Bahçe Bakımı ve Çiçekler Yaprak güzeli sorunu

qzdee_

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
27 Ağustos 2013
1.652
48
Kızlar merhaba benim 2 3 yıllık bir yaprak güzeli çiçeğim var belkide daha fazladır 2 ay önce falan böceklendiğini farkettim ama yürüyen hareket eden bir böcek değil gövdeden beliriyor dalın içinden oluşuyo biraz büyüyo ve öyle kalıyo hareket etmiyolar yapışkan bi sıvı salgılıyolar yavaş yavaş bütün gövdesine yayılıyo ilk başlarda farkettiğimde maske eldiven falan takıp banyoya soktum çiçeği bütün gövdesini temizledim sonra 3 hafta sonra yine tekrarladı çiçeği balkona koydum şimdi sizce ne yapabilirim baya da büyük bi çiçek atmayada hiç kıyamam bu konu hakkında bilgisi olan var mı ?

Tarif ettiginiz bocegi anlayamadim ancak hastalik degil belli ki. zararlilara karsi mucadelede dogal sayilabilecek ilac olarak kullu su veya arap sabununu sulandirip kullanabilirsiniz. Bitkiyi temizledikten sonra topragini degistirmeyi de ihmal etmeyin.

Tarif ettiginiz bocegi anlayamadim ancak hastalik degil belli ki. zararlilara karsi mucadelede dogal sayilabilecek ilac olarak kullu su veya arap sabununu sulandirip kullanabilirsiniz. Bitkiyi temizledikten sonra topragini degistirmeyi de ihmal etmeyin.

böyle dallarından bit gibi bişey çıkıyo içten ama içten oluşuyo dışa doğru belirginleşiyo kahverengi olarak kalıyo bende anlamadım ilk defa gördüm böyle bişey arap sabununu denemeyi düşünüyodum bende

Yaprak biti var çiçeğinizde.
Herhangi bir tarım ilacı satan yerden yaprak biti ilacı deyip ilacını alabilirsiniz.
Veya büyük bahçe marketlerinden.
Eğer isterseniz özel mesajla birkaç ilaç ismi verebilirim.
Burdan vermek yasak sanırım ismini.

tvde görmüştüm,bıtkılere zarar veren canlılar ıcın,kırmızı bıberı suyun ıcınde bekletıp o suyu daha sonra bıtkıye fısfıslıyormuşsun..

en basından korumak ıcınse bıtkılerın yanına sarımsak ekılmelıymıs..ozaman hıcbıse yaklaşmazmış..2-3 sarımsağı toprağa batır olsun bıtsın..

böyle dallarından bit gibi bişey çıkıyo içten ama içten oluşuyo dışa doğru belirginleşiyo kahverengi olarak kalıyo bende anlamadım ilk defa gördüm böyle bişey arap sabununu denemeyi düşünüyodum bende

Bu isin uzmani degilim ama arkadas dogru demis yaprak biti olma ihtimali yuksek.
Ilaci alirken unlu, kabuklu bit cesitlerine girerlerse direkt yaptak biti icin olani isteyin.
Bir ziraat muh. daha iyi anlatir ama nem oranini cok yukseltmemeye eger toz kalkan biryerde ise yerini degistirmeye calisin. Cok saran surgunler varsa onlari budamaktan da cekinmeyin.

Benden bu kadar :)

Yaprak biti var çiçeğinizde.
Herhangi bir tarım ilacı satan yerden yaprak biti ilacı deyip ilacını alabilirsiniz.
Veya büyük bahçe marketlerinden.
Eğer isterseniz özel mesajla birkaç ilaç ismi verebilirim.
Burdan vermek yasak sanırım ismini.

Netten bakmıştım yaprak bitine tam o şekilde değildi ama büyük ihtimal türleri vardır ilaçlasam tamamiyle geçermi peki sağlıklı bir çiçek olur mu isimlernide özelden atarsanız sevnirim ama yasak değil diye biliyorum burdan yazmanızda

Son düzenleme:
Bu isin uzmani degilim ama arkadas dogru demis yaprak biti olma ihtimali yuksek.
Ilaci alirken unlu, kabuklu bit cesitlerine girerlerse direkt yaptak biti icin olani isteyin.
Bir ziraat muh. daha iyi anlatir ama nem oranini cok yukseltmemeye eger toz kalkan biryerde ise yerini degistirmeye calisin. Cok saran surgunler varsa onlari budamaktan da cekinmeyin.

Benden bu kadar :)

Teşekkür ederim yorumlarınız için çevremde yok satan bir yer haftasonu gider alırım artık üzülüyorum öyle gördükçe valla

Netten bakmıştım yaprak bitine tam o şekilde değildi ama büyük ihtimal türleri vardır ilaçlasam tamamiyle geçermi peki sağlıklı bir çiçek olur mu

Yaprak bitinin çeşitleri vardır.Unlu bit,kabuklu bit.....vs.
İlacı alıp üzerinde yazdığı şekilde kullanırsanız geçer.
İlk ilaçlamadan 20 gün saonra bir ilaçlama daha yapın problem kalmaz.

Yaprak bitinin çeşitleri vardır.Unlu bit,kabuklu bit.....vs.
İlacı alıp üzerinde yazdığı şekilde kullanırsanız geçer.
İlk ilaçlamadan 20 gün saonra bir ilaçlama daha yapın problem kalmaz.

Tmam öyle yapayım. Çok teşekkür ederim

Kızlar merhaba benim 2 3 yıllık bir yaprak güzeli çiçeğim var belkide daha fazladır 2 ay önce falan böceklendiğini farkettim ama yürüyen hareket eden bir böcek değil gövdeden beliriyor dalın içinden oluşuyo biraz büyüyo ve öyle kalıyo hareket etmiyolar yapışkan bi sıvı salgılıyolar yavaş yavaş bütün gövdesine yayılıyo ilk başlarda farkettiğimde maske eldiven falan takıp banyoya soktum çiçeği bütün gövdesini temizledim sonra 3 hafta sonra yine tekrarladı çiçeği balkona koydum şimdi sizce ne yapabilirim baya da büyük bi çiçek atmayada hiç kıyamam bu konu hakkında bilgisi olan var mı ?

Merhaba,Yaprak güzeli çiçeğim böceklendi araştırırken yorumunuza denk geldim. sorunu çözebildiniz mi. aynı sorunu yaşıyorum şuan.

X