Dövme Vücudunda dövme olanlar dikkat!

Kalıcı Dövme, Geçici Dövme, Hint Kınası,

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.001
Dövmelerin bağışıklık sistemine olan etkilerini inceleyen bilim insanları vücutta bulunan bir adet dövmenin bağışıklık sistemini zayıflattığını ve hasta olma riskini artırdığını ortaya koydu.
dovme.jpg

Amerikalı bilim insanları yaptığı yeni bir araştırma ile vücudunda çok sayıda dövmesi olanların soğuk algınlığına karşı daha çok korunduğunu ortaya çıkardı.

Dövmelerin bağışıklık sistemine olan etkilerini inceleyen bilim insanları vücutta bulunan bir adet dövmenin bağışıklık sistemini zayıflattığını ve hasta olma riskini artırdığını ortaya koydu.

Dövme sayısı arttıkça bağışıklık güçleniyor

Buna karşılık dövme sayısı arttıkça bağışıklık sistemi düzeliyor ve dövmesi olmayanlara göre daha güçlü bir hale geliyor. Araştırmacılar bu sayede vücudunda çok sayıda dövmesi olan bireylerin olmayan bireylere oranla daha az soğuk algınlığı yaşadığını ifade ediyor.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/saglik/2016/03/14/vucudunda-dovme-olanlar-dikkat

Son düzenleme:
Tamamdır bir tane de garanti yabancı kaynak buldum okumak isteyenlere. Benim de şuan 6 tane dövmem var, demek ki bir taneyle kalmaktan iyiymiş hehe :KK70:

Link : http://www.sciencealert.com/getting-multiple-tattoos-can-strengthen-your-immune-system

Burda dediğine göre, ilk dövmemizi yaptırdığımız zaman vücuda verilen bu stres faktörü bağışıklığın güçsüleşmesine neden oluyr ama tabi tamamen bitircek kadar kuvvetli bir durum değil. Hatta bu daha çok fazla sporun veya yorgunluğun verdiği etkiye benzetilmiş. Spora devam ettikçe vücut üzerinden bu yorgunluğu atar ve yerine dinçlik gelmeye başlar. Araştırmacılar da acaba birden çok dövme de tek bir dövmeden daha iyi bir etki gösterebilir mi diye merak etmişler ve araştırmaya başlamışlar.

Olayın daha bilimsel özü şu. İlk defa dövme yaptıranlarda kortizol artışına bağlı olarak, bir vücut defansı olan immunoglobulin A düşüyormuş. Ancak, ne kadar çok dövme yaptırılırsa bu düşüş azalıyormuş. Bir bakıma vücut direnci oluşuyormuş. Bu düşüşteki azalmalar da direncinizi arttırıyor. Tabi çalışmanın sonuna eklemişler, "bağışıklık sistemini güçlendirmenin en iyi yolu olmayabilir ama ikinciyi istiyorsanız bu yeterli bir sebep olacaktır. " :)

Çok teşekkürler yazı için, aileme gösteririm artık :p

Ben şu an bir tanesini sildirip 2 tane yaptırmayı düşünüyorum, haberle ilgisi yok. Bazen saklamam gerekiyor ve saklanmayacak yerde diye. Yaşasın dövme aşkı :KK68:

Bende 6 tane var, ben öldüm mü acaba :KK70:

X