Lise Yorum ve Soruları Yardıma İhtiyacım Var

elifsrrats

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
1 Aralık 2015
4
1
22
Öncelikle,herkese merhabalar.Ben şu anda aile zoruyla imam hatip lisesinde okumaktayım daha bu sene başladım.Sınavdan 422 aldım yani iyi sayılabilecek anadolu liselerine yetiyor puanım.Bu sene nakil aldırmam mümkün değil çünkü hazırlık sınıfındayım dolayısıyla fizik,biyoloji,kimya,tarih,edebiyat vs. derslerim yok,ailem hem ingilizce hem arapça öğrendiğim için beni bu sene okuldan almamakta kararlı zaten bu sene nakil alsam bile okul açıldıktan beri anadolu liselerinde bir sürü dersten çok fazla konu işlendi bunlara yetişmem mümkün değil.Hazırlık olmasına rağmen matematik dersinden daha fazla Kuran dersi görmekteyiz ve çok zorlanıyorum Kuran dersinde ayrıca inanç açısından bazı sıkıntılarım var ailemle ve burada okuyan insanlarla aynı şeye inanmıyorum.Babam ''ya bu okulda okursun yada açık lisede'' kafasında.Ailem din konusundaki görüşlerimi de bilmiyor ancak bazı politik eğilimlerim var bunlar çok rahatsız ediyor ailemi değişirim diye bu okula gönderdiler fakat bu eğilimim ve sempatim daha da arttı.Ben 5 sene boyunca bir kadın olarak ikinci sınıf bir varlık olduğuma inandırılmaya çalışıldığım bir sistemle eğitim görmek istemiyorum.Babamı nasıl ikna edebilirim ?,Umarım eleştirmek yerine bana yardım edersiniz.Teşekkürler şimdiden...

İslam hiçbir medeniyetin vermediği değeri kadına vermiştir. Kızları diri diri toprağa gömen cahiliye devri peygamberimizle geride kaldı. Hiçkimse inanmakla zorlanamaz. Ama ailenizden önce düşüncelerinizi sizin tartmanız lazım. En çok düşünen insanlar en fazla boşluğa düşenler. Lütfen kalbinize de aklınıza da tereddütü düşürüp imanınızı zedelemeyin.

Ölüm gerçeği var unutmayın.

İslam hiçbir medeniyetin vermediği değeri kadına vermiştir. Kızları diri diri toprağa gömen cahiliye devri peygamberimizle geride kaldı. Hiçkimse inanmakla zorlanamaz. Ama ailenizden önce düşüncelerinizi sizin tartmanız lazım. En çok düşünen insanlar en fazla boşluğa düşenler. Lütfen kalbinize de aklınıza da tereddütü düşürüp imanınızı zedelemeyin.

Ölüm gerçeği var unutmayın.
Kabalık etmek istemiyorum fakat bu konuyu dini inançlarımızı tartışalım diye açmadım,herkesin inancı kendinedir genede değerli yorumunuz ve anlayışınız için teşekkürler

Kabalık etmek istemiyorum fakat bu konuyu dini inançlarımızı tartışalım diye açmadım,herkesin inancı kendinedir genede değerli yorumunuz ve anlayışınız için teşekkürler
Yorumumu imam hatip mezunu olarak değil, tam olmasa da farklı sebeplerle kesinlikle imamhatibi düşünmeyen çok sevdiği aile büyüklerini karşına alıp düz lisede okuyan ve 11 yıl önce liseden mezun olmuş fakat hala imamhatibe gitmemiş olmanın pişmanlığı yaşayan biri olarak yaptım bunu unutma kardeşim :)

senin için zor bir durum tabii. ancak kendi deneyimim bana şunu öğretti: ailede en ufak bir değişiklik yaratmak çok zor ve emek istiyor. ben direk aile ile çatışmanın karşılıklı zarar ve kırılmalar dışında bir fayda getirmediğini düşünüyorum. bunun yerine ailene onların hassas olduğu konularda onlara güven vererek kendi hassasiyetlerini onlara belki anlatmayı deneyebilirsin. politik eğilimlerim var diyorsun ailende seni koruma yaklaşımıyla hareket ediyordur. biraz onlara güvence vermeye çalışmalısın kendini koruyabileceğine dair. bir de belki öncelikle aile çevrende veya aile dostlarından ailen üzerinde etkili olabilecek birileriyle konuşup aileni ikna etmeye çalışmasını isteyebilirsin. senin için anadolu lisesinin önemini anlatırken dinsel ve düşünsel nedenleri öne çıkarma. daha çok önemli olan üniversiteye kendi isteğin bölüme girmek için anadolu lisesinde okumanın daha faydalı olduğu fen ve matematik derslerinde geride kaldığını falan ifade edebilirsin. bilemiyorum benim nacizane önerilerim.. tabii ki unutma herkes kendi hayat deneyimini oluşturur, kendi yolunu kendisi bulur.. sana kolay gelsin.

senin için zor bir durum tabii. ancak kendi deneyimim bana şunu öğretti: ailede en ufak bir değişiklik yaratmak çok zor ve emek istiyor. ben direk aile ile çatışmanın karşılıklı zarar ve kırılmalar dışında bir fayda getirmediğini düşünüyorum. bunun yerine ailene onların hassas olduğu konularda onlara güven vererek kendi hassasiyetlerini onlara belki anlatmayı deneyebilirsin. politik eğilimlerim var diyorsun ailende seni koruma yaklaşımıyla hareket ediyordur. biraz onlara güvence vermeye çalışmalısın kendini koruyabileceğine dair. bir de belki öncelikle aile çevrende veya aile dostlarından ailen üzerinde etkili olabilecek birileriyle konuşup aileni ikna etmeye çalışmasını isteyebilirsin. senin için anadolu lisesinin önemini anlatırken dinsel ve düşünsel nedenleri öne çıkarma. daha çok önemli olan üniversiteye kendi isteğin bölüme girmek için anadolu lisesinde okumanın daha faydalı olduğu fen ve matematik derslerinde geride kaldığını falan ifade edebilirsin. bilemiyorum benim nacizane önerilerim.. tabii ki unutma herkes kendi hayat deneyimini oluşturur, kendi yolunu kendisi bulur.. sana kolay gelsin.
Benim iyiliğim için yaptıklarını söylüyorlar,onlara göre gerçekten bir çeşit iyilik bu ama ben bunu iyilik olarak algılamıyorum tahmin edersiniz ki.Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim :)

Senin için çok kötü bir durum ve ben olsam ben de kötü hissederdim. Şuan için iyi yönlerine bak. Hazırlıkta ingilizceyi tamamen öğrenmiş olacaksın. 1.sınıfa geçerken aileni zorla. Tamam dinin için istiyorlar vs ama ileride karnını doyuracağın bir mesleğin olması gerek ve sanıyorum ki bunu imam hatipte bir bölümden istemiyorsun. Hangi mesleği istediğini belirlemediysen biran önce belirle ve ailene kazanmak istediğini söyle. Şunu söyleyebilirim ki, imam hatipten düzgün bir üniversite kazanman imkansız. Sınava hazırlanamazsın. Temelin oluşmaz. Bunları ailene bahset. İslamiyeti tamamen öğrenmeni istiyorlarsa ailen de bunu öğretebilir sana. Benim fikrim bu yönde, umarım yardımcı olabilirim

X