Yatırımdan anlayanlar? Ev alınmalı mı?

Bence TL kredi çekip alın evi

Pound kredi pound gelir olduğunda katınız sadece evin değer artışı

Ama TL kredi pound gelir olduğunda hem evin değer artışı hem de pound karşısında TL nin erimesi karşılığı

Yani diyelim ev 1 milyon

Ödemesi 10 bin aylık

1000 pound

Seneye ödenecek miktar yine 10000 TL ama 750 pound olacak hem de ev değer kazanmış artı kira ödemekten tasarruf etmiş olacaksınız
evet o seçeneğide düşünüyoruz ama şöyle bir durum var kabaca burada 100 bin tl kredi çeksek 200 bin geri ödememiz lazım. orada 100 bin tl karşılığında pound çeksek geri ödemesi 110 bin tl ye denk geliyor. Faiz anlamında ciddi fark var

evet o seçeneğide düşünüyoruz ama şöyle bir durum var kabaca burada 100 bin tl kredi çeksek 200 bin geri ödememiz lazım. orada 100 bin tl karşılığında pound çeksek geri ödemesi 110 bin tl ye denk geliyor. Faiz anlamında ciddi fark var

İşte o oran farkı zaten TL değer kaybı ile oluşuyor

110 bin pound olarak evi ödeyip bitirdiğinizde paramız boşa gitmiş hissi oluşur zira o tarihteki pound u TL ye çevirdiğinizde ev değer kaybetmiş gibi gelir

TL kredinin cazibesi 10 yıl sonra da ödediğiniz miktarın aynı kalması ama dövizin artması

Yani başta 1000 pound iken pound kredide ödeme hep 1000 pound olacak ama TL kredide 10 yıl sonra belki 100 pound ödemek için yetecek

Yalnız o iş hep olacak mı o da önemli zira gelip burada yaşayacak ama hep pound kazanacak garanti mi

İşte o oran farkı zaten TL değer kaybı ile oluşuyor

110 bin pound olarak evi ödeyip bitirdiğinizde paramız boşa gitmiş hissi oluşur zira o tarihteki pound u TL ye çevirdiğinizde ev değer kaybetmiş gibi gelir

TL kredinin cazibesi 10 yıl sonra da ödediğiniz miktarın aynı kalması ama dövizin artması

Yani başta 1000 pound iken pound kredide ödeme hep 1000 pound olacak ama TL kredide 10 yıl sonra belki 100 pound ödemek için yetecek

Yalnız o iş hep olacak mı o da önemli zira gelip burada yaşayacak ama hep pound kazanacak garanti mi
evet yani başlangıçta benim vatandaşlık işimi halletmek için 6 ay orada 6 ay burada olacağız. Sonrası zamana göre şekillenir tabi ama isteğimiz burada yaşamak

Krediyi Türkiyeden çekin derim, elinizdeki sterlinleri götürüp İngiliz bankasına vermeyin. Bu arada nerden alıcaksınız? Gelecekte susuzluk sorunu çekme meselesi önemli bence, geçmişinde su sıkıntısı çekme olan bir şehir değilse gayet de güzel olur diyorum. :KK200:

Krediyi Türkiyeden çekin derim, elinizdeki sterlinleri götürüp İngiliz bankasına vermeyin. Bu arada nerden alıcaksınız? Gelecekte susuzluk sorunu çekme meselesi önemli bence, geçmişinde su sıkıntısı çekme olan bir şehir değilse gayet de güzel olur diyorum. :KK200:
istanbul da bakıyoruz. Krediyi Türkiye den çekince ciddi bir geri ödemesi oluyor. Çektiğimiz kredinin iki katını ödememiz gerekiyor. İngiltereden çekince buradakine oranla aylık ödeme yarı yarıya oluyor. Tabi ilerde sterlin çok artarsa o zaman durum değişebilir. Bende pek anlamıyorum bu işlerden :)

istanbul da bakıyoruz. Krediyi Türkiye den çekince ciddi bir geri ödemesi oluyor. Çektiğimiz kredinin iki katını ödememiz gerekiyor. İngiltereden çekince buradakine oranla aylık ödeme yarı yarıya oluyor. Tabi ilerde sterlin çok artarsa o zaman durum değişebilir. Bende pek anlamıyorum bu işlerden :)
Ama maaşlarınız sterlinmiş zaten sterlin burada artsa sizi etkilememesi gerek sonuçta Türk parasını sterline cevirmeyeceksiniz ödeme yaparken.

geçen yılki değeri ne kadardı evinizin? yanlış anlamayın karşılaştırma yapabilmek açısından soruyorum
Bizim Antalya'daki güvenlikli havuzlu sitede 2+1 90 metrekare evimiz var, iki banyolu, amerikan mutfak. Merkezi sayılır, her yere yakın. 2015'te 270'e 0 olarak aldık. Geçen yıl 400 bine alıcı vardı. Bu yıl 750-800'e aynı siteden satılan daireler var. Bugün satalım desek beklemeden gider o civara.

Tl ye çevirip evi ödeyeceğiz. Geçen ocakta 100.000 poundu değeri 700.000 TL idi. Şuan 1 milyon.
ve sürekli artışta 15 20 yi göreceğini söyleyenler var
Tamam ama burda sizin zarariniza bir sey yok ki aksine kariniza. Tl degee kaybediyor pound degil. Tl cekip pound olarak odeseydiniz neyse. Degeri daha fazlayken cekmek istiyoruz derseniz o ayri. Ama bu kayip demek degildir. Kayip cektiginız para birikim deger kaybettiginde olur. Bilemiyorum ben boyle anladim:/

Kesinlikle ev alin. Kafanizi sokacaginiz biz yeriniz olsun dovizler surekli oynama icerisinde riske atmayin. Gayrimenkul her zaman en iyi yatirimdir

X