Yaşam koçu tecrübesi olan var mı

Shinsegii

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Mart 2023
598
1.129
25
Merhabalar. Hayatımda değiştirmem gereken şeyler var ama psikoloğa gitmem mümkün değil şuanda. Bazı konuları artık kendi kendime çözemediğimi fark ettim. Bende çok bazen iş ile ilgili bazen ilişki hayatım ile ilgili takıntı yaptığım şeyler oluyor. kafamı rahatlatamıyorum. Yaşam koçu bu konuda bana yardımcı olabilir mi sizce? Ya da ne önerirsiniz tecrübesi olanlar?

Merhaba
Öncelikle ihtiyacınız olan şey nedir ona bakmak lazım
Psikolog ve yaşam koçu cok ayrı kavramlar
Ayrıca yasam koclarinin seans ucretleri de psikologdan farkli değil

Yazdığınız şeylere bakılırsa bir yasam kocu sizin takıntılarınızla ilgilenmez. Yasam koclugu saglikli bireyler ile yapilan bir yol arkadasligidir. Sizin hedeflerinize dogru yururken size koçluk yapar, farkındalık kazandirir.
Takıntılar psikolojik sebeplere bagli olabilir bunun icin bir psikologdan destek almanız gerekir. Lütfen işin uzmanina gidin, ehil olmayanlara giderek ruh ve beden sağlığınızı riske atmayın.
(Kisisel gelisim amaçlı ileri seviye yaşam koçluğu eğitimi almış biri olarak yazıyorum)

Neden psikologa gidemiyorsunuz ama yasam koçuna gidebilirim diye dusunuyorsunuz? Isinin ehli uzman insanlarla muhtemelen 3 aylik bir programla sertifika alıp kendine yasam kocu diyen kişileri kiyaslamak... bilemedim, bu ne dolandirilma arzusudur böyle?

Yaşam koçu diye bir meslek yok, insanlara sertifika kakalamak için uydurulmuş bir şey. Birkaç saatlik sertifika alan her insan kendisine bu unvanı verebiliyor. Yaşam koçları da gayet yüksek ücretler istiyorlar, o paraya çok rahat psikoloğa gidebilirsiniz. Ayrıca devlet hastanelerinde de bu hizmet veriliyor, tabii ki özel terapi gibi asla olamaz ama yaşam koçundan daha faydalı olur.

Yine Youtube'da ya da Spotify'da gerçek psikologların Podcastlerini dinleyebilirsiniz. (Adil yıldırım tarzı insanlardan bahsetmiyorum.) Çok güzel videolar mevcut, arada açıp kendim de dinliyorum. Zaten dinlemesem ülkedeki cahiller yüzünden çıldırırdım.

Neden psikologa gidemiyorsunuz ama yasam koçuna gidebilirim diye dusunuyorsunuz? Isinin ehli uzman insanlarla muhtemelen 3 aylik bir programla sertifika alıp kendine yasam kocu diyen kişileri kiyaslamak... bilemedim, bu ne dolandirilma arzusudur böyle?
Kıyasladığımı hangi kelimeden çıkardınız anlamadım. Psikoloğa gitmek istiyorum ama mümkün değil şuan. Konu para da değil. Mecburen yaşam koçu ihtimalini düşünüyorum. Onun yerini tutar demedim mecburen düşünüyorum.

Merhaba
Öncelikle ihtiyacınız olan şey nedir ona bakmak lazım
Psikolog ve yaşam koçu cok ayrı kavramlar
Ayrıca yasam koclarinin seans ucretleri de psikologdan farkli değil

Yazdığınız şeylere bakılırsa bir yasam kocu sizin takıntılarınızla ilgilenmez. Yasam koclugu saglikli bireyler ile yapilan bir yol arkadasligidir. Sizin hedeflerinize dogru yururken size koçluk yapar, farkındalık kazandirir.
Takıntılar psikolojik sebeplere bagli olabilir bunun icin bir psikologdan destek almanız gerekir. Lütfen işin uzmanina gidin, ehil olmayanlara giderek ruh ve beden sağlığınızı riske atmayın.
(Kisisel gelisim amaçlı ileri seviye yaşam koçluğu eğitimi almış biri olarak yazıyorum)
Teşekkür ederim cevabınız için. Yani mesela bakış açımızı değiştirmeye yönelik danışmanlık yapmıyorlar mı? Tam olarak nasıl uygulamaları var

yaşam koçu olayları fasa fiso
sadece youtubedan vs ücretsiz biçimde içeriklerini tüketip geçmeniz gereken bişey
o da ilginiz varsa . yapılması gereken maksimum olay bu bana göre yaşam koçu denince .
yaşam koçu yerine gerçekten eğitimini almış deneyimi olan bir psikoloğa gidilmesi çok daha faydalı olur

Merhabalar. Hayatımda değiştirmem gereken şeyler var ama psikoloğa gitmem mümkün değil şuanda. Bazı konuları artık kendi kendime çözemediğimi fark ettim. Bende çok bazen iş ile ilgili bazen ilişki hayatım ile ilgili takıntı yaptığım şeyler oluyor. kafamı rahatlatamıyorum. Yaşam koçu bu konuda bana yardımcı olabilir mi sizce? Ya da ne önerirsiniz tecrübesi olanlar?
Yaşam koçları daha pahalı değil mi? Ben işinize yarayacağını pek sanmıyorum ya maalesef. Bulunduğunuz şehirde belediyelerde ücretsiz psikolog hizmeti var mı diye bir kontrol edin isterseniz. Birde bilmiyorum ama online psikolog seansları daha uygun fiyatlı olabilir.
Bahsettiğiniz şeyler takıntı okb ye kadar gider daha gerçekçi adımlar atmanız gerekiyor maalesef

Kıyasladığımı hangi kelimeden çıkardınız anlamadım. Psikoloğa gitmek istiyorum ama mümkün değil şuan. Konu para da değil. Mecburen yaşam koçu ihtimalini düşünüyorum. Onun yerini tutar demedim mecburen düşünüyorum.
Cok ilginc.

Yaşam koçları daha pahalı değil mi?

Valla aynısını yazacaktım. Bir salaklık yapıp ünlü bir astrologdan randevu almıştım, sıra çokmuş 1 ay sonra sıra geldi, adam 10dk konuştu dünyanın parasını aldı:eek:Yaşam koçları da genel olarak hiçbir niteliği olmayan ama ağzı laf yapan insanlar, çoğu da egodan uçuyor, çuvalla para istiyor artık ne sunacaklarsa ... boş tipler daha çok para istiyor aman dikkat diyeyim

Teşekkür ederim cevabınız için. Yani mesela bakış açımızı değiştirmeye yönelik danışmanlık yapmıyorlar mı? Tam olarak nasıl uygulamaları var
Yasam koclugu danismanlik da degildir psikologluk da...
Sorunlariniz ne buraya yazarsaniz belki daha etkili cevaplar alirsiniz
Ayrica bir uyenin yazdigi gibi takinti dediginiz sey OKB'ye kadar gidebilir biz o isin uzmani degiliz ki size tani koyalim ya da tedavi edelim burada kimse bunu yapamaz
Psikolog icin de eger ufak da olsa bir bütçeniz varsa internette bazi online hizmet veren sitelerde daha uygun fiyata seans alabilirsiniz.

Yaşam koçu dediğiniz kişiler haftalık 5 saat dinleyerek 3-5 bin TL arasına sertifikayla ortaya çıkan ben bilirim havasında gezinen kendini birşey sanan ağzı laf yapan tipler nerden mi biliyorum eski adam olamadık eşim elektrikçi ydi avize takıyordu evlerde bu dediğim sertifika alarak şimdilerde instagramında yirmi alanda koç güya... Yaşam koçu eğitim koçu hayat koçu spor koçu emlak koçu

Yaşam koçu dediğiniz kişiler haftalık 5 saat dinleyerek 3-5 bin TL arasına sertifikayla ortaya çıkan ben bilirim havasında gezinen kendini birşey sanan ağzı laf yapan tipler nerden mi biliyorum eski adam olamadık eşim elektrikçi ydi avize takıyordu evlerde bu dediğim sertifika alarak şimdilerde instagramında yirmi alanda koç güya... Yaşam koçu eğitim koçu hayat koçu spor koçu emlak koçu
Haaa birde aile koçu. Bu sebeple de üçüncü evliliğini de bitirdi . Kendine faydası olmayan sana ne yapabilir ihtiyaç duyuyorsan gereçk diploması olan psikoloğa git

Haaa birde aile koçu. Bu sebeple de üçüncü evliliğini de bitirdi . Kendine faydası olmayan sana ne yapabilir ihtiyaç duyuyorsan gereçk diploması olan psikoloğa git
Evet bosanan aile kocu oluyor iliskisi bozuk olan ilişki koçu... Bir kadin var facebookta kadin aile iliskisi guzellemesi yapıyor ama diger yandan da erkeklere giydiriyor kendisi de bosanmis oglunu da bagimli biri olarak yetistirmis oğluşum paşam modunda yani disaridan bir gozle bakinca hic inandirici gelmiyor bana o kadinin soyledikleri. Bir de dişil enerji egitimleri veriyor 😀 yani tutarlılık olacak biraz o yuzden herkese guvenmemek lazim. Konu sahibinin ihtiyacı psikolog kisaca.

X