Uyaran eksikligi mi otizm mi 😢

Merhaba tv izletmek tabi ki zararlı ama otizm doğuştan gelen bir şey ben öğretmenim benim de 3.5 yaşında oğluma hafif otizm tanısı koyuldu. Ben çok oynadım çok ilgilendim çok kitap okudum buna rağmen konuşmasında sorunlar var cümle kurabiliyor ama kendine ben demiyor adıyla hitap ediyor deniz şunu yaptı gibi yA da sen diye hitap ediyor. Biz de destek almaya başlayacağız ergoterapi ve floor time denen terapiler önerildi aklınızda olsun bulabilirseniz oralarda :KK43:
Oğlum şuan 1.5 yaşında bana doktor iki ay süre verdi kreş ve ilgi bende öyle yaptın gelişmeler var .. kelime sayisi bunlar su. ver. gel. Kediye pisi diyor. Nene biberona diyor. Mama yemek. Dede dışarı.. göz teması iyi cocuklarin yanina gidiyor izliyor taklit beceresi azda olsa iyi eskiden hic yoktu yani gelişme var bir hafta önce doktora gittim 100de 80 iyi dedi cok şükür ama hala küçük konuşması işte beli olmuyor bazı hareketler var mesela kafasıni sağa sola sallıyor ama onun yaşindaki bebekler normal olanlarda yapıyor gervekten eskiden tüm belirtiler vardı bana doktor kısacası gelişme olmazsa otizm dedi otizm nede yaparsan yap gelişme olamaz dedi otizm veya başka siz elinizden geleni yapıyorsunuz hafif otizm 6 yaşina gelince bol eğitim ile ilgi ile normal cocuklar gibi oluyorlar ki 2 tane taniyorum hatta birini otizm olduğunu yakında öğrendim biraz farkli oluyorlar tabiki ama normal insanda yapar onların yaptıklarini rabbim yavrularimiza iyi bir gelecek hayat sağlikli uzun ömürler versin yorumunuz icin teşekkür ederim ❤️

Ne kadar süredir gidiyorsunuz gelişimi benimle paylaşırsanız çok sevinirim biz de başlayacağız bu eğitime
2 ay oldu başlayalı gayet memnunuz su an bende evde sürekli oynuyorum hiç yalnız bırakmamaya çalışıyorum iyi olacak inşallah

kendinizi suçlu hissetmeyin lütfen ben de tanı koyulduğumdan beri çok üzgünüm suçlu hissediyorum korkuyorum ama biz iyi olmak zorundayız Kİ onlar da iyi olsun 🥺
Gerçekten çok zor bir durum Allah kimseye yasatmasin zaten onlar için iyi olmaktan başka seçeneğimiz yok iyi olsunlar hasks bişey istemiyorum ❤️

Gerçekten çok zor bir durum Allah kimseye yasatmasin zaten onlar için iyi olmaktan başka seçeneğimiz yok iyi olsunlar hasks bişey istemiyorum ❤️
Ben de çok üzülüyorum.Bizimle konuşuyor oynuyor sorun yok ama sokağa çoksak biri adıyla seslense merhaba dese hemen bağırıyor çok korkuyorum düzelmeyecek arkadaşlık kuramayacak diye biz de bayram sonrası başlıyoruz terapilere umarım düzelir 😣😰😭🤲

kendinizi suçlu hissetmeyin lütfen ben de tanı koyulduğumdan beri çok üzgünüm suçlu hissediyorum korkuyorum ama biz iyi olmak zorundayız Kİ onlar da iyi olsun 🥺
Gerçekten çok zor bir durum Allah kimseye yasatmasin zaten onlar için iyi olmaktan başka seçeneğimiz yok iyi olsunlar hasks bişey istemiyorum
Ben de çok üzülüyorum.Bizimle konuşuyor oynuyor sorun yok ama sokağa çoksak biri adıyla seslense merhaba dese hemen bağırıyor çok korkuyorum düzelmeyecek arkadaşlık kuramayacak diye biz de bayram sonrası başlıyoruz terapilere umarım düzelir 😣😰😭🤲
Ama sizinle konuşması oynamasi güzel en azından zamanla diğer insanlara da alışır inşallah rabbim yardımcınız ve yardımcımız olsun 🤲

Ayrıca ne mutlu size ki eviniz kitap dolu okuyacak vaktiniz var
Bu nasil bir laf, okuyacak vaktiniz var derken. Sizin neden okuyacak vaktiniz yok? 22 aylik olana kadar yedirmis, icirmis tv karşısına koymuşsunuz nasil vaktiniz olmuyor. Ev işi filan demeyin gelen giden olmayan bir yerde 24 saat ev mi temzilediniz. İnşallah otizm değildir çocuğunuz çok üzüldüm maruz kaldığı duruma. O kadar cok sey yapabilirdiniz ve kitap okuma en kolayı. Vaktim vs yoktu demeyin çocuğa bakacak vaktiniz yoksa neden çocuk yapasiniz demek şartlara guvendiniz yaptınız. Artık ona gore davranın, inşallah kalpten diliyorum bebeğiniz otizm değildir

Bu nasil bir laf, okuyacak vaktiniz var derken. Sizin neden okuyacak vaktiniz yok? 22 aylik olana kadar yedirmis, icirmis tv karşısına koymuşsunuz nasil vaktiniz olmuyor. Ev işi filan demeyin gelen giden olmayan bir yerde 24 saat ev mi temzilediniz. İnşallah otizm değildir çocuğunuz çok üzüldüm maruz kaldığı duruma. O kadar cok sey yapabilirdiniz ve kitap okuma en kolayı. Vaktim vs yoktu demeyin çocuğa bakacak vaktiniz yoksa neden çocuk yapasiniz demek şartlara guvendiniz yaptınız. Artık ona gore davranın, inşallah kalpten diliyorum bebeğiniz otizm değildir
Teşekkür ederim yorumunuz için sizinde dediğiniz gibi bizimde tek temennimiz otizm olmaması...

Merhabalar daha önce takip edip çeşitli konuları okuyordum ama ilk defa üye olup yazıyorum nerden nasıl basliycagimi bilmiyorum herkes kızacak biliyorum ama bı anne olarak anlayan da olacak diye umud ediyorum 4 buçuk yaşında kızım 22 aylık oğlum var oğlum ismine dönmüyo komut almıyor diye psikiyatriya götürdüm otizm belirtileri ama TV'ye maruz kalan çocuklarda da bu belirtiler var dedi TV yasaklayip 3 ay süre verdi ilerleme olmazsa otizm teşhisi koyucam dedi çocuğum çok fazla TV'ye maruz kaldı eşimin görevinden dolayı köyde yaşıyoruz hic bı sosyal alanımız yok ne gelen giden ne bı park var market bile yok aydan aya ilçeye gidip alışveriş yapıyoruz sadece oda marketin önünde inip önünde biniyoruz çocuğum hiçbir şekilde sosyal ortamlarda bulunamadı yazın yine arada merkeze gidip pikniğe parka falan gidiyoduk o zaman iyiydi kış geldiğinden beri daha çok icine kapandı bende çocuklarda sürekli evde 4 duvar arasındayiz bende bı sure evde iş yapmak zorunda kaldım bazı sebeplerden dolayı sadece çizgi filmle oyalayabildim ilgiyle izleyince ben yazıklar olsun bana ki ilgilenmedim yedirip içirip yatırdım ne zaman 22 aylık oldu farkına varmadan bu arada kızım kıskançlık krizlerine girip tırnak yemeye kilo vermeye başladı oğlumla konuşamadım bile muayenede farkettim biz topu bile oğluma gösterip bu top dememişiz nasıl oynanır hiç göstermemisiz diğer oyuncaklarda dahil 14gundur TV hic açmıyorum oyunlar oynamaya çalışıyorum babildamalari yoktu kaç gündür değişik sesler harfler cikariyo sürekli biseyler mirildaniyo gibi ce ee oyunu gösterdim kendi yapamiyo benim ellerimi tutup yüzüme kapatiyo yapıyım diye kendi istediği zaman yüzüme bakiyo şarkı söylerken gözlerime ağzıma bakiyo ismiyle seslenince dönüp bakmiyo ben Niloya şarkısını söyler söylemez dönüp dikkatle izleyip gülüyo ne yapicam nasıl yapicam bu köy yerinde şaştım kaldım bu süreci bu durumları yaşayan var mı ne yaptınız nasıl düzeldi ne kadar zamanda düzeldi lütfen bı yol gösterin

X