Veli görüşmesi Hk. (Ozellikle öğretmen arkadaşlarımdan yardım rica ediyorum)

depresifbirinsan

La la lalaaaaalaaaaa bir şarkı söyle 🎶
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2023
584
461
Günaydın sevgili hanımlar.
Malumunuz okullar için ilk ara tatil haftaya. Çocuğumun öğretmeni de bir görüşme yapmak istiyor velilerle. Çocuğumuz ile ilgili bireysel bilgi alacağız. Henüz birinci sınıf. Kafam da bir kaç soru var soracağım. Ancak, nelere dikkat etmem gerekiyor. Bizim için çocuğumuz okuluna gitsin sorumluluk kazansın e yanında basarilida olabiliyorsa olsun elbette. Çok çalışsın muhakkak ilk o okumayı öğrensin vb. gibi düşüncelerimiz yok ama geride de kalmasını istemeyiz elbette. Bu nedenle benim ebeveyn olarak gozlemlemem ve öğretmene danismam gereken detaylar nelerdir. Bir veli olarak öğretmen ile neleri konuşabilirim. Çocuğumu birlikte daha ileriye nasıl destekleyebiliriz.

oğlum için öğretmenini sevmesi çok önemli o yüzden de en anaç sevecen naif öğretmeni seçtim. Oğlum mutlu dersleri konusunda öğretmeni yönlendirdi bizi açık açık soruyordum hocam anlamadığı yapamadığı dersler var sizce durumu nedir normal mi yapamaması gibi. Öğretmeni de şöyle çalışsın böyle anlatın diye yönlendirdi bizi.

Öğretmeni dinleyin o anlatsın ,bir durum değerlendirmesi yapsın sonrasında zaten sizden destek isteyeceği bir durum varsa belirtir ona göre birlikte ilerlersiniz.
Zaten çocuğunuzun bir sıkıntısi varsa anlatıyordur okulda şöyle oldu böyle oldu diye,onları da konuşursunuz ama spesifik şunu konuşun bunu konuşun denebilecek bir durum değil bu. Akışta ilerler, duruma göre konuşulur.
Öğretmen değilim, okula giden 2 çocuğum var. Hep bu şekilde ilerledi konuşmalar.

Ya varya okumayı da öğrenir çalışır başarılı da olur. Önemli olan çocuğumun ahlaki degerleri nasıl. Arkadaşlarıyla yardimlasiyor mu buyuklerine öğretmenine karşı tutumu nasıl sorumluluklarıni biliyor mu... Çok kapsamlı bir görüşme olacağını sanmam. Özel sorunlar varsa dile getirilir yoksa da ders başarısı üzerine konuşulur. Bir arkadaş mutluluk demiş mesela. Evet çok önemli çocuğun mutlu olması. Ama salt mutluluk üzerinden başarıda ahlaki gelişim de olmaz. Bazen bizi mutsuz etse de yapmamız ve yapmamamız gereken şeyler vardır. Bilinçli olmak en önemlisi. Çocukta bir bilinç edinmesini sağlamak da öyle

Ya varya okumayı da öğrenir çalışır başarılı da olur. Önemli olan çocuğumun ahlaki degerleri nasıl. Arkadaşlarıyla yardimlasiyor mu buyuklerine öğretmenine karşı tutumu nasıl sorumluluklarıni biliyor mu... Çok kapsamlı bir görüşme olacağını sanmam. Özel sorunlar varsa dile getirilir yoksa da ders başarısı üzerine konuşulur. Bir arkadaş mutluluk demiş mesela. Evet çok önemli çocuğun mutlu olması. Ama salt mutluluk üzerinden başarıda ahlaki gelişim de olmaz. Bazen bizi mutsuz etse de yapmamız ve yapmamamız gereken şeyler vardır. Bilinçli olmak en önemlisi. Çocukta bir bilinç edinmesini sağlamak da öyle
Çocuğumun kendi gozlemim ve öğretmenlerinin geri dönüşleri ile gözüm kapalı şekilde diyebilirim ki ahlaki yönüyle, merhamet, empati yönü ile çok şükür iyi.
Mutluluk ile ilgili soylediginize katılıyorum.

X