Aile Planlaması Yazz 24+4 Doğum Kontrol Hapı Kullananlar

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Zeynep28 maras

Guru
Kayıtlı Üye
18 Ocak 2009
2.507
19
merhaba dün dr um bu hapı verdi bana aranızda kullanan varmı? en düşük doz ve yan etkileri çok az dedi..emziriyorum bebeğim 13aylık..
sizde ne gibi etkiler oldu memnun kaldınızmı?

evet tatlım en az etkisi olan hap buymuş bende kullandım kullandığın ilk 3 kutu kanama yapıcak özellikle ilk kutuda kanaman 10-15 hatta 20 güğn sürebilir.çünkü benim 15 gün sürdü doktorum normaldir dedi.hiç bi yan etkisinide görmedim

bende kullanıyorum ağustosdan beri ilk kullandığım zamanlar ramazan a denk geldiği için bende bulantı yapmıştı ama çok aşırı şekilde değil ama vücudum alıştıktan sonra hiç bi yan etkisini görmedim bi de yan etki denir mi bilmiyorum cilt kuruluğu yapıyo mesela benm siivilcelerimi geçirdi

sivilcelerin geçtiğine göre sende iyi etki yaptı :) bakalım bende ne tür etkileri olcak.
ama sanırım çok bilinen bi ilaç değil baksana kimse bişey yazmıyo :KK43:
acaba sütümü hemen kesermi

bende kullanıyorum hiç bir yan etkisinin olmadığını söyledi doktorum ben çok memnunum aynı zamanda tedavi amaçlıda kullanıyorum bence ii bi ilaç

ben bu ilacı hiç duymadım ama genel olarak doğum kontrol haplarının mutlak yan etkileri oluyor mesela sigaraya dikkat edin nedenini şu anda izah edbilecek kadar hatırlayamıyorum ama ben kullandığım zamanlarda doktorum sigara içenlere doğum kontrolünü hap yoluyla fazla önermediğini söylemişti birde uzun süreli kullanımlarda denge şaşabiliyor ben 1,5 yıl aynı ilacı kullandıktan sonra ilaç bende ara kanamalara sebep olmaya başlamıştı ve doktora gittiğimde ilacı değiştirmiştik

Ben bu hapı kullanmaya başlayalı 1.5 ay oldu. Doktorum hastalığının ilk günü başla demişti ama eczaneden alırken 5. güne kadar istediğiniz günde başlayabilirsiniz dedi. Ben de 4.günümde kullanmaya başladım. Bu kadar sürede hastalığımda bir değişiklik olmadı. Yani reglimin günü de uzamadı, ara kanamam da olmadı. Bulantı ve baş ağrısı gibi bir sorun da yaşamadım. Hiç bir yan etki hissetmedim. (maşallah diyelim..) Biraz iştah açtığı doğru ama bu konuda bütün haplar aynı özelliğe sahip ve yazz bu konuda etkisi en az olan haplardan biri. Üstelik ilk ay 1 kilo bile verdim! :)
Fakat şöyle bir sorunum var (hap yüzünden mi bilmiyorum); hapı kullanmaya başladıktan bir süre sonra bende akıntı başladı. ılk başta pek önemsemedim fakat şu sıralar biraz sinirimi bozuyor. Acaba doğum kontrol haplarının akıntı yapmak gibi bir yan etkisi var mı? Bilen, yaşayan oldu mu merak ettim? Gerçi bu sorun ilaç yüzünden olsa bile ilk 3 ay bazı yan etkiler görülebiliyormuş ondan olabilir.
Bu arada olumlu yanlarından bazıları da; cildi düzeltiyor, adet döneminde ağrı çekmeyi engelliyor ve göğüsleri dolgunlaştırıyor :KK66: Ayrıca bana bu ilacı tüylenme problemi için verdiler. Uzun süreli kullanımda kıl köklerini zayıflatıyor ve yeni kıl oluşumunu engelliyor. Kısacası ben Yazz'dan çok memnunum ama tabi ki ilaçlar insanlarda farklı etkiler gösterebiliyor. Yine de doğum kontrol hapları arasında içinde en az hormon miktarı bulunan ilaçlardan biri.. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

çok çok çok teşekür ederim çok açıklayıcı oldu içim rahatladı şimdi gönül rahatlığı ile adetimin 1 günü başlıcam hapa...inş bende böyle güzel şeyler yazarım buaraya...
akıntı olayını duymuştum canım ama eğer rahatsız edecek kadarsa dr bi sor bence...

canım, her zaman söylediğim gibi doğum kontrol haplarının etkisi (yan etki olarak söylüyorum)kişiye göre değişiyor,kiminde ilk kullandığında kanama fazla olabiliyor,kiminde bulantı yapıyıyor,vs,vs..bazı arkadaşlar bende oldu her kezdede böyle olacak gibi yaklaşımlarda bulunuyorlar,yok böyle bişey,için rahat olsun,sen hapını doktorunun söylediği şekilde kullan ve acaba gebe kalırmıyım korkusundanda kurtul bir an evvel,kafan rahat olsun........

çok haklısın canım ama ilacın kitapçığında emzirme tamamne bitene kadar kullanmayın yazıyo kızım 13 aylık oldu ama emziriyorum hala...bu yazıyı okuyunca tereddüt ettim sütten kızıma geçermi acaba..dr söyledim emzirdiğimi bişey olmaz dedi ama nebilim..

benim 2.haftam baş ağrısı yaptı ama çok ağrımıyo arada ağrıyo. öğleden sonra alıyorum hapı. akşam mide bulantısı yapıyor. fakat 2. haftaya yeni başladım. fakat adetimin 3. günü başladım. bugün 10. günüm hala azda olsa kanamam var bu normal mi.

kızlar 2. kutuya ne zaman başlanıyo...ara veriliyomu...ben yasmin kullanmıştım 5 sene önce..şimdidrum yazz verdi...addetin ilk günü iç dedi...ama 2. kutuya ne zaman nasıl başlıcam ara veriliyomu hiç sormadım dr uma...yardımcı olursanız sevinirim..

kızlar 2. kutuya ne zaman başlanıyo...ara veriliyomu...ben yasmin kullanmıştım 5 sene önce..şimdidrum yazz verdi...addetin ilk günü iç dedi...ama 2. kutuya ne zaman nasıl başlıcam ara veriliyomu hiç sormadım dr uma...yardımcı olursanız sevinirim..

Merhaba.Ben bu hapı 7 aydır kullanıyordum, 3 gün önce bıraktım.Senin sorunun cevabına gelince;adetin ilk günü başlıyorsun, beyaz haplara sıra geldiğinde reglin başlıyor, 4 beyaz hap da bitince hiç ara vermeden yeni kutunun pembe haplarıyla devam ediyorsun.

Merhaba.Ben bu hapı 7 aydır kullanıyordum, 3 gün önce bıraktım.Senin sorunun cevabına gelince;adetin ilk günü başlıyorsun, beyaz haplara sıra geldiğinde reglin başlıyor, 4 beyaz hap da bitince hiç ara vermeden yeni kutunun pembe haplarıyla devam ediyorsun.

teşekkür ederim canım...cevapladığın için sağol...açıklayıcı yazmışsın...

Ben bu hapı kullanmaya başlayalı 1.5 ay oldu. Doktorum hastalığının ilk günü başla demişti ama eczaneden alırken 5. güne kadar istediğiniz günde başlayabilirsiniz dedi. Ben de 4.günümde kullanmaya başladım. Bu kadar sürede hastalığımda bir değişiklik olmadı. Yani reglimin günü de uzamadı, ara kanamam da olmadı. Bulantı ve baş ağrısı gibi bir sorun da yaşamadım. Hiç bir yan etki hissetmedim. (maşallah diyelim..) Biraz iştah açtığı doğru ama bu konuda bütün haplar aynı özelliğe sahip ve yazz bu konuda etkisi en az olan haplardan biri. Üstelik ilk ay 1 kilo bile verdim! :)
Fakat şöyle bir sorunum var (hap yüzünden mi bilmiyorum); hapı kullanmaya başladıktan bir süre sonra bende akıntı başladı. İlk başta pek önemsemedim fakat şu sıralar biraz sinirimi bozuyor. Acaba doğum kontrol haplarının akıntı yapmak gibi bir yan etkisi var mı? Bilen, yaşayan oldu mu merak ettim? Gerçi bu sorun ilaç yüzünden olsa bile ilk 3 ay bazı yan etkiler görülebiliyormuş ondan olabilir.
Bu arada olumlu yanlarından bazıları da; cildi düzeltiyor, adet döneminde ağrı çekmeyi engelliyor ve göğüsleri dolgunlaştırıyor :KK66: Ayrıca bana bu ilacı tüylenme problemi için verdiler. Uzun süreli kullanımda kıl köklerini zayıflatıyor ve yeni kıl oluşumunu engelliyor. Kısacası ben Yazz'dan çok memnunum ama tabi ki ilaçlar insanlarda farklı etkiler gösterebiliyor. Yine de doğum kontrol hapları arasında içinde en az hormon miktarı bulunan ilaçlardan biri.. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

evet canım doğum kontrol hapları akıntı yapıyor malesef, ama yazz ı kullanmadım, genel olarak diyorum yani

dr bana yazz önerdi ama adetim uzun sürdü diyenleri okudukça korkuyorum doğrusu

kızlar size bi sorum olucak bana doktorum önerdi bu hapı ikinci kutum yarın bitiyor yani son beyazı yutucam ama hala kanamam olmadı daha öncekilerde 2veya 3.beyazda geliyorduu yarında kanamamm olmassa dier kutuya hemen geçmelimiyim kızlar yardım edin lütfen ara verilmemesi gerekiyor ama hastalanmadıım napıcam kafam çok karıştı... bilmiyorumkismile

kızlar size bi sorum olucak bana doktorum önerdi bu hapı ikinci kutum yarın bitiyor yani son beyazı yutucam ama hala kanamam olmadı daha öncekilerde 2veya 3.beyazda geliyorduu yarında kanamamm olmassa dier kutuya hemen geçmelimiyim kızlar yardım edin lütfen ara verilmemesi gerekiyor ama hastalanmadıım napıcam kafam çok karıştı... bilmiyorumkismile

Merhaba canım, o normal , illlaha beyaz hap başlar başlamaz regl olacaksın diye bir şey yok, sen yine de ikinci kutuya başla ara vermeden, sen ilaca ne zaman başladın bilmiyorum ama , tabii ki vücudun ilaca alışması için biraz süre gerekiyor.
Mesela ben 3.beyaz hapta filan regl oluyordum, sonra ikinci kutuya başladığımda(ara vermeden) ilk iki gün daha reglim sürüyordu.
Ben çok memnun kaldım bu ilaçtan, umarım sen de memnun olursun.Sevgiler..

X