Uzun bir aradan sonra yine ben yine dert...

Adam batık durumda evet annemin evini sattırmadık ama adım kadar eminim tekrar gündeme getirecek ev konusunu. Kendimi salak gibi hissediyorum artık. İnsan çocuk doğurur da kendisine bakması için mi? İş yerinden arkadaşlarım maaşlarını alınca nereye harcasam diye düşünürdü ben de bana kalan 500 lira ile ayı nasıl çıkaracağımı... Hayat çok acımasız gerçekten
Hayat acımasız değil
Anneniz acımasız
Acıdığı tek kişi var
O da abiniz
Bunca zaman da sizi manipule etmiş hepinize yardım ederim, biz aileyiz, birbirimize sahip çıkarız diye
Oysa hepiniz abinize sahip çıkmışsınız aslında

Fark etmeniz uzun sürdü ama artık lütfen bu farkındalıkla devam edin hayatınıza
Annenize, abinize, ablanıza kullandırmayın kendinizi
Hiç geliri yoksa abinizin yanına taşınsın
Böylece masrafı olmaz

bence calismayin esiniz de destek oluyormus ne guzel.
esinizin ailesi de muhtemelen sizin ailenize yardim ettiginizin farkinda ve sizi borclandirip en azindan mal sahibi yapmak icin ugrasiyor gibi geldi.
annenize diyecek kelime bulamiyorum 10 bin lira zor gun parasini verince oglunun 400 binliralik borcunu karsilamis mi oldu simdi.
siz vere vere sizin vazifeniz olmus onlara bakmak onlari dusunmek.
o evin annesi siz degilsiniz anneniz hic sorumluluk almamis bunca zaman hic sucluluk hissetmeyin.
ablaniza da pes dogrusu.
fazla fedakarlik karsidakini zalimlestirir burada da aynisi olmus artik kendi hayatiniza bakin.

Onu da düşündüm olabilir evet. Ama eşimi ev konusunda gaza getiren aile ve düşünüyorum da cidden ödeyecek imkanımız yok neye güvenerek eve girecek onu da hiç bilmiyorum. Onun ailesi de eşimin abisine ev aldı ablasına ev almaları için biraz para verdi kız kardeşini özel üniye gönderdi okulu bitmesine rağmen doğuya gelmek istemediği için halen istanbulda yaşıyor ve eşimin ailesi bakıyor. Ama konu eşim olunca asla ellerini ceplerine atmıyorlar o da ailesi tarafından sömürülmüş hep şimdi onların gazına gelmesine kızıyorum
Kusura bakmayın sizin eşinizin ailesine a demeye hakkınız yok. Adamla yaşarken abinizi annenizi beslemişssiniz. Kendiniz çalışıp çalışıp millete yedirmişssiniz. Afedersiniz ama sizin aileniz sizi enayi yerine koymuş adamın ailesi oğullarını da sizin aileniz yemesin diye mal sahibi yapmaya çalışıyor belli ki. Ben erkek ailesinden olsam bende vermezdim. Herkes sizin ailenizi beslemek zorunda değil. Anneye zorda kalınca yardım edilir de sizin anneniz gibi oğluşu için yaşayan sizi sömürüp oğluna yediren anneye edilmez. Adam en sonunda sizdden boşanacak siz de o aile için sömürüle sömürüle çalışacaksınız. Size zerrece değer vermiyorlar. Kocanız sizi düşünüp çalışmanızı istemiyor hala sizi köle yerine koyan ailenize vicdan yapıyorsunuz.

Ne diyeyim kadın-erkek aileden sevgi görmemiş insanlarla evlenmemek lazım sizin gibi bağımlı eşine de gün yüzü göstermeyen biri oluyor.

Söyledikleriniz doğru ama şu an geçinebilecekleri hiçbir şey yok onları öylece ortada bırakmak çok ağrıma gidiyor
Size sadece şu kadarını söyleyeyim siz böyle devam ederseniz ortada kalan kişi siz olacaksınız. Anneniz iliğiniz sömürülse bile evinize katkınız olmayı geçtim kendinize birşey almasanız bile onun içinçalışmanızı istiyor. Sizi asıl seven eşiniz size kıyamıyor. Bir gün eşinizin önüne koyduğunuz aile sevgisi yüzünden boşanırsanız işte o zaman vay halinize.. O zaman görürsünüz ağrınıza gitmeyi

Söyledikleriniz doğru ama şu an geçinebilecekleri hiçbir şey yok onları öylece ortada bırakmak çok ağrıma gidiyor
Siz onları bu kadar düşünüyorsunuz da onlar sizi düşünmüyor.
Eşinize de hak verdim
Adam baktı bu yardımların önü arkası kesilmiyor ev alalım demiş

Canım benim böyle bir durumda suçluluk duyman için senin ailenin üzerine yükle bir borç bırakman ve ailenin de o borcu ödemekte zorlanıyor olması gerekirdi

ama sen böyle bir şey yapmamışsın gördüğün gibi her zaman korunup kollanan gözetilen abin olmuş

o zaman bırak devam etsinler

eşine dört elle sarıl bir ev alacaksaniz da o borca da girin tamam mı

yıllardır elinden geleni de gelmeyeni de yapmışsın hani kıymet bilindi mi ?

bundan sonra kalan ömründe de yapsan kıymet bilecek mi ?bilinmeyecek

ablanın ne hakkı var sana öyle söylemeye ?

ister çalışırsın ister çalışmazsın

ablanın boyuna borç mu bırakmışsın?

ne olmuş yani herkes kendi hayatına baksın diyeceksin güzelim

nereye kadar? nereye kadar ? söyle nereye kadar?

bence tam olarak zurnanın zırt dediği yere gelmişsin
işte tam burada ya tavrını koyarsın tamam mı ya da ömür boyu ezmeye sömürülmeye devam edersin

doğal olarak eşin ve ailesi de bunu kabul etmez inan ben olsam kabul etmem canım
Allah korusun yuvanda yıkılır

kendine gel ayağını denk al

inan bana öyle bir durumda hiç kimse ama hiç kimse sana acımaz çünkü işlerine yaradığın kadar varsın diğer türlü yoksun bunu da anlamış olmalısın

kısacası izlemen gereken yol şu benim adım Hıdır elimden gelen budur

Ben zamanında her fedakarlığı yaptım ama bakın yine hiç yapmamış gibiyim şimdiden sonra da yapacak değilim nokta .

Onları ortada siz bırakmamışsınız ki kendileri bile isteye kalmışlar. Aile olmak bu değil. Artık kendinizi yuvanızı düşünün.

Canım benim böyle bir durumda suçluluk duyman için senin ailenin üzerine yükle bir borç bırakman ve ailenin de o borcu ödemekte zorlanıyor olması gerekirdi

ama sen böyle bir şey yapmamışsın gördüğün gibi her zaman korunup kollanan gözetilen abin olmuş

o zaman bırak devam etsinler

eşine dört elle sarıl bir ev alacaksaniz da o borca da girin tamam mı

yıllardır elinden geleni de gelmeyeni de yapmışsın hani kıymet bilindi mi ?

bundan sonra kalan ömründe de yapsan kıymet bilecek mi ?bilinmeyecek

ablanın ne hakkı var sana öyle söylemeye ?

ister çalışırsın ister çalışmazsın

ablanın boyuna borç mu bırakmışsın?

ne olmuş yani herkes kendi hayatına baksın diyeceksin güzelim

nereye kadar? nereye kadar ? söyle nereye kadar?

bence tam olarak zurnanın zırt dediği yere gelmişsin
işte tam burada ya tavrını koyarsın tamam mı ya da ömür boyu ezmeye sömürülmeye devam edersin

doğal olarak eşin ve ailesi de bunu kabul etmez inan ben olsam kabul etmem canım
Allah korusun yuvanda yıkılır

kendine gel ayağını denk al

inan bana öyle bir durumda hiç kimse ama hiç kimse sana acımaz çünkü işlerine yaradığın kadar varsın diğer türlü yoksun bunu da anlamış olmalısın

kısacası izlemen gereken yol şu benim adım Hıdır elimden gelen budur

Ben zamanında her fedakarlığı yaptım ama bakın yine hiç yapmamış gibiyim şimdiden sonra da yapacak değilim nokta .
Ya zaten bende farkına vardım herşeyin tamam annemin kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum ama biz alıştırdık onu bu duruma galiba vazifemiz gibi görüyor ona yaptığımız yardımları. Tek düşündüğüm şimdi ben de işten çıktım ne olacak halleri. İnsanlar da bık bık konuşuyor iki tane kızın var damadın var size baksınlar falan filan.

Kusura bakmayın sizin eşinizin ailesine a demeye hakkınız yok. Adamla yaşarken abinizi annenizi beslemişssiniz. Kendiniz çalışıp çalışıp millete yedirmişssiniz. Afedersiniz ama sizin aileniz sizi enayi yerine koymuş adamın ailesi oğullarını da sizin aileniz yemesin diye mal sahibi yapmaya çalışıyor belli ki. Ben erkek ailesinden olsam bende vermezdim. Herkes sizin ailenizi beslemek zorunda değil. Anneye zorda kalınca yardım edilir de sizin anneniz gibi oğluşu için yaşayan sizi sömürüp oğluna yediren anneye edilmez. Adam en sonunda sizdden boşanacak siz de o aile için sömürüle sömürüle çalışacaksınız. Size zerrece değer vermiyorlar. Kocanız sizi düşünüp çalışmanızı istemiyor hala sizi köle yerine koyan ailenize vicdan yapıyorsunuz.

Ne diyeyim kadın-erkek aileden sevgi görmemiş insanlarla evlenmemek lazım sizin gibi bağımlı eşine de gün yüzü göstermeyen biri oluyor.
Haklısınız. Eşimin ailesinin durumdan haberleri olduğunu düşünmüyorum. Olsa bile onlar da annem gibi düşünen insanlar hiç sorun etmezlerdi inanın. Eşim yıllarca şantiyelerde çalıştı ve maaşı yüksekti kendine ayırdığı tek şey sigara parasıydı. Ben hatayı baştan yapmışım meğer. Maaşımdan 500 tl alırdım annem ona bile söylenirdi her ay ne yapıyorsun bu kadar parayı diye. Ne deseniz ne kadar kızsanız haklısınız

İster anne baba olsun, ister kardeş bu kadar paçama yapişip hayatta beni geriye çeken insanlari direkt silkelerim üzerimden. Genel olarak hayatta kendimi bir tık önde tutmuş bir insanimdir belki o yuzden bana kolay geliyordur bilmiyorum, umurumda bile olmazdi.
Örneğin anneniz kardeşiniz geçinemese zorlansa yine de üzülmez miydiniz. Ben de böyle olmak istiyorum bıktım vicdan yapmaktan

Haklısınız. Eşimin ailesinin durumdan haberleri olduğunu düşünmüyorum. Olsa bile onlar da annem gibi düşünen insanlar hiç sorun etmezlerdi inanın. Eşim yıllarca şantiyelerde çalıştı ve maaşı yüksekti kendine ayırdığı tek şey sigara parasıydı. Ben hatayı baştan yapmışım meğer. Maaşımdan 500 tl alırdım annem ona bile söylenirdi her ay ne yapıyorsun bu kadar parayı diye. Ne deseniz ne kadar kızsanız haklısınız
Ciddi söylüyorum kendi hayatınıza yazık ediyorsunuz. Eşiniz bile gelecek size bunun lafını yapacak. Anneniz çok iyi niyetli olsa siz ona verirken aman kızım sakla paranı iyi gün olur kötü gün olur evlisin bir evin var lazım olur derdi. Bakın çok zordur sizin için anlıyorum ama tek dertleri sizin paranızı yemek . 500 tl ne ya resmen ona çalışıyormuşsunuz. Bir insan çalışınca eve yorgun geliyor kendinize eşinize bile zaman ayıramamışsınız siz.Bakın bunu kendinize yapmayın annenizin sizin duygularınızı sömürmüş az konuşun ne derse eşim kızıyor deyin. Çünkü diğer aşaması bunun sizi ayırıp çalıştırarak paranızı yemek.
Bunu genellikle burda erkek ailelerinde görüyoruz sizde tam tersi.

Örneğin anneniz kardeşiniz geçinemese zorlansa yine de üzülmez miydiniz. Ben de böyle olmak istiyorum bıktım vicdan yapmaktan

Annem, kardesim çalişsa ve gecinemese veya işsiz kalsa gecinemese uzulurum, bir sure destek cikarim yeniden toparlamalari icin.
Ama sizdeki olaylar normal degil, uzun yillar maruz kaldiginiz icin normal geliyor olabilir ama degil. Sizdeki olay farkli, yillardan beri kendinizi geri plana atmissiniz, gençlik yaşamamissiniz ne icin? Herseyini abiye vermiş suan bile elindeki son parasini bile abiye veren bir anne icin, abi desen sacma sapan borc yapip duruyor.
İşler boyle olursa bir gram bile üzülemem. Umurumda dahi olamaz.

Alışmış kurdurmuştan beter maalesef. Bir tarafa akıtırlar, sizi sömürürler ancak sinirleriniz tepenize çıkar da tepki gösterirseniz ya da artık destek olamayacağınızı size haksızlık yapıldığını söyleseniz de ayılır bayılır, tansiyonları çıkar ve günün sonunda hayırsız evlat siz olursunuz.

Onu da düşündüm olabilir evet. Ama eşimi ev konusunda gaza getiren aile ve düşünüyorum da cidden ödeyecek imkanımız yok neye güvenerek eve girecek onu da hiç bilmiyorum. Onun ailesi de eşimin abisine ev aldı ablasına ev almaları için biraz para verdi kız kardeşini özel üniye gönderdi okulu bitmesine rağmen doğuya gelmek istemediği için halen istanbulda yaşıyor ve eşimin ailesi bakıyor. Ama konu eşim olunca asla ellerini ceplerine atmıyorlar o da ailesi tarafından sömürülmüş hep şimdi onların gazına gelmesine kızıyorum
Sizin ailenizde abinize vermiş, sizden almış 🙄 bu durumda eşinin ailesine kızma hakkınız yok ki

Merhaba herkese,
Bayağı bir zamandır foruma giremedim. Neler olduğunu anlatmaya geldim. Bu sürede işten çıkmam gerekti şu an işsizim anlayacağınız. Hele bu durumda işsiz kalmak o kadar zor oldu ki. Bilen biliyor anneme yardım ediyordum faturalar konusunda. Malesef ki anneme de bu sene işkurdan herhangi bir iş çıkmadı o benden de beter durumda. Abim için varını yoğunu verdi ve beş kuruş parası yok. Eşimle ben şu an bir şekilde geçinebiliyoruz ama adama da diyemem annemin de faturalarını sen öde diye. Bu sabah ablamla mesajlaştık anneme iş çıkmadığını söyledim ne yapacağız diye konuştum o da bana ''madem çok düşünüyordun işten çıkmasaydın'' dedi. Yıkıldım resmen. Zaten üzülüyorum annem ve kız kardeşim için inanın sorumlulukları o kadar üzerime binmişti ki işten çıkıp evde rahat bir nefes alırım dedim daha beter oldu herşey. Ben işten çıktığımda kimse destek olmadı sadece eşim evde oturup kpss çalışmamı ve onun kurduğu ufak bir iş var onunla ilgilenmemi istedi. Ama benim ailem hep surat yaptı. İşimin ne kadar zor olduğunu bildikleri halde hiç kızımız da en azından biraz dinlenir nefes alır demediler.
Abime gelecek olursak bundan iki hafta önce yengem yazdı bana abin sinir krizi geçirdi ben baş edemiyorum biriniz yanına gelsin diye. Artık onun için birşey yapmak gelmiyor içimden o günden sonra da hiç haber yok kendilerinden. En son annem kalan 10 binini de ona yollamıştı zaten. Şu an annemde ona verecek bir lira bile yok.
Eşim de ailesinin gazına gelip ev kredisine girmeyi düşünüyor ki hiç müsait değil durumumuz onu da yaparsak kıt kanaat geçinmek zorunda kalıcaz. Yeni bir işe girmemi de istemiyor kendi açtığı küçük bir işi var onu idare etmemi söylüyor o da pek birşey kazandırmıyor ayda 1-1 buçuk anca.
Şimdi hanımlar ben ne yapmalıyım sizce hemen yeni bir işe girmeli miyim eşime kabul ettirirsem eğer. Kendime yediremiyorum bunu ama sanırım artık köpek gibi çalışıp başkalarına vermek zoruma gitmeye başladı. Kendime bile itiraf edemiyorum bunu. Ailem konusunda böyle düşündüğüm için kendimi suçluyorum :KK43:
eski konularınızı bilmiyorum ama
eşiniz aklı başında sorumluluk sahibi birine benziyor. sözünü dinleyin rahat edin
annenize de abiniz bakmak zorunda gerekirse eşşek gibi o çalışacak ve bakacak. annesinin elindeki parayı alıp öyle çekilmek olmaz.
ablanız ayıp etmiş ama takmayın ne geldiyse başımıza değer görmediklerimize verdiğimiz kıymetten geldi

X