Özel merkezlerin,özellikle de geriye dönük bir işte,yapılan yanlış bir iş veya işlemi (varsa eğer) kabul etmekte çok istekli olmayacaklarını da hatırlatmak isterim.

İdrakcim ülkemizde 1980 den sonra pedagoji eğitimi veren lisans bölümleri kapandı dolayısıyla 'pedagoji' adı altında lisans veya yüksek lisans eğitimi veren bir üniversite, fakülte,bölüm yok.
Bununla birlikte çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünde, Yükseklisans veya artı doktora yapmış kişilerin pedagog ünvanını kullanması olağan karşılanıyor.
Pedagog ünvanı psikolojik alt yapısı olan kişilere değil daha çok eğitimsel bakış açısına yönelik bir ünvan.
Yine zaman zaman Eğitim Programları ve Öğretimi ve/veya Eğitim Bilimleri alanında yüksek lisans veya artı doktora yapmış kişiler de pedagog ünvanını kullanabiliyorlar
mesela Dr.Özgür Bolat buna bir örnek.
Bir de yurtdışında pedagoji lisansı okumuş ülkemizde sosyoloji veya piskolojide Yükseklisans yapmış bazı kişiler pedagog ünvanını kullanıyor örneğin Adem Güneş.
Çocuğunuzla ilgili üç farklı uzmandan,üç farklı görüş almanıza çok şaşırmadım çünkü psikoloji matematik gibi 2 + 2=4 eder şeklinde kesin kuralları olan bir bilim değil.
Psikolojide farklı ekoller ve bu ekolleri benimseyen uzmanlar var ve bir çocukla ilgili görüş ve/veya öneri bildirirken yaklaşımımızı bu ekoller belirliyor.
Ayrıca kişisel olarak çocuğa ve ebeveynliğe bakışımız,mesleki tecrübemiz,alanda kendimizi ne kadar yenilediğimiz, ne kadar farklı okumalar yaptığımız ve benzeri bir çok unsur bu görüş farklılığında rol oynuyor.
Çünkü değişmeyen tek şey değişim,psikoloji bilimi de tıpkı dünya ve diğer bilim dalları gibi her gün yeni bilgilerin ışığında değişiyor,evriliyor.
Geçenlerde,çocuk psikiyatristi olarak ciddi bir ün yapmış,kitaplarını üniversitelerde ders kitabı olarak okuduğumuz ve şu anda hayatta olmayan bir hocamızın kitabı elime geçti.
kitapta,çocuğa fazla hırpalamadan,hafif şiddetteki dayağın kabul edilebileceği yazıyordu.
20-30 yıl önce bu fikir belki normal görülüyordu ve kabul edilebilirdi,şu anda asla kabul edilemez.
Sözü fazla uzattım,umarım yeterince açıklayıcı olabilmişimdir.

Çok teşekkür ederim bu durumda benim zihnimin karışması normalmiş :) pedagog ünvanı birden fazla şekilde alınabiliyor imiş söyledikleri gibi.

Evet farklı teşhisler alması normal görülebilir. Ancak bu uzmanlar burunlarından kıl aldırmadıkları için açıkça endişe ve düşüncelerimizi paylaşamıyoruz mesela. Oğlumu götürdüğüm son uzmana dedim ki, "oğlum bugün uykusuz ve de biraz hasta. Randevu zamanını değiştirmek istedim ama mümkün olmadı. Şu an verdiği aşırı tepkiler her zamanki hali değil. Ortamda dikkatini çekecek çok fazla uyaran var." Mesela odanın içinde musluk vardı ve oğlum muslukla oynamayı çok sever. Onu gördükten sonra odaklanması, uzmanın yönergelerini dinlemesi neredeyse imkansız. Kadın bana" yoo bunlar etkilemez. Bla bla dan şüpheleniyorum" diye teşhis üzerine konuşmaya başladı. Yahu nasıl etkilemez. Evet sen uzmansın ama ben de çocuğumu tanıyorum. Evet psikoloji değişkendir, gelişime ve değişime açıktır ancak maalesef ebeveynler olarak biz takip ediyoruz bu DEĞİŞİMLERİ. Gittiğimiz uzmanlar "ben uzmanım" deyip sıyrılıyor işin içinden.

Bundan on yıl önce gittiğim bir pisikiyatr şizofren olma ihtimalimden bahsetti :) öyle ağır ilaçlar yazdı ki mütemadiyen uyuyordum. Sonra bu iş böyle olmayacak deyip başka bir pskiyatra gittiğimde "o ilaçları hemen bırak" deyip bambaşka bir tedavi uyguladı. Evet uzmanına göre bakış açısı ve teşhis değişebilir ama bu kadar olabilir mi? İnsan psikolojisi bu kadar hafife alınabilir mi?

Oğlumu ilk götürdüğüm uzman otizm olabilir bence diyerek beni korkutmuştu. Hatta ilerleyen süreçte ilaç desteği verilecek dedi. Ben o endişe ile hemen başka bir uzmana götürdüm otizm ile alakası yok dedi. Bu kadar mı değişken olur kişiden kişiye Ben anlamıyorum ki.

Çok teşekkür ederim bu durumda benim zihnimin karışması normalmiş :) pedagog ünvanı birden fazla şekilde alınabiliyor imiş söyledikleri gibi.

Evet farklı teşhisler alması normal görülebilir. Ancak bu uzmanlar burunlarından kıl aldırmadıkları için açıkça endişe ve düşüncelerimizi paylaşamıyoruz mesela. Oğlumu götürdüğüm son uzmana dedim ki, "oğlum bugün uykusuz ve de biraz hasta. Randevu zamanını değiştirmek istedim ama mümkün olmadı. Şu an verdiği aşırı tepkiler her zamanki hali değil. Ortamda dikkatini çekecek çok fazla uyaran var." Mesela odanın içinde musluk vardı ve oğlum muslukla oynamayı çok sever. Onu gördükten sonra odaklanması, uzmanın yönergelerini dinlemesi neredeyse imkansız. Kadın bana" yoo bunlar etkilemez. Bla bla dan şüpheleniyorum" diye teşhis üzerine konuşmaya başladı. Yahu nasıl etkilemez. Evet sen uzmansın ama ben de çocuğumu tanıyorum. Evet psikoloji değişkendir, gelişime ve değişime açıktır ancak maalesef ebeveynler olarak biz takip ediyoruz bu DEĞİŞİMLERİ. Gittiğimiz uzmanlar "ben uzmanım" deyip sıyrılıyor işin içinden.

Bundan on yıl önce gittiğim bir pisikiyatr şizofren olma ihtimalimden bahsetti :) öyle ağır ilaçlar yazdı ki mütemadiyen uyuyordum. Sonra bu iş böyle olmayacak deyip başka bir pskiyatra gittiğimde "o ilaçları hemen bırak" deyip bambaşka bir tedavi uyguladı. Evet uzmanına göre bakış açısı ve teşhis değişebilir ama bu kadar olabilir mi? İnsan psikolojisi bu kadar hafife alınabilir mi?

Oğlumu ilk götürdüğüm uzman otizm olabilir bence diyerek beni korkutmuştu. Hatta ilerleyen süreçte ilaç desteği verilecek dedi. Ben o endişe ile hemen başka bir uzmana götürdüm otizm ile alakası yok dedi. Bu kadar mı değişken olur kişiden kişiye Ben anlamıyorum ki.
Benim kastettiğim görüş ve yaklaşım farklılığı bu değildi,
haklısınız bu kadar da olmaz.

Benim kastettiğim görüş ve yaklaşım farklılığı bu değildi,
haklısınız bu kadar da olmaz.

Yok ben sizin kastettiğinizi anladım da dediğim gibi bunu sadece ihtiyaç duyanlar anlıyor :) anlaması gereken asıl zatlar anlamıyor. İnşallah ayın 21'inde oğlum için çok güzel şeyler yazacağım buraya. Bu sefer umutluyum. En azından bazı durumlar netleşecek. Teşekkür ederim bilgilendirme için :)

Yok ben sizin kastettiğinizi anladım da dediğim gibi bunu sadece ihtiyaç duyanlar anlıyor :) anlaması gereken asıl zatlar anlamıyor. İnşallah ayın 21'inde oğlum için çok güzel şeyler yazacağım buraya. Bu sefer umutluyum. En azından bazı durumlar netleşecek. Teşekkür ederim bilgilendirme için :)
Rica ederim
Size,klinik psikolog Nilüfer Devecigil'i takip etmenizi ve kitaplarını okumanızı öneririm.
Kendisinin hiperaktiviteye çok değişik bir bakış açısı var.

Yüksek duyarlılık , üstün zekalılık !
Bu sıfatlar Allahın lütfundan çok cezası bence.
Depresyonundan,uykusuzluğundan,baş ağrısından,ilaçlarından başka hiçbir lütfunu görmedim.
Kime neydi ya da bana ne kattı farklı şekillerde zihinden dört işlem yapabilmemden.
Bipolarımın tek sebebi ; gereksiz yere fazla çalışan kafam !
Açık net !
Korkarım ki büyük kızımda HSP var ve ben çok korkuyorum.

5 gün ceza alınca bazı gelısmeler yasadım onları yazayım hemen .

Şimdi bizim testimiz detaylı , alt alanlarda ve sonuçlarda % 'lik sonuçlar var. Misal yaşıtlarının %95 geçerek ortalama ustu bır başarı elde etmıs gıbı ve %50 yaşıtlarıyla ortalama başarı gostermıstır . Yani her alt testte yüzdelik kısımlar var .

Ve sonuçta yıne bu sekılde 2 alanda toplam bır sonuç var ancak iq yok demiştim. Sanırım yanlış anlaşılmış , olması gereken buymuş aslında yani iq yazılması etik değilmiş.

Bunu hem tüzder hemde psikolog olan kuzenimden doğruladım . derin sularda derin sularda sağolsun bana cok yardımcı oldu , merkezi ve psikoloğumuzu tanıyormuş o yüzden içim bir nebze rahatladı .

Şimdi bir kaç bilgi eklicem ben bunları 5 günde toparladım , birilerine hazır bilgi olsun.

Tüzder ve Ram'da wisc r testi yapılıyormuş, yani wisc 4 değil.
Bu yüzden henüz testi nerede tekrarlıcamızı kestiremedim ben .

Tüzderden başvuru yaparak 28 nisanda dahi 'li seminere katılmayı talep ettik eşim ve ben . Tüzder i her gün arıyorum yüzsüz yüzsüz , kısacası bu işten anladığım cocugun ustunlugu ne kadar yukarıdaysa, o kadar adapte olması topluma karışması zor olabiliryormus. Yine cocugun psikolojisine , çevresine, ailesine ,imkanlarına , anlaşılabilirliğine görede değişiyormuş bu durum .

Onun dışında psikolog olan kuzenimede gönderdim raporu , evet dedi üstün zekalı ama o kadar büyütecek bişey yok , 3-4 kalemde yasıtları ıle aynı . Testı yorumlayanlar abartıp senı endıselendırmısler dedı. Muhtemelende x'nim normalliğini buna baglıyorum dedı , iq kısmını sordum hayır dedı verılmez, sanırım bu yuzdelıklerle hesaplanabılen bısey ben bır kac makale okuyup oglumun iq hesaplamayı başardım

Kuzenım istersem wisc 4 yaptırabilirsin ancak cokta buyutecek dahilik bir durumu yok , ne kadar normale yakınsa o kadar ıyı . Bosuna bir sürü para dökme derim , zaten elinden geleni yapıyorsun dedi .

Bunun üzerine bir tık daha bilim merkezindeki psikologlara yaptırabilirm bu test, wisc 4 yaptırabiliyorum orada ücretsiz olarak .
Yarın görüşmem var sabah , cok gerginim hala. Biri bana pardon efendim cocugunuzda büyük bir problem var diyecek gibime geliyor .

Peki ben burada sunu sorgulamak istiyorum , hem zep hem bilsem için koskocaman ram wisc r testini yapıp , bunu dikkate alıyorsa eğer hakketten testi yeniletmeli miyim sizce? Cunku testi yeniletmem yetmeyecek bu testi tüzdere götürüp danısmanlık almayıda düşünüyorum , hangi alanda yardımcı olalım vs dıye .
Yine okudugum bazı makalelerden yapılan alt testın ne işe yaradıgını , anlasılır sekılde ne için oldugunu öğrendim .

Ve bir başka okuduğum makalede yine wisc r ile wisc 4 arasında kıyaslamaları yapmıslar uzun uzadıya beynim yer degıstırdı okurken . Kısacası dıyor ki 5-20 puan arasında bır fark olabilir , ancak wisc r da geri kaldıgı alanda bılmem kac denek arasında yapılan arastırmaya göre wisc 4 daha ustun bır basarı elde etmişler. Bilmem kaç kişide sınırda olan cocuklar, üstün zekalı iken efendim parlak zekaya dönmüşler aldıkları eğitim haklarını kaybedebilirler demişler. Muhtemelendir ki hala devlet kurumlarında wisc r uygulanıyor . Beni suanda sarsan eden bir durum yok , üstünden asagısı parlak zeka ne kadar normal o kadar ıyı .
Yarın anlasırsak eger, sonrakı hafta testi tekrarlatırım .

Yorum yazan herkese cok teşekkür ederim , kadınlar kulubunde bıle konum bir dert değil, hiç bir başlığa uymayan ıvır zıvırlar bölümüne gittikten sonra , cokta kurcalamanın manası yok reelde diyede düşündüm.

Buarada kuzenimde wisc r yetkinlik sertifikasına sahip , ancak biz cok yakın akraba olduğumuz için ona uygulamayı yaptıramam ancak yaptıgı yorum benim için önemli.

benim özel egitimim 10 yas civari basladi. drama ve sanat kurslari, kimya ve bioloji kursalarina gitdim. spor hayatimda hep cok büyük bir rol oynadi (team sporu ve bireysel sporlar).
ilgi alanim asiri degisken oldugu icin hayatimda konstant denilecek bir hoby hic olmadi.
okul ve uni hayatim berbat gecdi- ama kisiligimi negatif etkiledigini sanmiyorum. psikolojik bir sorunum yok ve olmadida. antideprasan vs. kullanmadim.
benim ailem güzel yönlerdirdi ve baya zaman ve nakit harcadilar benim icin. asla yargilanmadim- ilgi duydugum her konuda destek gördüm.

Benim oğlum da sessiz bir çocuk olduğu için ya da ana yüreği yolunda gitmeyen , ama adını koyamadığım bıseylerden oturu ; Oyun grubu 1 sene , drama-tiyatro atölyesi, yüzme(yüzme biliyordu ve hoşlanmadı bu kurstan ),gitar kursuna gönderdim bu test yapılana kadar.

2 senedir bilim sanatta eğitim alıyor , Fizik lab, drama, akıl oyunları, matematik lab derslerini aldı. Bu sene ılkokul duzeyınden mezun olacak, felsefe ve resım atolyesıne gıdıyor suanda . Seneye de devam edecek eger prosedür fılan degısmezse liseye kadar hak kazandı . Bıze söylenen su oldu çocuk atıyorum keman mı başladı, 9 ay devam etmesı lazımmış, sıkılma, o ıstegı kaybetme normalmıs ama bız o sıkıldıkça bırakmamalıymışız yanı bıraktırmamalıymışız.

Ayrıca suanda basketbol ve futbola gıdıyor . Ama ıkısınden bırını elemesını ısteyecegım muhtemelen futbolu seçecek .

Benim oğlum da sessiz bir çocuk olduğu için ya da ana yüreği yolunda gitmeyen , ama adını koyamadığım bıseylerden oturu ; Oyun grubu 1 sene , drama-tiyatro atölyesi, yüzme(yüzme biliyordu ve hoşlanmadı bu kurstan ),gitar kursuna gönderdim bu test yapılana kadar.

2 senedir bilim sanatta eğitim alıyor , Fizik lab, drama, akıl oyunları, matematik lab derslerini aldı. Bu sene ılkokul duzeyınden mezun olacak, felsefe ve resım atolyesıne gıdıyor suanda . Seneye de devam edecek eger prosedür fılan degısmezse liseye kadar hak kazandı . Bıze söylenen su oldu çocuk atıyorum keman mı başladı, 9 ay devam etmesı lazımmış, sıkılma, o ıstegı kaybetme normalmıs ama bız o sıkıldıkça bırakmamalıymışız yanı bıraktırmamalıymışız.

Ayrıca suanda basketbol ve futbola gıdıyor . Ama ıkısınden bırını elemesını ısteyecegım muhtemelen futbolu seçecek .

evet- benimde her hobby icin en az 12 ay deneme sürem vardi.
gercekdende önemli bir konu bu. istekleri her saniye degisebilir- önemli olan gereken inputu belirli bir yastan sonra kendi bulabilmesi.
ben bu konu icin meditasyon kursuna bile gitmek zorunda kalmistim (kafamda 7/24 calisan bir motor vardi- ve ben bu motoru durdurmayi basaramiyordum).

her daim disardan yeni bir input beklememeyi ögrenmesi lazim.
cogu anne/baba cani sikiliyor veya körelmesin diye kurstan kursa tasiyorlar- aslinda cocugun kendi hayalgücünle birseyler üretmeyi ögrenmesi lazim.
kendi beynini kullanmayi (bu gercekden zor, cünkü asla durmuyor- ve durmadigi icin dinlenmek mümkün degil) ve üretmeyi (mesela yildizlara ilgi duyuyorsa, ilk kitabini siz satin alin ama birakin kendisi cözsün- bir ögretmen yardimi almadan kendi üretsin ve kesinlikle internetden arastirma yapmasin- sadece klasik kitaplarla (internetde asiri yogun bilgi trafigi oldugu icin yorucu oluyor) ögrenmek en büyük faktör

yavrunuz bana cok sempatik geldi- bende yillarca basketbol oynadim hala oynarim- sadece hafta sonrali olan turnuvalar beni bunaltmisti.

dil gelisimi nasil?
ben 5 yasina kadar düzgün konusmamisim (konusamadigimdan degil, sadece konusmak istememisim ve asiri icine kapanik bir cocukmusum) simdi yaklasik 6 dil konusuyorum (türkce dahil) ve asiri disa dönük bir insanim. yeni bir dili ögrenmek (eger ilgi duyuyorsam) yaklasik 6 ay sürüyor.
oglunuzu bu konuda destekliyebilirsinz-

evet- benimde her hobby icin en az 12 ay deneme sürem vardi.
gercekdende önemli bir konu bu. istekleri her saniye degisebilir- önemli olan gereken inputu belirli bir yastan sonra kendi bulabilmesi.
ben bu konu icin meditasyon kursuna bile gitmek zorunda kalmistim (kafamda 7/24 calisan bir motor vardi- ve ben bu motoru durdurmayi basaramiyordum).

her daim disardan yeni bir input beklememeyi ögrenmesi lazim.
cogu anne/baba cani sikiliyor veya körelmesin diye kurstan kursa tasiyorlar- aslinda cocugun kendi hayalgücünle birseyler üretmeyi ögrenmesi lazim.
kendi beynini kullanmayi (bu gercekden zor, cünkü asla durmuyor- ve durmadigi icin dinlenmek mümkün degil) ve üretmeyi (mesela yildizlara ilgi duyuyorsa, ilk kitabini siz satin alin ama birakin kendisi cözsün- bir ögretmen yardimi almadan kendi üretsin ve kesinlikle internetden arastirma yapmasin- sadece klasik kitaplarla (internetde asiri yogun bilgi trafigi oldugu icin yorucu oluyor) ögrenmek en büyük faktör

yavrunuz bana cok sempatik geldi- bende yillarca basketbol oynadim hala oynarim- sadece hafta sonrali olan turnuvalar beni bunaltmisti.

dil gelisimi nasil?
ben 5 yasina kadar düzgün konusmamisim (konusamadigimdan degil, sadece konusmak istememisim ve asiri icine kapanik bir cocukmusum) simdi yaklasik 6 dil konusuyorum (türkce dahil) ve asiri disa dönük bir insanim. yeni bir dili ögrenmek (eger ilgi duyuyorsam) yaklasik 6 ay sürüyor.
oglunuzu bu konuda destekliyebilirsinz-
Bılım sanata gıtmeyı cok sevıyo, bu sene 4 sınıf puan sıstemı fılan var hanı zorlanırsan bırakabilirsın demıstım. Ama kesınlıkle ıstemıyor, basketbola okul saatınde gıdıyor 2 saat beden saati, futbol hafta sonu zaten asırı sevıyor. Bızımkı gecmıste olan herseyı merak ediyor, yıldızlarla alakalı henuz duymadım, dinozorlar, gecmıs teki savaslar gıbı seyler. He hem ezberı cok kuvvetlı hemde hafızası 2 3 srne once ızledıgımız fılmı fılan hatırlıyor, cok soru soruyor ve cok konusuyor. Dıl becerısı dersen s veya ş harfını bıraz farklı soyluyor ve takıntı yapıyor bunu, ama oyle konusmamazlık yapmadı 6 aylıkken konustu, kardesıde 7 aylıkken konustu. Ama bulbul gıbı sakımadı 2 yas civarında tamamen cumle kuruyordu, dedıgım gıbı ben acaba demedjm hıc. Onun dısında uyumlu bır cocuk, kendı ısteklerını dıle getırıp dıretebılır mantıklı acıklamaları dınleyebılır, gecıstırılemeyen bırı. Odev konusunda odevlerını yapar, test cozer, problem cozme de sıkıntısı var. Bazen bazı problemleri sanırım anlıyamıyor hıkayesı uzunca ıse. Buarada ıng dersahaneye gıdıyor, oyle catır catır konusmuyor henuz. 3 sene bıtınce tamamen farklı olacak dıyor mudur, ama kelıme kelıme az cok anladıgı ıcın cızgı film ızlıyor. Duygusal, hassas esyalarını deger verıyor, tas topluyor, denız kabugu, efendım eskımıs bır oyuncagı sevıyorsa attırmıyor anlıcan uzere yakın zamanda ev cop eve donebılır cunku ben bazılarını gızlıce atıyordum. Benim tek sıkıntım, psıkolojık problemlero olmasın, mutlu olsun. Uzun uzun nasıhat dınlıyemıyor, genelde akıl verırken 2 cumle kullanıyorum dinlemedigını dusunuyorum cunku. Arkadas problemi yok mesela okudugum bazı konular uzdu benı, sımdılık bızde yok o ıcıne kapanık mı sessız mı ben tercıhı bu dıye dusunuyorum ama yenı bır ortama gırerken utanıyorum ben demıyor, cunku bana soyler dıye dusunuyorum. Basarısız oldugunda kendını motıve edebılıyor, bır dahakıne daha ıyı olacak gıbı gıbı. Ogrt cok yakın ılıskı kurmadı ne anaokulunda ne de sımdı ogrt bu cocuk farklı demedı, yakınlık kurmadıgı ıcın mı yoksa cocugum tamamen normaldır belkıde bılmıyorum. Pekı senın aılen nasıl fark etmıs, nasık tanı konmus kaac sene once kı ben kendımı ılgılı bırı olarak dusunurdum 2 sene elımde test sallanmısım. Okumamıza ragmen, her an karsımıza cıkmamıza ragmen kendımıde cok sucluyorum, gec kalınmıslık hıssedıyorum ne olursa olsun

En sn yazdığım mesaj cok karışık olmuş, telefondan yazdığımdan dolayı .

Cumartesı gunu bilim merkezinde gorusmeyı yaptık ancak bızımle ılgılenen psıkolojı mezunu ve wisc r uygulama yetklınlıgı olan kısı ısten ayrılmıs , yerıne psikolojik danısmanlık veren bırı vardı . Acıkcası ne kadar haberdar , ne kadar haberdar olabılır bılmıyorum ama benım daha once calıstıgım kurumda dıkkat eksıklıgını gordugumuz cocukları teste gonderıp , ustun zekalı tanısıyla gelıyorlardı guvenılırlıgı yok bu testın dedı . Acıkcası bunları abartı buluyorum bılsem ve ramdan raporuda cocuk bu testle alıyorlar ama neyse.

Haftaya oglanla beraber gorecek bızı, ona bazı yonergeler verecek yazı yazdıracak kıtap okutacak resmı olmasada bır gozlem formu yazacak wisc 4 yaptırmak ıstedıgım ıcın . Wisc 4 kıme yaptıracagıma gelırsek eger , eskı psıkologa yaptırmayı dusunuyorum . Yıne velılerle konusuyorum edıyorum , ona yaptır bızde ona yaptıracagız dedıler.

Ikıncı bır haber artık bılım merkezı seneden ıtıbaren ramdan raporu olan cocukları egıtıme alacaklarmıs, aslında basta hedef ustun zekalı cocuklarmıs ancak tum bılım merkezı kapsamında sadece 3-4 sınıf toplanabıldıgını ama bu sekılde olmaması gerektıgını ogrendım . Yanı ram yolu belkıde hep bıze acık.

Yıne kafam cok karısık bir gram rahatlama hıssetmıyorum , bu defada acaba bır sorun var mı kısmına yıne yogunlastım .

Wiscr hele özel merkezlerde yapılınca çok geçerli güvenli sonuç vermiyor. Ram eğer üstün yetenekli diye tabi koymamış ise o raporu düşünüp kendinizi boşuna üzmeyin. Özel merkezlerde genelde şişirme sonuçlar çıkıyor biz wiscr eğitimi alırken bunu eğitmen söylemişti. Üstelik bu dönem şartları için çok geçerli bi test değil artık. Eğer hala şüpheleniyorsanız okulda sınıf ve rehber öğretmene durumu anlatıp ram a yönlendirilmesini ve orada gerekli testlerin uygulanmasını talep edin
bilsem sınavının tablet sonucu veriliyor.Fakat 2.aşama zeka testi olduğundan zeka puanını söylemek etik olmadığı için kazanamadınız ya da kazandınız yazar.zaten baraj puan 130.bunu da açıklamalarda yazarlar.baraj puan genel yetenekte 130 resimde 90 puan gibi.130 ve üstü ise üstün zeka demektir.yani bilsem 2.aşamada kazandıysanız üstün zekalısınız demektir.

Perşembe gunu ram'dan randevu almaya gıdıyorum .:KK17:

Merhaba kızlar, belkı sessız sedasız dısarıdan takıp edenler vardır.

Pazartesı günü ram da Asis zeka testi uygulandı ogluma, üstün zekalı değil parlak zekalı cıktı.
Yapmanız gereken herhangı bırsey yok , ne yapıyorsanız aynen devam edın dedıler.
Açıkcası sonuca cok sevındım ,Tabi ki oglumu desteklemeye ıstedıgı materyallere ulasması ıcın on ayak olmaya devam edecegım , ama tedırgınlıgım fılan bıttı cok sukur

Zeka testi beş yıl sonra tekrarlanamaz diye bir kural ve kaide yok bununla birlikte Wiskar zeka testi sonucunda çocuğunuz üstün zekalı çıktıysa üstün zekalıdır bu da değişmez.
Ancak çocuk,sahip olduğu potansiyele uygun olarak desteklenmediği ve gerekli eğitimi almadığı taktirde potansiyelinde belli bir miktar körelme olabiliyor.
Tüm psikolojik testler aradan altı ay zaman geçtikten sonra tekrar uygulanabilir.
Sadece test tekrarına gerçekten ihtiyaç olup olmadığı iyi değerlendirilmelidir.
Özel merkezlerde yapılan testlerin güvenilir olmadığı konusuna katılmıyorum.
Sizin çocuğunuzun üstün zekalı olmasının merkeze ne gibi bir katkısı olabilir?
Bu tip testler matbudur, maddeleri merkezden merkeze değişmez,değerlendirme kriteri de tektir,her uzman bu kritere göre değerlendirme yapar.
bununla birlikte testi uygulayanın bu konudaki tecrübesi,testi uygulama sıklığı, çocuğun o günkü ruh hali,testi uygulayanının çocuğa yaklaşımı ve çocukla kurduğu etkileşim,
sonucu kısmen de olsa etkiler.
Son yıllarda çok fazla çocuğun,üstün yetenekli tanısı almasının altında yatan sebepler de ayrıca konuşulmalı.

Üstün zekalı olmanın,ülkemiz şartları ve eğitim politikalarımız düşünüldüğünde ne yazık ki ailenin ciddi emek vermesini gerektiren ve
farklı bir bakış açısı isteyen;özel ve zor bir durum olduğunu kabul etmek lazım.

Size tavsiyem mümkünse rehberlik araştırma merkezinde (RAM) değilse Tüzder veya Zeka Vakfı gibi bu işe daha profesyonelce eğilen kurumlardan birinde ya da kaliteli,isim yapmış bir özel psikolojik danışmanlık merkezlerinden birinde,oğlunuzun zeka testini yeniletmeniz ve net bir tanı almanız.
Tanı kesinleştikten sonra neler yapılabileceğini isterseniz tekrar konuşuruz.
Merhaba, doktor isteğiyle benim 10 yaşına girecek olan kızıma yapıldı, ama nasıl yapıldı?
Araştırma devlet hastanesinde, randevu gününde kızım biraz gripti ama biz yinede götürdük. Yapılan oda merdivenin yanıbaşında insanların kalabalığı gürültüsü odanın içinde, dış kapıda uyarı da yoktu kapıya vurmayın diye, kızım testteyken bi ara dışarı çıktık, bitmesine yakın geldiğimizde bi baktık kapı açık ve orda kapının yanında da bir aile bekliyor konuşmalar illaki olmuştur, çok şaşırmıştık 🤔 sonuç normalin biraz üstüydü. Şimdi bu test geçerli mi sizce?

Merhaba kızlar, belkı sessız sedasız dısarıdan takıp edenler vardır.

Pazartesı günü ram da Asis zeka testi uygulandı ogluma, üstün zekalı değil parlak zekalı cıktı.
Yapmanız gereken herhangı bırsey yok , ne yapıyorsanız aynen devam edın dedıler.
Açıkcası sonuca cok sevındım ,Tabi ki oglumu desteklemeye ıstedıgı materyallere ulasması ıcın on ayak olmaya devam edecegım , ama tedırgınlıgım fılan bıttı cok sukur
Merhaba, benim kızımda da yüksek zeka var. Ocakta 10 yaşında olacak. Öğretmeni çok zeki olduğunu ve farklı olduğunu söylüyor, bizdeki sıkıntı da şu hafif düzeyde dehb var, dolayısıyla kurallara uymakta çok zorlanıyor, hatta uymuyor, bazı takıntıları var 😟 ödev ders yapmayı çok sıkıcı buluyor..pandemi de hep evdeydi, 4.sınıf akademik olarak biraz geriledi ama okula çabuk adapte oldu, notlar yine 90 100 arasında. Ben şu an oğlunuz ne durumda çok merak ediyorum? Umarım her şey yolundadır.

X