Yapabilecek bir şeyim var mı ?

Katılıyorum eskiden dindar tayfa katalog evliliği yapardı, hep de böyle kariyerli adamlarla falan sıkma baş ablalar , şimdi herkes bekar kaldı 😀

Hatta diyordum bu adam bu kadında ne buldu? demek dindar kız lover, meğerse o adam o kadınla evlenmek zorundaymış o konumda kalabilmek için ve daha da yükselebilmek için 😒

Şimdi menzil var onlar da hafiften yapıyorlar ama tabi malum cemaat kadar değil
işte misal
alakasız memleketler, birbirlerini hiç görmemişler küüüt evleniyorlardı
çünkü cemaat içinde evlenmezsen belli görevlere gelemiyordun dış görevlerde kalabiliyordun vs.

menzil var, sağlık bakanlığında da çok aktifler ama
ev işi yapacan diyen kadın doktora ne yaparlar bilemiyorum ki
burada (ankaradayım şu an) ferace beğenen müşteriye "sofi seni çok beğenecek" diyen esnaf ablalardan ibaretler benim gözümde... okumuş kısımdan kadın hiç görmedim onlarda.

ki konu sahibinin de öyle bir çevresi yok galiba.

Düşünce yapınıza göre ancak görücü usulü evlilik yapabilirsiniz. Bu kadar evlenmek istiyorsunuz madem çevrenize haber salın bir an önce birini bulsunlar size

işte misal
çünkü cemaat içinde evlenmezsen belli görevlere gelemiyordun dış görevlerde kalabiliyordun vs
.

burada (ankaradayım şu an) ferace beğenen müşteriye "sofi seni çok beğenecek" diyen esnaf ablalardan ibaretler benim gözümde... okumuş kısımdan kadın hiç görmedim onlarda.

Koyu renk beni de şaşırtıyordu.

Konu sahibi şimdi giriyormuş menzile koca için 🙈

dini görüş olarak sevgili olmadan evlilik amaçlı görüşmek istiyorsunuz anladığım kadarıyla
anca görücü usulü olacak o zaman
eskiden mesela o malum cemaat, dindar çevrede bu işleri hallederdi...etrafımda dindar okumuş çevre %80 cemaat çaprazlamasıyla evlendi kalanları da ailesi buldu. o da mesela doktor gelin istediği için komşunun doktor kızına dünür olup kızın her işini (düğünü, altını, bebek olunca zorunlu hizmete onun yanında gidip bebeğe bakma vs.) yaptı oğlanın anası.

sevgili olmadan evlenecek birini bulmak için fazla okumuş, dindar çevre için de fazla batılı durumdasınız

hem doktorsunuz hem ev işi filan ortak yapılsın istiyorsunuz
referans biri olmadan öyle adamı bulmak çok zor
genelde üniversitede sınıf arkadaşları ile evlendi çevremdeki dindar kesim.

bide şimdi ülkenin genelinde ama özellikle dindar kesimde erkeğin meslek ve maddiyat olarak kadının üstünde olması olayı var.
bu şekilde bakılınca gelecek görücü standartlari çok çok daralıyor

bide şimdi ülkenin genelinde ama özellikle dindar kesimde erkeğin meslek ve maddiyat olarak kadının üstünde olması olayı var.
evet üniversiteden evlenen (ya da üst dönemle vs) benim de dindar çevremde çok var ama onlar en azından flörte karşı değillerdi. flört ettiler yani. bu kız flört etmeden evlenecek...

benim bahsettiğim bu doktor kızın da eşi kendi başına
asla
o kıza gidip kendi talip olamazdı misal ,çünkü doktor değil. kağıt üzerinde denk değiller yani :KK70: üstelik kız da kapalı vs değil yani sadece ortamda dindarlık geleneksellik var. kızın aile de muhafazakar dindar aile.
oğlanın annesi allem etti küllem etti. yok rüyamda gördüm, yok ömrümde tek muradım, yok bir görüşün. öyle öyle kızı tavladı ve evlendirdi.

yoksa dediğiniz gibi normal geleneksel/muhafazakar/dindar çevreden erkek, doktor bir kadına kendi talip olmaz olamaz...kendisi üstün (!) olmadıkça

Yani bu süreci hızlandırmak için veya bu fikri zihnimden bir şekilde atmak için bir öneriniz var mı ?
Fikri zihninizden ne zaman atarsanız o zaman daha rahat olursunuz.
26 yaş ne ki? Ne bu aceleniz?
Akışına bırakın,illaki birileri çıkacak karşınıza.
Evlenmiş olmak için evlenecekseniz başka tabi ama bence kendinize yazık etmeyin.

Evet doktor olsun diye şart koymamama rağmen çok daralıyor ,en azından kendi çevrem de öyle

koydugunuz şartlar var mı ?
neler mesela?
En azından lisans eğitimi olması,evin veya bir evliliğin sorumluluğunu kadın erkek ayırmadan ortak paylaşabilecek olgunlukta olmasi ve yaşam tarzı olarak (dini emirlere uymak konusunda ) aynı hassasiyet de olmamız.Cok mu şey istiyorum bilmiyorum hani tanımaya karar vermem icin bunların olmasini istiyorum en azından

En azından lisans eğitimi olması,evin veya bir evliliğin sorumluluğunu kadın erkek ayırmadan ortak paylaşabilecek olgunlukta olmasi ve yaşam tarzı olarak (dini emirlere uymak konusunda ) aynı hassasiyet de olmamız.Cok mu şey istiyorum bilmiyorum hani tanımaya karar vermem icin bunların olmasini istiyorum en azından

çok şey istemiyorsunuz.
ancak bende bazı arkadaşlara katılıyorum görücü usulü evlendiğinizde sevgi aşk ikinci planda kalır dolayısıyla o şekilde evlilik tercih eden bir erkeğin ev işi yapayım karıma yardımcı olayım diye düşünmesi zor. ortalık çakma dinci erkek kaynadığı için elbet vardır böylesi ama size denk gelir mi bilemem.

Ev işlerini konuşmayın bence,kim bile isteye evet ben de yaparım der ki? Ev işi adı üstünde ataerkil düzende kadına kitlenmiş bir külfet ama kadınlar da çok şikayetçi, erkekler de kaçmaya dünden hazır, en fazla yardım ederim ben de diyorlar 🤷🏻‍♀️ ( sen yap ben yardım edeyim diyesim geliyor 😒)

Evlenince yardım istersiniz yardımcı tutarsınız tam gün maaşınızda standart üstü zor gelmez.

aksine belki de kendi degerinizin farkinda olmadan az şey istiyorsunuzdur,
bu yüzden olmuyordur

işte misal
çünkü cemaat içinde evlenmezsen belli görevlere gelemiyordun dış görevlerde kalabiliyordun vs.

Öyle çevrem yok ama olsa da asla öyle bir istemezdim sanırım en azından bir süre tanımak gerekiyor ,aynı meslek yaşam tarzı olsa dahi kimisi ile sohbet etmek hoşuna gitmeyebiliyor ,kimisinin tavrı hoşuna gitmiyor yani tehlikeli bence

çok şey istemiyorsunuz.
ancak bende bazı arkadaşlara katılıyorum görücü usulü evlendiğinizde sevgi aşk ikinci planda kalır dolayısıyla o şekilde evlilik tercih eden bir erkeğin ev işi yapayım karıma yardımcı olayım diye düşünmesi zor. ortalık çakma dinci erkek kaynadığı için elbet vardır böylesi ama size denk gelir mi bilemem.
Son soylediginizde maalesef haklısın üzücü ama görücü usulünde sevgi neden ikinci planda kalır onu anlayamadım,yani mantıken uyusmayi aslında ilk plana almak benim kastım,sonrasında sevgi veya duygular gelismezse yine olmaz ki bence ,yani görücü usulü sadece mantıken olduk tamamdır değil benim için

Merhabalar,siteyi yeni keşfettim sayılır ,bir süredir düzenli okuyorum ,çok farklı ve değerli bakış açılariniz oluyor ,benim de çoğu insanın derdiyle kiyaslanirsa dert sayılmayacak ama beni gerçekten yoran bir derdim var ,sizlerin görüşünü merak ediyorum.
İki aydir atanmış 26 yaşında , doktorum ,durum şu ki çevreme de söylediğim ve birkaç gorusme yapabildiğim yaklaşık iki yıldır evlilik niyetim var (evet benim de çevremde çoğu kişi gez toz acelesi yok vs dedi ama herkesin hayattan beklentisi,amaçları ,mutlu olduğu durumlar farklı olduğundan bu söylemler beni etkilemiyor ,keşke etkileseydi diyorum bazen) görüştüğüm kişilerle başta uyumlu gibi olduk ama sonradan hoşuma gitmeyen şeyler gördüğüm için devam etmedim,şöyle de bir yapım var evet evlenmek istiyorum ama yine de mantığima veya hissiyatima ters bir şey oldu mu da devam etmek istemiyorum, boş şeylere takiliyordur diye de düşünebilirsiniz ama benim için önemli şeyler oldu hep ,mesela iki doktor olsak dahi ben ev isi yapmayı sevmem diyen biri ile bayağı catistik ..
Çok uzatmak istemiyorum ama size şunu sormak istiyorum ,güvendiğim çevremde üç kişiye ve aileme söyledim bu istegimi,iş hayatım yeni başladı ama suanki çalıştığım yerdekiler evli veya hayat tarzı başka kişiler,sosyal hayatımda erkek arkadaşı olmayan biriyim(bu durum üni hayatımın başından beri böyle ,kişisel tercihim ) yine bir ortamda tanışma ihtimalim extrem bir şey olmadıkça yok.Hersey vaktine esir buna inaniyorum ,boş zamanım mi çok kafama takıyorum desem gayet yoğunum,ailemle yaşıyorum onlar da asla baskı yapmıyor ama bu durum o an meşgul olduğum işle meşgul olamayacak kadar zihnimi felç ediyor (bu yüzden psikoterapi ye bile gittim),belki bana faydası olacak bir fikriniz vardır hanımlar, daha yapabilirim?
Daha yeni atanmissiniz, yaşınız genç, elbet karisiniza sizi seven ,anlayan, değer veren biri çıkar bu kadar istek varken. Dua edin bol bol samimi olarak inanarak ben çok faydasını gördüm

Merhabalar,siteyi yeni keşfettim sayılır ,bir süredir düzenli okuyorum ,çok farklı ve değerli bakış açılariniz oluyor ,benim de çoğu insanın derdiyle kiyaslanirsa dert sayılmayacak ama beni gerçekten yoran bir derdim var ,sizlerin görüşünü merak ediyorum.
İki aydir atanmış 26 yaşında , doktorum ,durum şu ki çevreme de söylediğim ve birkaç gorusme yapabildiğim yaklaşık iki yıldır evlilik niyetim var (evet benim de çevremde çoğu kişi gez toz acelesi yok vs dedi ama herkesin hayattan beklentisi,amaçları ,mutlu olduğu durumlar farklı olduğundan bu söylemler beni etkilemiyor ,keşke etkileseydi diyorum bazen) görüştüğüm kişilerle başta uyumlu gibi olduk ama sonradan hoşuma gitmeyen şeyler gördüğüm için devam etmedim,şöyle de bir yapım var evet evlenmek istiyorum ama yine de mantığima veya hissiyatima ters bir şey oldu mu da devam etmek istemiyorum, boş şeylere takiliyordur diye de düşünebilirsiniz ama benim için önemli şeyler oldu hep ,mesela iki doktor olsak dahi ben ev isi yapmayı sevmem diyen biri ile bayağı catistik ..
Çok uzatmak istemiyorum ama size şunu sormak istiyorum ,güvendiğim çevremde üç kişiye ve aileme söyledim bu istegimi,iş hayatım yeni başladı ama suanki çalıştığım yerdekiler evli veya hayat tarzı başka kişiler,sosyal hayatımda erkek arkadaşı olmayan biriyim(bu durum üni hayatımın başından beri böyle ,kişisel tercihim ) yine bir ortamda tanışma ihtimalim extrem bir şey olmadıkça yok.Hersey vaktine esir buna inaniyorum ,boş zamanım mi çok kafama takıyorum desem gayet yoğunum,ailemle yaşıyorum onlar da asla baskı yapmıyor ama bu durum o an meşgul olduğum işle meşgul olamayacak kadar zihnimi felç ediyor (bu yüzden psikoterapi ye bile gittim),belki bana faydası olacak bir fikriniz vardır hanımlar, daha yapabilirim?
merhaba.. size hicbir erkeğin dört dörtlük olmadığını hatırlatmak isterim.. yüzde yüz mutlu evlilik var diyemem cünkü öyle birsey yok illa ki bir eksik yada hata vs olacak.. imtihan dünyası mutlaka birseylerle sınanacağız.. akışına bırakın ve hayırlı insanlar için dua edelim tüm bekarlara ahahhahah...

X