Uyutmayan derdim...

En buyuk kk

Guru
Kayıtlı Üye
18 Mart 2013
3.444
11.139
Merhaba kızlar, yine gecenin bir köründe buradayım.

Konum biraz karışık bir konu.

İşyerinde biz uluslararası bir insani yardım kuruluşunun bir şubesi olarak çalışıyoruz. Bulunduğum ülkenin başkentine bağlıyız. Genel merkezimiz Cenevre'de.

Ülkenin başkent ofisinden bizim şube ofisine yönelik inanılmaz bir baskı var. İşyükümüz sürekli artırılıyor. Biz günde 16 saat bazen hiç ara vermeden 36 saat korona riskiyle çalışırken onlar evden yüzde 30 işgücü ile çalışıyor. Başkentte hiçbir iş yapmayan boşbeleş insanların sözleşmesi yenilenip terfi alırken bizim izinlerimiz filan yanıyor sözleşmelerimiz güvencesiz. Başkent ofisindekiler bizim patronumuzmuşcasına sürekli bir üstten üstten bize iş kilitliyorlar. Şöyle düşünün, Ankara'da bir merkez ofis olsun, biz de Hakkarinin merkeze 3 saat uzak yol olmayan bir köyünde olalım. Hakkari'de biz hayvan gibi çalışalım, Ankara'da evden çalışan yöneticilerimiz hiçbir iş yapmadan sürekli bize "sayıları artırın" filan desin, Hakkari'de 60 yaşındaki diyabet hastası iş arkadaşlarınız gece sıkış tepiş yerlerde çalışarak sabahlasın. Sonra da başarılarınızı Ankara ofisi üstlensin.

Bu arada Türkiye'de değilim Afrika'da bir ülkedeyim.

Böyle bir ortamdayız. Şubedeki yöneticilerimizi çok seviyorum, çok tatlı insanlar, onlar da sürekli başkente isyan modundalar, kavga ediyorlar. Ama tabi olan bize oluyor, hepimiz burnout olduk, benim 14 gün iznim yandı, hala çalışıyorum filan çünkü yerime geçecek insan yok, çok iş yüküne çok az kişiyiz, bize eleman vermiyorlar.

Bu arada ben Mart ayında Türkiye'ye dönüyorum, burayla işim bitti, benlik bir durum kalmadı.

Biz bunu yöneticilerden biriyle ve başka bir iş arkadaşımla konuşuyorduk ben bir anda dedim ki: Bu bizim çalışan hakları kurallarımıza aykırı. Ben bunu Cenevre'deki staff welfare (çalışan psikolojisi) birimine şikayet edicem. Sadece dedikodu yaparak olmaz. Hakkımızı arayalım. Bu arada anonim olarak şikayet etme hakkımız var. Dediler ki ay ne güzel olur yaz gitsin, ne cesursun zart zurt. Bende de biraz kahramanlık kompleksi var. İyice gaza geldim.

Ben de oturdum Cenevre'deki çalışan psikolojisi birimine bir bir bu ülkedeki çalışma koşullarını, şube ofislerine ve yardım götürdüğümüz insanlara yapılan haksızları yazdım gönderdim. İsmimi de kimseye vermemelerini rica ettim. Mailimde şubemdeki yöneticilerimin ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını, onları suçlamadığımı, burada iş yükünün fazla olmasında ve az çalışan olmasında Country Representative (ülke temsilcisini) suçladığımı da açık açık yazdım.

Ama sonra ya yöneticime hesap sorulursa diye içime bir korku düştü. Yöneticimle aramız çok iyi, süper bir insandır kendisi. Baya bir vicdan azabı hissettim, sırtından bıçaklamış gibi. Mailimi yöneticime forward ettim. Kendisi hala performans değerlendirmemi yazmadı bundan önce ettim ki iyi niyetimi görsün diye düşündüm. Dedim ki baksana ben bunu attım ama seni zor durumda bırakmamışım di mi, bıraktıysam başka açıklamalar da yazabilirim. Zaten kendisinin de şikayet ettiği şeylerdi.

Ama o kadar panik ve mal ve gereksiz atraksyonlara giren bir insanım ki aşırı panik oldum ve vicdan yapıyorum acaba şubedeki yöneticilerime ayıp mi ettim diye. Siz ne dersiniz?

Arkadaşlarımı gecenin bu vaktinde darlayamadığım için size yazdım.

Sube yöneticisini bilgilendirerek iyi yapmışsınız çünkü şikayetinizi dikkate alırlarsa soruşturma baslatacaklardir. Subede sizinle birlikte calisanlarin ve tabi ki yoneticinin de bilgisine basvuracaklardir. Umarim sizi cesaretlendirenler sorular onlara yoneldiginde işlerini kaybetme korkusuyla sizi yarı yolda birakmazlar. Umarim gerçekten kurumsal bir kurulustur da dogru soyleyeni dokuz koyden kovmuyorlardir.

Sube yöneticisini bilgilendirerek iyi yapmışsınız çünkü şikayetinizi dikkate alırlarsa soruşturma baslatacaklardir. Subede sizinle birlikte calisanlarin ve tabi ki yoneticinin de bilgisine basvuracaklardir. Umarim sizi cesaretlendirenler sorular onlara yoneldiginde işlerini kaybetme korkusuyla sizi yarı yolda birakmazlar. Umarim gerçekten kurumsal bir kurulustur da dogru soyleyeni dokuz koyden kovmuyorlardir.

Evet umarım doğru düzgün değerlendirirler... Bence çok normal bir şey yaptım ama istemeden birine zarar verir miyim diye korkuyorum vicdan yapıyorum tam bir ruh hastası olduğum için. Muhtemelen yüzde yüz abartıyorum hiçbirşey olmicak.

Sonuçta merkez yöneticinin talimatları yazılı ve görsel olarak kayıtli ise zaten sorunun kimden kaynaklandığı bellidir. Bence durumdan haberdar olan şube yöneticiniz ise bundan sonra bu konuda kendini güvenceye alır zaten. Olmayan bir şeyide söylememişsiniz, boş yere kendinizi üzmeyin. Bir hukukçu olarak yasal hakkınızı kullandığınız için kesinlikle pişman olmayın.

Bu harekette hiçbir faul göremedim. Şimdi arkanıza yaslanın ve kendinizle gurur duyun.

X