Yoneticilik becerileri nasil kazanilir?

Yaa her insan çeşit çeşit, bazı insanlarda liderlik vasfı olmuyor, bazı insanlar doğuştan yonetmeyi seviyor. EnbuyukKK ise belki daha sıradan,daha normal bir işte stressiz hayatını sürdürebilirdi ama onun da kusuru çok başarılı bir insan olması :) yani bu sebeple devamli yükseliyor, yükseldikçe doğal olarak yönetici pozisyonlarına getiriliyor. Ama işte akademik olarak başarılı olmak,konuya hakim olmak, meslek hayatında deneyimli ve başarılı olmak ayrı yönetici olmak apayrı bir şey.
Bende de mesela hiç yoktur liderlik vasfı. Tam bir amele olduğum için ne zaman bir şey benim sorumluluğumda olsa insanlar yayar,ben yaparım. Üniveristede gönüllü bir proje yurutuyorduk, kendi STKcigimiz vardı. Çocuklara o hafta öğretilecek şey için bir maket yapmamız lazımdı,ama Vize haftasi olduğu için insanlar gelemeyeceğini soyledi. Cok dogal olarak. Ama o projeyi öyle benimsemistim ki ertesi gün sınavım olmasına rağmen evimi açtım, gelebilecek olan (ünide olmayan, o hafta onemli vizesi olmayan) birkaç amele geldi, tüm gece yaptık bitirdik maketi. Ertesi gün de sınav çıkışı gittim çocuklara etkinligi yaptirdim. Bir iş benim sorumluluğumdaysa insanlara 'madem bu işe girdiniz,bu iş bitecek' demek yerine 'amaan neyse,sabahlarsam biter heralde' diye tüm işi sirtlanirim hep. Neyse ki iş hayatımda basarili değilim de böyle dertlerim yok 😅

Kilicdaroglu gibi liderlik vasfina sahip olmadigim halde israr ediyorum ahahhaha dermisim :p Ama yok ya haklisin bana gore degil yani uzun vadede biraz kendi basima sessiz sakin calisacagim bi ise gecicem insallah ama simdilik kisisel gelisim olarak bakiyorum ama offff yani.

Ya bazilari cok sabirsiz. Cidden 100 kere "ne oldu benim izin isi ama bileti almam lazim" diye darliyorlar oyle yapinca. Ahmet Bey bana bekle diyor onlar arkadan ariyor ben Ahmet Bey'i darliyorum. Cidden cok sikildim insansiz temiz bir ise gecsem keske sadece bilgisayarim ve ben olsak insanlarla iletisim cok yorucu.
İşte siz üstsünüz
Neden arkadasiniz gibi sizi darlayabiliyorlar
X bey, Y hanim size dönüş yapacagimi soyledigimde donus yapacagim demektir, israr edin demek degildir gibi net bir cevap verin ya da genele hitap ederken soyleyin ve ciddi durun.
Siz de Ahmet beyi darlamayin canim ne munasebet
İnsan arkadasiyla basit bir bulusma ayarlasa ve bekliyo olsa bile bu kadar sikistiramaz nerde kaldin nerdesin vs diye.
Siz o stres ortamina kapilmayin, beklesin olmez diye dusunun.

Cunku sabirsiz degiller, sizden yuz bulmuslar sadece

Ve sizi anliyorum
Hayir demek benim icin de zor
Dun mesela amirim benimle geziye gel dedi
Hayir dedim ama birkac kisiye de sordu sonra, uzuldum ben de nerdeyse ihtiyaciniz varsa tamam adam aramayin geleyim diyecektim zor tuttum kendimi

Bu senin işin degil, amir personelle ic ice olmayi ve gerekirse hatir gonulle is yaptirmayi bilen kisidir, fedakarliga gerek yok dedim vazgectim
Sonra kendimi kutladim :))
Ama inanin dun biraz icim bulandi bu yuzden.
Gercekten iyi anliyorum ama bu da bisiklet surmek gibi. Yaptikca alisiyorsunuz :)

Kimseye ihtiyaciniz yok ve onlar sizin arkadasiniz degil.
Dunyanin en iyi milli, ulusal, dini liderleri bile (ornegin peygamberler, devlet baskanlari) herkesi memnun edememis, herkesce sevilmemis.
Bosverin

biri bişey sorduğunda eğer ahmete sorman gerekiyorsa o kişiye ahmet beye danışayım falan deme. bilmesin yani o senin ahmete sorduğunu. eğer o sorunun yanıtı sende yoksa uydur bişeyler, şu an meşgulüm dönücem sana falan de o esnada sor, ahmetten cevabını al ve ona göre o kişiye dönüş yap.

Offfff çok sıkıcı ya neden bu kadar uzun uzun anlattınız ..Başlayınca bitirmek istedim ama gerçekten çok sıkıcı..Öncelikle bence kendinize bir güvenin derim .Bence tutum ve davranışlarınız gayet iyi yani olması gerektiği gibi yalnız ,çalışanlara neden bu kadar açıklama yapma gereği hissediyorsunuz onu anlamadım ..Bir de o toplantının ortasında böyle bir soru soranı da hiç iyi niyetli bulmadım..

Offfff çok sıkıcı ya neden bu kadar uzun uzun anlattınız ..Başlayınca bitirmek istedim ama gerçekten çok sıkıcı..Öncelikle bence kendinize bir güvenin derim .Bence tutum ve davranışlarınız gayet iyi yani olması gerektiği gibi yalnız ,çalışanlara neden bu kadar açıklama yapma gereği hissediyorsunuz onu anlamadım ..Bir de o toplantının ortasında böyle bir soru soranı da hiç iyi niyetli bulmadım..

Bu konuyu kafama cok takiyorum dusunmeyi birakmam lazim su aralar en buyuk takintim bu.

Ben sana kendi yoneticimden örnek vermek istiyorum. Kadin da yönetme yetenegi sifira yakin neredeyse.

Onda gözlemlediklerim sunlar:

- sürekli gülümsüyor, soru sorarken, hesap sorarken, isin yapilip yapilmadigini ögrenirken, sürekli yani.
- ben isimi siki takip ederim ama takip etmeyenlere karsi reaksiyonu cok zayif, hi hi yapariz, hallederiz seklinde.
- bir is isterken deadline vermiyor ve dogal olarak cok sonradan farkina variyor, hatta farkina vardiginda cok gec olmus oluyor.
- cok talihsiz cümleler kuruyor, mesela: isimizi düzgün yapmiyoruz, duymasinlar falan gibi.
- takimla fazla laubali, bazi kisiler onu parmagina dolamis.

Bu yazdiklarima dikkat et ve yapmamaya calis.

Ben sana kendi yoneticimden örnek vermek istiyorum. Kadin da yönetme yetenegi sifira yakin neredeyse.

Onda gözlemlediklerim sunlar:

- sürekli gülümsüyor, soru sorarken, hesap sorarken, isin yapilip yapilmadigini ögrenirken, sürekli yani.
- ben isimi siki takip ederim ama takip etmeyenlere karsi reaksiyonu cok zayif, hi hi yapariz, hallederiz seklinde.
- bir is isterken deadline vermiyor ve dogal olarak cok sonradan farkina variyor, hatta farkina vardiginda cok gec olmus oluyor.
- cok talihsiz cümleler kuruyor, mesela: isimizi düzgün yapmiyoruz, duymasinlar falan gibi.
- takimla fazla laubali, bazi kisiler onu parmagina dolamis.

Bu yazdiklarima dikkat et ve yapmamaya calis.

Guzel noktalara deginmissiniz. Bazilarini ben de yapiyorum fark ettim. Degistiriyorum.

Ben senin konundaki Ahmet Bey’im. 39 odalı toplam 14 personeli olan butik otelinin genel müdürüyüm (GM) Benim bir altımda ön büro müdürü (FOM) var. Ben FOM işe başladığında personel ile toplantı yaptım. “Ben her zaman otelde olmayabilirim, başka işlerim olabilir. Bundan sonra sorun ve isteklerinizi FOM ile görüşün. Onu aşan bir konu olursa bana gelin.” FOM ile de aramızda görev dağılımımız var. O yüzden bir sorun yaşamıyoruz. Siz baştan bu düzeni kurmamışsınız. Hiç bir iş yerinde 2 baş olmaz. Senin yetkin olmayan konularda sen evet dersen, Ahmet bey hayır derse bu sefer senin bir yaptırımın olmaz.

butun bunlar cok ınce dusunmenden oluyor :)
ahmet beyı ezmekten cekınıyorsun saygı duyuyorsun ama kendını unutuyorsun
ahmet bey daha tecrubelı ve ortamı bılıyor dıye ona danısma geregı duyman anormal degıl orada ısler bellıkı boyle gıdıyor genelde oranın bır demırbası vardır sabıt yıllarını vermıs kıdemlı bırı , her gelen ona sorar ogrenır bazı seylerı. ahmet beyde bellıkı oyle bırı. zaten daha yenıydın buradakı sısteme ancak alısmıssındır

senın samımı davranısın onların hadsızlesmesıne neden degıl amır sen mısın ahmet bey mı dıye sormaları bıle hadsızce... kımse kım herkes ısıne baksın kafalarını ne de cabuk karısıyormus , aman sankı beyın sarsıntısı gecırmısler. hayret bırsey ya.

sonucta bır sorun cıktıgında cozuyor musun bır soru sorduklarında cevap verıyormusun ısle ılgılı hersey tıkırında gıdıyor mu bıttı... kımden akıl aldıgın hıcbırısını ılgılendırmez gıdıp baska sehırden baska bırıne sormuyorsun sonucta

bırde bence lutfen,yapabılır mısın ,rıca etsem gıbı kelımeler degılde yapalım yetıstırelım şöyle olsun gıbı konuya sen hakim olarak konusursan daha ıyı olur dıye dusunuyorum.
ve bundan sonra da ben ahmet beyı bır arayayım da donucem sana deme ,ben sana bırazdan donucem de hıc bellı etme akıl alıyorsanda...

ozel hayatınla ılgılı asla ama assslaaa konusmamalısın bu en buyuk yanlıs senı sadece ısle ılgılı ıs yerınde bılsınler :KK66:

Bence zaten süreçte tecrübe kazanıyorsun şuan doğal olarak kaygılanmana gerek yok, yavaş yavaş pişip iyi bir yönetici olacaksın, kendinden bir anda çok fazla bi beklentin var sanki. Kendine şefkat göster ve zaman tanı. Bence sana sorulan çok basit bişe de olsa kendine düşünmek için hep bi üç saniye var, önce bi es alır ve ne yapacağına karar verirsin bu arada da dürtüselliğinden kurtulmuş olursun

X