Yanık

_Selin_

İkiz bebis annesi
Kayıtlı Üye
5 Aralık 2011
106
80
Merhaba, 1,5 yaşındaki oğlumun eli ütüden yandı. Ütü çok sıcak değildi allahtan elinin içi su topladı ve kabardı.. İlk müdahale olarak soğuk suyun altına tuttuk. Bol silverdin krem sürüyoruz. Ağrısı için ise Calpol şurup veriyoruz. yanık çok büyük bir alan olmadığı için evde tedavi ediyoruz. Fakat ikinci gün biraz ağrısı arttı ve su toplayan yerleri biraz daha şişti. Ağrı kesici için farklı öneriniz var mı?

İlk yardım şekli doğru fakat doktora gitmeniz gerekiyor. Ağrı kesici için yaranın üstüne anestol pomad sürebilirsiniz ama hasta çocuk olduğu için az miktarlarda günde 1 kez uygulayın. Lütfen doktora gidin, bazı durumlarda büllerin yani küçük su dolu kabarcıkların patlatılması gerekebiliyor. Geçmiş olsun

Son düzenleme:
Çok geçmiş olsun :KK43: yanık bölgesi küçük de olsa bi dr a götürün enfeksiyon riski açısından

Su toplarını steril bir iğne ile ilk gün akşam deldik içinden bir miktar sıvı çıkarttık ama tamamen kabarcıkları söndürmedik, deriyi de koruduk. Fakat ona rağmen biraz daha şişti. Resimdeki ilk hali.

Eklentiler

• IMG_0950.JPG
    IMG_0950.JPG
    24,7 KB · Görüntüleme: 301
Su toplarını steril bir iğne ile ilk gün akşam deldik içinden bir miktar sıvı çıkarttık ama tamamen kabarcıkları söndürmedik, deriyi de koruduk. Fakat ona rağmen biraz daha şişti. Resimdeki ilk hali.
Bülleri patlattıktan sonra deriyi üstünde koruyucu olarak bırakmak doğru yöntem. Bül oluşumu devam edebilir, ettikçe deriyi koruyarak patlatabilirsiniz ama lütfen cildiyeye götürün minnoşu

İlk yardım şekli doğru fakat doktora gitmeniz gerekiyor. Ağrı kesici için yaranın üstüne anestol pomad sürebilirsiniz ama hasta çocuk olduğu için az miktarlarda günde 1 kez uygulayın. Lütfen doktora gidin, bazı durumlarda büllerin yani küçük su dolu kabarcıkların patlatılması gerekebiliyor. Geçmiş olsun
Siz söyleyince baktım Anestol pomad için aşağıdaki yazıyı okudum bir sitede.
  1. ANESTOL’u su toplamış deriye ve açık yaralara uygulamayınız.

Ayy Kıyamam elini öyle görünce içim gitti. Nasıl canı yanmistir :KK43: Rabbim şifa versin ben olsam hastaneye gotururdum heralde ilk etapta.

Oyy kuzum :KK43: ne kadar dikkat etseniz de risk var ihmal etmeyin götürün dr a

Benim elimde böyle şişmişti sıcak Sudan doktora gittiğim de bi iğneyle patlatıp suyunu çıkarıp krem felan sürdü ve sargı yaptı.Doktora götürün bi yanık kremi verir ama suyu aldıkça yine su toplar su topladıkça suyu al ama soyma dediler bana ..

Siz söyleyince baktım Anestol pomad için aşağıdaki yazıyı okudum bir sitede.
  1. ANESTOL’u su toplamış deriye ve açık yaralara uygulamayınız.
Büller patlatılıp deri korunduğunda su toplamış yara derecesinden çıkar yanık vakaları, anestol pomad bu tarz durumlar için ağrı kesicidir, bende hemşireyim ama yine de doktora götürün belki daha farklı bir tedavi uygulanır. Yanığın sarılmasına karar verebilir hoca ben açık kalacağını varsaydım.

Büller patlatılıp deri korunduğunda su toplamış yara derecesinden çıkar yanık vakaları, anestol pomad bu tarz durumlar için ağrı kesicidir, bende hemşireyim ama yine de doktora götürün belki daha farklı bir tedavi uygulanır. Yanığın sarılmasına karar verebilir hoca ben açık kalacağını varsaydım.

Benim elimde böyle şişmişti sıcak Sudan doktora gittiğim de bi iğneyle patlatıp suyunu çıkarıp krem felan sürdü ve sargı yaptı.Doktora götürün bi yanık kremi verir ama suyu aldıkça yine su toplar su topladıkça suyu al ama soyma dediler bana ..

Çok teşekkürler tavsiyeniz için. Sizin dediğiniz gibi aneston ve silverdin karıştırıp bol sürüp üzerini sargı beziyle kapatın dediler. Kapatınca yarayı daha da derinleştirir diye endişe ediyorum. Ama bol bol sürüp deneyeceğim. İğneyle deldik ama yine şişti. Yarın sabah plastik cerraha göstereceğim.

X