Yardımcı olmayan eş

Ne görevi ya.....Kutsal kitapfami yazıyor haybefen konuşmaya gerek yok iki kişi destek olarak birbirine yol alacak kadın kilit erkek anahtar hepsi bu.......eşiniz eve para getirimiyorsun işin ev artık senin moduna geçmiş .....çocuk büyür büyümez iş bulun inşallah .....kocasının çorabını kutsallayan kadın değiliz çok şükür haklısınız konunuzda ..... Öyle çok amaçlı temizlik robotu olunca madalya takıyorlar zanbetmeyin yani ......Kadınım kadını tutar kollarım erkekler zaten hep haklı kral dan çok kralcı olmamalı her lafı takmayın öyle herjesin hayatı kendine

Merhabalar
Ben 3 yıllık evliyim, 9 aylık hamileyim.
Eşim çalışıyor ben 5. Ayda istifa ettim çünkü hamilelik için uygun olmayan bir meslek yapıyorum. (Servis elemanı-8 saat ayakta, 3 saat gidiş geliş yol sürüyordu)
Benim sorunum şu..
Ben çalışırken eşim iyi kötü bana yardımcı oluyordu, yani evi baştan aşağı temizlememe yardımcı olmasa da, kendi çamaşırlarını yıkar, asar, toplardı. Yemek beraber yapılırdı, beraber toplanırdı, kahvaltı aynı şekilde, bir şeylerin ucundan az da olsa tutardı.

Ben işten çıktığımdan beri ilk kez tamamen evde kalıyorum bu arada evlendiğimizden beri. Çorabı, üstündeki kıyafeti, havlusunu sağa sola atmakla başladı, yavaş yavaş temizlik vs elini çekti, masadan bir tabak kaldırmadan tv izlemeye gitmeye başladı, çay verir misin,sabah kahvaltı hazırlar mısın, şimdi ramazan'da sahur hazırlar mısın? 'a kadar evrildik.

Ben gücüm yettiğince temizlik, yemek her şeyi kendim yaptım bugüne kadar ama artık son 1 2 haftam kaldı doğurdum doğuracağım kendime bir su almak bile zor geliyorken böyle temizlik yemek çamaşır bulaşık bir de eşimin arkasını toplamak artık çok zor gelmeye başladı..

Yani kendimi sorguluyorum, ben mi yatacağım o mu hizmet edecek diye ama hayır istediğim bu da değil, fakat ikimizde salonda oturuyoruz bir tur ben koyduysam çayı ikinciye kalkıp bir bardak da hamile karıma ben koyayım diyemez mi? İnanın biraz olsun anlayış görmek istiyorum..
Kendimi bu adamın çocuğunu doğuracak, temizliğini , yemeğini hazırlayan bedava köle gibi hissetmeye başladım artık..

Eskiden böyle değildi, ne zaman ben işten ayrıldım sanki evde hiç yorulmuyormuşum bütün gün yatıyormuşum gibi bir düşünceye evrildi. Ve önceden birlikte bir şeyler yapmaktan zevk alırken şimdi resmen o yatacak ben ona hizmet edeceğim bundan zevk almaya başladı. Kendini padişah falan gibi hissediyor herhalde..

Evlendikten sonra gözlemlediğim başka bir şey de kendi ailesinin evinde de böyle. Erkekler oturacak, kadınlar hizmet edecek.
Kayınpederim çok ince yardımsever bir insan mutfağa girer kolunu sıvar Bulaşıkları makineye dizer, çay koyar servis eder bunlar cinnet geçiriyorlar erkeğin mutfakta ne işi var sen karışma biz yaparız diye..

Tam sorunumu da anlatamadım sanırım, içimi dökmek istedim.. Benim gibi olanlar var mı? Ben mi çok mızmızlanıyorum bunlar normal mi? Benim görevim mi?
Mesele bunları kölelik görmekle alakalı. Sevdiğin adama yemek hazırlamak çay götürmek vesaire sana kölelik geliyorsa gözüne batar normal.
Ama kendine bedava köle dersen bu sefer adam da o evde yatıyor benim kazandığım parayı yiyor diye bakar konuya.
Siz aşkım çayları tazeler misin ? Dediğinde ne diyor?
Bilemedim değişik bir konu

Merhabalar
Eşim çalışıyor ben 5. Ayda istifa ettim çünkü hamilelik için uygun olmayan bir meslek yapıyorum. (Servis elemanı-8 saat ayakta, 3 saat gidiş geliş yol sürüyordu)
Benim sorunum şu..
Ben çalışırken eşim iyi kötü bana yardımcı oluyordu, yani evi baştan aşağı temizlememe yardımcı olmasa da, kendi çamaşırlarını yıkar, asar, toplardı. Yemek beraber yapılırdı, beraber toplanırdı, kahvaltı aynı şekilde, bir şeylerin ucundan az da olsa tutardı.

Ben işten çıktığımdan beri ilk kez tamamen evde kalıyorum bu arada evlendiğimizden beri. Çorabı, üstündeki kıyafeti, havlusunu sağa sola atmakla başladı, yavaş yavaş temizlik vs elini çekti, masadan bir tabak kaldırmadan tv izlemeye gitmeye başladı, çay verir misin,sabah kahvaltı hazırlar mısın, şimdi ramazan'da sahur hazırlar mısın? 'a kadar evrildik.

Ben gücüm yettiğince temizlik, yemek her şeyi kendim yaptım bugüne kadar ama artık son 1 2 haftam kaldı doğurdum doğuracağım kendime bir su almak bile zor geliyorken böyle temizlik yemek çamaşır bulaşık bir de eşimin arkasını toplamak artık çok zor gelmeye başladı..

Yani kendimi sorguluyorum, ben mi yatacağım o mu hizmet edecek diye ama hayır istediğim bu da değil, fakat ikimizde salonda oturuyoruz bir tur ben koyduysam çayı ikinciye kalkıp bir bardak da hamile karıma ben koyayım diyemez mi? İnanın biraz olsun anlayış görmek istiyorum..
Kendimi bu adamın çocuğunu doğuracak, temizliğini , yemeğini hazırlayan bedava köle gibi hissetmeye başladım artık..

Eskiden böyle değildi, ne zaman ben işten ayrıldım sanki evde hiç yorulmuyormuşum bütün gün yatıyormuşum gibi bir düşünceye evrildi. Ve önceden birlikte bir şeyler yapmaktan zevk alırken şimdi resmen o yatacak ben ona hizmet edeceğim bundan zevk almaya başladı. Kendini padişah falan gibi hissediyor herhalde..

Evlendikten sonra gözlemlediğim başka bir şey de kendi ailesinin evinde de böyle. Erkekler oturacak, kadınlar hizmet edecek.
Kayınpederim çok ince yardımsever bir insan mutfağa girer kolunu sıvar Bulaşıkları makineye dizer, çay koyar servis eder bunlar cinnet geçiriyorlar erkeğin mutfakta ne işi var sen karışma biz yaparız diye..

Tam sorunumu da anlatamadım sanırım, içimi dökmek istedim.. Benim gibi olanlar var mı? Ben mi çok mızmızlanıyorum bunlar normal mi? Benim görevim mi?
Sizi çok iyi anlıyorum. Ben hamile kalmadan 3 ay önce işden çıkmıştım bazı nedenlerden dolayı ve daha önce birlikte veya sadece onun yaptığı ev işlerini de ben yapmaya başladım, nasıl olsa evdeyim, o daha çok yoruluyor diye. Şuanda 9 aylık hamileyim ve doğumuma iki hafta kaldı. Haftaiçi sahuru hazırlıyorum, iftarı hazırlıyorum, sonrası çay kahve istemeler, masayı toplamamalar falan. Seve seve hazırlıyorum her şeyi onda sıkıntı yok, iş yerinde çok yorulduğunun farkındayım ama bi baktım ben bunu kendi elimle tembelleştirmişim. Kendi de itiraf ediyor rahatlığa alıştırdın beni diye :) Evlenmeden önce de her işini kendi yapan bi insandı üstelik. Yüz vermemek gerekiyor. Biz kendimize acımazsak kimse acımaz vallahi. Gücünüz yettiğini yapın, yetmediğini yapamıyorum diyip bırakın, kendi yapsın. Ha içten içe yapmasını beklemeyin, siz söyleyin şunu yap bunu yap diye. Dedikten sonra yapmasının ne anlamı var diye düşünmeyin, erkekler salak rolü yapmayı çok iyi beceriyor, güya akıllarına gelmiyor. Dün gece ben isyan ettim artık hamile sen misin ben miyim, yeter bende yoruluyorum kalk topla şuraları diye.

Çok teşekkür ederim🙏🙏 beni en çok korkutan şeylerden biri de bu bebeği de kendi başıma mı büyüteceğim, hiç bir işin ucundan tutmayacak mı diye sorup duruyorum
Sen kendine değer vermezsen kimse değer vermez.Bastan o şekilde alıştırmıycaksın bebek olunca özellikle her şeyi yaptır sen kalkıp hepsini yapar ona bir iş birakmazsan yapmaz tabiki ben çalışmyorum hamile değilken de haftalık temizlikleri eşimle yapardık bazen (tek başıma yapmak istemediğimde) bana yardım et temizlik yapcaz derdim ses edemezdi yapardı mecbur çayını da biter bitmez kalkıp koşarak en başından beri hiç bir zaman doldurmadım etmedim yani bu senin alıştırman ile alakalı tamamen çalış veya çalışma farketmez neden onun her işine sen koşturyorsun ki ütude misal ben hiç yapmam kendi yapar iş kıyafetlerini ütüler gibi gibi.

Mesele bunları kölelik görmekle alakalı. Sevdiğin adama yemek hazırlamak çay götürmek vesaire sana kölelik geliyorsa gözüne batar normal.
Ama kendine bedava köle dersen bu sefer adam da o evde yatıyor benim kazandığım parayı yiyor diye bakar konuya.
Siz aşkım çayları tazeler misin ? Dediğinde ne diyor?
Bilemedim değişik bir konu
9 aylık kadına da iş yaptırırken rahatsız olmamak da ne bileyim.normal zamanda olsa dediğin düşünülebilir.zaten çalışıyormuş durum için işten ayrılmış.

Sizi çok iyi anlıyorum. Ben hamile kalmadan 3 ay önce işden çıkmıştım bazı nedenlerden dolayı ve daha önce birlikte veya sadece onun yaptığı ev işlerini de ben yapmaya başladım, nasıl olsa evdeyim, o daha çok yoruluyor diye. Şuanda 9 aylık hamileyim ve doğumuma iki hafta kaldı. Haftaiçi sahuru hazırlıyorum, iftarı hazırlıyorum, sonrası çay kahve istemeler, masayı toplamamalar falan. Seve seve hazırlıyorum her şeyi onda sıkıntı yok, iş yerinde çok yorulduğunun farkındayım ama bi baktım ben bunu kendi elimle tembelleştirmişim. Kendi de itiraf ediyor rahatlığa alıştırdın beni diye :) Evlenmeden önce de her işini kendi yapan bi insandı üstelik. Yüz vermemek gerekiyor. Biz kendimize acımazsak kimse acımaz vallahi. Gücünüz yettiğini yapın, yetmediğini yapamıyorum diyip bırakın, kendi yapsın. Ha içten içe yapmasını beklemeyin, siz söyleyin şunu yap bunu yap diye. Dedikten sonra yapmasının ne anlamı var diye düşünmeyin, erkekler salak rolü yapmayı çok iyi beceriyor, güya akıllarına gelmiyor. Dün gece ben isyan ettim artık hamile sen misin ben miyim, yeter bende yoruluyorum kalk topla şuraları diye.
Aynen öyle.bunlara yalnız yaşarken her iş akıllarına geliyordu da evlenince mi birden gelmemeye başladı.

9 aylık kadına da iş yaptırırken rahatsız olmamak da ne bileyim.normal zamanda olsa dediğin düşünülebilir.zaten çalışıyormuş durum için işten ayrılmış.
Valla bilemedim ki. Ben 2 hamilelikte her işimi kendim halledebildim. Hani dip köşe temizlik yapmazdım ama çay,kahvaltı,çamaşır vesaire sorun olmuyordu. Ama her hamilelikte Farklı. Çok öyle abartılı bir iş beklenmiyorsa yapılabilir gibi. Amaaaaan bilemedim valla her ilişkinin de dinamiği farklı

Az önce bu halimle sahur hazırladım mutfakta oturuyoruz çaydanlığa 2 adım var, ayağa kalksa 2 adımda ulaşacak yani
Çayı bitiyor bana "çay koyar mısın bebeğim" Diyor. Yani şimdi sakat mısın özürlü müsün kendin koyamıyor musun diyeceğim olmayacak içimden söylene söylene kalkıp koyuyorum.

Eşinizle bu durumu konuşmanız lazım. Ses çıkarmayıp anlamasını beklemeyin asla anlamayacak. Anlayacak vijdanada sahip değil zaten.
Eve bir kaç kuruş para getiriyor diye hamile halinizle ona kölelik yapmasını beklemesin.
Ayrıca sahura karnı burnumda kadını kendine hizmet etsin diye kaldıran biri sevap mı kazanıyor şimdi?

Çalışana da saygı yok malesef benim malum kişi her şeyi sen yap çok lazım olursa bitersen ölürsen beni çağır diyordu ailesi de destekliyordu bizim oğlumuz iş yapamaz diye . Öğretmen bir de bunu diyen.
Ailede alınan eğitim çok önemli benim kv de erkek iş yapmaz der eşimin çayını bile karıştırarak verir.Aldigi eğitim değiştirmiyor aslini

Valla ben bu konuda pozitif ayrımcıyım isterseniz linçleyin . Gebelik döneminde kadın oturacak erkek hizmet edecek aynen öyle ! Çocuk tek sizin değil tek yapmadınız ve hiç gebe kalmadım ama gördüğüm kadarı ile zor bir süreç şahsen kendi adıma gebelik dönemimde aşırı nazlı olurum eşim etrafımda fır döner o derece eminim. Sizde de problem var. Eşiniz hamile gibi davranıyor siz baba gibi !!!

Söylüyorsunuz ama yine de her işi yaptığınız için eşiniz ciddiye almıyor
alın bir battaniye geçin koltuğa uzanın."ay kalkamıyorum ,ay belim ay bacağım" derken çayın koyup size de vermekle başlasın.
Yapılmayan işleri gördükçe ucundan tutmayacak kadar düşüncesiz de değildir inşallah.
Konu sahibi böyle yapsa eşi tutup annesini eve getirmeye falan kalkmaz mi :KK70: Hamileliğin son günleri beli bacağı ağrıyor diye. Ben biraz tırsardım :KK70:

Hamile bir insana bu tavırla yaklaşılmaz , konu açıp dertleşmek istedi belli ki ? Alışmışsınız negatiflik saçmaya siz önce kelimelerinizi kurarken hamile bir insanın ahını almaktan korkun , iki güzel söz yazsanız ölür müsünüz ? Tuhafsınız cidden ya.
Sjsjsjsj hamile kadının ahı mı? Benim de şu an hasta bir yakınım var. Onun bakımıyla ilgileniyorum. Hasta birine bakan birinin de ahı tutar derler. Yersen. Ben de size ah edeyim mi ne dersiniz? Kocasına ağzını açamayan herkes de burada aslan maşallah. Kalk çayını kendin al diyemeyen insanlar burada kükrüyor

Ayrıca o cümleyi ben size bile kurmadım neyin kafasındasınız öyle oltaya atlayan balık gibi 😁 cidden bazılarınız bi doktora görünün ya .
Ben de yorumu size yazmamıştım ama siz de bana cevap yazdınız. İlk balık kim oluyor o zaman sjsjshshsh. Ayrıca burada o yorumları yazdığınız üye en aklı başında kadınlardan biri. Bilginiz olsun diye dedim

Merhabalar
Benim sorunum şu..

9 aylık hamile karısına getir götür iş yaptıran adam lohusayken bin beterini yapar. Hamilelik olmasa ben evdeyim eşim işte ev işi bende dış işler eşte gibi ayrım normal ama hamileyken evde olmanın bu durumla alakası yok can taşıyosun bi bardak çay koymaya eriniyo adam. Onun sana hizmet etmesi lazım. Bizim burada eskiler derki hamile birinin elinden bir bardak su içsen helallik iste, böyle kıymetlidir yani iş yaptırmak zaten yükü olan can taşıyan kişinin hakkına girmek olur derler. Ben son ana kadar çalıştım ama çalışmasaydımda eşim bu kadarını yapardı çünkü onunda evladı yani bu bana vicdansızlık geliyor

Sjsjsjsj hamile kadının ahı mı? Benim de şu an hasta bir yakınım var. Onun bakımıyla ilgileniyorum. Hasta birine bakan birinin de ahı tutar derler. Yersen. Ben de size ah edeyim mi ne dersiniz? Kocasına ağzını açamayan herkes de burada aslan maşallah. Kalk çayını kendin al diyemeyen insanlar burada kükrüyor
Sorun burda ağız açmak değil ki hanımefendi
Ben kimseye bunları anlatamadığım için bir fikrim de yoktu
Eee sadece eşim değil eşimin ailesi, benim ailem ( annem babam hariç onlar il dışındalar) kuzenlerim teyzelerim halalarım bile yardıma ihtiyacın var mı yapabileceğimiz bir şey var mı diye sormadı
Ben de kendimi sorgular oldum hani ben mi özel ilgi bekliyorum, yapabildiğim şeyler neden bana batıyor diye
Ve bu konuyu nasıl masaya yatıracağım konusunda kafam Karışıktı , kavga etmek gürültü çıkarmak yapım olmadığı için zaten eşimin olan bitenden bugüne kadar haberi olmadı, hastaneye gidemediğimi pazara gidemeyeceğimi söylediğimde de bir sensin hamile sanki cevabını almam da allah allah başka hamileler tek mi gidiyor diye düşünmeme sebep oldu.
Yani kalk çayını kendi koy dememle çözülecek mi, tamam kendim koyarım diyecekse tamam onu da deneyeceğim
Ama sizin uslubunuzda negatiflik var.
Ben kavga ederek çözmek istemiyorum çünkü sorunumu.

9 aylık hamile karısına getir götür iş yaptıran adam lohusayken bin beterini yapar. Hamilelik olmasa ben evdeyim eşim işte ev işi bende dış işler eşte gibi ayrım normal ama hamileyken evde olmanın bu durumla alakası yok can taşıyosun bi bardak çay koymaya eriniyo adam. Onun sana hizmet etmesi lazım. Bizim burada eskiler derki hamile birinin elinden bir bardak su içsen helallik iste, böyle kıymetlidir yani iş yaptırmak zaten yükü olan can taşıyan kişinin hakkına girmek olur derler. Ben son ana kadar çalıştım ama çalışmasaydımda eşim bu kadarını yapardı çünkü onunda evladı yani bu bana vicdansızlık geliyor
Evet çok Haklısınız içten içe işte bunun kendisini görmesini isterdim
Aptal bir insan değil isteyince yardımcı de olabiliyor ben işten çıktıktan sonra bile isteye elini ayağını çekmesi benim zoruma gidiyor ve benim söylememle bana yardım edecekse yolda gördüğüm tanımadığım biri de eder, en basiti sokaktan bir çocuğa rica etsem poşetimi taşır vs vs
Benim moralimi bozan onun içinden gelmemesi..

Konu sahibi böyle yapsa eşi tutup annesini eve getirmeye falan kalkmaz mi :KK70: Hamileliğin son günleri beli bacağı ağrıyor diye. Ben biraz tırsardım :KK70:
Annesini getirmeye kalkmıyor da yemek yapamadığımda sürekli beni oraya götürüyor işin garip kısmı orda da anne babası var bu sefer annesine üzülüyorum tek başına mı toplasın etrafı diye evde yaptığm işi orda da yapıyorum bir şey değişmiyor yani yemeği yapmamam dışında

Sorun burda ağız açmak değil ki hanımefendi
Ben kimseye bunları anlatamadığım için bir fikrim de yoktu
Eee sadece eşim değil eşimin ailesi, benim ailem ( annem babam hariç onlar il dışındalar) kuzenlerim teyzelerim halalarım bile yardıma ihtiyacın var mı yapabileceğimiz bir şey var mı diye sormadı
Ben de kendimi sorgular oldum hani ben mi özel ilgi bekliyorum, yapabildiğim şeyler neden bana batıyor diye
Ve bu konuyu nasıl masaya yatıracağım konusunda kafam Karışıktı , kavga etmek gürültü çıkarmak yapım olmadığı için zaten eşimin olan bitenden bugüne kadar haberi olmadı, hastaneye gidemediğimi pazara gidemeyeceğimi söylediğimde de bir sensin hamile sanki cevabını almam da allah allah başka hamileler tek mi gidiyor diye düşünmeme sebep oldu.
Yani kalk çayını kendi koy dememle çözülecek mi, tamam kendim koyarım diyecekse tamam onu da deneyeceğim
Ama sizin uslubunuzda negatiflik var.
Ben kavga ederek çözmek istemiyorum çünkü sorunumu.
Eşiniz sizinle hastaneye bile gelmeyip böyle tepkiler veriyorsa bebek doğduğunda yandınız siz. Neden böyle ezik ezik davranıyosunuz anlamıyorum. Başka hamileler tek mi gidiyor diye düşünmek nedir muhakeme yeteneğiniz yok mu yani anayasada yazacak değil kural mı bunlar. Sizi önemsemiyor işte sizde hala kavga olmasın diye ezik büzük durun, sonra çok üzülürsünüz lohusalık gerçekten zor bunun 100 katı

Valla ben bu konuda pozitif ayrımcıyım isterseniz linçleyin . Gebelik döneminde kadın oturacak erkek hizmet edecek aynen öyle ! Çocuk tek sizin değil tek yapmadınız ve hiç gebe kalmadım ama gördüğüm kadarı ile zor bir süreç şahsen kendi adıma gebelik dönemimde aşırı nazlı olurum eşim etrafımda fır döner o derece eminim. Sizde de problem var. Eşiniz hamile gibi davranıyor siz baba gibi !!!
İnanın ben de sizin gibi düşünüyordum çok nazlı olurum vs diye ama yapmak zorunda kalınca hiç naz yapamadım ve kimse etrafımda dönmedi
Mesela bir gün çok sevdiğim bir dizi vardı tvde onu izliyordum, şansa hiç reklam girmedi, o da diğer oda da bilgisayarda işleri ile ilgileniyor, ben diziyi bırakıp kalkamadığım için seslendim bir çay koyar mısın kendine de bana da diye
İnanın 15 dk geçti kalkmadı
İkinciye seslendim kalkmadı 15 dk daha geçti
Üçüncüye seslendiğimde 45 dk olmuştu
Ve tepkim şu oldu.
Yazıklar olsun sana ya hayatımda ilk kez senden bir şey istedim 3 keredir söylüyorum iki dk kalkıp bir çay koyamadın bu kadar önemli mi işin cidden? Dedim.
Kalkamamışta bilgisayarın başından o an işi varmışda sayfayı işlem yapmayınca kapanıyormuşta vs vs bahaneleri bunlar sonra bir daha hiç bişiy istemedim
Çünkü yapmamasından çok bir şey istediğimde oyalaması salağa yatması vs daha çok moralimi bozuyor minnet eylemem diyorum kendim yapıyorum bilmiyorum anlatabildim mi

Üzgünüm ama bu adam doğum sonrası birkaç gün sonra sizden yine her işini yapmanızı bekleyecek.
9 aylık hamile kadın sahur hazırlaması için kaldırılmaz, çayına kadar ona doldurtulmaz. Çalışmayan ev işi, yemek kısmını halleder ama kişisel eşyaya kadar bırakıp kalmak saygısızlıktan başka bir şey değil. Her seferinde uyarıp bıraktığı yerden almayacaktiniz. Çok sessiz geldiniz bana.
Hamilelik hastalık değilse de eşe nazlanmak, ekstra ilgi alaka görmek icin en normal zaman. Hele ki son aylar. Ben bunu eşe kıymet vermeme olarakta görüyorum. Bu son aya kadar içten içe söylenip, işleri yapmasaydınız keşke.

X