Yardim nasil olmali

en doğrusu elden gidip vermek onun haricinde yüzlerce dernek var sosyal medyada bizzat görüyorum yapılan yardımları özellikle çok sayıda dul yada evli fakat eşi eve uğramayan çocuklu kadınlar var. hatta geçenlerde konyada hapisten çıkan lanet kocası tarafından öldürülen hamile kadın kömür istemiş kömür götürmüşler yani güzel çalışan dernekler var hatta vaktiniz varsa kendiniz bile dernekte çalışmaları inceleyip görebilirsiniz ama bu tabi herkesin yapabileceği birşey değil onun haricinde ben büyük kurumlara yada sizin vermek istemediğiniz yerlere vermek istemiyorum hak veriyorum ama herkesin kendi fikri fikirleri çatışmadan söylemek önemli ama.
Vallahi fikir falan kalmamiski derdim diyorum ya siyaset dini degil ama karsimdaki insan merhametsiz yerdeki karincaya basar dusem cocugu kaldirmaz ama kuran kursuna kac bin kusur para verecek dua gelicek sen simdi cildirmazmisin. O dua gekecekte sen cennetemi gidiceksin dedim

Bu insanları bulup ulaşmak da bir mesele.

Şahsen hiç tanımadığım, minnet hissedip zor durumda bırakmayacağım insanlara yardım etmek istiyorum her zaman. Ama kandırılmak da istemiyorum elbette.

Yani hepsiburada ramazan kolisi kampanyası yapmış, sen alıyorsun valilik dağıtıyor. Güvenip de alamadım, yandaş beslemek istemiyorum.

Allah herkesin yardımcısı olsun.

Son düzenleme:
Bu insanları bulup ulaşmak da bir mesele.

Şahsen hiç tanımadığım, minnet hissedip zor durumda bırakmayacağım insanlara yardım etmek istiyorum her zaman. Ama kandırılmak da istemiyorum elbette.

Yani hepsiburada ramazan kolisi kampanyası yapmış, sen alıyorsun valilik dağıtıyor. Güvenip de alamadım, yandaş beslemek istemiyorum.

Allah herkesin yardımcısı olsun.
Yok oyle bisey istemem zira muhtarimizin akrabalarina dagittigini biliyorum. Ben bimden gider 2 poset akisveris yaparim gozum gorur cikarim demek istedfign oyle bisey degil. Bak gozleride tok inanki az once bildigim birine sordum cocuklara bisey lazimmi yada mutfak alisverisi yok istemiyor. Ama bikiyorum mesela zorda. Bisekilde ulastrcagimm. Var oyle insanlar bizim yoksa tanidiklarimizin hicbisey olmassa bir kac sayfa var senin esliginde evi aileyi gosteip yardim ettriyo

Elden gelenle öğün olmaz. Tabii ki elimizin yettigine yardım ederiz durumumuz varsa ama nereye kadar. Yardıma ihtiyacı olmayacak duruma gelsin inşallah herkes. Bu konuda dileğim o. Onun dışında kim nasıl yardım etmek istiyorsa öyle etsin. Niyet çok önemli böyle konularda. O, ona niyet etmiş

Yardım edeceksen önce kendi yakınından başlamak lazım derler , aile - akraba -konu komşu- mahalle diye uzaklaşmak gerekiyor aslında ama ben de çoğu zaman zekatımızı , sadakamızı hep öğrencilerime harcarım . Dönem başında çantası olmayan , forması yırtılan , ne bileyim kalemliğinde kalemi olmayan öğrencilerime eksiklerini alırım . Bazen gücüm yeterse onları yemekhaneye kaydettiririm . Bazen etüt merkezine yazdırırım vs vs . Ben ayrıca sağlığımın sadakasını da gönüllü işlerle vermeye çalışırım . Mesela Kızılay yakında bayramlık dağıtacak , koli hazırlanacak , taşınacak derken orda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Ama eskisi kadar Kızılay’a da maddi bağış yapmıyorum ne yalan söyleyeyim. Bazı haberlerden dolayı.
Allah affetsin ama ben de vakıf, kurs , dernek vs hiç yardım etmek istemem . Çünkü paranın nereye gittiğini bilmiyorum sonuçta.
Bana cennet kokulu öğrencilerim yetiyor ☺️

Elden gelenle öğün olmaz. Tabii ki elimizin yettigine yardım ederiz durumumuz varsa ama nereye kadar. Yardıma ihtiyacı olmayacak duruma gelsin inşallah herkes. Bu konuda dileğim o. Onun dışında kim nasıl yardım etmek istiyorsa öyle etsin. Niyet çok önemli böyle konularda. O, ona niyet etmiş
Bu bir surec dedimya ssksiz calisan gunlukcu insanlar var tabiki ogunu atlatacagiz omurluk biz yetemeyiz Allah hosyermesin dusununki ev yandi deprem oldu yada disarda kaldik. 3 ogun karsi komsu yemek verdi harclik verdi ornek. Gunu kurtarmak bu. Suandada bu lazim

Yardım edeceksen önce kendi yakınından başlamak lazım derler , aile - akraba -konu komşu- mahalle diye uzaklaşmak gerekiyor aslında ama ben de çoğu zaman zekatımızı , sadakamızı hep öğrencilerime harcarım . Dönem başında çantası olmayan , forması yırtılan , ne bileyim kalemliğinde kalemi olmayan öğrencilerime eksiklerini alırım . Bazen gücüm yeterse onları yemekhaneye kaydettiririm . Bazen etüt merkezine yazdırırım vs vs . Ben ayrıca sağlığımın sadakasını da gönüllü işlerle vermeye çalışırım . Mesela Kızılay yakında bayramlık dağıtacak , koli hazırlanacak , taşınacak derken orda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Ama eskisi kadar Kızılay’a da maddi bağış yapmıyorum ne yalan söyleyeyim. Bazı haberlerden dolayı.
Allah affetsin ama ben de vakıf, kurs , dernek vs hiç yardım etmek istemem . Çünkü paranın nereye gittiğini bilmiyorum sonuçta.
Bana cennet kokulu öğrencilerim yetiyor ☺️
Hocam harikasiniz allah onunuze cikarsin inslah

Bu bir surec dedimya ssksiz calisan gunlukcu insanlar var tabiki ogunu atlatacagiz omurluk biz yetemeyiz Allah hosyermesin dusununki ev yandi deprem oldu yada disarda kaldik. 3 ogun karsi komsu yemek verdi harclik verdi ornek. Gunu kurtarmak bu. Suandada bu lazim
Evet şu anda lazım ona bir şey demedim. Yardım etmeye de bir şey demedim. Şu an diye de bakmıyorum olaya ben. Konuyu da dağıtmak istemiyorum. Temennimi söyledim sadece sizin dediğinizin zıttı bir şey demedim

Çok güzel bir konu olmuş
Tamda ramazan ayı içinde.oldugumuzdan dolayı daha anlamlı tabiki

Ihtiyacı olanlara elimden geldiği kadarıyla yardımda bulunuyorum ama bilmem görmem lazım birilerinin aracılığıyla malesef güvenemiyorum
Keşke daha çok olsa da daha çok kişiye ulaşsak
Bu işler tek başına oldugu gibi bir kaç kişinin bir araya gelmesiyle toplanan gıda giyecek yada ne lazımsa daha çabuk birikip daha çabuk ulaşabiliyor yardıma ihtiyaci olanlara

Kermes gibi mesela,yada konudan komşudan istemek gibi daha örgütlenme gerekiyor
Ama olmayınca sadece duyduğumuz gördüğümüz yakınımız yada çevremizdekileri ancak yetisiyoruz
Keşke dediğim gibi her eve girsek ve yardımlarımızı ulaştirsak

Çok güzel bir konu olmuş
Tamda ramazan ayı içinde.oldugumuzdan dolayı daha anlamlı tabiki

Ihtiyacı olanlara elimden geldiği kadarıyla yardımda bulunuyorum ama bilmem görmem lazım birilerinin aracılığıyla malesef güvenemiyorum
Keşke daha çok olsa da daha çok kişiye ulaşsak
Bu işler tek başına oldugu gibi bir kaç kişinin bir araya gelmesiyle toplanan gıda giyecek yada ne lazımsa daha çabuk birikip daha çabuk ulaşabiliyor yardıma ihtiyaci olanlara

Kermes gibi mesela,yada konudan komşudan istemek gibi daha örgütlenme gerekiyor
Ama olmayınca sadece duyduğumuz gördüğümüz yakınımız yada çevremizdekileri ancak yetisiyoruz
Keşke dediğim gibi her eve girsek ve yardımlarımızı ulaştirsak
Kesinlikle gozunuzle gormeden yardim etmeyin ben bugun cay ocagini yere firlatan abiyi gordum nette taniyan birileri varsa ulasabilirlermi diye yazdim. Yakininizda olur yakininizn tanidigi olur. Yapmaliyiz ben kendisini catidan atan abiyi unutamiyorum cunku

Günübirlikçi çalışanlara yardım etmek lazım diye düşünüyorum şu zamanlarda. Atıyorum temizliğe gelen hanımlar, günlük yevmiyeli çalışanlar... özellikle de bilmiyorum, kadın dayanışması önemli böyle zamanlarda.

Kizlar merhaba. Bastan soyluyeyim konu kesinlikle dini degildir dine baglamayin lutfen banlanmak istemiyorum gelen yorumlara ihtiyacim var.konum ne siyasi ne dinidir.
Simdi son gunlerde insanlarin bazilari yardim aliyor ssksi olan birde sskli calismayan bazilari mecburiyetten bazilari zamaninda yapmamis orasiyla ilgilenmeyelim yardim aliyor bazi insanlar. Dusunmekten basima agrilar giriyor 7 kisi intihar etti aglayarak. Biri catidan atladi digeri basina sıktı digeri gururunu hice saydi cocuk gibi agladi. Bunlar bizim babamizda olabilirdi. Ama ustlerinden baslarindan anlasildigi gibi gariban babalariydi. Belki yardim aldilar hane basina olan. Ama faturalar yemek krediler kartlar. Belki bizlerin kredileri var kartlari var ama onlarim oda yoktur. Olmasin insana fatura yeter yemek bogaz derdi yeter.yardim alan yettirebilen varsa ne mutlu olanlara isterkmki kimse zorda kalmasin gozum yok.benim tuzum kuru degil ama borcum varmi sorsaniz yok. Cuzi rakam veriyorum tel faturasi kucuk bir kredi. Geri kalan rahasizligim var kenarda biriktiriyorum lazim olacak. (Onemli ama milletin aç olmasindan daha degil) simdi bana her ay yatan 1.500 gibi bir rakam var. Bu ay bin liram artiyo. Yakinim dediki gel onu kuran kursu var oraya verelim dua alirsin. Kendisine saglam para kaliyor.(cok yakinim) duaya herzman ihtiyac var. Simdi ben bununla laf dalaşi yapmak istemiyorum.babam annem para sizin naparsaniz yapin diyolar. Bende diyoeumki tamam dua lazim ama kurani evde bende okuyorim. Gel gariban bulalim iki uc aile ne kurtarsak kâr faturalarini odeyelim birimiz digerimizde gida yardimi yapalim. Yok illa diyor parayi onlara verecegim sevap. Lan gerizekali dedim ama beynime kan sicradi ben sana evde okurum yeterki milletin karni doysun dedim arrik. Yok benim az paramla sanki cok param varmis gibi dusunuyorum ne yapayim ne edeyim o gidip saglam eline kalan parayi vercek. Allahim affetsin ama ben yanlis dusunuyosam gunahim buyuk. Kizlar siz soyleyin o versin parasini tamam onemli degil onu geciyorum. Ben biseyler yapacagim ama sizde yapin diye konu actim.yalvariyorim gordugunuz bir ailenin durumu olanlar 1 faturasini odeyin. Bir hazir corba olsa verin 2 ekmek alin verin. Ben inaniyorum bu bize kat kat gelir. Gelmesini gectm kimse aclikla sinnamasi. Kendi evletlarinizi dusunun ailelerinizi. Damlaya damlaya göl olur atlatiriz insalla

Kizlar merhaba. Bastan soyluyeyim konu kesinlikle dini degildir dine baglamayin lutfen banlanmak istemiyorum gelen yorumlara ihtiyacim var.konum ne siyasi ne dinidir.
Simdi son gunlerde insanlarin bazilari yardim aliyor ssksi olan birde sskli calismayan bazilari mecburiyetten bazilari zamaninda yapmamis orasiyla ilgilenmeyelim yardim aliyor bazi insanlar. Dusunmekten basima agrilar giriyor 7 kisi intihar etti aglayarak. Biri catidan atladi digeri basina sıktı digeri gururunu hice saydi cocuk gibi agladi. Bunlar bizim babamizda olabilirdi. Ama ustlerinden baslarindan anlasildigi gibi gariban babalariydi. Belki yardim aldilar hane basina olan. Ama faturalar yemek krediler kartlar. Belki bizlerin kredileri var kartlari var ama onlarim oda yoktur. Olmasin insana fatura yeter yemek bogaz derdi yeter.yardim alan yettirebilen varsa ne mutlu olanlara isterkmki kimse zorda kalmasin gozum yok.benim tuzum kuru degil ama borcum varmi sorsaniz yok. Cuzi rakam veriyorum tel faturasi kucuk bir kredi. Geri kalan rahasizligim var kenarda biriktiriyorum lazim olacak. (Onemli ama milletin aç olmasindan daha degil) simdi bana her ay yatan 1.500 gibi bir rakam var. Bu ay bin liram artiyo. Yakinim dediki gel onu kuran kursu var oraya verelim dua alirsin. Kendisine saglam para kaliyor.(cok yakinim) duaya herzman ihtiyac var. Simdi ben bununla laf dalaşi yapmak istemiyorum.babam annem para sizin naparsaniz yapin diyolar. Bende diyoeumki tamam dua lazim ama kurani evde bende okuyorim. Gel gariban bulalim iki uc aile ne kurtarsak kâr faturalarini odeyelim birimiz digerimizde gida yardimi yapalim. Yok illa diyor parayi onlara verecegim sevap. Lan gerizekali dedim ama beynime kan sicradi ben sana evde okurum yeterki milletin karni doysun dedim arrik. Yok benim az paramla sanki cok param varmis gibi dusunuyorum ne yapayim ne edeyim o gidip saglam eline kalan parayi vercek. Allahim affetsin ama ben yanlis dusunuyosam gunahim buyuk. Kizlar siz soyleyin o versin parasini tamam onemli degil onu geciyorum. Ben biseyler yapacagim ama sizde yapin diye konu actim.yalvariyorim gordugunuz bir ailenin durumu olanlar 1 faturasini odeyin. Bir hazir corba olsa verin 2 ekmek alin verin. Ben inaniyorum bu bize kat kat gelir. Gelmesini gectm kimse aclikla sinnamasi. Kendi evletlarinizi dusunun ailelerinizi. Damlaya damlaya göl olur atlatiriz insallah🤲🎈
Merhaba.. Bizde yardım edeceğimiz zaman önce aile araştırıyoruz.. gidip hal hatır sorup tanışıyoruz.. İhtiyaç sahibi olup olmadığını görüyoruz.. ve Gönül rahatlığıyla elimizden ne gelirse yapıyoruz.. şu zamanda kimseye güven olmaz.. bence doğru düşünüyorsunuz.. dul kalmış küçük yetimleri olan bir kadın düşünün, tek başına.. onun tebessümü, içinden geçenler, sevinci duası.. ne demek.. ALLAH, bizlere hep veren el olmayı nasib etsin.. 🌹

Merhaba.. Bizde yardım edeceğimiz zaman önce aile araştırıyoruz.. gidip hal hatır sorup tanışıyoruz.. İhtiyaç sahibi olup olmadığını görüyoruz.. ve Gönül rahatlığıyla elimizden ne gelirse yapıyoruz.. şu zamanda kimseye güven olmaz.. bence doğru düşünüyorsunuz.. dul kalmış küçük yetimleri olan bir kadın düşünün, tek başına.. onun tebessümü, içinden geçenler, sevinci duası.. ne demek.. ALLAH, bizlere hep veren el olmayı nasib etsin.. 🌹
Allah razi olsun bir cok konuda yazdim gozunuzle gormedigine vermeyin. Bu adamlar bosami intihar ediyor zenginden alinip zengine verildigi icin. Hayir oyle olmayacak ben orta halliyim ben verecegim gozumle gorecegim keske o intihar eden insanlardan birine yardim edebilseydim oyle imsanlara denk gelmek istiyorum cocugunun yemegini evinin faturasini odeyemeyen insanlari bulalim. Allahim sabahlarin ezanlari hurmetine rabbim bizlere helalinden versin bizde onlara verebilelimm

o konuda hepimiz hemfikiriz ama yapmıyorlar. elimiz kime uzanıyorsa, gücümüz kime yetiyorsa yapmak lazım bir şeyler.
Katılıyorum, devlet şu anda ilacı karşılamıyor ucu bucağı yok diye oturup bekleyelim mi? Ben Muhammed Ali bebeğin gonullusuyum hatta bu akşam buraya konu açsam, sesimizi duyurmak için fikir verenler olur mu diye içimden geçirdim...

Ben gercekten sartlarini zorlayan imkani olmayanlara yardim ediyorum, evde yatip bir suru cocuk yapanlara merhametimi kaybettim. Kelebek cocuklar ve sokak hayvanlarida artik onceligim. Sokak hayvanlari calisamaz para kazanamaz vermesek isteyemez ac susuz ölüp gider
Derneklere yardim etmiyorum sma ile ilgili defalarca yazdim illa yapacaksaniz 6 aydan kucuk valilik izinli bebeklere yardim edin bosuna vakit kaybetmesinler.

Simdi son gunlerde insanlarin bazilari yardim aliyor ssksi olan birde sskli calismayan bazilari mecburiyetten bazilari zamaninda yapmamis orasiyla ilgilenmeyelim yardim aliyor bazi insanlar. Dusunmekten basima agrilar giriyor 7 kisi intihar etti aglayarak. Biri catidan atladi digeri basina sıktı digeri gururunu hice saydi cocuk gibi agladi. Bunlar bizim babamizda olabilirdi. Ama ustlerinden baslarindan anlasildigi gibi gariban babalariydi. Belki yardim aldilar hane basina olan. Ama faturalar yemek krediler kartlar. Belki bizlerin kredileri var kartlari var ama onlarim oda yoktur. Olmasin insana fatura yeter yemek bogaz derdi yeter.yardim alan yettirebilen varsa ne mutlu olanlara isterkmki kimse zorda kalmasin gozum yok.benim tuzum kuru degil ama borcum varmi sorsaniz yok. Cuzi rakam veriyorum tel faturasi kucuk bir kredi. Geri kalan rahasizligim var kenarda biriktiriyorum lazim olacak. (Onemli ama milletin aç olmasindan daha degil) simdi bana her ay yatan 1.500 gibi bir rakam var. Bu ay bin liram artiyo. Yakinim dediki gel onu kuran kursu var oraya verelim dua alirsin. Kendisine saglam para kaliyor.(cok yakinim) duaya herzman ihtiyac var. Simdi ben bununla laf dalaşi yapmak istemiyorum.babam annem para sizin naparsaniz yapin diyolar. Bende diyoeumki tamam dua lazim ama kurani evde bende okuyorim. Gel gariban bulalim iki uc aile ne kurtarsak kâr faturalarini odeyelim birimiz digerimizde gida yardimi yapalim. Yok illa diyor parayi onlara verecegim sevap. Lan gerizekali dedim ama beynime kan sicradi ben sana evde okurum yeterki milletin karni doysun dedim arrik. Yok benim az paramla sanki cok param varmis gibi dusunuyorum ne yapayim ne edeyim o gidip saglam eline kalan parayi vercek. Allahim affetsin ama ben yanlis dusunuyosam gunahim buyuk. Kizlar siz soyleyin o versin parasini tamam onemli degil onu geciyorum. Ben biseyler yapacagim ama sizde yapin diye konu actim.yalvariyorim gordugunuz bir ailenin durumu olanlar 1 faturasini odeyin. Bir hazir corba olsa verin 2 ekmek alin verin. Ben inaniyorum bu bize kat kat gelir. Gelmesini gectm kimse aclikla sinnamasi. Kendi evletlarinizi dusunun ailelerinizi. Damlaya damlaya göl olur atlatiriz insallah🤲🎈
Yokmu ailende cevrende gercekten ihtiyaci olan birisi
Bende yillarca camilere kurumlara verdim sonra kendime okadar kizdimki. Gozumun onunde 3 cocuguna ekmek ama gercek anlamda ekmek alabilmek icin gece gunduz calisip kirik dokuk evde oturan dayimin kizina vermedim diye
Kiz okadar gururlu ki, kimseden yardim dilenmedi ama durumu icler acisi.
Artik hep ona yapiyorum yardimimi.
Yani diyecegim suki
Gozunun onunde ac yatan cocuklarina yirtik ayakkabi giydiren biri varsa ona ver.
Ben arkadaslarimada soyledim vermek isteyen 3 5 kurus veriyo. Fitre zekat paralariyla 1yil geçiniyo

Bizim mahallemizin berberi var. Eşim de çok eskiden beri tanır. O bir şekilde ihtiyaç sahiplerini bulur, yardım etmek isteyenler ona gıda giyim vs verir. O bizim için ulaştırır.
Birinde sadaka kesmiştik, payları bizim adımıza dağıttı sağolsun. Teyzenin biri illa bunu göndereni arayacağım demiş. Bizi aradı teyze bir parça et için dua etmeye başladı, eşimin gözleri doldu ya. 😞
Onun dışında biz okulda durumu kötü öğrencilerimize ve ailelerine zaten düzenli yardım ederiz. O ailelerin kim olduğunu da iyi biliriz zaten.
Devletin yardimlarina gelince.. Evlerine maaş+ kira gelirleri vs 10 bin TL ye yakın para giren bir aile var, çok yakın akrabamız, bu aile yardım alıyor+ çocuklarına burs alıyor. Alıyor da alıyor. Milli eğitim tablet dağıtırken bana sen aracı ol da bizim çocuğa da tablet alalım bile dediler 😠 ah işte vicdan vicdan ama bu devirde sadece adı kalmış

Yokmu ailende cevrende gercekten ihtiyaci olan birisi
Bende yillarca camilere kurumlara verdim sonra kendime okadar kizdimki. Gozumun onunde 3 cocuguna ekmek ama gercek anlamda ekmek alabilmek icin gece gunduz calisip kirik dokuk evde oturan dayimin kizina vermedim diye
Kiz okadar gururlu ki, kimseden yardim dilenmedi ama durumu icler acisi.
Artik hep ona yapiyorum yardimimi.
Yani diyecegim suki
Gozunun onunde ac yatan cocuklarina yirtik ayakkabi giydiren biri varsa ona ver.
Ben arkadaslarimada soyledim vermek isteyen 3 5 kurus veriyo. Fitre zekat paralariyla 1yil geçiniyo
Tabi zaten once kendi yakinina verilmeli. Ben bastan hic girmedim o tarz vakif cami gibi yardimlara. Ama bes vakit namazimi kilar evde okurum camiyi temizledim oyle yardimim dokumdu. Allah herkesten razi olsun her iyi olan birine elnuzatsa su pandemiyi atlatsak Allah kerim

Bizim mahallemizin berberi var. Eşim de çok eskiden beri tanır. O bir şekilde ihtiyaç sahiplerini bulur, yardım etmek isteyenler ona gıda giyim vs verir. O bizim için ulaştırır.
Birinde sadaka kesmiştik, payları bizim adımıza dağıttı sağolsun. Teyzenin biri illa bunu göndereni arayacağım demiş. Bizi aradı teyze bir parça et için dua etmeye başladı, eşimin gözleri doldu ya. 😞
Onun dışında biz okulda durumu kötü öğrencilerimize ve ailelerine zaten düzenli yardım ederiz. O ailelerin kim olduğunu da iyi biliriz zaten.
Devletin yardimlarina gelince.. Evlerine maaş+ kira gelirleri vs 10 bin TL ye yakın para giren bir aile var, çok yakın akrabamız, bu aile yardım alıyor+ çocuklarına burs alıyor. Alıyor da alıyor. Milli eğitim tablet dağıtırken bana sen aracı ol da bizim çocuğa da tablet alalım bile dediler 😠 ah işte vicdan vicdan ama bu devirde sadece adı kalmış
Ben suna inaniuoeim onlarin gozu ac. Onlar bu dunyaya calisiyor cikacak bu kadar paranim hesab sorulacak. Bazilari bu dunyada bazilari ahirette. Ben bu dunyada kendi gozumle gorunce gercekten mutlu oluyorum yanlis evet ama yapacak bisey yok. Defalarca kursa para verme aç doyur dedigim kisi disarda yakanaiyor 3 bin ceza yemis bugun duydum diyoki o parayi orayada vermicem hem ceza yedim diyor hemde ev sahibi onmzdeki ay klasik yalanmidir bilmemde oglum gelecek hazieliginyap 24 une kadar cik demis. Dedim sana iyi oldu. Allah sizlerdende razi olsun sizin gibi iyi insanlar oldulca yasama istegim artiyor

X