Vajinal Koku Neden Olur ?

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.713
26.045
47
Birçok kadın vajinalarının kötü koktuğunu düşünüyor ve genellikle bu kokudan utanç duyuyor. Vajina, tıpkı ağız, cilt ve vücudun diğer alanları gibi eşsiz bir kokuya sahiptir.


psihologicheskie-prichiny-zhenskih-boleznej.jpg


Beslenme, sağlık ve diğer faktörler doğal kokuyu etkileyebilir ve bu da kötü koktuğu anlamına gelmez. Vajinanın kokusunu ortadan kaldırmaya çalışmak ne güvenli ne de sağlıklıdır. Esas, kokuyu azaltmak için yapılan işlemler kötü bir kokuya neden olan enfeksiyonlara yol açabilir.

Vajinal Koku Doğal Mı?


Olağandışı vajinal koku zaman zaman oluşabilir. Bedeninize ve vajinanıza iyi baktığınızda bile, farklı koku sorunları yaşayabilirsiniz. Vajina kokusunun anormal olup olmadığını hakkında kendinize sormanız gereken ilk soru: Normal nedir?

Vajinaların doğal kokuları vardır ve her kadının kokusu farklıdır. Sağlıklı bir vajinanın tipik kokusu en iyi “misk” gibi olarak tanımlanabilir. Adet döngüsü, birkaç gün boyunca hafif “metalik” bir kokuya neden olabilir. Cinsel ilişki kokuyu geçici olarak değiştirebilir.

Vajen bölge kendisini doğal olarak temizler. Bu bölgeyi kendi haline bırakırsanız, doğal olarak sağlıklı bir pH değerini muhafaza edebilir ve sağlıklı bakteriler çalışmaya devam ederler. Fakat kokunuzda belirgin bir farklılık hissederseniz, potansiyel bir sorun olduğuna dair bir işaret yaşıyor olabilirsiniz. Güçlü kokular, kaşıntı, tahriş ve alışılmadık akıntılar, sadece olağandışı vajina kokusundan başka bir şeye sahip olabildiğinizin işaretidir.


Farklı Vajinal Koku Türlerini Anlamak

Kadınların kendi vajina kokuları konusunda tedirgin olması yaygın bir durumdur. Bu olumsuz duygular benlik saygısını ve beden imajını etkileyebilir. Bununla birlikte, vajinanın hafif, misk benzeri kokusu da normaldir. Gerçekten de araştırmalar, bu kokunun kısmen, cinsel çekiciliği artırabilen ve doğurganlık hakkında ince ayrıntıları iletebilen feromonlara bağlı olduğunu ileri sürmektedir.

Bu koku hamilelik, menopoz ve menstruasyon döngüsü sırasında hormonal değişikliklerle değişir. Bu yüzden hafif bir koku endişe kaynağı değildir. Bununla birlikte, başka bazı kokular bir doktora görünmenizi gerektirebilir.


Balık Benzeri Vajina Kokusu


Bakteriyel vajinoz (BV) doğum öncesi çağdaki kadınlar arasında en yaygın görülen vajinal enfeksiyonudur. Bir şey vajinanın karmaşık kimyasını bozarsa, zararlı bakteriler kontrolden çıkabilir ve balık kokusu üretebilir.

Bakteriyel vajinozlu bazı kadınlar, bir mantar enfeksiyonu gibi hissedilebilecek kaşıntı veya yanma gibi diğer semptomlara maruz kalırlar. Birçok kadın için koku tek semptom olabilir. Reçeteli antibiyotikler sorunu tedavi edebilir. Sağlıklı alışkanlıklar da bakteriyel vajinoz riskini azaltabilir. Bunlara aşağıdakiler dahildir:

 • Vajinanın hassas pH dengesini bozan işlemlerden kaçınmak.
 • Vajinanın içinde veya çevresinde kokulu veya aromalı ürünler kullanmamak. Parfümler ve kokulu tamponlar gibi diğer ürünler vajinal kimyayı değiştirebilir ve bakteriyel vajinoza neden olabilir.
 • Cinsel eş sayısını sınırlandırmak ve daha güvenli bir seks yapmak. Bakteriyel vajinoz cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon (CYBE) değildir, birden fazla cinsel partner, vajinadaki bakteri dengesini bozarak vajinoza neden olabilir.

Tatlı veya Bira Benzeri Vajina Kokusu

Vajinadaki bir maya büyümesi tatlı bir koku üretebilir. Vajina ayrıca bira, un veya ekmek gibi kokabilir. Bazen ekşi kokar ama, aynı zamanda hoş olabilir. Yoğun yanma, kaşıntı veya kuruluk duyguları genellikle maya enfeksiyonlarına eşlik eder. Zamanla daha da kötüye gidiyor ve bazı kadınlar peynire benzer bir akıntı görüyor olabilirler.

Bu enfeksiyonları reçetesiz ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Bununla birlikte, ilk kez maya enfeksiyonu geçiren bir kadın, diğer nedenleri ekarte etmek için doktoruyla konuşmalıdır.

Bakteriyel vajinozu önleyen, kokulu ürünlerden kaçınmak ve asla temizlememek gibi önlemlerin birçoğu maya büyümesini de önleyebilir. Diğer stratejiler şunları içerir:

 • Sadece gerektiğinde antibiyotik almak: Bazı kadınlarda, antibiyotikler faydalı vajinal bakterileri öldürür ve vajinal mayanın büyümesini tetikler.
 • Ağızlarında pamukçuk vb. olan insanlarla oral seks yapmaktan kaçınmak
 • Vajinal alanı nispeten kuru tutmak: Maya, nemli bir ortamda gelişir. Banyodan veya duştan sonra havlu kullanın ve ıslak mayo veya iç çamaşırı giymekten kaçının.

radiofrecuencia.jpgDiğer Kokular

Menopoz dönemindeki hormonal değişiklikler vajinanın kokusunu değiştirebilir ve vajinayı kuru hissettirebilir. Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar, özellikle trikomonaz; vajinanın kokusunu değiştirebilir. Vajinal kokudaki herhangi bir değişim, özellikle koku güçlü veya rahatsız edici olduğunda, doktora gitmeyi gerektirir. Kokuyu maskelemek için parfüm kullanılması tavsiye edilmez.Hafif Hijyen Uygulayın

Güvenli, nazik vajinal hijyen uygulamaları vajinal kokuyu azaltabilir. Bazı stratejiler şunları içerir:

 • Önden arkaya silme: Bu, dışkı maddesinin vajinaya girmesini önler.
 • Seks sonrası hemen idrar yapmak.
 • Sadece vulvada nazik, koku içermeyen bir sabun kullanın. Vajina içinde sabun kullanmak, vajinal pH’ı değiştirebilir, enfeksiyonlara ve kötü kokulara neden olabilir.
 • İç çamaşırını günlük olarak değiştirmek veya iç çamaşırı terli veya kirli bırakmamak.
 • Kokusuz ürünlerle iç çamaşırı yıkamak.
 • Terleme veya egzersiz sonrası sıkışan ter vajinal kokuyu artırabilir.
 • Hoş olmayan bir koku varsa vulvanın sadece su ile yıkanması gerekir. Duş sırasında, kadınlar bölgeyi hafifçe silip ter ve diğer koku kaynaklarını ortadan kaldırmak için bir bez kullanabilirler.

Doğru Menstrüel Ürünler Arasından Seçim Yapın


Bazı kadınlar regl olduklarında daha kuvvetli bir vajinal koku duyarlar. Bazı kadınlar demir benzeri metalik bir koku alıyor, bazıları amonyak kokuyor. Bazı menstrüel ürünler bu etkiyi dengeleyerek kokuyu tutabilir. Kokuyu azaltmak için:

 • Tek kullanımlık ürünler kullanın. Maxi pedler nemi ve tekrar kullanılabilir ürünler kokuyu artırır. Islak bir bezle oturmak da bir enfeksiyona neden olabilir.
 • Menstrüel ürünleri sık sık değiştirin.
Seksin Vajina Kokusunu Etkilediğini Bilin

Bazı kadınlar cinsel ilişkiden hemen sonra güçlü bir balık kokusu duyarlar, ki bu bakteriyel vajinozun belirti işaretidir. Diğerleri daha az belirgin bir koku fark ederler.

Bazen semen (meni) ve vajinal sıvılar arasındaki etkileşimler vajinal koku oluşturabilir. Bazı yağlayıcılar ayrıca vajinal pH’ı ve onunla birlikte oluşan kokuyu değiştirebilir. Vajinal ilişki ile ilişkili kokuyu azaltmak için:

 • Prezervatif kullanın.
 • Cinsel ilişki sonrasında vajinayı ve vulvayı sade su ile durulayın.
 • Kokulu veya aromalı yağlayıcılardan kaçının.
Probiyotik Kullanabilirsiniz

Probiyotikler, vajina dahil olmak üzere vücudun tamamındaki sağlıklı bakterileri desteklemektedir. Probiyotikler bazı vajinal enfeksiyonları, özellikle mayayı önlemeye yardımcı olabilir. Enfeksiyonları kontrol ederek, vajinal kokunun nedenlerini azaltabilir. Probiyotikler, vajinanın normal pH’ını eski haline getirmeye yardımcı olduğundan vajinal kokuyu azaltmaya yardımcı olurlar.

Doğru Kıyafetler Seçin

Giysilerin ya da vajinanın etrafında biriken aşağıdaki unsurlar kokuya neden olabilir:

 • Ter
 • Ölü cilt
 • Akıntı
 • Cinsel ilişkiden akan semen
 • Diğer koku kaynakları
Çok sıkı giysiler giymek de ortak bir suçludur. Buna bazı model elbiseler de dahildir. Vajene giden dışkı maddeleri enfeksiyonlara ve kokulara neden olabilir, bu yüzden bu yayılımı teşvik eden giyeceklerden kaçının. Buna sıkı oturan tanga iç çamaşırı da dahildir.

Nefes alan pamuklu giysiler, vajinal koku konusunda endişe duyan kadınlar için en iyi seçimdir. Pamuğun vajina yakınındaki nemi tutması daha az olasıdır. Bu, bakterilerin ve diğer koku kaynaklarının birikmesini ve güçlü bir koku üretmesini zorlaştırıyor.

Prof.Dr.Bülent Tıraş
 
X