Vejeteryan Beslenme

Merhaba canım. Ben de vejetaryenim. Et zaten zulüm dolu bir sektör. Bizler insan olarak başka bir canlının da yaşam hakkının olduğunu kabul etmeliyiz... Süt yogur yumurta gibi hayvansel ürünlere gelince ben de kullanıyorum ama sanıldıgı gibi masum bir sektör olmadıgını gördüm. En acı çığlıklar bir mezbahadan bile değil süt çiftliklerinde ki ineklerden geliyor!! Süt üreteblmesi için ineklere makinelerle tecavüz ediliyor. boğa spermi o şekilde bırakılıyor. inek kapalı ortamlarda makenelere baglanıp sağılıyor. gün ışığı bile görmeden. İnek haftalarca yavrusu için aglayıp acı bir şekilde çığlık atıyor! neden mi ??? anneyi buzağısından ayırıyorlar. o sütü yavrusu için üretiyor ama buzagını ayırıyorlar ki onun içecegi sütü satmak için daha fazla para için. 20 ene yaşayacak hayvanı sömürmekten 5 sene sonra süt üretemeyecek duruma getiriyorlar ve sonra mezbahaya yollanıyor hayvan....

Arkadaşlar yediğiniz içtiğiniz şeyleri lütfen sorgulayın. Bizim düşünebilen vicdan sorgulayabilen varlıklar oldugumuzu unutmayalım. Eminim sizin de yavrunuz elinizden alınsa siz de acı bir şekilde üzülürsünüz feryat edersiniz. Canlılarında aile kurabilme, kendi varlıklılarının bilincinde olabilme ve acı çekebilme kapasiteleri var.

En önemlisi de insan vücudu mide bagırsak ve diş yapısı otobur hayvanlarınkinle aynı. Bir inekle, bir koyunla aynı enzimleri aynı bagırsak ve diş yapısını taşıyorsunuz. Ama etobur hayvanlar oyle değil.

İnsan ırkı vahşi, dokmak bilmez hunhar bir varlık.... Dünyanın en iğrenç varlıklarıyız. Açlık, sefalet, savaş, başka bir canlıyı katletme, tecavüz, ayrımcılık bunlar sadece insan doğasında var... Hayvanlar masum.

Sevgiler.

Söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. Süt konusunda da, biz nasıl açgözlü varlıklarız ki annenin yavrusu için ürettiği sütüne göz dikebiliyoruz? Süt sektöründeki işkenceler de ortada. Ben süt çocuğu gibiydim inan bana, şimdi artık çok üzülüyorum: o süt benim için değil. Başka canlıların sütünü sağıp içen tek biz varız, kalsiyum ihtiyacı falan bahane. Yeşil yapraklı sebzelerde kalsiyum var. Hiç bir kedi bir ineğin sütünü emiyor mu? Ama biz insanlar inekleri ve keçileri sağıp içiyoruz

Söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. Süt konusunda da, biz nasıl açgözlü varlıklarız ki annenin yavrusu için ürettiği sütüne göz dikebiliyoruz? Süt sektöründeki işkenceler de ortada. Ben süt çocuğu gibiydim inan bana, şimdi artık çok üzülüyorum: o süt benim için değil. Başka canlıların sütünü sağıp içen tek biz varız, kalsiyum ihtiyacı falan bahane. Yeşil yapraklı sebzelerde kalsiyum var. Hiç bir kedi bir ineğin sütünü emiyor mu? Ama biz insanlar inekleri ve keçileri sağıp içiyoruz

Evet çok haklısın. O yüzden peyniri sütü köylülerden almak en mantıklısı. Onlarda en azından zulüm yok diye düşünüyorum.

Evet çok haklısın. O yüzden peyniri sütü köylülerden almak en mantıklısı. Onlarda en azından zulüm yok diye düşünüyorum.

Evet hayvanlara daha iyi davranıyorlar. Arada sırada köşedeki bakkal köy yoğurdu getiriyor ondan alıyordum, hem içindeki yoğurt bitince kabını geri veriyorsun atık olmuyor.

Süt için bir alternatif olarak ben dün migrosa yürüyüp soya sütü aldım. Normal süte göre daha pahalı ve tadi baya kötü, ama içinde ilave kalsiyum ve b12 vitaminleri vardı. Hayvancıkların sütlerini içmemek için katlanabilirim buna

Son düzenleme:
Bir de ben bu işin sınırlarını çizmekte gerçekten zorlanıyorum. Dün brokoli çorbası yaptım içinde süt proteini varmış. Nimettir dökmedim içtim, yemek dökmeyi sevmem

Aramızda veganlığı sürdürebilen var mı bilmiyorum, bana çok zor geldi. Kendimiz balı sütü özel olarak satın almasak bile mutlaka birşeylerin içinden çıkıyor, çorbamı içerken bunu düşündüm. Veganlık çok zor

Yazilanlari gorunce aglasam mi gulsem mi bilemedim.

Bende guvenmedigim yerlerde kesinlikle et yemem, ancak guvenmem gerekir. Balik yemiyorum daha cok tavugu severim ve normal kirmizi etide cok sevmesemde yerim, yemeye calisirim.

Rabbim bunlari biz yiyelim tuketelim diye yaratmis yani bu sekilde derine inerek dusunmek ne kadar dogru bilemiyorum? Yani hayvani bir butun olarak dusunmek onun icin uzulmek vs.

Zaten normal olani hayvanlara aci cektirmeden helal bir sekilde hayvanlarin kesilmesi…bunlar bir boyutu tabii, birde diger bir yuzu var..artik maalesef hic birsey olmasi gerektigi gibi degil…

tum yedigimiz sebzelerin yumurtalarin herseyin dna siyla oynuyorlar. Ben daha cok saglik acisindan dusunuyorum.

Yazilanlari gorunce aglasam mi gulsem mi bilemedim.

Bende guvenmedigim yerlerde kesinlikle et yemem, ancak guvenmem gerekir. Balik yemiyorum daha cok tavugu severim ve normal kirmizi etide cok sevmesemde yerim, yemeye calisirim.

Rabbim bunlari biz yiyelim tuketelim diye yaratmis yani bu sekilde derine inerek dusunmek ne kadar dogru bilemiyorum? Yani hayvani bir butun olarak dusunmek onun icin uzulmek vs.

Zaten normal olani hayvanlara aci cektirmeden helal bir sekilde hayvanlarin kesilmesi…bunlar bir boyutu tabii, birde diger bir yuzu var..artik maalesef hic birsey olmasi gerektigi gibi degil…

tum yedigimiz sebzelerin yumurtalarin herseyin dna siyla oynuyorlar. Ben daha cok saglik acisindan dusunuyorum.

Gülmek niye onu tam anlayamadım. Ben fen bilimleri öğretmeniyim ve şunu söyleyebilirim: bu canlılar aptal değiller. Belki bizim gibi konuşmuyorlar ama onlar da kesilmeden önce ölüm korkusu yaşıyorlar. Topluca mezbahaya götürülürken ölüm korkusu yaşıyorlar, yavruları kendilerinden ayrıldığında, bir içgüdü olarak korkunç bir acı çekiyorlar. Bizler de memeli canlılarız, bizim çektiğimiz evlat acısını onlar da çekiyor
Topraktan gelen onca nimet varken öldürmek niye? İşin din boyutunu sizin kadar bilemem neticede ama doğa bilimleri açısından böyle. Gerisi tercihinize kalmış

Kızlar çarpıntı için kalp doktoruna gitmiştim tahlil istedi. B12, demir herşeye baktı eksiklik yok. Vegan besleniyorum çoğunlukla, bazen istem dışı olarak (yemeklerin içinde) süt yumurta girdiyse odur sadece.

Hatta demirde önceden eksiklik vardı yükselmiş sanırım tükettiğim meyve ve yeşilliklerden dolayı, bir de sabah yediğim pekmez tahinden

(Çarpıntı depremden sonra yaşadığım korkularla ilgiliymiş vejeteryanlıkla ilgisi yok)

Sizlerin nasıl gidiyor tecrübelerinizi paylaşın lütfen

Kızlar çarpıntı için kalp doktoruna gitmiştim tahlil istedi. B12, demir herşeye baktı eksiklik yok. Vegan besleniyorum çoğunlukla, bazen istem dışı olarak (yemeklerin içinde) süt yumurta girdiyse odur sadece.

Hatta demirde önceden eksiklik vardı yükselmiş sanırım tükettiğim meyve ve yeşilliklerden dolayı, bir de sabah yediğim pekmez tahinden

(Çarpıntı depremden sonra yaşadığım korkularla ilgiliymiş vejeteryanlıkla ilgisi yok)

Sizlerin nasıl gidiyor tecrübelerinizi paylaşın lütfen

Sadece kan değerlerine değil kalbinle ilgili yapılması gerekenleri de yaptır canım. Benim de kalp çarpıntılarım oluyor. Ama pskolojik diyor doktorlar. Ben de veganım ne bir kansızlık ne baaşka bir şey hiçbiri yok :)) Pskolojiktir senin de muhtemelen. Aman ha sakın depresan kullanayım deme doktor verse bile..

Sadece kan değerlerine değil kalbinle ilgili yapılması gerekenleri de yaptır canım. Benim de kalp çarpıntılarım oluyor. Ama pskolojik diyor doktorlar. Ben de veganım ne bir kansızlık ne baaşka bir şey hiçbiri yok :)) Pskolojiktir senin de muhtemelen. Aman ha sakın depresan kullanayım deme doktor verse bile..

Doktor kalbin iyi dedi canım. Aşırı çarpıntılar ve göğsümde sıkışma oluyor, bu da benim psikolojimle alakalı. Ağır bir deprem atlattım ve eşyalar kapının önünü kapattığı için evden uzun süre çıkamadım. Ondan sonraki 8 aylık süreçte panik atak ve kaslarımı sıkmaktan başka rahatsızlıklarım çıktı. Bu durum doktordan çok benimle ilgili. Anti epresanları Allahın emri hemen yazdılar tabii, benim bünyem kabul etmedi zaten

Sendeki çarpıntılar için doktor kalple ilgili değil dediyse panik atak başlangıcı gibi olabilir. Çarpıntı geldiği zaman sakin ol ve 10 dk ya geçeceğini düşün dikkatini başka tarafa ver:KK1:

[video=youtube;Ws2BsCoyloA]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Ws2BsCoyloA[/video]:KK50::KK50::KK50::KK50::KK50:

Vejeteryan Beslenmeye karar verdim... Evde eti cok seven bi esim var, nasil olucak nasil yapicam bilmiyorum ama
eziyetler icinde öldürülen, antibiotikle doldurulan hayvanlari karnim doysun diye tüketmek istemiyorum artik.
Basarabilirim umarim. Eti sevmiyorum zaten, eksikligi hissedecegimi zannetmiyorum. Tek sorun esim, 2 kisiye 2 farkli yemek pisicek :26:

Vejeteryan Beslenmeye karar verdim... Evde eti cok seven bi esim var, nasil olucak nasil yapicam bilmiyorum ama
eziyetler icinde öldürülen, antibiotikle doldurulan hayvanlari karnim doysun diye tüketmek istemiyorum artik.
Basarabilirim umarim. Eti sevmiyorum zaten, eksikligi hissedecegimi zannetmiyorum. Tek sorun esim, 2 kisiye 2 farkli yemek pisicek :26:

bir sure sonra B12 duzeyinize baktirmayi unutmayin.

X