Yanlis mi yaptim? Ayip mi oldu?

Bi kac kez yazdim, bi daha yazayim. Sevgilimle evlenmeyi düsünmüyoruz.

Babasiyla biz tanistigimizda ve birlikte olmaya basladigimizda görüsmüyordu zaten. Sebep olarakta huyunun kötü oldugunu söylemisti. Ben ve ailem ona babanin cok önemli oldugunu, görüsmesi gerektigini söyledik (baba ona hasta olduguna dair ve onu görmek istedigini mesajla yazmisti, benim de icim ciz etti). Bi geldik adam sapasaglam, hicbir seyi yok. Sonra bana „biraz acitasyon yaptim o mesajda, yoksa asla gelmezdi“ dedi...

Evlenmeyi dusunmediginiz adamin babasiyla niye bir munasebetiniz var ki?
Ben tanismam bile.

Siz evlenmeyi dusunmuyorsunuz, ama babasi sizi aileden biri gibi goruyor. Nerden tutsak elde kalir.

Sizin gibi işgüzar ailelere de ayrı sinir oluyorum, sevgiliniz ne güzel görüşmüyormuş manipülasyon ustası bi adamı tekrar sevgilinin hayatına sokmuşsunuz. İyi halt yemişsiniz, görüşmemesi hayrınaymış.

Cok haklisiniz. B*k yemis kadar pismanim.

Siz bu ailenin ayakçısı mısınız ? Ne demek formu o dolduramaz illa ki sen dolduracaksın ? Ayıp falan olmamış, adam terbiyesiz yaşlı olunca otomatik olarak terbiyeli ahlaklı olunmuyor.

O kadar dogru söylediniz ki. Ama kizamiyorum cünkü babasinin tavrini ben kendim gördüm. Karakteri buna izin vermedi. Babasi ilk basta (daha yeni tanismistik) benden onun evraklarina bakmami, ilgilenmemi istedi, calisani olarak. Düzenli olarak ben ilgilenecektim o da bana para ödeyecekti. Daha tanisali 2-3 ay olmus. Ben orda bisey demedim, ne evet ne hayir. Babasi kendi kendine konustu. Evde sevgilim bana „babam öyle konustu ama sen istiyormusun? Babam sana isteyip istemedigini sormadi“, ben de istemedigimi söyleyince „tamam ben babama söylerim, yapmak zorunda degilsin, gitsin kendine baskasini bulsun“ dedi.

Bu olaylarda da cok mücadele etti. Dedigim gibi kendim sahit oldum. Her seferinde anlatmaya calisti ama babasi anlamiyoooorrrr. Anlamiyor. Yoksa ben de öyle patlayan o laflari kullanan biri degilim ama artik boguldugumu hissediyordum. Millet cocuk doguruyor, pasaport islemleri icin ben ilgileniyorum kendi analari öglene kadar yatarken. Bu mantikli mi ya?
Bencede bir süre siz gitmeyin babasına kendi gitsin en doğrusu bu... kafaniz dinlenir.

Ben tanismam bile.

Siz evlenmeyi dusunmuyorsunuz, ama babasi sizi aileden biri gibi goruyor. Nerden tutsak elde kalir.
Aynı şekilde evlenmeyeceğim adamı ailemle tanıştırmam, ben yaşar giderim ne gerek avr ki, neyin sorumluluğu bu?

Bin bir emekle yetiştirdiğim, tek bir gün emir kipiyle konuşmadığım kızımın, kendini böyle bir duruma sürekli maruz bıraktığını, önünü almadığını öğrenseydim, çok üzülürdüm.

Bir adamın sevgilinizin babası olması, normal şartlarda bir araya gelmeyeceğiniz bir insanla tanışmanıza vesile olabilir. Bu tamam.
Ama, karşılaştığınız davranış biçimi, ilişkiyi sürdürmemenize, en azından çok ciddi bir şekilde mesafe koymanıza vesile olmalıydı.

Saygısız, haddini hududunu bilmeyen insanlarla bir şekilde ilişki içindeyseniz, inandığınız ve doğru bulduğunuz sınırlarınızı ve ölçülerinizi koruyun lütfen.
O size kendi "doğrusunu", yani saygısızlığı, hadsizliği gördüğünüz gibi gümbür gümbür dayatıyor.
Siz de bu dayatma karşısında, hiç olmazsa, annenizin babanızın sizi yetiştirirken özen gösterdiği güzel şeylere sahip çıkın.
" Adam anlamıyor ki..." tuzağına düşmeyin.
Siz onun hadsizliğine anlayış göstermek, görmezden gelmek zorunda değilsiniz. O haddini bilmek zorunda.

Evet, cok güzel söylediniz. Sonuna kadar haklisiniz. Adam anlamiyor dedigime sunu demek istiyorum „hala arayip biseyler istiyor“. Bundan sonra bisey isterse de artik pes yani. Bana biri ben senin sekreterin degilim dese o kisiyi bi daha aramam, bisey istemem. Sanmiyorum isteyecegini. Zaten bundan sonra mesafe koymama cok güzel bi sebep oldu. Önceden de oglunu ayda bi kez ariyordu, cokta ilgili degildi. Bundan sonra da sevgilim tek gider.

Ben tanismam bile.

Sevgilim ailemle görüsüyor, ben de onun ailesiyle. Ne gibi bi sorun var bunda aciklarmisiniz?

Süper evlenmeyecekseniz buyrun devam edin,ne denebilir ki size başka.
Başta da yazdım sevgilisi olmanız bile yetmiş adamın size talimat vermesine,sevgilinizin rahatliğı sizide rahatsız etmiyor mu gerçekten?
Sıyrılamaz diyorum,çıkamaz aradan beni karıştırmayın diye. Ya sizi alıp babasinın burnunun dibine sokmayacak,ya babasına anlatacak otombo senin işlerine koşturmak zorunda değil diye,anlayana kadar anlatacak yani, anlamıyor dinlemiyor vs deyip cekilemez ki. Sizin babanız/anneniz sevgilinize bunu yapabilir mi? Yaparsa beni ilgilendirmez,kendiniz halledin diyip çekilebilirmisiniz ?

Hayir, sevgilimin rahatligi beni rahatsiz etmiyor. Burda yazamadigim coook sey var. Tam anlamiyla olayi anlayip yorumlamanizi beklemeyemem. Benim sevgilimle bi sorunum yok, sorunum babasiyla. Böyle bi konuda bile yorum yazan cogu kisi sevgilimi iliskimizi sorgulamis sanirim kadinlar kulübünde sorunu olan direkt esiyle/sevgilisiyle ayrilmak zorunda 😁 hemen herkes ayril diyor

O kadar dogru söylediniz ki. Ama kizamiyorum cünkü babasinin tavrini ben kendim gördüm. Karakteri buna izin vermedi. Babasi ilk basta (daha yeni tanismistik) benden onun evraklarina bakmami, ilgilenmemi istedi, calisani olarak. Düzenli olarak ben ilgilenecektim o da bana para ödeyecekti. Daha tanisali 2-3 ay olmus. Ben orda bisey demedim, ne evet ne hayir. Babasi kendi kendine konustu. Evde sevgilim bana „babam öyle konustu ama sen istiyormusun? Babam sana isteyip istemedigini sormadi“, ben de istemedigimi söyleyince „tamam ben babama söylerim, yapmak zorunda degilsin, gitsin kendine baskasini bulsun“ dedi.

Bu olaylarda da cok mücadele etti. Dedigim gibi kendim sahit oldum. Her seferinde anlatmaya calisti ama babasi anlamiyoooorrrr. Anlamiyor. Yoksa ben de öyle patlayan o laflari kullanan biri degilim ama artik boguldugumu hissediyordum. Millet cocuk doguruyor, pasaport islemleri icin ben ilgileniyorum kendi analari öglene kadar yatarken. Bu mantikli mi ya?

Detaylara bir şey diyemem. Bu anlattığınıza göre işlerini yaptırma konusu ilk açıldığında ben yapamam demeniz gerekirdi. Sevgilinize söyletmemeliydiniz.
Siz de boyun eğici davranmışsınız.

Son düzenleme:
adam beni sadece bir kez aradi, onun disinda sevgilime soyletiyor mu dediniz ben mi yanlis anladim?

sevgilinizi arayip kiz arkadasin bana randevu alsin diyorsa niye o da gelip size soyluyor? gitsin kendisi alsin babasinin randevusunu. bence sizi ailece kullaniyorlar.

Hayir, sevgilimin rahatligi beni rahatsiz etmiyor. Burda yazamadigim coook sey var. Tam anlamiyla olayi anlayip yorumlamanizi beklemeyemem. Benim sevgilimle bi sorunum yok, sorunum babasiyla. Böyle bi konuda bile yorum yazan cogu kisi sevgilimi iliskimizi sorgulamis sanirim kadinlar kulübünde sorunu olan direkt esiyle/sevgilisiyle ayrilmak zorunda 😁 hemen herkes ayril diyor
Orda anlatilmak istenen yada turkiyede yaşanan bir cok sorunun temeli hayatımızdaki kişinin ailesiyle ilgili konularda tek kaliyor olmak. Burda sorun yaşayanlardan sevgili yada eş genellikle ailesine karşı savunmuyor hemde kisi kendini savununca ailesinin yaninda tavır aliyor. Sorun burdan çıktığı ve Türk aile yapısında erkek tarafinda bu olay çok görüldüğü için genel bir bakış açısı. Ben şunu savunuyorum ben kendimi savunurum kimseye ihtiyacım yok onun kelimelerinede gerek yok. Devamında sevgilim yada esim beni muhatap etmesin bana saygı duysun yeter. Burda insanlar kendilerini savunduğu anda birde hayatındaki kişiden tepki görüyorlar, o nedenle ilişkiler öğrenilmiş çaresizlik halinde kaliyor. Sizin olayinizda baba anlamiyor olabilir ama siz onu tolere etmek zorunda değilsiniz. Bu bakış açısı tamamen yanlış, biz karşıdaki kisi anlamiyor napayim dersek karşıdakine şunu öğretiyoruz: ben böyle davranınca bisey diyemiyor ben ne istersem yapıyorlar aynen devam. Buda yanlis mesaj. Geçte olsa bir tepki verilmiş kalani içinde bu hareketin arkasinda durmanız yeterli. O yine davranışından ısrar edip isteyecek bir süre sonra hazırlıklı olun ama asla yapmayın. Yapmak demek gel devam et ben her isinizi yaparim demek olacak. Siz anladigim saygısızlık etmemek için kibar davrandiniz ama o kisi bunu vur ensesine al ekmeğini diye yorumladı. Sevgiliniz ile de mutluluklar.

adam beni sadece bir kez aradi, onun disinda sevgilime soyletiyor mu dediniz ben mi yanlis anladim?

sevgilinizi arayip kiz arkadasin bana randevu alsin diyorsa niye o da gelip size soyluyor? gitsin kendisi alsin babasinin randevusunu. bence sizi ailece kullaniyorlar.
Ben bu detayi atlamışım evet. Sevgilinizin babam bunu yapmani istiyor diye iletmeside tuhaf. Dogru olan size hiç söylememesi olmali. Babasi sizi bizzat arayıp söylediği durumlar harici hic haberinizi olmaması gerekir. Oluyorsa orda sevgiliniz açısından bir sorun var derim bende.

Diyor her seferinde, baba ben hallederim ama babasi illa otombo yapicak diyor. Cogu telefon konusmasina ben de sahit oluyorum „yok yok yok sen birak yapma, otombo yapsin“ diyor.

Sevgilimin beni kullandigi yok.

Merhabalar,

direkt konuya gececegim. Uzun olabilir simdiden söyleyeyim.

Sevgilimin babasiyla sikintiliyiz. Kendisi emir verir gibi konusur benimle genelde. Hic hoslanmadigim bisey. Su yasima kadar annem babam bile benimle bu sekil konusmasi.

Sevgilimin babasi tanistigimizdan beri benden form veya belediyelerden randevu almami istiyor. Bu ricada bulunurken (rica degil, emir veriyor) su sekil söylüyor „hemen bana randevu al“, „bana oturma izinim icin islemi yaptir, bana acilen randevu al“, „cocuklarin pasaportu yenilenecek, bana hemen randevu al, bu isimi hallet“. Araba alir, onun icin de plaka islemleri icin benden randevu ister. Hersey hemen acilen olmasi lazim. Bunlari bana devlet memuru oldugum icin söylüyor ama calistigim yerde yeni sayilirim ve normal memurum, asla bi yetkim yok.

Defalarca hemen veya acilen bi randevu alma gibi bi yetkim olmadigini, herkesin haftalarca bekledigini söyledim. Sevgilimde keza öyle. Ama anlamiyor adam. Ceza yiyor, beni ariyor gel bak diye. Yok gel itiraz yaz bilmem ne yap. Sikildim artik bu durumdan. Almandayiz. Dili yok, konusamiyor, almanca bilmiyor desem ok anlarim ama biliyor, kendisi ve karisi. Gündüzleri evdeler, ben sabahtan aksama kadar calisiyorum. Kendi hayatimda da var üstelik. Derdim bana yetiyor. Ya anlamiyorum ki, cocuklar benim cocuklarim mi da ben pasaportlari icin gidip randevu alayim?! Anneleri öglene kadar yatiyor ben isteyken.

Son olay söyle patlak verdi. Tekrar benden bisey istedi, gittim, formu önüne koydum, doldurman lazim dedim. Kalem alip önüme koydu formu. Sevgilime bu sefer yumusak olmicagimi söyledigim icin o aldi formu ve ben doldururum dedi. Babasi hayir, sen degil o yapsin deyip tekrar benim önüme koydu (bu beni su sebepten ötürü sinirlendirdi; sevgilim bana babasina benim yapmak istemedigimi söyledigi halde „hayir o yapicak“ demis). Formu tekrar önüme koyunca patladim (forma da adini, soyadini, dogum tarihini yazacak), „ben senin sekreterin degilim, sürekli senin icin randevu alamam, form dolduramam“. Bana „cok mu zor“ dedi sok olmus yüz ifadesiyle. „Zor oldugu icin degil üslup denen bisey var, bana emir verir gibi konusuyorsun, annem babam bile böyle konusmuyor benimle, zoruma gidiyor“ dedim. Bana „ben seni aileden gördügüm icin söyledim“ dedi ve sonrasinda „tamam bosver, bisey yapma benim icin deyip küstü. Resmen küstü. Surati düstü ve baska biseyle ilgiledi. Sevgilimle öyle kalakaldik. Bi 30 dk sonra da kalktik cünkü bizimle konusmuyor, sevgilime bile evet veya hayir cevaplari veriyordu.

Sevgilim öncesinden bana hak veriyordu ama kendisi babasindan uzun süre ayri kaldigi icin pek tartismak istemiyor. Bana „seni tutarsam, babam kizar, babami tutarsam, sen kizarsin. Beni karistirmayin“ dedi, ki kendisi benim yanimda defalarca beni savundu ama anlamiyor adam. O da artik vazgecti.

Simdi ben ayip mi ettim? Cok kötü mü yaptim? Abarttim mi?
Niye. Bu kadar samimi oldunuz? Görüşmeyin erken daha

X